Autor Wątek: Tampery - krążki na wymiar.  (Przeczytany 60097 razy)

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #105 dnia: 17 Czerwiec 2016, 15:14:49 »
to też dobre... ale toczenie, gwintowanie itd może spowodować że cała ekonomiczność rozwiązania pójdzie nie tą drogą co trzeba

Może i masz rację ale myślę jak to zrobić, aby tamper był jeden, w jednym kawałku i z możliwością precyzyjnej regulacji  :mhh:

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #106 dnia: 17 Czerwiec 2016, 15:19:05 »
uwagi typu że nasz krążek za 27pln ma się nijak do regulowanego tampera za kilkaset złotych traktuję jako żart... bo inaczej teko nazwać nie można...

Wiele jest takich żartów w świecie kawowym ot choćby konewki hario młynek Komendant i wiele wiele innych tak więc panie piskor kto bogatemu zabroni. Nie zmienię zdania ubilem raz i wrzuciłem w otchłań szafy gdzie mam wiele takich dupereli.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #107 dnia: 17 Czerwiec 2016, 15:20:08 »
wtedy najłatwiejszy wydaje się być walec mniejszy włożony odpowiednio dopasowany "pierścień" który będzie się poruszał wzdłuż walca wewnętrznego - teraz wystarczy go zablokować choćby zwykłą śrubką z boku i już :-)

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #108 dnia: 17 Czerwiec 2016, 15:25:01 »
wtedy najłatwiejszy wydaje się być walec mniejszy włożony odpowiednio dopasowany "pierścień" który będzie się poruszał wzdłuż walca wewnętrznego - teraz wystarczy go zablokować choćby zwykłą śrubką z boku i już
Tylko w takim rozwiązaniu nie będziesz miał płynnej, dokładnej i bezproblemowej regulacji.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #109 dnia: 17 Czerwiec 2016, 15:25:57 »
uwagi typu że nasz krążek za 27pln ma się nijak do regulowanego tampera za kilkaset złotych traktuję jako żart... bo inaczej teko nazwać nie można...

Wiele jest takich żartów w świecie kawowym ot choćby konewki hario młynek Komendant i wiele wiele innych tak więc panie piskor kto bogatemu zabroni. Nie zmienię zdania ubilem raz i wrzuciłem w otchłań szafy gdzie mam wiele takich dupereli.



Oczywiście... nikt nie zabroni,
chodzi o zdrowy rozsądek w porównywaniu pewnych przedmiotów o podobnej funkcjonalności i cenie.

Sam fakt tego że porównujemy tamper regulowany do nieregulowanego jest jak dla mnie mało sensowny

chętnie natomiast dowiem się jaka jest różnica w ubiciu kawy po ustawieniu w regulowanym identycznej głębokości ubijania.. - i takie porównanie jest dla mnie miarodajne...

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #110 dnia: 17 Czerwiec 2016, 19:09:54 »
Mój krążek będzie szukał nowego właściciela najprawdopodobniej - okazuje się że nie sprawdziłem jaki mam odstęp od krawędzi sitka i póki co wszystkie kawy w dozie 18g są poniżej 1cm.
Sitko IMS 12/18 grupa E61

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #111 dnia: 17 Czerwiec 2016, 20:01:57 »
Ja do tego sitka więcej sypie :)
LMWDP #469

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #112 dnia: 17 Czerwiec 2016, 20:31:39 »
Mój krążek będzie szukał nowego właściciela najprawdopodobniej - okazuje się że nie sprawdziłem jaki mam odstęp od krawędzi sitka i póki co wszystkie kawy w dozie 18g są poniżej 1cm.
Sitko IMS 12/18 grupa E61
wytnij sobie jeden czy dwa krążki ze blachy stalowej i najnormalniej doklej :-)

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #113 dnia: 17 Czerwiec 2016, 20:52:05 »
ja do swojego nowego sitka VST 17gr tez chyba bym musiał załadować z 22-24co by dobrze to ubić krążkiem :/

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #114 dnia: 17 Czerwiec 2016, 21:14:52 »
Było zawczasu pomierzyć głębokość tampingu, Chłopcy, a nie iść za głosem Usagiego ;)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #115 dnia: 17 Czerwiec 2016, 22:42:23 »
Ano racja, wpierw mierzyć dwa razy a później ciąć ;)
Musiałbym raczej wybrać więcej materiału żeby stopa była dłuższa niż 1cm. Próbowałem dawać dozę 20g i wtedy dopiero lekko dociska ;) no ale wypada to akurat na wysokości "rantu" i kanały wszędzie w koło.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #116 dnia: 17 Czerwiec 2016, 23:04:05 »
No popacz, a normalny tamper z każdą dozą radzi sobie równie dobrze. Było zamawiać u mietiu, z wartością artystyczną gratis w zestawie.

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #117 dnia: 18 Czerwiec 2016, 01:05:49 »
Było zamawiać u mietiu
ja od tego zastartowałem:) teraz pora na upgrade:D ale czy się nie okaże downgrade to obaczymy;]

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #118 dnia: 18 Czerwiec 2016, 04:51:22 »
uwagi typu że nasz krążek za 27pln ma się nijak do regulowanego tampera za kilkaset złotych traktuję jako żart... bo inaczej teko nazwać nie można...

Wiele jest takich żartów w świecie kawowym ot choćby konewki hario młynek Komendant i wiele wiele innych tak więc panie piskor kto bogatemu zabroni. Nie zmienię zdania ubilem raz i wrzuciłem w otchłań szafy gdzie mam wiele takich dupereli.



Oczywiście... nikt nie zabroni,
chodzi o zdrowy rozsądek w porównywaniu pewnych przedmiotów o podobnej funkcjonalności i cenie.

Sam fakt tego że porównujemy tamper regulowany do nieregulowanego jest jak dla mnie mało sensowny

chętnie natomiast dowiem się jaka jest różnica w ubiciu kawy po ustawieniu w regulowanym identycznej głębokości ubijania.. - i takie porównanie jest dla mnie miarodajne...
Ale myk polega na tym że mamy całkowicie kontrolowaną siłę ubicia i nawet jak nie chcesz kręcić mlynem bo albo chcesz momentalnie zmienić parametr lub zwyczajnie za mocno ubijasz to skręcenie tampera zajmuje ci 2-3 sekundy i proces ten jest powtarzalny. Oczywiście nikogo nie namawiam do kupna ale jak są akcesoria do których nie jestem przekonany tak regulowany dał mi potężny skok odnośnie powtarzalność espresso.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4976
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Tampery - krążki na wymiar.
« Odpowiedź #119 dnia: 18 Czerwiec 2016, 12:02:50 »
mamy całkowicie kontrolowaną siłę ubicia

A jakim sposobem? To nie jest tamper dynamometryczny.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi