Autor Wątek: Przesiadka na kolbę  (Przeczytany 7519 razy)

skansen

  • Gość
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #30 dnia: 06 Sierpień 2021, 13:00:58 »
Jest w wątku z recenzją o nim dyskusja na ten temat, zaczyna się mniej więcej od tego momentu:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8075.msg183575#msg183575
W związku z tą regulacją część użytkowników zgłasza problemy z wstrzeleniem się w dozę.
Dla niektórych (w tym mnie) regulacja jest OK, ale nie ma też co udawać, że nikt z tym problemów nie zgłasza...
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień 2021, 14:16:07 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #31 dnia: 06 Sierpień 2021, 16:11:20 »
NPF - Naked portafilter, czyli bez wylewek. Na początku nic nie zmieni.
Jesteś pewien?
》tertium non datur《

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #32 dnia: 09 Sierpień 2021, 08:59:18 »
Zdecydowanie tak. Doza, czas, odpowiednie przemiał, WDT... itd. Po co stresować kanałami, zapryskanym panelem frontowym czy nierównym strumieniem. Dobre espresso można zrobić i bez NPF.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #33 dnia: 09 Sierpień 2021, 10:49:46 »
Tak, chociaż nie. Nadmiar Internetu i porad forumowych sprawia że niektórzy kombinują jak koń pod górkę i mają problemy z ekstrakcją bo za dużo cudują. Dzięki NPF można szybciej wyłapać co jest nie tak. A dodatkowo ze względu na modę na jasno palone kawy, to teraz często jest trudno odróżnić problemy z samą kawą od mielenia i dystrybucji - wychodzi paskudztwo i nie wiesz czy miałeś kanały czy to taka kawa.
A potem jak się już ma doświadczenie to można NPF odłożyć. Choć ja nadal używam bo łatwiej umyć.

Offline Baniuz

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: ANNA PL41TEM, drip, aeropress, frenchpress
  • Młynek: 1zpresso Q2, Je PLUS
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #34 dnia: 09 Sierpień 2021, 11:12:39 »
Mi właśnie NPF sporo pomógł (tak mi się przynajmniej wydaje  :smiech: ). Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem Anny z PID, a mielę Je Plus. Przez pierwsze 2 tygodnie bez NPF już siwieć zaczynałem... Dopiero założenie NPF i nachylanie się pod ekspres, aby zobaczyć jak kawa leci, gdzie szybciej, gdzie wolniej, gdzie tryska a gdzie w ogóle nie leci pomogło ogarnąć całkiem pijalne szoty ;)
Zaraz przechodzę na kolejną kawkę, zobaczymy ile czasu zejdzie mi do ogarnięcia powtarzalności :)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #35 dnia: 09 Sierpień 2021, 11:14:36 »
Dzięki NPF można szybciej wyłapać co jest nie tak.
Jak ktoś nie ma doświadczenia z kolbą wogóle to NPF nie pomoże, a jedynie zrodzi frustrację z opryskanej filiżanki. I jak się takim czymś pochwalić choćby przed żoną? Na spokojnie ogarnąć najpierw podstawy, potem można się doszkalać i NPF na pewno jest wtedy pomocny.
PS. Względy higieniczne 100% popieram.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Sierpień 2021, 14:10:25 »
to NPF nie pomoże, a jedynie zrodzi frustrację z opryskanej filiżanki. I jak się takim czymś pochwalić choćby przed żoną
Jeśli o to chodzi, to tak. Wychodzisz z założenia: czego oczy nie widzą, tego kubkom smakowym nie żal?
》tertium non datur《

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #37 dnia: 09 Sierpień 2021, 15:25:34 »
Wychodzisz z założenia: czego oczy nie widzą, tego kubkom smakowym nie żal?
Póki ktoś nie opanuje choćby podstawowej wiedzy i praktyki z kolbą, NPF nic nie poprawi. Obserwowanie strumienia kawy.... hmmm dla kogoś kto kupuje pierwszą kolbę chyba bardziej kojarzy się to z latte art niż z naparstkiem kawy ;) a to jednak trochę trzeba poćwiczyć żeby narysować pierwsze serce i jeszcze żeby zasmakowało.

skansen

  • Gość
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #38 dnia: 09 Sierpień 2021, 15:32:21 »
Bez NPF początkujący użytkownik może szukać przyczyny swoich niepowodzeń w ustawieniach ekspresu. A tych może być cała masa-temperatura na PID, czas i ciśnienie preinfuzji, nastawa OPV itd.
Tymczasem powód niezadawalających rezultatów może tkwić np. w niewłaściwej dystrybucji. A ją NPF może ujawnić...

Niejako godząc obie strony można napisać, że na początek NPF nie jest konieczny ale jeśli efekty nie są dobre, to nim zacznie się "grzebać" w ustawieniach warto sięgnąć po NPF.
Nie trzeba go koniecznie kupować, można pożyczyć, stąd świadomie napisałem o sięganiu :)   

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #39 dnia: 09 Sierpień 2021, 16:26:07 »
NPF nic nie poprawi
Ale jesteś uparty przy swoim. Mamy dwóch początkujących kawoszy, nie za bardzo wiedzą, co to WDT, etc: jeden zaczyna od razu z NPF-em i... jak mu nie strzeli strumień z kanału w sitku w oko, to od razu pomyśli, że coś wcześniej schrzanił, natomiast drugi zapina PF i co? Nic! Pije w nieświadomości swoje "espresso" myśląc, że tak ma smakować. Po co? No chyba, że lubisz się znęcać nad takim kawoszem, tj nad jego kubkami smakowymi.
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień 2021, 16:31:59 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #40 dnia: 09 Sierpień 2021, 21:52:06 »
Jak ktoś nie ma doświadczenia z kolbą wogóle to NPF nie pomoże, a jedynie zrodzi frustrację z opryskanej filiżanki. I jak się takim czymś pochwalić choćby przed żoną?

Ja nadal mam zestaw podstawek różnej wysokości - tak że jak trzeba to filiżanka może być pod samym sitkiem - więc przynajmniej okolica ekspresu będzie czysta. A w filiżance to dla żony mleko wszystko zakryje ;-)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #41 dnia: 10 Sierpień 2021, 08:40:48 »
Niejako godząc obie strony można napisać, że na początek NPF nie jest konieczny ale jeśli efekty nie są dobre, to nim zacznie się "grzebać" w ustawieniach warto sięgnąć po NPF.
A czy ja napisałem coś innego?
Cytat: Koziołek
Na początku nic nie zmieni.

W jakim celu jest ten NPF? Nie rozumiem jeszcze tematu. To inny portafilter? Dlaczego dobrze jest to kupic, co to zmienia w procesie calym?
Odnoszę się tylko cały czas do posta jrd który nie ma problemu z przyrządzaniem espresso a zastanawia się czy kupić NPF.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #42 dnia: 10 Sierpień 2021, 08:55:51 »
Ja chyba wiem o co Koziołkowi chodzi. Kompletny świeżak, który właśnie postawił pierwszy ekspres na blacie - taki który nawet nie wie czego nie wie, faktycznie może się zniechęcić zabryzganym blatem po 10 próbach z rzędu. Choć może też zadziałać szczęście początkującego. Natomiast jak już ktoś przecisnął w miarę świadomie 50-100 filiżanek espresso, to już może myśleć o zakupie npf. Aspekt edukacyjny przyjdzie bardzo szybko (a za nim efekty w filiżance) i jak w wielu przypadkach npf zostanie na dłużej, bo jest dużo łatwiejszy w utrzymaniu czystości niż kolba z wylewkami.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #43 dnia: 10 Sierpień 2021, 11:26:25 »
faktycznie może się zniechęcić zabryzganym blatem po 10 próbach z rzędu
Wychodzisz z założenia, że taki świeżak, gdy zostanie 10 razy obryzgany kawą z grupy, to nie pomyśli, nie zastanawi się, nie poprosi o poradę np na WoK-u, co robi nie tak, tylko tak samo bezrefleksyjnie uczyni przy jedenastej próbie? Ja mam większą wiarę odnośnie stawiającego pierwsze kroki kawosza i dlatego stawiam na Tolka NPF-a 😁
》tertium non datur《

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Przesiadka na kolbę
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Sierpień 2021, 08:40:05 »
To zależy od człowieka. No ale obstawiam, że znaczna część tych świeżaków jednak rzuci to wszystko w … kąt i tylko się mocniej zniechęci. Ja sam żyłem długo bez NPFa i mimo kawy, która daleka była od poprawnej ekstrakcji wciąż jarali się faktem, że mam lepsze espresso niż w większości kawiarni. Kto wie czy gdybym na początku dostał NPF to bym nie zarzucił wysiłków.
Inna sprawa, która może dodatkowo spotęgować negatywne wrażenia - wiele ekspresów typu Gaggia Classic ma fabrycznie ustawione ciśnienie w okolicach 14-15 barów. Uzyskanie przy tym poprawnej ekstrakcji jest trudniejsze, poziom zabryzgania przy NPFie jeszcze większy.
Obstaję przy swoim zdaniu - NPF na samym początku drogi może mieć efekt zupełnie odwrotny niż byśmy oczekiwali.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi