Autor Wątek: Ascaso I-3 zapycha się zmieloną kawą  (Przeczytany 991 razy)

Offline Sinus Pi

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso I3
Ascaso I-3 zapycha się zmieloną kawą
« dnia: 28 Lipiec 2021, 13:58:13 »
Mam dwa problemy z młynkiem I-3, zwanym też i-Mini, i mam nadzieję, że coś podpowiecie.

Przede wszystkim - łopaty wirnika pod młynkiem nie wypychają zmielonej kawy skutecznie na zewnątrz, więc młynek muszę mieć ustawiony pod kątem, tak, by grawitacja pomagała kawie wypaść do podstawionego filtra, a i czasem muszę pomóc jakąś wykałaczką czy trytką. Jak tego nie zrobię, potrafi zapchać się kompletnie. To kłopot, ale nie wymaga rozkręcania maszyny co kilka dni, więc jakoś sobie radzę.

Drugi problem pojawił się niedawno - otóż młynek zaczął przepuszczać kawę do przekładni pod komorą młynka. Stamtąd ją usunąć - to już trzeba młynek kompletnie rozebrać na części, albo pozwolić chwilę popracować na luzie na pełnych obrotach, wtedy kawa wysypuje się z przekładni do głównej przestrzeni obudowy i wypada przez wentylację w dnie, ale nieosłonięty silnik na pewno nie jest ucieszony wizją zmielonej kawy latającej luzem wokół niego. Czemu tak się dzieje? Wymieniając pękniętą kiedyś zębatkę młynka zauważyłem, że oś główna młynka ma drobny luz góra-dół - ale nie za bardzo widzę, gdzie można by tam wsadzić jakąś sprężystą podkładkę, zresztą oś młynka zdaje się siedzieć w swoim otworze na tyle szczelnie, że kawa nie powinna się TĘDY przesypywać w przekładnię - a jednak tak się chyba dzieje. Co można z tym zrobić?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ascaso I-3 zapycha się zmieloną kawą
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Lipiec 2021, 14:21:11 »
Na zapychanie się to powiedział bym że pewnie zbyt drobny przemiał. A co do drugiego problemu to zdalnie nikt nie poradzi. Skoro już rozebrałeś to musisz znaleźć luzy. A nie zaczeło własnie po jakimś rozebraniu na kawałki?

Offline dober Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: ZF64W, Timemore C3
Odp: Ascaso I-3 zapycha się zmieloną kawą
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Lipiec 2021, 14:32:23 »
Kontaktuj się z Panem @Janusz

Offline Sinus Pi

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso I3
Odp: Ascaso I-3 zapycha się zmieloną kawą
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Lipiec 2021, 15:43:47 »
Przemiał musi być jaki jest, bo inaczej lura wychodzi, a nie kawa. :P

Rozbierać to ja i tak muszę go czasem rozebrać, dla przeczyszczenia, ale nie kojarzę jakiegoś konkretnego rozbioru, który by się jakąś tragedią skończył.

Na razie dla odmiany dostawiłem podkładkę pod całą przekładnię, lekko podnosząc to duże plastikowe koło zębate, co wprawdzie skutkuje podniesieniem łopat wirnika młynka tak z 1 mm nad dno komory młynka... ale przynajmniej oś młynka wystaje teraz NAD dno, zamiast się w nim zanurzać i być może ułatwiać wsypywanie się tam miału. No i wreszcie cały mechanizm młynka nie ma luzu góra-dół. Zobaczymy, co to da. Chyba, że coś mi umyka..?

Offline Sinus Pi

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso I3
Odp: Ascaso I-3 zapycha się zmieloną kawą
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Lipiec 2021, 17:10:33 »
A, no i młynek od zawsze ma trochę luzu na gwincie samych żaren (gwint jest wszak plastikowy), i od zawsze ma nieregularny dźwięk pracy - "wzwzwzwzwzwz" zamiast "wzzzzzzzzz", jakby obrotowa część żaren była odrobinę zdecentrowana na osi, lub oś lekko skrzywiona, i delikatnie przycierała o część nieruchomą. Ale zmielona tak kawa daje sensowną cremę, nie zapycha filtrów, generalnie zdaje się być w porządku. Czy to normalne w trochę starym młynku, i się nie przejmować, czy też rany boskie facet weź to wymień zanim wybuchnie / przestań żreć opiłki ze zmielonych żaren?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi