Autor Wątek: Saeco PicoBaristo Deluxe SM5570/10 czy Melitta Barista T F83/0-002  (Przeczytany 1417 razy)

Offline skarżyski

  • Wiadomości: 1
Dzień dobry.
To mój pierwszy post, w temacie kawy nie mam żadnej wiedzy i chciałem Was prosić o pomoc. Od dłuższego już czasu szukam dwóch ekspresów dla siebie i rodziców. W sumie będą to podobne zastosowania, więc wypiszę czego potrzebuję i jak będę ekspres użytkowa:
- każdy z ekspresów będzie robił góra 5 kaw dziennie i 75% to będą kawy mleczne.
- budżet na ekspres to 2500 złotych i jest to już górna granica
- fajnie by był w miarę zgrabny i kompaktowych rozmiarów (szczególnie u rodziców kuchnia jest mała)
- ważną sprawą jest by kawa z mlekiem była rzeczywiście gorąca
- intuicyjna, jak najłatwiejsza obsługa urządzenia
- fajnie by było żeby był nieźle wykonany i co oczywiste jak najrzadziej odwiedzał serwisy.

W oczy wpadły mi dwa modele, będące aktualnie w promocji:
1. Melitta Barista T F83/0-002 był on w promocji za 2200 zł. Wstępnie zarezerwowałem go z odbiorem osobistym w sklepie.
2. Saeco PicoBaristo Deluxe SM5570/10 aktualnie można go kupić za 2100 złotych

Który z tych byście polecili, a może te dwa modele odrzucacie. Jak pisałem wcześniej moja wiedza w tym temacie jest żadna, więc jeśli jakieś inne modele polecacie pod takie warunki to będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Saeco PicoBaristo Deluxe SM5570/10 czy Melitta Barista T F83/0-002
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Sierpień 2021, 15:09:26 »
- ważną sprawą jest by kawa z mlekiem była rzeczywiście gorąca
O ile mi wiadomo kawa z automatu nie może być gorąca by konsumenci nie zaskarżyli producenta o poparzenie.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Saeco PicoBaristo Deluxe SM5570/10 czy Melitta Barista T F83/0-002
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Sierpień 2021, 16:04:36 »
- ważną sprawą jest by kawa z mlekiem była rzeczywiście gorąca

Mistrzowie przyrządzania kawy, spieniając mleko bardzo uważają aby jego temperatura maksymalna była na poziomie 60-65 stopni nie więcej.
Około 60 stopni automat też powinien zapewnić.
Wypływająca kawa może mieć średnio około 74-80 stopnie.

Można sobieobliczyć cappucino. 60ml kawy, 120ml spienionego mleka jaka wyjdzie średnia z automatu. ~ 64 stopnie. Do tego należy wziąć pod uwagę czy filiżanka była wcześniej rozgrzana wrzątkiem, czy ma temperaturę pokojową? Jesli pokojową to temperatura napoju szybko będzie spadać, bo filiżanka zwłaszcza jeśli jest z grubej porcelany będzie bardzo szybko odbierać ciepło z napoju.

Te 64 stopnie to jest naprawdę przyzwoita temperatura. Zobacz sobie w kawiarni. Na profesjonalnych ekspresach z płyta grzejną zawsze leżą filiżanki i się nagrzewają.

W automacie pozostaje najpierw wybrać program wrzątku, i nalać wody do filiżanki aby ta się nagrzała. Lub po prostu zagotować wcześniej wodę w czajniku i zalać filiżanki.

U mnie na ekspresie Nivona 756 ( polecam, mieści się w cenie) nie ma z tym problemu, bo wykonane capuccino 220ml, nawet w zimnej filiżance zawsze wypijam gorące, bo dłużej niż 5 minut jeszcze nie wytrwało żadne ;).
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień 2021, 17:51:31 wysłana przez lukaszt2004 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi