Autor Wątek: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C  (Przeczytany 22075 razy)

skansen

  • Gość

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #46 dnia: 10 Maj 2021, 19:22:29 »
Podobny wątek na HB: Truth be told: Elektra Microcasa a Leva can be set to produce amazing espresso or perfect dry steam, not both

Dzięki za poleconą rozmowę na HB. Z tym, że na Elektrze pierwszy strzał jest najlepszy z zimną kolbą, to się zgadzam (jak zaraz chce zrobić drugi, to wyłączam ekspres i zapinam drugą zimną kolbę, tą pełną, a npf myję zimną wodą z sitkiem do następnego shota i wtedy też jest okay). Jak ktoś pisze, że aby mieć suchą parę z Elektry przy ciśnieniu domyślnym 1,1 musi podnieść do 1,4, to coś ma spieprzone. U mnie jest sucha i jest jej za dużo, a nie za mało.
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #47 dnia: 11 Sierpień 2021, 14:05:34 »
@GostRado
Długie preinfuzje stosujesz.

@jakub_stanecki
Na fb jest grupa "La Pavoni Lever Machine Owners" - to co chłopaki zrobili z tymi sprzętami jeśli idzie o poprawę ergonomii korzystania to coś niesamowitego!!! i właśnie tam nauczyłem się tej długiej "grawitacyjnej" preinfuzji oraz obniżania ciśnienia na końcu - efekty zdumiewające - smak niesamowicie się wygładza, robi się bardziej aksamitny i kompletny

u Ciebie też chyba się da wydłużyć? spróbuj - polecam

@jakub_stanecki żeby nie zaśmiecać w tamtym wątku.
Właśnie zrobiłem: od momentu naciągnięcia dźwigni dałem 30s czasu na preinfuzje i smak na pewno inny (african espresso poprzednia edycja @ranGo ), ale i uzysk się zwiększył przy tej samej dozie 16g o 4g z 26g. Musiałbym zrobić dwiema metodami, tyleże próbować należałaby na zimno, bo przy szybkim drugim szocie zmieniłaby go wyższa temperatura Elektry.

Dzięki za propozycję, warto ją pociągnąć.

Abstrahując, wczoraj po odkamienieniu, posmarowałem wnętrze Elektry. Prysznic też wyjąłem, delikatny nalot, ale wszystkie dziurki drożne.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2021, 14:34:54 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline michal.rudy

  • Wiadomości: 27
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #48 dnia: 01 Luty 2022, 10:46:24 »
Cześć, zaczynam testować Elektrę i później chętnie napisze o swoich wrażeniach. Wcześniej jednak może podpowiecie gdzie najlepiej kupić npfa? 

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #49 dnia: 01 Luty 2022, 12:47:37 »
Wcześniej jednak może podpowiecie gdzie najlepiej kupić npfa?
Ja kupiłem na coffee-sensor.com , ale popatrz w necie
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2022, 12:51:21 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #50 dnia: 07 Luty 2022, 16:59:34 »
Parę dni temu w różdżce Elektry jakby mniejsza ilość pary się wydobywała. Byłem zdumiony, bo zawsze po spienieniu kilka razy przedmuchuję rurkę. Nie ma wyjścia - odkręcam końcówkę różdżki. Było ciężko, ale cobra Knipexa rozmiar 180 i taśma elastyczna klęjąca "elektryczna"  grubo okręcona i poszło. Wcześniej na skórze się ślizgało. W końcówce była jakaś miękka materia, coś w rodzaju glonów czy co?! Zagotowałem dźwignię i przez rurkę bez końcówki wyleciała ta materia, więc postanowiłem odkamienić ekspres, który był pół roku temu, gdy zalałem nową wodę Żywiecki Kryształ. Także trzeba profilaktycznie odkamieniać. Teraz po tej czynności z rurki wydala się tylko para.

Przy okazji włożyłem w jedną z trzech dziurek końcówki szpilkę, którą zagąłem i obciąłem (w każdym momencie można ją wyjąć), więc zobaczę, czy lepsze będą efekty spieniania z dwiema dziurkami. Podstawiałem rękę i była sucha para.
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2022, 17:42:34 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline michal.rudy

  • Wiadomości: 27
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #51 dnia: 08 Luty 2022, 00:47:03 »
Cześć, zaczynam testować Elektrę i później chętnie napisze o swoich wrażeniach. Wcześniej jednak może podpowiecie gdzie najlepiej kupić npfa? 

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
W weekend w końcu mogłem trochę protestować Elektrę. Nadal próbuję się z Nią dogadać. Nie jest łatwo, ale jestem zachwycony tym sprzętem. Kilka shotów wyszło genialnie i to pierwszego dnia. Dałem się trochę zwieść, bo było to szczęście początkującego. Kolejnego dnia nie szło już tak dobrze. Trudno mi ocenić grubość mielenia. Czas na wadzę włączam od momentu kontaktu wody z kawą, czyli gdy dźwignia idzie w dół. 16g. kawy 30-32g. naparu w 30-40 sekund. Czy taki sposób jest ok? Kawa jest bardzo intensywna, nie jest gorzka, nie jest też kwasiorem i w smaku kilka wyszło świetnie. Korzystałem z dwóch różnych omniroastów sloane coffee  i brazyli Auduna. Czy ktoś podpowie jak krok po kroku robi kawę w Elektrze? Czy dźwignię raz dawać w dół? Czy ktoś powtarza ten ruch przy podwójnym sitku?  Po wyjęciu kolby ciśnienie potrafi rozrzucić kawę po całym ekspresie więc chyba zbyt drobno? Ale smak kawy na to nie wskazuje. Podpowiecie jakie macie triki?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #52 dnia: 08 Luty 2022, 06:18:59 »
Kilka shotów wyszło genialnie i to pierwszego dnia. Dałem się trochę zwieść, bo było to szczęście początkującego. Kolejnego dnia nie szło już tak dobrze.
Nie przejmuj swoimi wynikami i eksperymentuj. Później napiszę, jak ja obracam Elektrę 🙂

Nie odpinaj kolby od razu po ekstrakcji, brak zaworu trójdrożnego, trzeba odczekać! Ja wyłączam dźwignię, podstawiam miseczkę pod npf i idę delektować się kawką.
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2022, 07:03:50 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #53 dnia: 08 Luty 2022, 14:03:00 »
Czas na wadzę włączam od momentu kontaktu wody z kawą, czyli gdy dźwignia idzie w dół. 16g. kawy 30-32g. naparu w 30-40 sekund.
Ja naciskam dźwignię i kiedyś czekałem do pojawienia się naparu na sitku, zaś teraz robię po sugestii @jakub_stanecki długą preinfuzję, 30s i dopiero puszczam wajchę. Jaką masz datę palenia tych kawek?

Czy dźwignię raz dawać w dół?
Tylko raz zaciągam, wolę takie ristretto: sitko podwójne doza 15,5g uzysk 22 -28g, w zależności od kawki lub rodzaju żaren, stożki czy płaskie. Z dodatkową  porcją wody mi nie smakowało.

podwójnym sitku?
Schowaj pojedyńcze sitko do kartonu po Elektrze, szkoda na nie czasu.
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2022, 15:17:11 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline michal.rudy

  • Wiadomości: 27
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #54 dnia: 08 Luty 2022, 20:15:35 »
Czas na wadzę włączam od momentu kontaktu wody z kawą, czyli gdy dźwignia idzie w dół. 16g. kawy 30-32g. naparu w 30-40 sekund.
Ja naciskam dźwignię i kiedyś czekałem do pojawienia się naparu na sitku, zaś teraz robię po sugestii @jakub_stanecki długą preinfuzję, 30s i dopiero puszczam wajchę. Jaką masz datę palenia tych kawek?

Czy dźwignię raz dawać w dół?
Tylko raz zaciągam, wolę takie ristretto: sitko podwójne doza 15,5g uzysk 22 -28g, w zależności od kawki lub rodzaju żaren, stożki czy płaskie. Z dodatkową  porcją wody mi nie smakowało.

podwójnym sitku?
Schowaj pojedyńcze sitko do kartonu po Elektrze, szkoda na nie czasu.
Kawy palone różnie od 05.2021 do Auduna 02.02.2022. Tej świeżej dam jeszcze trochę czasu. Czy pół roku od palenia to dla kawy pod espresso wieczność i nie warto kupować? Czy pod espresso tak szybko kawa nie traci walorów smakowych? Jak myślicie?

Przy tak długiej preinfuzji naparu wyszło około 40g (15 podczas preinfuzji i reszta o zwolnieniu dźwigni). Całość około 50s. W smaku mniej kwasowości i słodyczy a więcej czekolady, orzechu, trochę goryczy. Jak na mój gust jednej kawie pomogła ta preinfuzji a drugiej zaszkodziło. Słusznie więc podpowiada, że trzeba eksperymentować :-)

Dzisiaj usiądę i wybiorę nowe kawy. Może coś z forumowych palarni. Widziałem, że Blend ma jakieś nowości. Polecacie coś pod espresso? Lubię smaki afrykańskie, ale od kalibrację Elektry wezmę też coś klasycznego, żeby łatwiej było ocenić.

Pozdrawiam!

P.S. Na mojej liście do zakupów poza NPF dodałem też tamper 49,5mm bo 49 jest trochę za mały i potrzebuje coś do dystrybucji. Polecacie coś konkretnego? Co u Was się sprawdza?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #55 dnia: 08 Luty 2022, 20:56:16 »
Kawy palone różnie od 05.2021
Szkoda kasy na takie "starocie". Mnie pasują 2 - 4 tygodniowe.

Przy tak długiej preinfuzji naparu wyszło około 40g (15
Dziwny ten tak znaczy uzysk 40g?! Jaki masz młynek? Na tych dwóch kawkach wyciągasz takie duże uzyski? Na którym sitku? Mam nadzieję, że pojedyncze schowałeś?

tamper 49,5mm bo 49 jest trochę za mały i potrzebuje coś do dystrybucji. Polecacie coś konkretnego? Co u Was się sprawdza?
Będę miał na sprzedaż kupione w coffee-sensor.com tamper używany 49,50mm  i dedykowany do niego nowy funnel.
Narzędzie WDT poprawi dystrybucję w sitku. Mnie pasują trzy druciki z pętelkami ‐ posiadam Londinium DT. @Valerii ego sobie koledzy chwalą. Przydatna jest igła do akupunktury dla wyrównania po WDT.
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2022, 21:57:59 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline michal.rudy

  • Wiadomości: 27
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #56 dnia: 09 Luty 2022, 22:01:46 »
Mam Mazzera Luigi. Zmieliłem dzisiaj drobniej i uzysk wyszedł 34g (5g kapania i reszta po zwolnieniu dźwigni). Kawa wyszła niesmaczna, przeparzona. Jutro spróbuję przy tym samym mieleniu, ale krótką preinfuzję.

Tak sobie myślę, że może na Komesiu spróbuję zmielić, może wyjdzie lepiej. Ciekawe, czy bez Red Clixa dam radę zmielić pod espresso.

Tak czy owak - testuję i eksperymentuję. Czekam na kawki od Blenda. I czekam aż Brazylia od Auduna trochę odgazuje. Będę próbował :-)

Z dobrych informacji, to moja żona jest zachwycona latte, którą robię z Illy ;-) Ulubiony spalony Włoch mojej lubej. Pary do spieniania rzeczywiście pod dostatkiem.

Jaki tamper? W jakiej cenie z funelem?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #57 dnia: 09 Luty 2022, 22:06:14 »
Masz Mazzera Super Jolly? Luigi to imię, zapewne pana Mazzer'a ;) Ale skoro widnieje gdzieś tam imię Luigi, to musi to być już wiekowa maszyna, ale i tak lepsza do espresso niż komeś.

Offline michal.rudy

  • Wiadomości: 27
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #58 dnia: 09 Luty 2022, 22:13:50 »
Masz Mazzera Super Jolly? Luigi to imię, zapewne pana Mazzer'a ;) Ale skoro widnieje gdzieś tam imię Luigi, to musi to być już wiekowa maszyna, ale i tak lepsza do espresso niż komeś.
Przyjrzałem się teraz tabliczce znamionowej. Model to Mini (manual?) :-) Wiekowy, ale ze świeżymi żarnami. Chyba daje radę.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5289
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ELEKTRA Micro Casa a Leva S1C
« Odpowiedź #59 dnia: 09 Luty 2022, 22:18:28 »
Mam Mazzera Luigi. Zmieliłem dzisiaj drobniej i uzysk wyszedł 34g (5g kapania i reszta po zwolnieniu dźwigni). Kawa wyszła niesmaczna, przeparzona. Jutro spróbuję przy tym samym mieleniu, ale krótką preinfuzję.

Tak sobie myślę, że może na Komesiu spróbuję zmielić, może wyjdzie lepiej. Ciekawe, czy bez Red Clixa dam radę zmielić pod espresso.
Płaskie a stożki ‐ to inny smak. Spróbuj na ręcznym. Duże masz te uzyski. Miałem tylko raz, jak znajomy otworzył sklep Żabkę i dał mi ich ziarna, co mają w automacie. Mieszasz w sitku ala WDT?
 
Jaki tamper? W jakiej cenie z funelem?
Takie:

https://coffee-sensor.com/product/la-pavoni-europiccola-pre-mill-or-olympia-cremina-tamper-49-5-mm-base/

https://coffee-sensor.com/product/la-pavoni-curved-tamp-through-dosing-funnel-49mm/

Tamper przechodzi przez otwòr w funnelu, tj kawkę po WDT i igle ubijasz, gdy funnel leży na sitku.
« Ostatnia zmiana: 09 Luty 2022, 22:38:56 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi