Autor Wątek: Moja kawa pachnie mocznikiem?  (Przeczytany 4127 razy)

Offline paulomac

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: DeLonghi EC146B
  • Młynek: DeLonghi KG89
Moja kawa pachnie mocznikiem?
« dnia: 04 Grudzień 2019, 23:05:43 »
Hej, to mój pierwszy post, więc pragnę się ze wszystkimi przywitać :)

Jestem młodym amatorem dobrej kawy, mam budżetowy ekspres i budżetowy młynek, a teraz, po raz pierwszy, postanowiłem kupić jakąś ciekawą kawę speciality. Wybór padł na jedną z wypalarni ze sklepem online. Kupiłem kawę Brazil Yellow Bourbon wypaloną na zamówienie, która akurat była w promocji. Po zmieleniu pachnie bardzo zachęcająco, są wyczuwalne w aromacie cytrusy, ale do tego wybija się coś w stylu zaschniętego moczu - to nie tylko moja opinia, moja dziewczyna też go wyczuwa. I teraz pytanie do Was, czy to jest defekt czy tego typu kawa tak pachnie? Nie wydaje mi się, żeby tak było, zastanawiam się bardziej, czy to problem z ziarnami, jakie palarnia zamówiła, czy może problem ze sposobem obróbki po ich stronie? Może po prostu chcieli się pozbyć towaru, który wiedzieli że ma takowy defekt? Kupiłem w sumie dwie paczki 250g, jedna miała iść na prezent, ale przecież nie dam komuś czegoś takiego.
Pytanie: co o tym sądzicie? Spotkaliście się z czymś takim? Czy to wystarczający powód, żeby zgłosić reklamację do sklepu?

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Moja kawa pachnie mocznikiem?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Grudzień 2019, 06:58:24 »
Moczem to mi nigdy kawa nie pachniala. Ale mam podejrzenie, że twoja kawa jest mocno palona i ten zapach to aromaty przegrzanego i zjelczalego olejku. Czy ta kawa jest mocno wypalona? Jest pokryta takim błyszczącym olejkiem? Może to wcale nie jest żadną speciality, albo ktoś ją źle wypalił dlatego poszła po promocji?
No chyba, że kurier zrobił takiego psikusa, że nasikal do paczki którą przewoził.. miotla

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Moja kawa pachnie mocznikiem?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Grudzień 2019, 07:14:08 »
Tak mi się też zdaje, że jest to związane z mocnym paleniem. Kawy ze stacji paliw tak czasem pachną. Cóž, może jest to jakieś speciality ;).

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Moja kawa pachnie mocznikiem?
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Grudzień 2019, 07:36:58 »
Może to siku luwak  :mrgreen:

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Moja kawa pachnie mocznikiem?
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Grudzień 2019, 08:02:56 »
A może między wizytą w toalecie a piciem kawy trzeba umyć ręce?   :lol2:

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Moja kawa pachnie mocznikiem?
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Grudzień 2019, 08:05:44 »
Kupiłem kawę Brazil Yellow Bourbon wypaloną na zamówienie, która akurat była w promocji. Po zmieleniu pachnie bardzo zachęcająco, są wyczuwalne w aromacie cytrusy, ale do tego wybija się coś w stylu zaschniętego moczu

Z takim niemiłym aromatem spotkałem się kiedyś w kawie z Lidla o nazwie Cafe Crema czy jakoś tak. W tych ziarenkach nie powinno go być, więc problem można zgłosić do sklepu.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Moja kawa pachnie mocznikiem?
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Grudzień 2019, 08:08:52 »
Kupiłem kawę Brazil Yellow Bourbon wypaloną na zamówienie, która akurat była w promocji.

Witaj!

MK Fresh?
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Online trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Moja kawa pachnie mocznikiem?
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Grudzień 2019, 08:17:09 »
może faktycznie kwaśny zapach mocno wypalonego ziarna można tak odbierać, chociaż jak była świeża, to powinna raczej drażnić dwutlenkiem węgla, ciężko zgadywać, napisz dokładnie co to za palarnia, wrzuć zdjęcie tech ziaren, to może podpowiedzieć, czy nie zjarali jej na błysk

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Moja kawa pachnie mocznikiem?
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Grudzień 2019, 10:33:37 »
A może między wizytą w toalecie a piciem kawy trzeba umyć ręce?   :lol2:
To jest takie poniżej pasa... Kawa ma także negatywne aromaty, a ludzie bywają na nie wrażliwi.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Moja kawa pachnie mocznikiem?
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Grudzień 2019, 11:10:08 »
A po zaparzeniu jak smakuje? Czy może nie masz odwagi spróbować? ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Moja kawa pachnie mocznikiem?
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Grudzień 2019, 11:56:46 »
Oj tam, może to jakiś śpiący na palecie z kawą kotek miał złe sny i nie dobiegł do swojej kuwety? Może jakaś mała myszka błąkająca się po magazynie? Może szczurek jakowyś?

Ktoś znajomy kupił na bazarach fasolę sprzedawaną prosto z worka. Po ugotowaniu fasola śmierdziała podobno benzyną.
Może te worki były przechowywane w jakimś garażu?  W takich sytuacjach moja bujna wyobraźnia podpowiada zbyt wiele możliwych scenariuszy ;)


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Moja kawa pachnie mocznikiem?
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Grudzień 2019, 12:27:57 »
Aromat mocznika to zdaje się w dużej mierze amoniak, więc może po prostu jakieś zanieczyszczenie surowca na którymś etapie? Jak coś jest nie tak, to zawsze można się zwrócić do sprzedawcy.
Ja na szczęście nie miałem wątpliwej przyjemności dostać ziarna z takim aromatem. Na pewno nie jest to normalne w tej odmianie, bo  piłem Yellow Bourbon z Brazylii bez takich nieprzyjemnych doznań.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2019, 12:39:44 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi