Autor Wątek: Młynek pod espresso - dla świeżaka  (Przeczytany 2972 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek pod espresso - dla świeżaka
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Październik 2023, 09:10:30 »
@krystians Nie wszystkie młynki G-IOTA są wyłącznie do pojedynczych doz. Młynki G-micron DIGIT DF64E oraz G-IOTA PRO DF83 posiadają na wyposażeniu plastikowy hopper i mogą pracować jako młynki OD. Także G-micron DF64P ma plastikowy hopper - tyle że sporo mniejszy. Młynki te więc mogą służyć jako SD oraz jako OD. Ich zaletą na pewno jest praktycznie zerowa retencja.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline xinteah Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Delonghi Dinamica Plus ECAM
  • Młynek: Melitta Calibra 1027-01
Odp: Młynek pod espresso - dla świeżaka
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Październik 2023, 10:07:08 »
A czy mógłby ktoś rozwinąć wątek czemu Fellow Ode 2 nie nadaję się do espresso ? Za mały stopień regulacji nierówny przemiał czy są jakieś inne względy, które definiują czy młynek nadaje się do espresso, czy też nie ?

Próbuje zrozumieć, na czym oprzeć się, aby jak najlepiej dobrać młynek pod siebie. A póki co jest ich tyle i tyle poleceń od każdej osoby, że ciężko jakieś takie „suche fakty” zebrać i dowiedzieć się czemu akurat ten jest lepszy od innego.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6201
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek pod espresso - dla świeżaka
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Październik 2023, 10:14:17 »
Po prostu tak został zaprojektowany. Zarówno żarna, skok nastaw jak i silnik nie są do tego celu przeznaczone.

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Młynek pod espresso - dla świeżaka
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Październik 2023, 11:01:16 »
A póki co jest ich tyle i tyle poleceń od każdej osoby, że ciężko jakieś takie „suche fakty” zebrać i dowiedzieć się czemu akurat ten jest lepszy od innego.

Tak sobie myślę że jakiemuś zwykłemu użytkownikowi amatorowi kawy trudno by było zrobić coś takiego w domu bo musiałaby tego sporo nakupować.
Jakieś spotkanie / zlot / prezentacja pomogła by w tym.

U mnie stały sobie razem młynek pod espresso i ODE napiszę tak u mnie do moich zastosowań obydwa są wyśmienito (to jest moja ocena) jednak służyły mi do innych zastosowań.

20230904_125943.jpg

Kiedyś tam sprawdzałem czy ode nada się do espresso i nawet o tym gdzieś tutaj napisałem, ze wyszła mi dłuższa i szybka kawa :) na pewno nie było to "klasyczne" espresso (przyznam się że nawet nie wiem jak takie wygląda) a to co książki napisały to zmienia się tak jak same kawy (tz.opakowania).
Ale jak poczekasz chwilę bo właśnie włączyłem ekspres kolbowy (nic wielkiego ten z profilu) to mogę skręcić ODE na prawie MAX-a zmielić jakąś tam kawę i zobaczyć co mi tam wyszło i swoimi słowami to opisać.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Młynek pod espresso - dla świeżaka
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Październik 2023, 11:29:12 »
Kiedyś tam sprawdzałem czy ode nada się do espresso i nawet o tym gdzieś tutaj napisałem, ze wyszła mi dłuższa i szybka kawa 

Tak na szybko w swoich zasobach takie coś znalazłem.
Jaka to kawa nie pamiętam.
Młynek ustawiony jak widać.

20230310_152126.jpg

Tyle mielonki.

20230310_152343.jpg

20230310_152433.jpg

Ekspres Lelit Victoria i zanim się zorientowałem co i jak to w filiżance miałem już 118g czegoś tam w ciągu 20 sekund (dobrze że się nie przelało) :)

20230310_153154.jpg

Jka



Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Młynek pod espresso - dla świeżaka
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Październik 2023, 14:08:40 »
Ale jak poczekasz chwilę

Z chwili zrobiła się dłuższa aaaaaaaaaaaaaaaa chwilka :redface: ale że dotrzymuje obietnic wyszło co poniżej.
Taka kawa.

20231010_113249.jpg

Młynek ustawiony tak.

20231010_113433.jpg


W filiżance wyszło to co widać.

odeca.jpg

P1020715.JPG

I tak.

MŁYNEK Fellow Ode 2 Generacji.
EKSPRES ECM Puristika Stainless Steel  Anthracite
Kawa COFFEESITE Espresso NAPOLI w mojej prywatnej ocenie kaw (4 w 5 stopniowej skali ocen)
21g. mielonki zwarzone/odmierzone
Sitko VST 22g.
Temperatura PID 66°C na termometrze w grupie 63°C
Wilgotność i ciśnienie barometryczne - Nie znane.
Uzysk 46,4g w czasie 17sekund.

To co w filiżance-pijalne brak kwasowości goryczka akceptowalna (mimo że to jest mieszanka 30/70) za to brak "oleistości/gęstości" tego co mam po zmieleniu w pozostałych młynkach, zanim odbiłem krążek, przepłukałem kolbę / grupę i coś tam jeszcze "crema" całkowicie zniknęła kawa taka wodnista bez wyrazu.

Ja jako Jerzy K. muszę jednoznacznie stwierdzić że przedstawiony tutaj mój sprzęt młynek i ekspres po skręceniu młynka praktycznie do zera na tej kawie jaką pokazałem zrobi kawę ale bałbym się to nazwać espresso. i tyle albo aż tyle.

Inna sprawa że mnie osobiście szkoda by było tego młynka "katować" mieleniem na drobnych nastawach, przy tym co pokazałem młynek zrobił się wyraźnie głośniejszy.

Sumując używajmy go do tego do czego jest dedykowany.
Ale się wymądrzałem :)

Jka
 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline xinteah Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Delonghi Dinamica Plus ECAM
  • Młynek: Melitta Calibra 1027-01
Odp: Młynek pod espresso - dla świeżaka
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Październik 2023, 16:01:26 »
Serdecznie dziękuje za wyczerpującą odpowiedz, przyznaje racje co do posiadania jak Ty np.3 młynków u mnie nie ma szans aby to przeszło.
Dobrze, że jest takie forum jak to, że można kogoś bardziej doświadczonego/pasjonata podpytać.

W takim razie decyzja padnie chyba na jakiś SD.
Nie mam aż takich potrzeb, by mieć hopper na młynku do espressu, bo tylko ja taką kawę pije, nawet jak goście przychodzą to preferują mleczna.
Natomiast już czuje róznicę, czemu np. ODE2 nie nadaje się do espresso.




Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Młynek pod espresso - dla świeżaka
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Październik 2023, 16:55:06 »
Dobrze, że jest takie forum jak to, że można kogoś bardziej doświadczonego/pasjonata podpytać.
Musisz mi uwierzyć na słowo ja naprawdę nie mam żadnego doświadczenia w tych sprawach napisałem tylko swoje odczucia i jak to u mnie wygląda bez koloryzowania czy podlizywania się tym co to się ma kontrahentom :lol2:
Za to przyznam się bez sypania piasku w 4litery że już wiem kogo czytać na tym forum by wyciągać jakieś tam wnioski.

Dzisiaj teraz jakbym miał miejsce na blacie w kuchni to bez zmrużenia oka kupiłbym sobie (pod espresso) taki oto młynek SD.

G-iota PRO (DF83) może już jest jakaś nowsza wersja.

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=13286.0

Jka
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2023, 17:03:55 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline xinteah Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Delonghi Dinamica Plus ECAM
  • Młynek: Melitta Calibra 1027-01
Odp: Młynek pod espresso - dla świeżaka
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Październik 2023, 17:05:40 »
A jak oceniasz G-microna, którego posiadasz?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Młynek pod espresso - dla świeżaka
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Październik 2023, 17:15:43 »
Za to przyznam się bez sypania piasku w 4litery, że już wiem kogo czytać na tym forum, by wyciągać jakieś tam wnioski.
A od kogo wyciągnąłeś te wnioski, aby parzyć espresso w takiej temperaturze:
Temperatura PID 66°C na termometrze w grupie 63°C
I w takim czasie:
w czasie 17 sekund
??!
》tertium non datur《

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Młynek pod espresso - dla świeżaka
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Październik 2023, 18:51:09 »
A jak oceniasz G-microna, którego posiadasz?

Nie odpowiem Ci na to pytanie tak jak byś może oczekiwał, nie dlatego że nie chcę ale dla tego że nie umiem/nie wiem co miałbym napisać co ocenić.

To jest mój pierwszy młynek SD i co miałbym napisać nie mając porównania z czymś w tym stylu, co bym nie napisał to będzie tylko moja prywatna amatorska opinia bo: jak na moje potrzeby przyzwoity młynek nauczyłem się żyć z tym że trochę brudzi wkoło siebie, kawy wychodziły mi pijalne ja specjalnych smaków w nich nie wyczuwałem które miały by być zasługą młynka, trzeba pamiętać o sprawdzaniu śrubek czy się nie poluzowały i by od czasu do czasy pędzelkiem przeczyścić wylot kawy że farba jest podatna na zarysowania "popkoring" z którym też można sobie poradzić.
Nie wiem ile teraz kosztuje ja za swojego z tego co pamiętam dałem chyba 1800zł. to i wygórowanych oczekiwań nie mogę mieć, myślę że tutaj zachowana jest proporcja cena / towar jaki otrzymaliśmy.
Tyle co mogę dodać od siebie.

Jka


         
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi