Autor Wątek: CZ i Jego teorie czyli Młynek do 500 zł - expresso  (Przeczytany 5779 razy)

Offline _Tedi_

  • Wiadomości: 24
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Październik 2019, 14:08:40 »
Co to sa te wibracje hydrauliczne?

Znalazłem akurat artykuł o pompie zębatej który pasuje również do  budowy ekspresu. Można na ten temat napisać doktorat.  ;)
Dopisz www, ja nie mam odpowiedniego stażu.  ;)

yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BWMA-0011-0003



I chyba nie przeczytales postu po napisaniu bo ja po trzecim razie dalej nie wiem o co chodzi dokladnie w modyfikacjach ktore zrobiles.

Dzięki ekspresowi który zapewnia mi "stałą" temperaturę wody nie zależnie czy w danej sekundzie  pobiorę z układu (wymiennik) 5 czy 10 ml. wody na potrzeby dokonywania ekstrakcji, mogłem z powodzeniem powiększyć swoją wiedzę odnośnie preinfuzji i zmian ciśnienia względem otrzymanego smaku espresso gdyż wyeliminowałem największą niewiadomą jaką jest zmienna temperatura wody którą generuje przepływ wody przez zmielone i ubite ziarno w sitku które jest też w głównym biorcą ciepła gdyż zmielone ziarno po wpięciu kolby w grupę ma tem. ok 40C.


@CZ Niczego Twoje wypowiedzi nie wnoszą do tego tematu. Ponoć już skończyłeś 3 wypowiedzi temu. Więc bądź tak dobry i skończ na prawdę.

Tak zrobię, definitywnie.   :ok:

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Październik 2019, 14:47:52 »
Jak to cos jeszcze zmieni dla autora to za tydzien bede w domu moge porownac MYM54 / Kinu M47 + Rota bo mam oba mlynki no i Rote. To napisze czy subiektywnie jest dla mnie przepasc czy nie. Jedna rzecz o ktorej trzeba pamietac komfort przemialu - jak sie robi 1-2 dziennie espresso to pomijalne (chociaz pewnie nie dla kobiety jak sie ma nakrecic srednio palone ziarna recznie) ale wiecej to juz bedziesz mocno myslal o czyms zelektryfikowanym. Ja robie 3-4 dziennie dla siebie i dla zony krecac w Kinu i mam momenty ze chcialbym miec mlynek SD - glownie dla tego ze moglbym zonie zlecic kilka czynnosci...

Offline kubajasiolek Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola pre-millenium
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Październik 2019, 15:08:04 »
Robiliśmy kiedyś espresso rotą na MYM54 z @krystians i @ranGo - czas mielenia był średnio akceptowalny. Kinu zmieliłbym parę razy w czasie mielenia MYM'em pod jednego szota.

Jednocześnie wydaje mi się, że @Miklas ma mym'a i mielił nim pod rotę?

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Październik 2019, 16:40:35 »
Mam MYM54 i Kazaka Turę 2 w Olsztynie - mogę pożyczyć na testy. Ja na razie wróciłem do Iberitala - ale w nim nie ma mowy o przestawianiu przemiału między espresso a przelewem bo ma drobnozwojną śrubę i brak skali.

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: CZ i Jego teorie czyli Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Październik 2019, 17:35:58 »
Ja też mam MYM54 - mielilem nim pod Rotę. Fajny młynek ale dla Roty zbyt wolny jakieś 3-4 minuty mielenia.

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: CZ i Jego teorie czyli Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Październik 2019, 20:35:41 »
Jeżeli chodzi o mnie to ręczny młynek mam comendante i pod espresso 18g miele w 60-70sekund.
Jednak chciałbym jakiś niedrogi elektryczny, głównie pod espresso.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: CZ i Jego teorie czyli Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Październik 2019, 10:19:01 »
Robiliśmy kiedyś espresso rotą na MYM54 z @krystians i @ranGo - czas mielenia był średnio akceptowalny. Kinu zmieliłbym parę razy w czasie mielenia MYM'em pod jednego szota.

Jednocześnie wydaje mi się, że @Miklas ma mym'a i mielił nim pod rotę?

Tak, ale ja używam wkrętarki, to prawda, że Kinu M47 zmieli kilka razy szybciej i że czas na MYM 54 do Roty jest nieakceptowalny.

Jeżeli chodzi o mnie to ręczny młynek mam comendante i pod espresso 18g miele w 60-70sekund.
Jednak chciałbym jakiś niedrogi elektryczny, głównie pod espresso.

Kinu jest trochę szybszy bo około 30 sekund, ale nadal ręcznie.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 30 Październik 2019, 10:22:34 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: CZ i Jego teorie czyli Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Październik 2019, 10:42:27 »
Jeżeli chodzi o mnie to ręczny młynek mam comendante i pod espresso 18g miele w 60-70sekund.
Jednak chciałbym jakiś niedrogi elektryczny, głównie pod espresso.

Niedługo będę zamawiał Baratza Sette 30 AP, podobno nie ma problemu z espresso, a nawet ze zmieleniem pod tygielek. Wyglada fajnie i nie kosztuje dużo ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: CZ i Jego teorie czyli Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Październik 2019, 11:10:14 »
Na zachodnich forach nawet czytałem sporo pochwał Sette 30 jako prostego młynka do domowego espresso. Problemem chyba jest zawodna mechanika.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: CZ i Jego teorie czyli Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Październik 2019, 11:55:09 »
Na zachodnich forach nawet czytałem sporo pochwał Sette 30 jako prostego młynka do domowego espresso. Problemem chyba jest zawodna mechanika.

Ten pierścień do zmiany grubości mielenia się mocno zacinał czy blokował, ale to było z 270. Mam
Nadzieje, że 30 AP będzie lepszy ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi