Autor Wątek: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.  (Przeczytany 18972 razy)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« dnia: 27 Listopad 2020, 13:08:33 »
Ten pan miał  chyba dylemat , a że na brak kasy raczej  nie narzeka to kupił 2 młynki. Tylko jakie.  :)
Nie wiem ile razy próbował je zamówić ale jak widać skutecznie.  W tle jeszcze EK 43 S i przez chwile  LaMarzocco Leva .



« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2020, 13:11:07 wysłana przez PiotrekBM »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Listopad 2020, 13:18:10 »
No dobra, a jaki werdykt? Bo taki światowy to nie jestem ;)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Listopad 2020, 13:24:19 »
No dobra, a jaki werdykt? Bo taki światowy to nie jestem ;)
Ja go też nie rozumiem, za szybko mówi  [emoji38]. Ale kawa zmielona pięknie i sam proces ekstrakcji też ładny.
No i te  " sprzęta kawowe "  taki niecodzienny widok w  domowych kącikach kawowych  [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2020, 13:44:05 wysłana przez PiotrekBM »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Lipiec 2021, 13:55:50 »
A jakbyśmy stworzyli takie same warunki i parametry, to jakie uzyskalibyśmy espresso ze zmielonego takiego samego ziarna w młynkach z żarnami płaskimi i stożkowymi biorąc pod uwagę:

¹ Body
² Gorycz
³ Kwasowość
⁴ Słodycz

Ewentualnie teoretycznie, czego powinniśmy oczekiwać?



« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec 2021, 13:59:40 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Lipiec 2021, 14:09:14 »
¹ Body S>P
² Gorycz S>P
³ Kwasowość S>P
⁴ Słodycz P>S

Ale to tylko jak porównujesz podobnej jakości młynki Kafatek MC4 i Flat.
« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec 2021, 14:13:24 wysłana przez pj.w »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Lipiec 2021, 14:32:42 »
³ Kwasowość S>P
Dla upewnienia: kwasowość będzie większa ze stożka, powinna być?
« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec 2021, 14:46:35 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Lipiec 2021, 15:19:09 »
Tak, kwaskowość jest zdecydowanie mocniej zaakcentowana w przypadku stożka, a po drugiej stronie słodycz jest zdecydowanie lepiej wyczuwalna dla płaskich. Główny powód dla którego preferuję żarna płaskie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Lipiec 2021, 15:45:44 »
Tak, kwaskowość jest zdecydowanie mocniej zaakcentowana w przypadku stożka, a po drugiej stronie słodycz jest zdecydowanie lepiej wyczuwalna dla płaskich. Główny powód dla którego preferuję żarna płaskie.
Właśnie Twój wczorajszy komentarz, że preferujesz płaskie żarna podsunął mi te dzisiejsze pytanie. Od kilkunastu dni testuję tylko jedną kawę i na Elektrze starając się stworzyć podobne warunki do espresso zmielonych ziaren na Ceado i 1Zpresso odnosiłem wrażenie, że ręczny stożek daje większą kwaskowatość.
》tertium non datur《

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Lipiec 2021, 16:12:51 »
Z płaskich kawa smakowała bardziej "wielowymiarowo"

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Lipiec 2021, 07:55:12 »
Tak, kwaskowość jest zdecydowanie mocniej zaakcentowana w przypadku stożka, a po drugiej stronie słodycz jest zdecydowanie lepiej wyczuwalna dla płaskich. Główny powód dla którego preferuję żarna płaskie.
Po wykonaniu kilkunastu shotów, tym razem ECM, na ziarnie Afro 4 espresso od Gorana i mieleniu na Ceado i 1Zpresso, oczywiście nie są to idealne młynki do takiego porównania,  kurcze, mam takie same wnioski. Taki mniej istotny szczegół: czy macie takie same wrażenia, że ze stożka sama ekstrakcja jest wizualnie ładniejsza niż z płaskich żaren?
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec 2021, 08:01:01 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Lipiec 2021, 10:48:30 »
Taki mniej istotny szczegół: czy macie takie same wrażenia, że ze stożka sama ekstrakcja jest wizualnie ładniejsza niż z płaskich żaren?
Też odniosłem takie wrażenie, po przesiadce z płaskich 64mm gastro na Niche - ekstrakcja wygląda jakby była "gęstsza" i crema obfitsza i taka jakaś "bardziej spójna"
Never Give UP †

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Lipiec 2021, 20:43:39 »
po przesiadce z płaskich 64mm gastro na Niche
A jak było ze smakiem, odczułeś znaczącą zmianę? Myślę o jakimś elektrycznym SD, cenowo w okolicach Niche skłaniając się ku żaren stożkowych, ale teraz już nie jestem ich pewien.
》tertium non datur《

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Lipiec 2021, 21:18:38 »
Nie wiem na ile to siła sugestii ( czytałem o tym wcześniej i postanowiłem sprawdzić osobiście)ale jak ja porównywałem kawę zmieloną mazzerem mini( trudniej o spokojną ekstrakcję ) a stożkami 1zpresso , to kawa zmielona płaskimi żarnami była "ciekawsza" czułem więcej, szczegółów, smaków, kwaskowatość była "żywa" . Ze stożka  za to bardziej "stonowana, zaokrąglona" i choć dokładnie już nie pamiętam, to nie powiedziałbym, że w którejś z kaw można było wyczuć więcej słodyczy.
@GostRado Fajbusiewicz na tropie  ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2021, 21:21:02 wysłana przez pietro »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Lipiec 2021, 22:00:49 »
choć dokładnie już nie pamiętam, to nie powiedziałbym, że w którejś z kaw można było wyczuć więcej słodyczy.
Nie potrafię tak pięknie "rozebrać dane ziarno na części" jak @WS czy inni, ale ostatnio piłem te same ziarno na dźwigni po kilkanaście shotów z 1Zpresso a potem z Ceado i była różnica (jakby) na plus płaskich żaren stwarzając podobne warunki do ekstrakcji, czyżby płaskie żarna mełły ziarno "ciekawiej" dla naszych kubków smakowych? Pomijam fakt, o którym ja i Kuba pisaliśmy, wizualnie ładniejsza ekstrakcja była ze stożka.
》tertium non datur《

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Stożek czy płaskie żarna oto jest pytanie.
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Lipiec 2021, 10:32:42 »
A jak było ze smakiem, odczułeś znaczącą zmianę?

Myślę, że jeśli - to na plus - choć zastanawiam się czy to nie siła sugestii ;)
Niche ma jedną nie do przecenienia zaletę - SD - pijesz kawę jaką chcesz, kiedy chcesz, ile chcesz ;)

Natomiast porównywałem Niche i 1ZPresso JX - i tutaj różnica była duża - z ręcznego smak dużo bardziej "płaski" - nie to, że zły, espresso i ekstrakcja bardzo poprawna - ale - dało się wyczuć naprawdę znaczną różnicę!!!

w przelewach różnica też była wyczuwalna - choć już nie tak mocno...
teraz czekam na Goat Arco i zastanawiam się czy będzie tu jakaś zmiana na plus?
Never Give UP †

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi