Autor Wątek: Młynek do kawy i waga na start  (Przeczytany 3019 razy)

Offline MarioCoffee

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti
Młynek do kawy i waga na start
« dnia: 28 Wrzesień 2021, 20:32:22 »
Cześć wszystkim!

Jestem bardzo początkującym "kawoszem" jeśli tak się mówi. Z tego miejsca, chciałbym prosić o wyrozumiałość i waszą radę.  :poklon:

Od kilku miesięcy zacząłem parzyć kawę w kawiarce firmy bialetti. Obejrzałem kilka filmików dot. sposobu zaparzania kawy w kawiarce i robię wszystko zgodnie z instrukcją. Gotuje wodę w czajniku, wlewam ją do kawiarki do poziomu zaworu, lejek wypełniam mieloną kawą do pełna, ale nie ugniatam go (jedynie wyrównuje, żeby kawa nie wystawała), zakręcam do oporu i gotuję na kuchence na najwyższym płomieniu, aby jak najkrócej trwał proces "ekstrakcji" - poprawcie mnie proszę jeśli się mylę.

Nie posiadam młynka (jeszcze), więc używam kawy lavazza qualita oro. Kawa w smaku wychodzi bardzo goryczkowa o smaku ziemi. Zawsze piję więc z dodatkiem przegotowanej wody - wtedy jest nawet smaczna, ale nie czuć w tym żadnego aromatu.  kawka

Od niedawna, zacząłem się bardziej interesować kawą i z tego, co już przeczytałem pierwszym krokiem powinna być kawa ziarnista i młynek. Młynek rzecz jasna żarnowy o szerokim stopniu regulacji zmielenia. Chciałbym zacząć od czegoś niedrogiego, a ze względu na małe rozmiary mojej kuchni kierowałbym się również w stronę młynka ręcznego. Na rynku jest wielu producentów, którzy je oferują, jednak z trudem przychodzi mi wybór odpowiedniego. Dlatego, bardzo prosiłbym was, o ile dotrwaliście do tej części mojego wywodu, o pomoc w wyborze młynka do ok. 300 zł oraz wagi do kawy (tutaj nie orientowałem się cenowo jak to wygląda).

Byłbym również bardzo wdzięczny jeśli polecilibyście mi warte uwagi strony, skąd mogę zamawiać takie akcesoria i inne akcesoria.
A co do samej kawy, to zamawiacie ziarna online czy szukacie lokalnych palarni?


Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Wrzesień 2021, 08:06:58 »
Jeżeli chodzi o młynek to w tym, przedziale cenowym polecam 1Zpresso Q2 oraz Timemore - C2. Waga na początek wystarczy coś typu: https://pl.aliexpress.com/item/32968548990.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.698331ceaeW0rD&algo_pvid=a7843b50-c3fa-46c3-886a-e51f3bc5f066&aem_p4p_detail=202109282301478011415417139480004303772&algo_exp_id=a7843b50-c3fa-46c3-886a-e51f3bc5f066-1&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2210000000038067586%22%7D

Wszystkie swoje akcesoria i sprzęt do kawy kupowałem na aliexpress, konesso oraz coffeedesk. Co do samej kawy, to zawsze kupuje online w sklepach: eurocafe, mastroantonio, palarnia blend

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Wrzesień 2021, 08:39:18 »
@MarioCoffee Q2 to fajny młynek i o dziwo nawet radzi sobie całkiem nieźle jeżeli chodzi o przemiał do espresso, ale jeżeli chodzi o kawiarkę to mam małą uwagę.
Ja mam malutkie bialetti 1tz ale palnik ustawiam zawsze na najmniejszy możliwy poziom, a jeszcze lepiej wychodzi to na palniku turystycznym który ma dużo mniejszą średnicę. Kawa powinna spokojnie wypływać, nie pryskać, zakończ kiedy pojawiają się białe burzyny.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Wrzesień 2021, 09:17:48 »
Q2 do espresso bym nie brał, ponieważ im drobniejsze mielenie to strasznie długo się mieli, jednak żarna są za małe. Chyba, że komuś nie przeszkadza mielić z rana 3-4 min
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Wrzesień 2021, 09:21:22 »
Z uwagi na wygodę, kupowałem kawę z lokalnej palarni, jednak odkąd spróbowałem to już zamawiam właśnie online z wyżej wymienionych - widać wyraźnie różnicę w smaku, a cena taka sama. Szkoda życia na kiepską kawę!

Akcesoria również kupowałem w w/w sklepach, tylko tu już warto szukać jakiejś promocji, obniżki ceny - często zdarzają się całkiem miłe okazje, plus w odpowiednich tematach znajdziesz kody rabatowe dla forumowiczów. Jest też taki dział na forum jak "Pchli targ", gdzie możesz np. założyć temat "Kupię młynek ręczny do 300zł." i możliwe, że ktoś Ci coś fajnego zaproponuje. W przypadku takiego urządzenia jak młynek, nie obawiałbym się raczej kupić czegoś używanego, bo w domowych warunkach raczej trudno go wyeksploatować w jakimś znaczącym  stopniu.

Jak już kupisz wagę, to proponuję przetestować wszystkie "alternatywne metody parzenia kawy". Ja np. bardzo miło się zaskoczyłem smakiem kawy z french pressa, ale przyrządzonej z użyciem wagi i wg sprawdzonego przepisu.
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Wrzesień 2021, 09:31:57 »
Q2 do espresso bym nie brał, ponieważ im drobniejsze mielenie to strasznie długo się mieli, jednak żarna są za małe. Chyba, że komuś nie przeszkadza mielić z rana 3-4 min
Około 1:30 min i jakieś +- 100 obrotów

Słowian

  • Gość
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Wrzesień 2021, 10:34:56 »
W tym wątku na temat kawiarek powiedziano już chyba wszystko ;)
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=107.msg237311#msg237311
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2021, 11:01:43 wysłana przez Słowian »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Wrzesień 2021, 12:20:10 »
Około 1:30 min i jakieś +- 100 obrotów
Zależy pewnie jeszcze jaka doza i jak palona kawa ;)
Miałem w rękach Q2 i próbowałem różne przemiały, i choć na co dzień używam Kinu do mielenia do różnych metod, to Q2 by mi się nie chciało tak drobno mielić.

Waga stąd będzie sporo szybciej, a cena prawie ta sama:
https://www.amazon.pl/DDS-DUDES-wy%C5%9Bwietlaczem-precyzja-pieczenia-gotowania/dp/B08CN2LR4F/ref=pd_sbs_7/261-0076102-3115575?pd_rd_w=V2Kpc&pf_rd_p=59af3ceb-627a-4362-92a1-2b3f9693789e&pf_rd_r=1B1BTZCH7H1DQ9TR34TC&pd_rd_r=6cea0085-de33-421e-bd3a-9f165feb7ed6&pd_rd_wg=7D8qP&pd_rd_i=B08CN2LR4F&psc=1
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2021, 12:53:27 wysłana przez krystians »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Wrzesień 2021, 12:23:59 »
Święte słowa Krystians, doza i kawa będą decydujące, w Q2 ja byłem pozytywnie zaskoczony że to wcale nie takie męczące jak się obawiałem co prawda po tygodniu jednak wróciłem do elektryka z uwagi na szybkość i mniejszą ilość koniecznych do wykonania czynności ;-)

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Wrzesień 2021, 13:28:56 »
Dla mnie Q2 mielenie średniopalonej kawy w dozie 18g to była masakra, już nie mówiąc o "kalibracji kawy" pod ekspres na takim młynku.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline MarioCoffee

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Październik 2021, 01:33:34 »
Ojej! Dziękuję za tak duży odzew. Jestem naprawdę zaskoczony.

Jeśli chodzi o wagę to dużego wyboru nie miałem, więc zamówiłem tę z amazona - w porównaniu do wag na stronie konesso czy coffeedesk sporo tańsza i posiada timer, który może się przydać. Na początek wystarczy.

Jeśli chodzi natomiast o młynek do kawy, to padły 2 propozycje: Timemore C2 oraz 1ZPresso Q2. Cenowo zdecydowanie na korzyść Timemore (ok. 270 zł), gdzie 1ZPresso Q2 to koszt 370-410 zł.

Poczytałem trochę i zanotowałem różnice:

Materiał wykonania:
Timemore C2 - stal nierdzewna, aluminium, plastik
1ZPresso Q2 - stal nierdzewna, aluminium, drewno

Ilość łożysk stabilizujących główną oś - równiejszy przemiał:
2 łożyska w obu modelach

Maksymalna pojemność kawy w gramach:
Timemore C2 - 25 g
1ZPresso Q2 - 20 g

Typ żarna:
W obu modelach stalowe stożkowe.

Na korzyść 1ZPresso przemawia głównie śliczny design, kompaktowość i brak plastikowych elementów. Natomiast za Timemorem przemawia cena i pojemność. Nie mogę się zdecydować, więc znalazłem jeszcze 1 młynek warty uwagi:

- Barista Space New Hand Grinder (obecnie na promocji za 300 zł na coffeedesku) - jedynie 18g pojemność i brak informacji o ilości łożysk.

Osobiście, kupiłbym 1ZPresso ze względu na design, który do mnie przemawia, a lubię gdy jest ładnie i wydajnie w jednym. Poszukam jakiś fajnych promocji, a może wy znaleźliście jakieś i chcielibyście się podzielić?
 
Czy oprócz powyższych jest jeszcze jakiś młynek warty uwagi?

Offline mikus Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Bellezza Bellona
  • Młynek: ZF64W
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Październik 2021, 07:47:18 »
Gdzieś czytałem, że mielenie w Barista Space jest 'malo przyjemne' i wyobrazam sobie, że może coś w tym być. Sam niedawno kupilem Q2 i jestem bardzo zadowolony. W coffedesku masz rabat za newsletter więc możesz te młynki kupić  jeszcze taniej.

Edit: widzę, że cena q2 w coffedesku wróciła do 459zł już...
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2021, 07:50:25 wysłana przez mikus »

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Październik 2021, 07:52:49 »
Do 1zpresso warto dołożyć a nie pożałujesz

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Październik 2021, 09:12:05 »
Miałem timemore C2, teraz mam Q2 i uważam że jest dużo lepszy, łatwiej się mieli i samo uczucie młynka jak się go używa sprawia wrażenie dużo lepiej wykonanego. Dodatkowo przy czyszczeniu młynka, C2 nie rozbierzesz tak mocno jak Q2, poniżej masz zdjęcie z dzisiejszego czyszczenia.
IMG_20211001_090417.jpg

Offline wsedek

  • Wiadomości: 183
Odp: Młynek do kawy i waga na start
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Październik 2021, 11:39:19 »
łatwiej się mieli
O to widzę u pana heptagonalne zarno - to może dlatego tak łatwo się mieli. W polskiej dystrybucji nie widziałem żeby gdziekolwiek sprzedawali wersję z tym zarnem

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi