Autor Wątek: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB  (Przeczytany 9104 razy)

Offline grimous

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: La Pavoni Domus Bar DMB
Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« dnia: 19 Lipiec 2021, 16:39:55 »
Cześć wszystkim  :)

Od kilku miesięcy jestem posiadaczem ekspresu kolbowego La Pavoni Domus Bar DMB.
Ostatnio zakupiłem sobie NPF żeby mieć lepszy feedback jeśli chodzi o wszystkie aspekty przygotowania kawy do espresso.
Mam do was pytanko jeśli chodzi o single shota (rzadko piję double ponieważ staram się uważać na ilość kofeiny spożytej na co dzień).
Z tego co się orientuję, ilość kawy na single shota powinna się mieścić w 7-9 gramach. Mój problem polega na tym, że taka ilość kawy (niezależnie od poziomu zmielenia czy tampingu) jest zawsze za mała. Przy takiej ilości kawy w portafiltrze, ekstrakcja to dosłownie armageddon dla mojej kuchni  :D
Ba, sensowna ekstrakcja zaczyna się u mnie od 12-13 gramów. Oczywiście używam single-basket.
Czy to normalne? Czy może coś robię nie tak?

Dodatkowo prosiłbym was o sprecyzowanie następujących kwestii:
Czy kolba przy poprawnym przygotowaniu kawy do espresso powinna mieć już prawie-maksymalny opór przy kącie prostym/środkowej pozycji?
Czy rodzaj kawy rzeczywiście potrzebuje tak drastycznych zmian w ustawieniu mielenia jak ja doświadczam? W młynku w ekspresie jest 7 poziomów, zależnie od kawy, którą kupuję, ustawiam od 2,5 do 4.

Wytykajcie mi błędy w moim myśleniu, nie jestem pro, ale pasjonuje mnie temat  [emoji38]

Pozdrówki!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Lipiec 2021, 20:13:01 »
Mam do was pytanko jeśli chodzi o single shota
To ekspres z grupą 57? Bo jakoś sprzedawcy pomijają ten szczegół.
« Ostatnia zmiana: 19 Lipiec 2021, 20:20:26 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Lipiec 2021, 20:36:45 »
Ba, sensowna ekstrakcja zaczyna się u mnie od 12-13 gramów. Oczywiście używam single-basket.
Mam podobne obserwacje dotyczące fabrycznych sitek, przy czym mi udaje się zejść z masą dozy nieznacznie niżej...

Dodatkowo prosiłbym was o sprecyzowanie następujących kwestii:
Czy rodzaj kawy rzeczywiście potrzebuje tak drastycznych zmian w ustawieniu mielenia jak ja doświadczam? W młynku w ekspresie jest 7 poziomów, zależnie od kawy, którą kupuję, ustawiam od 2,5 do 4.
Tak, to normalne. Dodatkowo innych ustawień grubości wymaga sitko pojedyncze a innych podwójne.

Mam do was pytanko jeśli chodzi o single shota
To ekspres z grupą 57? Bo jakoś sprzedawcy pomijają ten szczegół.
Tak. La Pavoni Domus Bar DMB to odpowiednik Lelit Anita /  Nemox Caffe dell'Opera itd

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Lipiec 2021, 21:09:04 »
Tak
Dzięki @skansen
@grimous
Odpuść sobie pojedyńcze sitko. Szkoda czasu i zmarnowanej kawki. Albo będziesz pił podwójne espresso, albo z pfa z podwójną wylewką, gdzie jedno espresso wyląduje w zlewie, albo zadowolisz się tym, co otrzymasz z single basket. Najbardziej zadowalające efekty przynosi sitko VST 7g, tamper 41mm i dedykowany funnel, ale to zestaw nie do Twojego ekspresu. Poniżej masz mój filmik na tym sitku:

« Ostatnia zmiana: 19 Lipiec 2021, 21:33:25 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline grimous

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: La Pavoni Domus Bar DMB
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lipiec 2021, 07:34:45 »
@skansen Dzięki za wszystkie odpowiedzi  :)

@GostRado Takie same wnioski miała duża część społeczności kawowej gdy przeglądałem inne, zagraniczne fora lub gdy oglądałem filmiki na YT. Chciałem tego uniknąć, ale myślę, że będę musiał zrobić tak jak piszesz czyli odpuścić sobie single basket.
Świetna ekstrakcja na filmiku  [emoji38]

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Marzec 2023, 13:00:57 »
Odkopuję, bo właśnie przyszło do mnie takie sitko.
Próbowałem właśnie coś zrobić, ale chyba przesadziłem z dozą; 8g dało się ładnie ubić w koszyczku, ale niestety jakość dystrybucji ucierpiała i było sikane.
Jakieś patenty bez dedykowanego lejka?... Tamper 41 mm mam.
Edit: Dobra. Zamówiłem lejek na niemieckimi Amazonie. Zobaczymy co z tego będzie.
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2023, 13:30:47 wysłana przez hammerhead »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Marzec 2023, 15:09:03 »
Próbowałem właśnie coś zrobić, ale chyba przesadziłem z dozą; 8g dało się ładnie ubić w koszyczku
Osiem, to za dużo, bo po tampingu mielonka musi się znaleźć w leju i podczas ekstrakcji puchnie, ale siedzi w nim lekko unosząc się do góry.
》tertium non datur《

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Marzec 2023, 15:16:05 »
Zrobiłem jeszcze 7-gramowego szota, mieląc drobniej - ekstrakcja  znacznie lepsza, spokojniejsza, ale o ile w 8g szocie ciastko spuchło i było względnie suche, to przy 7 g mam wodę w portafiltrze.
Anyway, lejek w drodze, zapodam jakiś filmik jak przyjdzie i uda mi się coś ładnego zrobić:)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Marzec 2023, 15:27:52 »
To wsyp 7,5g. Trzeba trochę się nagimnastykować przy tym sitku, żeby było w miarę dobrze. A preinfuzję masz włączoną?
》tertium non datur《

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Marzec 2023, 15:49:07 »
Nie ruszałem. Jest tak jak była.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Marzec 2023, 15:52:04 »
Nie ruszałem. Jest tak jak była.
To ją wyłącz i zobacz. Na zdjęciu, jak spuchło:
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Marzec 2023, 17:42:05 »
Tutaj masz jeszcze moje shoty w różnych dozach na K-plus:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10196.50
》tertium non datur《

Offline Bell23 Mężczyzna

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: La Pavoni Domus bar , la Pavoni Stradivari lusso
  • Młynek: Rancilio rocky , Fiorenzato F4
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Marzec 2023, 21:08:19 »
Ja polecam podwójne sitko tak jak jeden z piszących.
Ekspresu używałem przez kilka lat i z pojedynczym sitkiem zawsze były problemy...

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Marzec 2023, 21:12:02 »
Ja wiem, że polecasz podwójne sitko, i że wszyscy na swiecie polecają podwójne sitko.
Ale nie po to zdobyłem pojedyncze żeby robić tylko na podwójnymi. Fajnie jest nauczyć się czegoś, czego nikt inny nie chce się uczyć.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Single shot, mielenie - La Pavoni Domus Bar DMB
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Marzec 2023, 21:26:08 »
Fajnie jest nauczyć się czegoś, czego nikt inny nie chce się uczyć
To tak jak ja, a jak już się nauczysz, to będziesz pił jak ja z większych sitek i pozostanie jedynie satysfakcja, że potrafimy okiełznać espresso z pojedynczego sitka :) W razie czego, pytaj.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi