Autor Wątek: MaraX v2  (Przeczytany 2853 razy)

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
MaraX v2
« dnia: 15 Luty 2023, 17:36:46 »
Cześć ;)

Jakiś czas temu odzyskałem MaraX v2 z serwisu ( sonda temperatury znowu zaczęła syczeć, a nie dało się już bardziej dokręcić, w rezultacie dostałem dokręcone i podrapane :) ).
Od razu po otwarciu pudła wypucowałem ekspres, zamontowałem zakupione w międzyczasie nowe graty:
-flow control z manometrem od @Anzelm
-prysznic E&B
-sitko 20-22g E&B z NPF
-puck screen od flair (może nie tyle zamontowany, co po prostu używałem go)

Przypuszczam że dużym błędem było zamontowanie wszystkiego na raz, ale nie mam zamiaru rozmontowywać flow control'a.
Rozkręcony na maksa flow, leje 4,95ml/s, zmierzyłem też pozycje dźwigienki od 0, co 90 stopni - 1,3ml/s; 3,55ml/s; 4,4ml/s; 4,8ml/s
Rozkręciłem znowu OPV z 9 na 10,1. Wcześniej przykręciłem go do 9, bo myślałem że tak będzie lepiej robić espresso bez żadnych przyrządów pomiarowych, gdzie jedynymi zmiennymi będą grubość przemiału i ilość kawy.

Kawa wyszła 2/10 - niesamowicie kwaśna. Kolejne próby nie poprawiły rezultatów, z puck screenem czy bez, właściwie było bardzo podobnie.
Ziarna mielę Comandante z red clix, na poprzednim sitku i prysznicu IMS przy 9 klikach, Brazil Sweet Shot od Coffee Plant wychodziła bardzo dobra. Na 8 kliku coś zaczyna kanałować, na 7 pewnie będzie sikać kawą po oczach i ścianach :D

Patrząc na sitko od spodu, kawa nie bardzo chce lecieć wszystkimi dziurkami. Nie tworzy takiego ładnego, jednolitego strumienia.
Nie leci też jak w przypadku większości kanałów poświęconych kawie - kropelki od brzegu, potem reszta sitka w kropelkach, po chwili zaczyna lecieć jednolity strumień po całości. Używam WDT z igłami 0,25mm, więc zlepki raczej są porozbijane.
Może za mocno ubijam kawę?

Po ubiciu tych 20-21g w tymże sitku na 20/22g, kawa sięga może do połowy. Może za mało kawy?
Czy pod większe sitko powinienem zmienić grubość przemiału w porównaniu z mniejszym 16/18g?

Patrząc na sam prysznic bez kolby, woda kapie raczej po brzegach, na samym środku kapie niewiele (o ile w ogóle). Może zły prysznic wybrałem?

Rece mi opadają, im więcej kasy na to wszystko idzie, tym gorsza kawa. Może warto ściągnąć DeLonghi Dedica ze strychu i pozbyć się Lelita? :picardpalm:

Parzyłem Rwanda Muhondo od LaCava (nigdy wcześniej jej nie parzyłem, ale nie wydaje mi się żeby którakolwiek kawa powinna być tak kwaśna, przecież picie cytryn przy tak zaparzonej kawie to czysta przyjemność) oraz Sweet Brazil SHOT od Coffee Plant. Ta druga do tej pory nigdy nie wyszła kwaśna. Może za dużo ciśnienia ucieka z przez krążek podczas parzenia kawy?
Od zbyt małego ciśnienia kawa robi się kwaśna?

PID ustawiony na 0, na trybie 0 (stabilność temperatury dla kawy zamiast ciśnienia dla spieniania) jeśli dobrze pamiętam daje jakieś 91-93 stopnie.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2023, 17:42:05 wysłana przez Adammalyszjumper »

skansen

  • Gość
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Luty 2023, 17:42:51 »
Na początek odstaw puck screen, wróć do zwykłego sitka, ustaw przepływ w jednej pozycji, żeby mieć standardowy przepływ. Wg mnie tutaj najbardziej "namieszało" sitko.

Dostrój parametry ekstrakcji (przemiał, doza, ubicie) i dopiero potem wprowadzaj dalsze zmiany. Na tym etapie proponuje manipulacje przepływem. Nowe sitko i puck screen zostaw sobie na koniec.
 
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2023, 17:48:14 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Luty 2023, 17:52:10 »
Pijesz tylko espresso, czy i białe?

Patrząc na sam prysznic bez kolby, woda kapie raczej po brzegach, na samym środku kapie niewiele (o ile w ogóle). Może zły prysznic wybrałem?
Na pewno to nie wina prysznica - mam go.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2023, 18:05:10 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Luty 2023, 18:10:17 »
W E61, bez Flow Control standardowy przepływ w okolicy 10 ml/s, ale prawdę mówiąc nie wiem jak jest w Lelicie.
Spróbuj zastosować się do wskazówek @skansen i może zmień też kawę - dasz radę




Offline mazoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Luty 2023, 18:18:24 »
Może spróbuj innej kawy? Rwanda do espresso to nie jest łatwy orzech do zgryzienia, szczególnie dla osób hobbystycznie zajmujących się kawa w domowym zaciszu. Nie spodziewalbym się też, że nie będzie kwaśna.
Sprzęt masz super i raczej to nasz odbiór tego co pijemy, w zestawieniu z oczekiwaniami po przeczytaniu tego co jest na opakowaniu kawy, tworzy zagwozdkę i niepotrzebne komplikacje, a nie sitka/prysznice/Puck screeny.

Jak długo ci się parzy to espresso?

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Luty 2023, 18:44:13 »
Pijesz tylko espresso, czy i białe?

Rano espresso z ilością wody zależnie od tego jaki mam humor ;) takie rozrzedzone lungo, ale chyba jeszcze nie americano. Druga kawa to raczej espresso. W weekend najczęściej biała.

Na początek odstaw puck screen, wróć do zwykłego sitka, ustaw przepływ w jednej pozycji, żeby mieć standardowy przepływ. Wg mnie tutaj najbardziej "namieszało" sitko. 

Rzeczywiście, zacznę od zabawy przepływem, całą resztę zostawię jak było. Zakupię też chyba mniejsze sitko E&B, 20/22 to jak dla mnie dawka zawałowa albo na dwie "średnio mocne" kawy.

W E61, bez Flow Control standardowy przepływ w okolicy 10 ml/s, ale prawdę mówiąc nie wiem jak jest w Lelicie.
Spróbuj zastosować się do wskazówek skansen i może zmień też kawę - dasz radę

Przepływ to chyba też zależy od pompy, z tego co patrzyłem w necie to MaraX'y mają raczej nie więcej niż 5. Z Lelitów to Bianca na pompie rotacyjnej może i takie 10ml/s wykręci, ale nie znam dokładnej ilości.

Może spróbuj innej kawy?

Zazwyczaj to wygląda tak, że wypiję 1-2 Sweet Brazil, potem wypiję 3-4 inne kawy (z tym że te kolejne kawy, to jest ten sam rodzaj kawy, pity pod rząd - żeby móc ewentualnie skorygować). Ta mi po prostu smakuje i zawsze gdzieś tam wplatam ją w inne nie zawsze udane próby parzenia czegoś innego, żeby już całkiem nie oszaleć ;)

Jak długo ci się parzy to espresso?

W poprzednim zestawieniu sitek i prysznica IMS, jakieś 30s przy 16g dla około 30-36g uzysku.
Teraz z rozkręconym flow, E&B, wychodzi 35-40s przy 20-21g dla 50-60g uzysku.

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Luty 2023, 19:27:05 »
Z przepływem masz wszystko w porządku. Sprawdziłem zapiski i u mnie na Marze i flow control rozkręconym miałem 4.96 ml/s.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Luty 2023, 19:31:36 »
Po ubiciu tych 20-21g w tymże sitku na 20/22g, kawa sięga może do połowy. Może za mało kawy?
Na pewno. Wynika z tego, że za drobno zmieliłeś. 
Czy pod większe sitko powinienem zmienić grubość przemiału w porównaniu z mniejszym 16/18g?
Oczywiście, grubiej.
Rozkręciłem znowu OPV z 9 na 10,1. Wcześniej przykręciłem go do 9
Wróć do 9 Bara (u mnie 8,6), weź te większe sitko, zmiel grubiej, test monety albo wyrównaj palcem mielonkę i z wyczuciem ubij.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2023, 19:36:02 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Luty 2023, 19:33:16 »
Z przepływem masz wszystko w porządku. Sprawdziłem zapiski i u mnie na Marze i flow control rozkręconym miałem 4.96 ml/s.

Tak z ciekawości - próbowałeś może z oryginalną sprężyną? Czytałem że pre-infuzja jest dużo łagodniejsza przy maksymalnie otwartym przepływie (nie trzeba jej aż tak pilnować).
Wiem że jej wymiana polega na wyeliminowaniu tego efektu, ale tutaj pompa i tak podaje 5ml/s więc wydaje mi się że nie ma większej różnicy między sprężynami

Offline figmenta

  • Wiadomości: 5
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Luty 2023, 21:14:17 »
test monety
Mogę prosić o przybliżenie szczegółów tego testu?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Luty 2023, 04:53:22 »
test monety
Mogę prosić o przybliżenie szczegółów tego testu?
¹ Ubijajsz mielonkę
² Kładziesz na niej pięciogroszówkę
³ Zapinasz kolbę
⁴ Bez ekstrakcji - wypinasz kolbę
⁵ Moneta lekko się zagłębiła, więc masz odpowiednią objętość mielonki. Oczywiście do czasu, gdy zmienisz stopień mielenia.
》tertium non datur《

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Luty 2023, 08:07:22 »
Tak z ciekawości - próbowałeś może z oryginalną sprężyną?
Nie, tylko z tą z zestawu flow control.

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Luty 2023, 15:36:09 »
Od czego zacząć zabawę z flow control?

Wspomniana kawa wychodzi zawsze jakaś "nie taka".
Rozumiem że różna kawa, będzie inaczej reagować na wyższe i niższe ciśnienie?

Jakieś pro tipy? Może jakiś poradnik z anglojęzycznych kanałów kawka

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Luty 2023, 07:23:21 »

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: MaraX v2
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Luty 2023, 08:54:25 »
Na pewno trzeba zacząć od drobniejszego mielenia niż bez flow.
« Ostatnia zmiana: 23 Luty 2023, 08:58:20 wysłana przez Anzelm »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi