Autor Wątek: CZ i Jego teorie czyli Młynek do 500 zł - expresso  (Przeczytany 5780 razy)

Offline _Tedi_

  • Wiadomości: 24
CZ i Jego teorie czyli Młynek do 500 zł - expresso
« dnia: 18 Październik 2019, 08:40:52 »
Wątek o młynku Mym54[/url] będzie trochę lepszy od Nivony i innych młynków stożkowych do ok. 800 zł. Fajne jest to, że możesz zabrać wszędzie. W każdej chwili możesz zmielić taką kawę jaką masz ochotę (single dose). Nada się też do zrobienia prawdziwego espresso na lepszym ekspresie. Najtańszy ekspres pozwalający na zrobienie czegoś zbliżonego do espresso z gastronomicznego sprzętu, to ręczny ekspres Kazak Rota.


Chyba Tobie się trafił wyjątkowo kiepski ekspres gastro, skoro ekstrakcją z ręcznego Kazak Roty robisz espresso zbliżone w smaku do gastro ekspresów które w tej materii są lepsze i gorsze.
Zacznij od zmiany młynka na coś co do espresso jest przeznaczone i nie promuj ręcznych młynków które robią przemiał "tyle o ile"
Kolejna sprawa to czas ekstrakcji który na ręcznym Kazaku Rota z preinfuzją wynosi ok 60 s. Uważasz, że tak długi czas ekstrakcji jest dobrym sposobem na wydobywanie smaków? Odpowiem za Ciebie, w porywach 10 % kaw z którymi miałem do czynienia sobie z tak dł. czasem poradzi.
Fakt Kazak Rota to fajna maszynka do robienia espresso jako sprzęt który można zabrać ze sobą.  Jako stacjonarny i porównując go  do dobrych gastro ekspresów jest i pozostanie zawsze zabawką. Przyczyna główna to zbyt długi czas do osiągnięcia odpowiedniego ciśnienia co na przykładzie espresso jest również ważne jak "stała" temperatura wody podczas ekstrakcji.

 


« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2019, 17:09:23 wysłana przez Fux »

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Październik 2019, 08:51:05 »
Wracając do głównego pytania wątku, uważam, że do 500 zł na młynek pod espresso i do tego mały, super opcją jest Ascaso i2 mini (używałem i polecam). Chyba Janusz ma obecnie do sprzedaży używany egzemplarz tego młynka. O potencjalną awaryjność raczej nie ma co się martwić, bo ten młynek jest dość solidnie zbudowany i wiele lat bezawaryjnie powinien posłużyć.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Październik 2019, 09:26:42 »
Tedi, @CZ, znowu jesteś w błędzie. Rota i inne dźwigniowe wyciskacze są u źródeł espresso. To od nich wszystko się zaczęło. Wynalazek pompy ułatwił tylko pracę w barze, ale do dziś w Neapolu barowy standard to dźwignie.

Offline _Tedi_

  • Wiadomości: 24
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Październik 2019, 09:52:42 »
Mówię o samej ekstrakcji, konkretnie o czasie i wpływie na smak, a nie z czego espresso się wywodzi. To powinieneś wiedzieć tym bardziej będąc  użytkownikiem komercyjny, w innym przypadku nie mówił byś,  że wprowadzam w błąd i to jak jeszcze zaznaczyłeś bezpodstawnie "kolejny raz"
To o czym piszę to są nic innego jak podstawy które każdy różnicę w smaku powinien poczuć na własnym  języku bez większego problemu.
Inaczej, zmiana smaku na wskutek różnego przepływu wody kontra czas ekstrakcji.
Proponuję bana dla mnie. Antonio zakładam, że jesteś na tak?  ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Październik 2019, 10:02:55 »
@Cz - Tedi nie rozmawiam z Tobą. Naucz się czytać ze zrozumieniem i rozmawiać o faktach, a nie swoich domysłach i teoriach.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Październik 2019, 10:10:35 »
ja w innym temacie, Tedi powiedz mi czemu to robisz? po co? nie rozumieniem to jest jakaś misja? namaszczenie? Nie spamujesz jak typowe trole, potrafisz pare tygodni "budować się" zanim zaczniesz. Zabowano ci już kilka wcieleń, jak inaczej dać ci do zrozumienia, że nie chcemy o twoich teoriach rozmawiać? co?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Październik 2019, 10:40:29 »
Wymiary to szerokość do około 20cm a wysokość maksymalnie 34cm.
EUREKA MIGNON, ASCASO MINI, RANCILIO ROCKY SD,  LELIT FRED PL043MMI,  LELIT FRED PL044MMT.
Pewnie można znaleźć jeszcze kilka modeli, te jednak są najbardziej popularne i mieszczą się w wymiarach. Przynajmniej na wysokość. Cena nowych oczywiście nie mieści się za bardzo w zakładanym budżecie, ale można próbować coś używanego upolować. W podanej przez Ciebie cenie mieści się doskonale używany Ascaso I-Mini. Cena zależy od tego czy I-1 Mini czy I-2 Mini. I-1 ma żarna płaskie, I-2 stożkowe. Są oczywiście większe różnice miedzy nimi, inny silnik, inna obudowa żaren. To dobre młynki do espresso na początek, a jeśli Ci spasuje któryś z nich, może i na dłużej.
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2019, 11:45:45 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline _Tedi_

  • Wiadomości: 24
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Październik 2019, 10:51:07 »
Naucz się czytać ze zrozumieniem i rozmawiać o faktach, a nie swoich domysłach i teoriach.

Rozumiem ekstrakcję na podstawie własnego doświadczenia które zdobyłem robiąc pomiary temperatury podczas przepływu, dodatkowo  kupując ekspres jeden, drugi czy też piaty pozyskałem wiedzę którą producenci z historią 100 letnią podzielili się ze mną.
Pomiary i związane z tym odczyty  to są fakty, a nie jakieś teorie w które usiłujesz mnie wkręcić. Zrób tyle co ja, to może przestaniesz raczkować w temacie ekstrakcji espresso lub je z większą uwagą.
Koniec tematu.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Październik 2019, 10:56:44 »
A już na pewno nie przejmować się że młynek większy od ekspresu. Po ziarenkach to druga najważniejszy sprawa  przy kawie.
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2019, 11:12:25 wysłana przez Bacek »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Październik 2019, 10:59:52 »
Tedi, ostatnio nikt Cię nie banował, bo parę osób dało Ci kolejną szansę. Wracasz z jakimiś bajkami: Rota ma swoją specyfikę i tyle. Deprecjacja tego urządzenia nie jest fair.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Październik 2019, 11:03:23 »
Bo Rota jest urządzeniem jedynym w swoim rodzaju(chyba). Ot taka a nie inna specyfika działania, nikt nikogo nie zmusza do korzystania bądź chwalenia tego. Ale tak jak Antonio napisał, krytyka jej wartości użytkowej nie jest w porządku.

Offline _Tedi_

  • Wiadomości: 24
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Październik 2019, 11:58:40 »
Żeby nie było, że krytykuję tylko Rotę. Pochwalę ją za to, że nie ma praktycznie wibracji hydraulicznych związanych z przepływem wody przez zmielone ziarno, pochwalę ją też za to, że zmotywowała mnie do zrobienia dodatkowego układu hydraulicznego w swoim ekspresie który zamiast wykorzystywać silę z naszych rąk tak jak ma miejsce w Rocie, zainstalowałem dodatkowe przyłącze i z wykorzystaniem siły wynikającej z rozszerzalności układu hydraulicznego mam również pozbawioną wibracji preinfuzję.
Ale po otwarciu zaworu np. w celu obniżenia ciśnienia pod koniec ekstrakcji wibracje z pompy choć są stłumione przez np. tłumik to i tak będą zawsze większe niż ma to miejsce w Rocie.


Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Październik 2019, 12:51:50 »
Co to sa te wibracje hydrauliczne?
I chyba nie przeczytales postu po napisaniu bo ja po trzecim razie dalej nie wiem o co chodzi dokladnie w modyfikacjach ktore zrobiles.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Październik 2019, 12:56:46 »
Nie ma znaczenia o co chodzi - ważne, ma sprzęt lepszy od jakiegokolwiek innego istniejącego. Bo inne mają preinfuzję z wibracjami hydraulicznymi.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Październik 2019, 13:33:59 »
@CZ Niczego Twoje wypowiedzi nie wnoszą do tego tematu. Ponoć już skończyłeś 3 wypowiedzi temu. Więc bądź tak dobry i skończ na prawdę. Z góry dziękuję. Gratuluję Ci wspaniałe wykresów temperatur. Niestety kupienie narzędzi i przeprowadzenie eksperymentu nie znaczy, że metodologia czy wnioski są słuszne. Nie można też wniosków dowolnie odnosić do czegokolwiek się chce. Nie mam Ci nic więcej do powiedzenia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi