Autor Wątek: ECM Puristika  (Przeczytany 24648 razy)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #45 dnia: 17 Październik 2021, 00:21:49 »

[/quote]
Wychodzi na to, że po Caroli będę miał ... Carolę.



Może ciągle tę samą. Jak długo masz ten ekspres? Co w takim ekspresie może się popsuć by niebyło naprawialne?  Firma istnieje, części dostępne.     

No proszę, zaraz będzie 3 lata. Zleciało...
Jakoś chodzi, nie narzekam i oby tak dalej.

Grupa E-61 choć wymyślona została 60 lat temu  (w br. mały jubileusz) do maszyn profesjonalnych idealnie sprawdza się w domu. 
W XXIw nie sprawdza się, masa wymaga ogrzania, energii, do tego jest to odkryty gorący element o który może się oparzyć np dziecko, jej obsługa z dźwignią wymagająca konserwacji też jest idiotyczny. Sama dźwignia jest przyciskiem, który załącza przycisk, no takie inteligentne inaczej rozwiązania. Do tego jeszcze ten zrzut wody z rozbryzgiwaniem po obudowie. Co to ma wspólnego obecnie z profesjonalizmem, nowoczesnością?

W sumie "racja". Po kiego używać dźwigni zmiany biegów, jak można gustowną ł...aczką ustawiać se "D" do przodu albo "R" do tyłu, a komputer sam zrobi tak, żeby WLTP było zachwycone?
Można też korzystać z samochodu autonomicznego, a kawę zrobić przez funkcję: "Hey Delonghi". No przecież się zrobi, co się Pan czepiasz?
Itd, itd.
A  ja chcę ogrzania masy, chcę uważać na gorąc grupy (nie muszę pisać sobie, że gorące, bo sam siebie nie pozwę), a użycie dźwigni sprawia mi przyjemność, tak jak w manualnej skrzyni biegów wiem, że to tylko dźwignia, która uruchamia przełożenia, a ja nie zmieniam ich "osobiście". Nazywa się to przekładnia koła zębatego, czy jakoś tak.
I dzisiaj jest tak, że większy silnik i napęd 4x4 to musi być automat. Bo lepiej? Nie, łatwiej.
Kawiarstwo, obawiam się, też idzie w tym kierunku.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 479
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #46 dnia: 17 Październik 2021, 00:45:17 »
Można też korzystać z samochodu autonomicznego, a kawę zrobić przez funkcję: "Hey Delonghi". No przecież się zrobi, co się Pan czepiasz?
Itd, itd.
Nigdzie nie pisałem o ekspresach automatycznych, są konstrukcje Hx,db itd gdzie zamiast ciągnąć dźwignię e61 operuje się przyciskami.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #47 dnia: 17 Październik 2021, 02:26:05 »
jest też profilowanie temperaturowe jak w decent
Nie mieszaj Decenta z innymi ekspresami. Tam masz przesprytny patent - mikser. Coś jak kran nad wanną z dwoma kurkami (od ciepłej i zimnej wody) kręcąc którymi zmieniasz jednocześnie temperaturę i przepływ. W zwykłym (E61, DB, SB albo nawet termoblok) ekspresie takich rzeczy nie dasz rady zrobić.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #48 dnia: 17 Październik 2021, 10:17:10 »
Można też korzystać z samochodu autonomicznego, a kawę zrobić przez funkcję: "Hey Delonghi". No przecież się zrobi, co się Pan czepiasz?
Itd, itd.
Nigdzie nie pisałem o ekspresach automatycznych, są konstrukcje Hx,db itd gdzie zamiast ciągnąć dźwignię e61 operuje się przyciskami.

Ja też nie. Chodziło mi o "ewolucję", której tak hołdujesz.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #49 dnia: 17 Październik 2021, 10:40:06 »
Ja też nie. Chodziło mi o "ewolucję", której tak hołdujesz.
@rapoh , bo zrozumie ten, który np doświadczył zmiany biegu z 3 na 4 dopiero przy 180km/h przy cudownym ryku silnik wydobywającym się z czystego całego wydechu zakończonym tylko dedykowanym tłumikiem końcowym firmy Supersprint.

Tego słoika w Puristyce to bym nie przeżył :chory2:
« Ostatnia zmiana: 17 Październik 2021, 10:43:08 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #50 dnia: 17 Październik 2021, 10:45:40 »
@GostRado, ja wolę manuala nawet w korku.
I owszem, przyznaję, pasuje mi ręczny "na guzik", ale i dziś czasem odruchowo grzebię w tunelu środkowym, żeby zaciągnąć  [emoji38]

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 479
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #51 dnia: 17 Październik 2021, 11:06:53 »
a kawę zrobić przez funkcję: "Hey Delonghi"
Ja też nie. Chodziło mi o "ewolucję", której tak hołdujesz.
:picardpalm:

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #52 dnia: 17 Październik 2021, 11:41:35 »
I uważasz, że "Hey Delonghi" przesądza o tym, że chodziło mi o automat?
No cóż....

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 479
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #53 dnia: 17 Październik 2021, 11:50:05 »
A co Ci chodziło jak pisałeś "Hey Delonghi" ? :lol2:

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #54 dnia: 17 Październik 2021, 14:48:02 »
O "Hey Mercedes". Też kiedyś miał tylko guziczki.

Offline darellus Mężczyzna

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Cafelat Robot
  • Młynek: Kinu M47
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #55 dnia: 30 Listopad 2021, 16:34:09 »
Jak na razie, to chyba jedyna dostępna konkretniejsza informacja na temat tego ekspresu:
youtube.com/watch?v=9ZHwbv1ALN8

U mnie praktycznie same czarne kawy. Dysza pary czy wylewka wrzątku zbędne, więc ta maszynka może być odpowiednia.
Waszym zdaniem warta uwagi?
Jest PID, regulacja ciśnienia, mechaniczny włącznik, czas nie znika zaraz po zakończeniu ekstrakcji, chyba brak preinfuzji. Wydaje się stosunkowo cicha.
Jakie widzicie +/- tego sprzętu?
Wygląd rzecz gustu, mnie się podoba :-)


Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #56 dnia: 30 Listopad 2021, 23:11:02 »
chyba brak preinfuzji.

Jeśli ma grupę E61, a ma, to tym samym i preinfuzję. Ogólnie ekspres bardzo interesujący, mały i konserwatywny (bo grupa E-61), a mimo to nowatorski. Ponieważ produkowany  jest przez   ECM wykonanie zapewne jest na wysokim poziomie. Maszyna jest mała, ale bojler ma duży, 0,75 l, co  oznacza,  że ze stabilnością temperatury problemu nie będzie (a w dodatku ma PID).   Jeśli pijasz czyste espresso i maszyna ci się podoba to ją bierz ‒ zakup raczej bez ryzyka. Ja żadnych przeciwskazań nie dostrzegam, pozostaje ci tylko wybrać wersję kolorystyczną.  A pomyślałeś o młynku?  Baratza Encore może nie dać rady.

Konkretne informacje o  tym ekspresie masz  nie tylko na filmiku do którego załączyłeś link, ale też tu:
https://www.coffeesite.pl/nowosci/1658-ecm-puristika.html
« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2021, 23:17:48 wysłana przez ROSS JB »

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1111
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #57 dnia: 30 Listopad 2021, 23:19:55 »
ECM Puristika 5750,-  ECM Classika II PID 5750,- jaki sens kupna  Puristiki???  :picardpalm:
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #58 dnia: 30 Listopad 2021, 23:23:29 »
ECM Puristika 5750,-  ECM Classika II PID 5750,- jaki sens kupna  Puristiki???  :picardpalm:

Sens może wynikać z deficytu miejsca na blacie kuchennym, na przykład.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1111
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #59 dnia: 01 Grudzień 2021, 00:14:05 »
Przy tej cenie, wybrał bym jednak Quick Mill CAROLA EVO 0960 PID, a różnicę w cenie przeznaczył na lepszy młynek.
Carola jest najpopularniejszym ekspresem tego typu z grupą e61. Dopracowana przez lata. Wolę jej klasyczny wygląd.
W Puristice osobiście nie podoba mi się osobny zbiornik na wodę i brak ramki na górnym "panelu".
 kawka
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi