Autor Wątek: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.  (Przeczytany 19008 razy)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #60 dnia: 21 Lipiec 2022, 15:42:31 »
Nie podałeś żadnych obiektywnych wad tego młynka. Wygląd jest subiektywny, podobnie jak waga czy też "masywność".

Jeśli młynek ma żarna 63  mm i wazy tylko 4 kg to, sorry,  nie mogę go uznać za dobry, chyba że w żartach.  Kiedyś miałem lekki młynek Ascaso i2, który ważył podobnie do Niche, 3,5 kg, ale  przynajmniej żarna miał bezpretensjonalnie  małe (38 mm) i nie kosztował jak prawdziwy młynek ponad 3 tys. PLN  tylko 1 tysiąc PLN. Nigdy więcej, powiedziałem sobie, młynek był tak lekki, że bujał się przy dotknięciu kolby. Niche Zero to może być do filtra (a jeśli tak, to czemu taki drogi?), ale niektórzy twierdzą, że przy takich wspaniałych żarnach Mazzera  jest do wszystkiego, łącznie z espresso.  Bóg z nimi, beze mnie.
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2022, 15:46:47 wysłana przez ROSS JB »

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #61 dnia: 21 Lipiec 2022, 16:26:58 »
Czy szanowny kolega używał chociaż raz Niche?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #62 dnia: 21 Lipiec 2022, 21:39:01 »
Obserwując jego posty i światopogląd trzeba smialo powiedzieć, że dla tego człowieka fakty czy nauka nie mają żadnego znaczenia, ważne jest tylko to w co sam wierzy ;)
Na miejscu wszystkich forumowiczów nie ciągnąłbym dyskusji
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #63 dnia: 21 Lipiec 2022, 23:51:05 »
Obserwując jego posty i światopogląd

Ktoś wie jak można obserwować światopogląd? 

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #64 dnia: 22 Lipiec 2022, 00:05:59 »
Czy szanowny kolega używał chociaż raz Niche?

Pisałem, że kiedyś używałem młynka ważącego 3,5 kg i nikomu bym takiego  nie polecił, bo się bujał na blacie.   Ten święty młynek ma żarna 63  mm i waży 4 kg. To nie dla mnie, ale szanuje  Twój wybór.  Moja opinia jest do bólu subiektywna, ale przecież  każdy może mieć swoją własną  i spokojnie wydać  ponad 3 tys. na ten młynek. Będzie miał to co kupił,  bo jak to jest w  prawie rzymskim volenti non fit iniuria .   

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #65 dnia: 22 Lipiec 2022, 09:46:03 »
Pisałem, że kiedyś używałem młynka ważącego 3,5 kg i nikomu bym takiego  nie polecił, bo się bujał na blacie.   Ten święty młynek ma żarna 63  mm i waży 4 kg.

Ja mam 2 takie "małe": Niche i DF64 i żaden się nie buja. Może blat mam prosty? ;)
~20kg to nie jest "prawidłowa" waga dla zwykłego młynka z silniczkiem poniżej pół kW, tylko np. dla roweru downhillowego, do jazdy z prędk. ~100km/h, skoków, dla ~100kg faceta... W sumie nawet ~15kg rowery DH bywają... Szosowe to już pojedyncze kilogramy ważą...






 

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #66 dnia: 22 Lipiec 2022, 12:02:07 »
To ja proponuję zadać sobie proste pytanie. Czy producent młynka, który zużył  na niego dużą ilość metalu, aluminium zrobił to bo lubi szastać pieniędzmi i wydawać je bez bez sensu, czy raczej będzie się starał żeby zużycie materiałów na produkcję młynka było jak najmniejsze, ergo najtańsze.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #67 dnia: 22 Lipiec 2022, 12:17:42 »
Chińczycy dla lepszego wrażenia potrafią np. do akumulatorów dołożyć trochę szkła lub betonu ;)

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #68 dnia: 22 Lipiec 2022, 12:20:25 »
Widzę, że tych dwóch panów doszło do "jedynego słusznego wniosku", że teraz o tym czy młynek jest dobry czy też nie - decyduje jego waga.  :lol2: Tego jeszcze nie grali.... :mrgreen:

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #69 dnia: 22 Lipiec 2022, 12:41:33 »
Chińczycy dla lepszego wrażenia potrafią np. do akumulatorów dołożyć trochę szkła lub betonu ;)

Widzę, że tych dwóch panów doszło do "jedynego słusznego wniosku", że teraz o tym czy młynek jest dobry czy też nie - decyduje jego waga.  :lol2: Tego jeszcze nie grali.... :mrgreen:

Fajny macie tok rozumowania, taki współczesny, lekki, europejski :)



Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #70 dnia: 22 Lipiec 2022, 13:55:04 »
który zużył  na niego dużą ilość metalu
Może nie ma technologii lub wiedzy, żeby dobrze zaprojektować coś co zawiera mniej materiału a posiada te same walory wytrzymałościowe? Wracając do wątku rowerowego: są rowery Cannondaile (o ile dobrze pamiętam) z niesymetrycznym widelcem z przodu. Też byś nie kupił takiego roweru bo ma mniej materiału (czytaj koło się może złamać), czy poczytasz, potestujesz i zobaczysz, że bardziej zaawansowana technologia pozwala na osiągniecie tego samego poprzez inny projekt i bardziej zaawansowaną technologię?

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #71 dnia: 22 Lipiec 2022, 14:28:12 »
Może nie ma technologii lub wiedzy, żeby dobrze zaprojektować coś co zawiera mniej materiału a posiada te same walory wytrzymałościowe?
Może ludzie od Mazzera, NS, Ceado  nie mają ...... , może powinni zapytać tych od Niche,

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #72 dnia: 22 Lipiec 2022, 15:06:06 »
Raczej zupełnie inne zastosowanie... Niche domowy, Mazzer kawiarniany
wg https://www.cafeparts.com/Espresso-Coffee-Grinder-Parts/Mazzer/Electronic-Kony
sam silnik waży
1575g https://www.cafeparts.com/Rotor-Super-Jolly/Product/10004
3240g https://www.cafeparts.com/Wound-Stator-230v-50hz/Product/10000
razem ponad 4.8 kg, czyli cięższy od całego Niche... 
Zapewne planowany do częstej/ciągłej pracy, a nie 2-3 kawy dziennie z przerwami na ekstrakcje w jedno grupowym ekspresie...
Jeśli nie ma soft startu, to musi być ciężki, żeby młynka nie obracało przy uruchomieniu... ;)







Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #73 dnia: 22 Lipiec 2022, 15:15:00 »
Raczej zupełnie inne zastosowanie... Niche domowy, Mazzer kawiarniany
Raczej  nie,
Lagom p64 - około 8kg, domowy młynek, masa podobna do konkurencyjnych młynków komercyjnych 64mm
Monolith flat - około 10kg, jak wyżej, NS MDJ z takimi samymi żarnami waży też około 10kg

skansen

  • Gość
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #74 dnia: 22 Lipiec 2022, 16:26:18 »
Porównania z rowerami bardzo trafne.
Mazzer (...) sam silnik waży
1575g https://www.cafeparts.com/Rotor-Super-Jolly/Product/10004
3240g https://www.cafeparts.com/Wound-Stator-230v-50hz/Product/10000
razem ponad 4.8 kg, czyli cięższy od całego Niche...
Mazzer ma ciężki silnik prądu zmiennego. W Niche z kolei jest mniejszy, lżejszy, mniejszej mocy silnik prądu stałego z przekładnią. Mieli wolniej, przy wolniejszych obrotach ale ma za to duży moment obrotowy. Zablokowanie żaren mu nie straszne ale okupione jest to stosunkowo wolnym przemiałem. W domu, do kilku kaw dziennie nie będzie to problemem.

Może nie ma technologii lub wiedzy, żeby dobrze zaprojektować coś co zawiera mniej materiału a posiada te same walory wytrzymałościowe?
Też o tym pomyślałem. Starsze konstrukcje są często przewymiarowane, zwłaszcza jak nie stosowano nowoczesnych metod CAD/CAM.

Nie rozumiem w ogóle tego fetyszu wagi. Jeśli już się nią sugerować to lepszy będzie lżejszy - łatwiej podnieść, przesunąć, zabrać ze sobą na spotkanie z Kolegami z Forum  :kawa:
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2022, 16:31:57 wysłana przez skansen »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi