Autor Wątek: Młynek na początek  (Przeczytany 3464 razy)

Offline Buczkowski

  • Wiadomości: 11
  • Młynek: Hario Prism
Młynek na początek
« dnia: 29 Lipiec 2021, 14:28:49 »
Cześć wszystkim,
Chciałbym kupić młynek automatyczny do kawy - jego aktualne przeznaczenie byłoby głównie do french pressa, cold brew i kawiarki ale w przyszłości na pewno do ekspresu :) Czy byłby ktoś w stanie coś doradzić?
Mój aktualny młynek ręczny to: HARIO COFFEE MILL PRISM.

Zastanawiałem się nad Eureka Mignon lub Fellow Ode.

Pozdrawiam

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Lipiec 2021, 15:36:26 »
Tak dobrze, to nie ma. Fellow nie nadaje się do espresso. Mignon nie jest zbyt wygodny do alternatyw i skakania z ustawieniami, ale nadaje się do espresso.

 Równie dobrze możesz kupić zwykłego stożkowego Severina 3873, Nivonę Cafe Grano 130, Baratzę Encore czy inny stalowy stożek za kilkaset złotych. Potem zostanie Ci do pozostałych metod, a do espresso dedykowany drugi młynek. Ewentualnie jeśli ma być jeden do wszystkiego, to porządny ręczny ze stalowymi żarnami lub jakiś Single Dose, typu Niche, G-Iota, Eureka Single Dose,

Było sporo takich tematów, poszukaj w dziale młynki
« Ostatnia zmiana: 29 Lipiec 2021, 15:55:53 wysłana przez krystians »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Lipiec 2021, 15:46:31 »
lub jakiś Single Dose, typu Niche, G-Iota, Eureka Single Dose

Tylko te nie są automatyczne.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Lipiec 2021, 15:49:52 »
Ano albo rybka albo..

Offline Buczkowski

  • Wiadomości: 11
  • Młynek: Hario Prism
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Lipiec 2021, 19:57:31 »
Młynki ręczne całkowicie odpadają. Poczytałem trochę i myślę żeby wybrać coś z tej puli:
- Fellow Ode
- Wilfa Uniform
- Wilfa Svaart
- Baratza Encore
- Nivona CafeGrano
- Severin KM3873

Jak wyżej jeden z kolegów pisał - chyba nie ma sensu dobierać coś uniwersalnego do espresso i przelewów także póki co stawiam tylko na przelewy i coś do nich chciałbym kupić.
Jakieś podpowiedzi co będzie lepsze?

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Lipiec 2021, 20:47:51 »
Myślę, że uniwersalny młynek to dopiero jakiś graef, te z twojej listy to kupowałbym tylko pod alternatywki, do espresso sie nie nadaja.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Lipiec 2021, 21:00:48 »
Niestety ale Graef do espresso się nie nadaje.
Moim zdaniem jest jest taka możliwość (a jest!) to jest sens dobrać młynek uniwersalny do espresso jak i do przelewów. Jeśli odrzucasz młynki ręczne do przelewów to tym bardziej nie ma sensu kupowanie dwóch elektrycznych. Weź pod uwagę młynki z łatwą regulacją, ze znikomą retencją ale nie automatyczne. Spełnią Twoje oczekiwania młynki Niche oraz G-IOTA. Daj sobie spokój z młynkami automatycznymi. Te które mają programowanie czasowe na dwie dozy się nie sprawdzą przy takiej pracy. Zbyt często będziesz zmieniał ustawienia.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Lipiec 2021, 21:49:26 »
Można tak jak mówi Janusz, jeśli ma się środki, a można kupić w tej chwili tani sprawdzony stożek i odsprzedać przy zakupie lepszego sprzętu później lub nie. Moim ulubionym pod względem cena / jakość / zakres mielenia jest Nivona i Baratza (wg mnie najlepsza z podanych pod względem jakości przemiału, ale też najgłośniejsza chyba), obie mielą bardzo drobno. Ale na dobrą sprawę do FP i kawiarki i ewentualnie innych alternatyw praktycznie każdy da radę, więc bym pooglądał je poczytał recenzje i wybrał co Ci pasuje.
« Ostatnia zmiana: 29 Lipiec 2021, 21:51:48 wysłana przez krystians »

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 347
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Lipiec 2021, 22:29:56 »
fiorenzato all ground - drogi, mało przetestowany ale "do wszystkiego" i powinien być na lata, łatwe przełączanie pomiedzy przemiałem, łatwe czyszczenie ... itd

Offline Buczkowski

  • Wiadomości: 11
  • Młynek: Hario Prism
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Lipiec 2021, 08:37:29 »
Myślę, że uniwersalny młynek to dopiero jakiś graef, te z twojej listy to kupowałbym tylko pod alternatywki, do espresso sie nie nadaja.
Tak jak pisałem - "[...]chyba nie ma sensu dobierać coś uniwersalnego do espresso i przelewów także póki co stawiam tylko na przelewy i coś do nich chciałbym kupić." :)

Niestety ale Graef do espresso się nie nadaje.
Moim zdaniem jest jest taka możliwość (a jest!) to jest sens dobrać młynek uniwersalny do espresso jak i do przelewów. Jeśli odrzucasz młynki ręczne do przelewów to tym bardziej nie ma sensu kupowanie dwóch elektrycznych. Weź pod uwagę młynki z łatwą regulacją, ze znikomą retencją ale nie automatyczne. Spełnią Twoje oczekiwania młynki Niche oraz G-IOTA. Daj sobie spokój z młynkami automatycznymi. Te które mają programowanie czasowe na dwie dozy się nie sprawdzą przy takiej pracy. Zbyt często będziesz zmieniał ustawienia.
To dobrze, bo nie chce do espresso. Będę w stanie przez polski sklep kupić Niche? Jestem trochę nowy w temacie i nie do końca rozumiem - młynki automatyczne = młynki elektryczne? Czy coś pomyliłem? :)


Można tak jak mówi Janusz, jeśli ma się środki, a można kupić w tej chwili tani sprawdzony stożek i odsprzedać przy zakupie lepszego sprzętu później lub nie. Moim ulubionym pod względem cena / jakość / zakres mielenia jest Nivona i Baratza (wg mnie najlepsza z podanych pod względem jakości przemiału, ale też najgłośniejsza chyba), obie mielą bardzo drobno. Ale na dobrą sprawę do FP i kawiarki i ewentualnie innych alternatyw praktycznie każdy da radę, więc bym pooglądał je poczytał recenzje i wybrał co Ci pasuje.
Jakieś konkretne modele od tych producentów?


fiorenzato all ground - drogi, mało przetestowany ale "do wszystkiego" i powinien być na lata, łatwe przełączanie pomiedzy przemiałem, łatwe czyszczenie ... itd
Tutaj cena troszke za wysoka ;)

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Lipiec 2021, 08:49:38 »
Jak wyżej jeden z kolegów pisał - chyba nie ma sensu dobierać coś uniwersalnego do espresso i przelewów także póki co stawiam tylko na przelewy i coś do nich chciałbym kupić.

Samo łatwe przestawianie to nie wszystko. Potem się okazuje że na drobniejsze mielenie możesz przestawić tylko podczas pracy i jeszcze musisz wymielić resztki. I pamiętać co miałeś ustawione. Więc koncepcja dwóch młynków jest najlepsza.
Tu masz przykład jak wygląda "łatwe przełączanie pomiędzy przemiałem" we Fiorenzato AllGround (od 8:15):

Ja akurat do alternatyw mielę ręcznie, bo nowe młynki to mielą szybko, ale z tych to pewnie wziąłbym w takiej sytuacji Wilfę Svart - wystarczy i zostanie trochę kasy w śwince.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Lipiec 2021, 09:50:31 »
Przez polski sklep Niche nie kupisz. Dla mnie młynek automatyczny to młynek z panelem programowania dóz. Wszystko jedno czy jest to programowanie czasowe czy wagowe. Tak więc są młynki elektryczne z programowaniem i są młynki elektryczne posiadające tylko przycisk działający na zasadzie Włącz / Wyłącz.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Lipiec 2021, 10:09:26 »
co by się stało gdyby zmielić kawę do espresso km3873? wyszłoby słabe, gorzkie?

Offline Buczkowski

  • Wiadomości: 11
  • Młynek: Hario Prism
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Lipiec 2021, 10:22:14 »
Przez polski sklep Niche nie kupisz. Dla mnie młynek automatyczny to młynek z panelem programowania dóz. Wszystko jedno czy jest to programowanie czasowe czy wagowe. Tak więc są młynki elektryczne z programowaniem i są młynki elektryczne posiadające tylko przycisk działający na zasadzie Włącz / Wyłącz.
Rozumiem, w takim razie mi wystarczy elektryczny posiadający tylko przycisk - przynajmniej na ten moment.
Niche w takim razie odpada - jesteś w stanie polecić któryś z wymienionych wyżej?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek na początek
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Lipiec 2021, 10:27:33 »
Mogłoby to wcale nie być espresso... ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi