Autor Wątek: Zewnętrzne parowe spieniacze do mleka  (Przeczytany 3448 razy)

Offline Jellyeater

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Acaso Dream PID
  • Młynek: Niche Zero, Zassenhaus Santiago
Zewnętrzne parowe spieniacze do mleka
« dnia: 22 Lipiec 2019, 13:20:36 »
Sprawa jest taka. Jak przyjdzie powiedzmy 4 gości na kawę i wszyscy cappuccino to nie bardzo jest to już jak to sprawnie zrobić, bo ani 4 espresso nie będą stygły, ani nie da się co chwilę podgrzewać i chłodzić ekspresu. No i przyszedł mi do głowy pomysł na spieniacz zewnętrzny. Tylko w sumie jest to urządzenie które jest światu nieznane.

Znalazłem coś takiego:

coffeeitalia.ie/quick-mill-foamer-mod-0962.html
coffeeitalia.ie/quick-mill-foamer-mod-0961.html

amazon.co.uk/Dualit-84850-Cino-Milk-Steamer/dp/B017U8TIFW

pl.aliexpress.com/item/32920030050.html

Czy któryś z szanownych forumowiczów słyszał o czymś jeszcze? Czy po porostu nie robi się tego, bo do domu nikt nie kupi, a profesjonalne ekspresy mają kilka bojlerów?

skansen

  • Gość
Odp: Zewnętrzne parowe spieniacze do mleka
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Lipiec 2019, 13:31:00 »
(...)nie bardzo jest to już jak to sprawnie zrobić, bo ani 4 espresso nie będą stygły, ani nie da się co chwilę podgrzewać i chłodzić ekspresu. No i przyszedł mi do głowy pomysł na spieniacz zewnętrzny.
(...)
Czy któryś z szanownych forumowiczów słyszał o czymś jeszcze? Czy po porostu nie robi się tego, bo do domu nikt nie kupi, a profesjonalne ekspresy mają kilka bojlerów?

Spieniacz zewnętrzny i ekspres da zbliżony efekt jak ekspres z podwójnym bojlerem / dwoma termoblokami / HX - są domowe ekspresy tego typu. Ja wolałbym dual bojler / podwójny termoblok / HX zamiast zewnętrznego spieniacza, chociażby dlatego, że kwestię wody i zasilania załatwiam tylko raz. Dodatkowo, w niektórych konstrukcjach układ grzejący parę i wodę jest ze sobą połaczony, co daje dodatkowe korzyści.

Nie oznacza to, że taki zewnętrzny spieniacz jest zupełnie bez sensu. To na pewno dobra opcja dla kogoś, kto chce np. rozbudować swój sprzęt, bo espresso przestało mu wystarczać.
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2019, 13:34:40 wysłana przez skansen »

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Zewnętrzne parowe spieniacze do mleka
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Lipiec 2019, 13:33:25 »
Fajna sprawa jako uzupełnienie ekspresów Typu Kazak Rota, Arrarex Caravel

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Zewnętrzne parowe spieniacze do mleka
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Lipiec 2019, 13:43:29 »
Ja ostatnio nabyłem french press Bodum - wychodzi z niego świetne mleko do cappu. Nie wiem czy potrzeba coś więcej. Jak trzeba więcej kaw - to większy FP i do dzieła.

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Zewnętrzne parowe spieniacze do mleka
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Lipiec 2019, 13:50:16 »
No albo tak, sporo taniej, a jakość "pianki" też ok. Trzeba się tylko pilnować z podgrzewaniem mleka

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Zewnętrzne parowe spieniacze do mleka
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Lipiec 2019, 14:02:37 »
Dokładnie termometr, frenchpress i gotowe
Jak nie to HX albo 2 thermobloki :)
Tego quickmilla rozeznawałem szukając ekspresu (zakładając że chcę spieniacz do robota) i niewiele o nim znalazłem a o tym sklepie koledzy gdzieś ostatnio pisali...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4848
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Zewnętrzne parowe spieniacze do mleka
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Lipiec 2019, 14:26:26 »
Ja nie widzę specjalnie problemu. Robisz najpierw 4 filiżanki espresso a następnie spieniasz w dużym dzbanku mleko. Mając do dyspozycji jeszcze jeden dzbanek 0,35 l przelewasz spienione mleko z dużego do małego i po kolei wlewasz do wcześniej wykonanych filiżanek z espresso. Temperaturą i stygnięciem espresso nie przejmowałbym się ponieważ i tak mleko spieniasz tylko do temperatury ok. 65 st. C. Cappuccino nigdy nie będzie i nie powinno być gorące.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Zewnętrzne parowe spieniacze do mleka
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Lipiec 2019, 10:38:26 »
Wszystko się zgadza, te manualne spieniacze są bardzo dobre, natomiast jeśli masz tylko ekspres również manualny typu np Kazak Rota trochę się komplikuje cały proces "codzienny" przygotowania cappuccino. Takie rozwiązanie jak na początku tego wątku może być pewnym rozwiązaniem. Niestety jednak dość kosztownym.

Chodzi o częściową "automatyzacje" włączasz i automat pilnuje aby to mleko się albo automatycznie przygotowało, albo właśnie była odpowiednia para - już do szybkiego spienienia mleka (zależy od urządzenia)

A znacie może takie spieniacze? Ktoś używał/używa?

Przykładowo:

https://www.morele.net/spieniacz-do-mleka-severin-czarny-sm9688-612326/?gclid=CjwKCAjw4NrpBRBsEiwAUcLcDJ4NGQf-SzJP_G5B3g-NJ8r6OT-bPaMaOQq1MK5Hl6YSgM39-r-8nhoC8sQQAvD_BwE
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec 2019, 10:57:52 wysłana przez pali112 »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Zewnętrzne parowe spieniacze do mleka
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Lipiec 2019, 11:23:10 »
Zapewne jest to dzbanek z grzałką oraz obrotowe śmigiełko, widziałem kiedyś w akcji taką maszynkę z lidla i o latte art raczej mowy nie będzie ale mleko spienione było i ciepłe.

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Zewnętrzne parowe spieniacze do mleka
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Lipiec 2019, 19:55:52 »
Te spieniacze śmigłowe do cappu spokojnie dają radę, używając wiele lat pierwszej wersji nespresso (do dzis gdzies mam) nawet byłem w stanie (głównie chodziło o temp mleka wsadowego) regulować grubość piany. Podgrzewanie tez ok.
Ale latte i wzory to odległy świat nigdy nic poza białym spotem mi nie wyszło. Pewnie mistrzem nie jestem ale dzisiaj po 8 strzale dogadałem się z thermoblokiem i pierwsze koty za płoty... para to para

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi