Autor Wątek: Młynek na poczatek przelew, aeropress  (Przeczytany 3778 razy)

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Młynek na poczatek przelew, aeropress
« dnia: 23 Sierpień 2021, 21:05:08 »
Witam Dzień dobry,
Od kilku lat chcę kupić ekspres, tak bardzo nie chciałam dokonać złego wyboru, że dotąd ekspresu nie posiadam:).
Ale odkryłam"filtr do kawy", (tu dowiedziałam się że to dripper v60 :). I tak przelewam sobie kawkę od kilku lat. Pije tylko mleczne. Bardzo mi smakuje ten rodzaj kawy, ale niestety bardzo rzadko wyjdzie mi dobra kawa. Zwalałam winę głównie na wodę, ale wiem teraz też, że winnych jest więcej, m.inn. sposób mielenia-mam zwykły młynek elektryczny Bosch

Chcę kupić prawdziwy młynek do przelewów, bo ekspresu  w moim budżecie (1500-1800pln) wciąż nie umiem wybrać, bardzo proszę o pomoc.

Raczej nie jestem w stanie zaakceptować codziennego ręcznego mielenia, myślę, że po tygodniu będę mieć dosyć, chociaż kawę w mojej rodzinie piję tylko ja.
Jaki elektryczny będzie najbardziej ok, cena max 500 PLN.?

Baratza encore,
Nivona cafe grano
Wilfa Svart (nie wiem jaka?)
Graef cm800
Severin kM 3873?

Czy któryś z tych młynków jest w stanie zbliżyć się do 1zpressQ, timmemore c2?

Czytam forum 3 dni non stop, i nie wiem...
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpień 2021, 21:26:44 wysłana przez Fux »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Sierpień 2021, 08:16:55 »
Jaki elektryczny będzie najbardziej ok, cena max 500 PLN.?

Baratza encore,
Nivona cafe grano
Wilfa Svart (nie wiem jaka?)
Graef cm800
Severin kM 3873?

Czy któryś z tych młynków jest w stanie zbliżyć się do 1zpressQ, timmemore c2?

Do Timmemore czy xeoloe - jak najbardziej, do 1Zpresso - już nie - ale pytanie czy do alternatyw potrzeba aż tak dobrego młynka?
Severin, Nivona i Wilfa Svart (i jedna i druga są dobre) w zupełności wystarczą - wybierz ten który najbardziej CI się podoba (za droższą Wilfa Svart CGWS-130B może przemawiać jeśli mielisz dużo twardych, jasnopalonych ziaren - ale Wilfa Svart WSCG-2  jest naprawdę wystarczająca - mają ją moi rodzice i bardzo sobie chwalą)

Do kaw mlecznych polecam Ci jeszcze Phin - wietnamski zaparzacz - kawa z mlekiem skondesowanym wychodzi przecudna!!!
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php/topic,238.0.html

I jestem w szoku jak to możliwe, że taka "pierdółka" potrafi zrobić tak dobrą kawę!!!
Dla mnie v60 robi genialną kawę - ale do mleka zbyt mało skondensowana - natomiast phin - robi genialnie intensywny napar!!!
Never Give UP †

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Sierpień 2021, 08:47:36 »
A dlaczego nie. Zasada jest taka sama jak przy espresso. Lepszy młynek = lepszy napar.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Sierpień 2021, 08:54:29 »
Sorry @Furgalad ale od razu z grubej rudy,  jak można pić kawy mleczne z v60? No chyba,  że stosujesz kawę marketową i do tego tym swoim boshem mielisz na proszek i wychodzi z tego gorzkie jak bylica cudo, no to wtedy rozumiem ingerencje mleka bo musi jakoś to coś złagodzić. Z drugiej strony zastanawiam się jak ten proszek który później przekształca się w błoto nie zatyka filtra :mhh: Jeszcze raz przepraszam, ale robię to w dobrej intencji, bo czasem taki szok pozwala człowiekowi przyswoić dużo dobrego i cennego.  Proszę nie pij mleczne kawy z v60. Do mlecznych kup sobie kawiarkę, french press do spieniania mleka no i wtedy jak najbardziej jeden z wymienionych młynków będzie się nadawać. Też polecam jak już będziesz miała młynek kupić wagę i  dobrą świeżą kawę z palarni i  delektować się przelewem v60 (bez mleka), poznawać wspaniałe walory tej metody .
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2021, 10:07:56 wysłana przez Psyche »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Sierpień 2021, 09:15:37 »
A dlaczego nie. Zasada jest taka sama jak przy espresso. Lepszy młynek = lepszy napar.
Może źle się wyraziłem - trochę nieprecyzyjnie
sam do przelewów stosuję 1Zpresso JX
chodziło mi o plan "minimum" - i młynki elektryczne, które pomimo tego, ze mielą gorzej niż 1Zpresso - dają przemiał o wystarczającej jakości - natomiast młynek elektryczny o przemiale porównywalnym do 1Zpresso - nie ma szans na budżet 500zł...
nawet 1Zpresso q2 - przy obecnym naliczaniu cła + opłaty manipulacyjnej - może się nie zmieścić w takim budżecie
Never Give UP †

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Sierpień 2021, 09:56:25 »
Sorry @Furgalad ale od razu z grubej rudy,  jak można pić kawy mleczne z v60? No chyba,  że stosujesz kamy marketowe i do tego tym swoim boshem mielisz na proszek i wychodzi z tego gorzkie jak bylica cudo, no to wtedy rozumiem ingerencje mleka bo musi jakoś to coś złagodzić. Z drugiej strony zastanawiam się jak ten proszek który później przekształca się w błoto nie zatyka filtra :mhh: Jeszcze raz przepraszam, ale robię to w dobrej intencji, bo czasem taki szok pozwala człowiekowi przyswoić dużo dobrego i cennego.  Proszę nie pij mleczne kawy z v60. Do mlecznych kup sobie kawiarkę, french press do spieniania mleka no i wtedy jak najbardziej jeden z wymienionych młynków będzie się nadawać. Też polecam jak już będziesz miała młynek kupić wagę i  dobrą świeżą kawę z palarni i  delektować się przelewem v60 (bez mleka), poznawać wspaniałe walory tej metody .
  pije z mlekiem bo mi smakuje, ale fakt, że z mojego Boscha nic dobrego nie wyszło, nie mielę na drobno. Lepsza wychodzi z kupionej gotowo zmielonej.
 Kaw z palarni i polecanych tutaj celowo nie wybieram, bo wiem, że z moim sprzętem, to wywalanie pieniędzy w błoto.
Z frech pressa  mi nie smakuje, @jakub_stanecki zachęcił do pina, już się rozglądam:)
Pije z dripa, bo nie umiem zdecydować się na ekspres. Te wszystkie opv, pid, to dla mnie czarna magia, nie wiem z którego ekspresu byłabym w stanie wyciągnąć wszystko to, co on może dać..

Mało która kawa latte, cappuccino z kawiarni mi smakowała, piłam w życiu tylko 3x kawę, która była obłędna. Myślę, że w cukierniach, i jakichś pierwszych lepszych kawiarniach kawa ma niewiele wspólnego z kawą, jaką mógłby zaoferować niejeden z forumowiczów stąd.

  Myślę, że jak zacznę od odpowiedniego młynka i różnych eksperymentów alternatywnych, to będzie mój duży krok w przyszłość z kawą.
 

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Sierpień 2021, 10:01:37 »
jak można pić kawy mleczne z v60
Można, robiłem takie na wyjeździe, nie dla siebie co prawda, ale da się i nie jest to złe. Osoba pijąca byłą zadowolona.  Robisz z dużo większej dozy - 10 g kawy na 100 g wody i ze średnio palonych ziaren.

Co do pytania, Encore zmieli najrówniej, ale nie będzie to jakaś wielka różnica. Czy na tyle równo co dobry ręczny młynek, w to wątpię. Baratza, Nivona i Graef mają najszerszy zakres, jakbyś chciał kombinować. Baratza jest też najgłośniejsza, a Nivona najcichsza.
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2021, 10:06:32 wysłana przez krystians »

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Sierpień 2021, 10:03:10 »
1Zpresso - nie ma szans na budżet 500zł...
nawet 1Zpresso q2 - przy obecnym naliczaniu cła + opłaty manipulacyjnej - może się nie zmieścić w takim budżecie

Timmemore za 269
Severin 270 zł,
Nivona cafe grano 300 zł
Wilfa Svart WSCG-2 355  zł
Baratza encore za 449
1zpresso jest teraz w PL za 459 zł,
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2021, 10:16:53 wysłana przez Furgalad »

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Sierpień 2021, 10:17:22 »
Można, robiłem takie na wyjeździe, nie dla siebie co prawda, ale da się i nie jest to złe. Osoba pijąca byłą zadowolona.  Robisz z dużo większej dozy - 10 g kawy na 100 g wody i ze średnio palonych ziaren.
Podszedłem do tego z perspektywy v60+dobra jasno  palona kawa i dla tego nie wyobrażam sobie kawy mlecznej z v60. Na wyjazdach z braku innych alternatyw dla znajomych które piją tylko mleczne to oczywiście wyobrażam takie cuda. Powiem więcej, raz kiedyś zaparzyłem dla siebie i żony v60, rozlałem  i słyszę dolej mi mleka bo tak mi się zachciało:0

Słowian

  • Gość
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Sierpień 2021, 16:23:43 »
Wilfa 130b na start będzie ok, plus dobra kawa do tego. Przeskok z ostrzowego jest ogromny. Co do młynków ręcznych, też wcześniej myślałem, że kręcenie to nie moja bajka i dlatego zacząłem od wilfy. Po zakupie ręcznika pod przelewy, elektryk poszedł w odstawkę.  Mieli się lekko i przyjemnie, do tego dochodzi lepszy przemiał i mobilność.

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Sierpień 2021, 19:17:32 »
Timmemore za 269
Severin 270 zł,
Nivona cafe grano 300 zł
Wilfa Svart WSCG-2 355  zł
Baratza encore za 449
1zpresso jest teraz w PL za 459 zł

Czy z tego zestawu Brać Severina? Zmielić też na espresso, gdyby kupić ekspres coś w granicach 1800 zł?

Słowian

  • Gość
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Sierpień 2021, 11:41:47 »
@Furgalad, podrzucam jeszcze trzy krótkie wątki o młynkach elektrycznych w zakładanym budżecie i przeznaczeniu:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1900.0
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php/topic,3165.0.html
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5999.0

Jeżeli nie śpieszy Ci się z zakupem to niżej, wieloletni tasiemiec na długie, jesienne wieczory:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php/topic,598.0.html

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Sierpień 2021, 11:52:17 »
@Słowian dzięki
Tasiemca już przerobiłam i pozostałe też, dlatego z mętlikiem w głowie postanowiłam zapytać o te konkretne
 Nie jest łatwo po przeczytaniu tych wątków wybrać, ale ma się orientację gdzie szukać:)

Słowian

  • Gość
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Sierpień 2021, 15:22:03 »
Ciężko w tym temacie napisać coś nowego. Mamy na rynku kilka modeli które spełniają podane przez Ciebie wymagania, trzeba się odważyć i od czegoś zacząć.
Od około roku mam wilfe 130b która wprowadziła nas w świat kawy i na start mogę ją polecić. Od około miesiąca mam kazaka i z całą pewnością mogę powiedzieć, że reczniak bije na głowę elektryka.

Offline andrzej.podgorny

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Gaggia Classic, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Eureka Mignon Silenzio, Xeoleo 45 mm, Wilfa svart
Odp: Młynek na poczatek przelew, aeropress
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Sierpień 2021, 19:50:22 »
Też długo używałem wilfy svart do alternatyw i bardzo fajnie się sprawdza :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi