Autor Wątek: Update sprzętu kawowego. Ekspres za okolo 1500zl  (Przeczytany 3231 razy)

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Update sprzętu kawowego. Ekspres za okolo 1500zl
« dnia: 31 Grudzień 2019, 16:45:37 »
Dobry wieczór.
Posiadam ekspres kolbowy Domita classico (coś jak Lelit Anna) oraz młynek Baratza sette 30.
Chyba więcej dobrego przyniesie zmiana ekspresu a nie młynka.
Jaki byście polecili ekspres za okolo 1500zl z którego kawa będzie zauważalnie lepsza niż z mojego ekspresu?

skansen

  • Gość
Odp: Update sprzętu kawowego. Ekspres za okolo 1500zl
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Grudzień 2019, 16:55:07 »
Biorąc pod uwagę budżet zauważalną poprawę możesz uzyskać szukając sprzętu używanego. Proponuje więc śledzenie na bieżąco ofert... Aczkolwiek przy tym budżecie ciężko będzie znaleźć coś co pozwoli znacznie poprawić efekty...

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Update sprzętu kawowego. Ekspres za okolo 1500zl
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Grudzień 2019, 17:14:10 »
Właśnie głównie używane biorę pod uwagę.
Czy taki na przykład Lelit Anna z Pidem i manometrem wniesie coś dobrego czy niekoniecznie?
« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień 2019, 17:20:09 wysłana przez JarekB »

skansen

  • Gość
Odp: Update sprzętu kawowego. Ekspres za okolo 1500zl
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Grudzień 2019, 17:20:14 »
W mojej ocenie PID to jeden krok do przodu. Małej pojemności bojlera PID nie przeskoczy... Żeby zmiana była wyraźnie odczuwalna konieczne byłyby dwa, trzy kroki a więc oprócz PIDa większy bojler (dwa kroki) czy wręcz DB/HX (wiele kroków naprzód). Rozważyłbym więc inne rozwiązania, jak np. poprawa szeroko rozumianego warsztatu - np. poprzez uzupełnienie go np. o dokładną wagę (za ok. 50zł na Aliexpress), OCD, tamper, świeżo palone ziarna itp. Dodatkowo rozważ tuning - dołożenie PID, OPV itp...

3DSK

  • Gość
Odp: Update sprzętu kawowego. Ekspres za okolo 1500zl
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Grudzień 2019, 18:35:19 »
To będzie skok, ale ..... w bok :) Ja bym tego nie robił, zebrać  pieniądze i kupić Oscara II. Oscar II to dla mnie taki „kamień milowy” po ekspresach z małymi bojlerami Classic, Silva, małe Lelity, jest odczuwalny progres po przesiadce z w/w ekspresów na Oscara.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Update sprzętu kawowego. Ekspres za okolo 1500zl
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Grudzień 2019, 20:13:40 »
JarekB Nowe doświadczenia z kawą są tutaj

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8556.0
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Update sprzętu kawowego. Ekspres za okolo 1500zl
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Grudzień 2019, 20:43:20 »
JarekB Nowe doświadczenia z kawą są tutaj
potwierdzam

z Gaggia przesiadłem się na dzwignię La Pavoni - krok milowy ;)
przy innych rozwiązaniach - a rozważałem Silvę i Glende - to byłyby małe kroczki ;)
drugi duży krok - to alternatywy :D
Never Give UP †

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Update sprzętu kawowego. Ekspres za okolo 1500zl
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Grudzień 2019, 20:50:33 »
drugi duży krok - to alternatywy
Z alternatyw korzystam na codzień w pracy, głównie V60 i phin.
Espresso piję w domu.

skansen

  • Gość
Odp: Update sprzętu kawowego. Ekspres za okolo 1500zl
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Styczeń 2020, 19:50:49 »
Oscar II to dla mnie taki „kamień milowy” po ekspresach z małymi bojlerami Classic, Silva, małe Lelity, jest odczuwalny progres po przesiadce z w/w ekspresów na Oscara.

W Twoich postach widzę tęsknotę za Nuova Simonelli. Zastanawiam się czego Ci w Biance brakuje - programowalnych przycisków? Sam mam programowane przyciski w moim Lelicie i zastanawiam się czy to zawsze dobre rozwiązanie - nr 1 mam ustawiony na 25 sekund a nr 2 na 99 sekund. Częściej używam nr 2 - ręcznie kończę ekstrakcje kierując się wskazaniem wagi... Wyjątek czynie dla kaw mlecznych - tam programowany przycisk pozwala mi zająć się czymś innym (np. pienieniem mleka) podczas ekstrakcji...

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Update sprzętu kawowego. Ekspres za okolo 1500zl
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Styczeń 2020, 22:44:14 »
Jaki byście polecili ekspres za okolo 1500zl z którego kawa będzie zauważalnie lepsza niż z mojego ekspresu?

Wydaje mi się że to bardzo ogólne pytanie, bo zależy od bardzo wielu czynników. Ja bym zaczął od sprawdzenia samych parametrów zaparzania.

Czy ekspres daje dobre ciśnienie i temperaturę?

Ciśnienie można sprawdzić raz, np. przy pomocy portafiltra z manometrem (albo zdjąć obudowę, wykręcić dyszę do pary i wkręcić tam manometr z odpowiednią przejściówką).

Temperaturę najłatwiej sprawdzić termoparą, bezpośrednio nad ciastkiem kawowym podczas zaparzania.
Ja używam takiej: https://allegro.pl/oferta/miernik-temperatury-tm902c-0839-7605237903
Dzięki temu odkryjesz jak "surfować" żeby uzyskać żądaną temperaturę po cyklu termostatu/grzałki.

Jeśli temperatura i ciśnienie są "poprawne" to wg. mnie przesiadka na inny ekspres jednobojlerowy/HX z okolic 1500 raczej nie da lepszego espresso, ewentualnie tylko więcej wygody (np. PID zamiast surfowania temperaturą).
Jeśli ekspres nie daje dobrego ciśnienia/temperatury to jak najbardziej przesiadka może sporo zmienić.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Update sprzętu kawowego. Ekspres za okolo 1500zl
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Styczeń 2020, 09:56:10 »
Do 1500, w sumie dla forumowiczów jeszcze rabacik jest, mamy Kazak Rota. Espresso naprawdę jest wyśmienite z tego urządzenia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi