Autor Wątek: zmiękczacze do wody  (Przeczytany 34406 razy)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #75 dnia: 15 Wrzesień 2014, 09:44:57 »
co najmniej x badan widzialem ze picie RO jest zle, wiec uwazaj z tym trzeba.

Woda zdemineralizowana jest zla, mineralna woda jest lepsza dla czlowieka, woda do twardosci 90 jest ok dla ekspresu.
I ta okolice 90 uznaje sie za porzadana.
90=2.5*Ca+4*Mg
Jest tez szereg innych parametrow wody, ale RO ich nie zapewni...

Mineralizator do RO to takie naprawianie proplemu co sie zrobilo, choc jak woda jest ultra twarda to powiedzmy OK
« Ostatnia zmiana: 15 Wrzesień 2014, 09:47:17 wysłana przez lucasd »

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #76 dnia: 15 Wrzesień 2014, 10:30:37 »
Wracając do filtrów typu Brita i kupowania wody w baniakach. Mówicie 5l/2zl. Po pierwsze trzeba mieć blisko ten sklep gdzie takie dobre baniaki są. Bo np. W lidlu czy stokrotce nie ma dobrej. Tylko z dużą ilością składników. Po drugie, trzeba to co chwile tachać do mieszkania, przynajmniej kilka sztuk, gdzieś to trzymać, wlewa się niewygodnie. A tak, stoi dzbanek, na bieżąco mam 1,5-2l świeżej wody. Teraz kwesta ceny.
Filtr na miesiąc to ok. 15,00zl. Filtr jest na miesiąc, czyli przeliczaja to na ok 150-200 litrów. Licząc nawet najniższą granicę, 150 l to 30 baniakow, które trzeba kupić, wnieść i trzymać w domku. Gdyby zrobić to za jednym zamachem, bez paliwa do sklepu, to jest 60 zł za miesiąc. Więc czy nadal jest to takie tanie i opłacalne?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #77 dnia: 15 Wrzesień 2014, 10:56:39 »
Trochę od innej strony pytanko, czym zmiękcza się wodę w barach i kawiarniach i gdzie to dostać?

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #78 dnia: 15 Wrzesień 2014, 11:17:44 »
Do baru robisz taki myk.
Ro i bypas po filtrach a przed membraną i zaworek mieszający - ustawiasz na pożądany tds. Choć na wstępie wodę warto sprawdzić, bo może się okazać, że same filtry bez membrany wystarczą.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2373
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #79 dnia: 15 Wrzesień 2014, 11:19:09 »
Filtr do wody :



Zmiękczacz do wody :



Nawet przez Allegro można poszukać...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #80 dnia: 15 Wrzesień 2014, 11:19:53 »
Takie cuś
LMWDP #469

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #81 dnia: 15 Wrzesień 2014, 12:06:45 »
co najmniej x badan widzialem ze picie RO jest zle, wiec uwazaj z tym trzeba.

Jest tez szereg innych parametrow wody, ale RO ich nie zapewni...

Mineralizator do RO to takie naprawianie proplemu co sie zrobilo,

Zła jest woda zdemineralizowana czyli "surowa" po RO. Po to jest mineralizator by wzbogacić tę wodę o to co chcesz i w jakiej ilości chcesz i co jest dobre dla Ciebie - bo są w handlu bardzo selektywne mineralizatory. Nie istnieją wiarygodne badania, które by mówiły, że picie wody po RO i ponownej mineralizacji jest jest złe dla zdrowia. Używanie takiej wody w domu to najlepsze, najbardziej higieniczne i najmniej szkodliwe dla zdrowia rozwiązanie kwestii zaopatrzenia w wodę spożywczą w gospodarstwie domowym - wszystko to pod warunkiem UMIEJĘTNEGO OBCHODZENIA SIĘ ZE STACJĄ RO czyli okresowej zależnej od jakości wody na wejściu wymiany wkładów filtracyjnych, membrany i zwłaszcza mineralizatora. Mineralizatory są różne a ich największą zaletą jest pewność że nie wnoszą do wody pierwiastków szkodliwych, które w wodzie były przed przefiltrowaniem w ilościach teoretycznie dopuszczalnych. Zły jest chlor jego pochodne halogenowe i glin i jego związki i wiele innych.
Mineralizator to końcowy etap procesu uzdatniania a nie jak piszesz "naprawianie problemu". Dziś RO jest powszechnie stosowana wszędzie gdzie potrzeba najlepszej dla danego procesu wody - od browarów po stacje dializ.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #82 dnia: 15 Wrzesień 2014, 12:28:53 »
Wiesz ze RO nie usuwa chloru?
Robi to wklad weglowy filtracyjny (stad przed filtrem osmozy masz 3-4 inne filtry).

Do domu by pic wode, w wiekszosci przypadkow filtr weglowy wystarczy i to jest zalecane rozwiazanie.
Woda do ekspresu to inna historia i RO z bypassem/mineralizatorem to moze byc dobre rozwiazanie.

Zmiekczanie wody ma jeden problem (jezeli to nie jest system auto) czyli zuywanie ssie zywic, a wiec
bez pomiaru nigdy nie wiesz ile masz TDS. Dodatkowo taka woda jest kwasna...

Fakt jak ktos uzywa wiecej niz te 40L to ekspresu na miesiac to RO bedzie mu sie oplacac, inaczej wole 5L

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #83 dnia: 15 Wrzesień 2014, 13:57:46 »
Ja przed membraną RO mam tylko filtr osadnikowy 2 sekcje 20 i 5 mikronów ze względu na ponadnormatywne NTU (ujęcie wody powierzchniowej) a jednak chloru nie mam. Nie ma czegoś takiego jak "zalecane rozwiązanie" dla mnie istnieje pojęcie "oczekiwanych efektów" a ja oczekuję, że w wodzie którą piję nie będzie niczego po za tym co doń wprowadzi świadomie zakupiony przeze mnie mineralizator.
Co do zmiękczania wody na stosach jonowymiennych żywicznych to zasadniczym problemem dla mnie jest obecność jonów sodu, które tam zostały podstawione w drodze wymiany jonowej - sód mi szkodzi.
Co do "kwaśności" wody to owszem pojawi się jeśli wodę pozbawioną minerałów zasadowych pozostawisz w otwartym naczyniu w styczności z atmosferą. Zajdzie wtedy reakcja pomiędzy wodą a ditlenkiem węgla zawartym w powietrzu i powstanie słaby kwas węglowy ale filtry RO mają zbiorniki zamknięte z bańką rozprężną wewnątrz więc woda nie ma kontaktu z powietrzem więc problem nie istnieje. Na podobnej zasadzie można by stwierdzić, że woda po wymianie jonowej jest słona  ;-)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #84 dnia: 15 Wrzesień 2014, 14:34:20 »
To bym radzil zalozyc filtr weglowy, w komercyjnych to jest standard, najpierw mechaniczne, potem wegiel potem RO itp.
Co do chloru, zeby cos usunac z wody to musi byc, chyba ze sam chlorujesz wlasne ujecie ;)

 Because many synthetic chemicals like herbicides and pesticides are smaller‚ molecularly‚ than water... an R.O. system must also be used in conjunction with a carbon filter

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #85 dnia: 16 Wrzesień 2014, 09:15:07 »
Kojarzycie może, jaką wydajność mają takie zmiękczacze? RO w niektórych przypadkach może się chyba nie wyrabiać...
Dzięki za wiadro odpowiedzi :)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #86 dnia: 16 Wrzesień 2014, 09:52:13 »
Zmiękczanie przez RO ma większą "wydajność" przy tych samych gabarytach urządzenia. Nie ma takiej możliwości żeby się "nie wyrabiała" trzeba dobrać wydajność do potrzeb. Największa stacja RO z jaką miałem do czynienia ma wydajność 27m3 na godzinę - powinno Ci wystarczyć  ;)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #87 dnia: 16 Wrzesień 2014, 10:06:05 »
Tyle, że szukam rozwiązania za parę stówek :mrgreen:
Juniora mam podpiętego pod RO i czasami przymuli, jak dużo wrzątku zleje...

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #88 dnia: 16 Wrzesień 2014, 10:15:08 »
RO to rozwiązanie "za parę stówek"
Ja do takiego RO "za parę stówek" miałem podpięte jednocześnie Rancilio Epoca, Faema Enova i przez chwilę Wegę. Bawiłem się tym sprzętem a często żona wrzątek puszczała na herbatę czy na makaron i nigdy nic mi nie "muliło"
Mam membranę 50 GPD czyli realnie około 7-8 L/godzinę przy ciśnieniu sieciowym 3atm.
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2014, 10:20:04 wysłana przez maro »

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #89 dnia: 16 Wrzesień 2014, 11:51:22 »
Do ro dorzucisz 25l zbiornik i nie powinno wody zabraknąć.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi