Autor Wątek: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.  (Przeczytany 8304 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Wrzesień 2019, 08:28:04 »
Zastanawiam się jak to przedkłada się na sprzęty gastronomiczne. W Astorii odkręcam parę na max, mleko spienia się w ciągu może 10 s i w tym czasie mam czas napowietrzyć i zakręcić mlekiem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Wrzesień 2019, 09:12:50 »
Wydaje mi się, że tu różnicę robi ilość dziurek w dyszy + moc pary - co byś nie zrobił mocy jest tyle że mleko zawsze się zakręci.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Wrzesień 2019, 09:54:22 »
No właśnie koledzy w słabszych sprzętach muszą ograniczać parę - czyli mocy mają jeszcze więcej?

Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Wrzesień 2019, 10:08:22 »
Też się trochę dziwię, ja na GC zawsze parę w opór, niby całkiem całkiem dmucha, a chciałbym sporo mocniej...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Wrzesień 2019, 10:09:56 »
Żeby nie być gołosłownym sprawdziłem i pomyliłem się o 4 s. Spieniam w dzbanku 350 ml, mleka mniej więcej połowa na takie podwójne cappuccino w filiżance 300 ml.

Spienianie zaczyna się w 2 minucie i 30 sekundzie.



P.S. Żona wyszła już do pracy i musiałem wypić kawę mleczną, już dawno nie piłem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Wrzesień 2019, 10:32:18 »
W Astorii odkręcam parę na max, mleko spienia się w ciągu może 10 s

W Silvia jest jedna dziurka. Przy puszczeniu na maksa jest mocny rzut na start a potem spada. Przy stopniowym odkręcaniu mocy na początku wystarcza do zakręcenia i napowietrzania a potem "rezerwa mocy" jest większa. Dodatkowo przy dłuższym spienianiu (o ile na starcie grzałka jeszcze chodziła), chodząca grzałka może też trochę dodać ciśnienia do procesu.

Obecnie na Breville z 3 dziurkami wyrzut jest mniejszy niż na Silvi, para w zasadzie się nie kończy ale wolał bym żeby jednak było mocniej.

Offline rob_sad

  • Wiadomości: 20
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Grudzień 2019, 11:45:42 »
Mam nowy Ascaso Dream i problem z spienianiem. Dysza jest praktycznie pionowa. Manipulujac katami nachylenia dzbanka nie udaje mi sie wprowadzic mleka w rotacje. W sumie jak patrze na Dreamy w sieci to mam wrazenie ze kazdy ma dysze pod innym katem ale w wiekszosci dysza nie jest pionowa. Nie wiem z czego to wynika. Dysza ma dziurke z boku i wg instrukcji ta dziurka powinna byc na granicy powierzchni mleka. To powoduje powstawanie duzych babli na powierzchni ale spieniania nie ma.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Grudzień 2019, 14:26:33 »
Dysza ma dziurke z boku i wg instrukcji ta dziurka powinna być na granicy powierzchni mleka.
Masz TAKĄ parorurkę z otworem bocznym? To nie nadaje się do prawidłowego spieniania mleka. Tym zrobisz piękną pianę jak trzepaczką z białek do tortu. zdejmij tę "dyszę" a właściwie rurkę z otworem i wtedy będzie mniej więcej poprawnie. Wydaje mi się, że w komplecie z ekspresem jest nakręcana DYSZA z 3 otworami zamiast tej rurki z bocznym otworem. Są też dostępne TAKIE nakładki z jednym otworem. Żeby było całkiem dobrze, trzeba by zmienić całą oryginalną parorurkę na TAKĄ żeby para pracowała normalnie, a nie zasysała "lewe" powietrze. Wymiana kompletnej dyszy na taką jak maja "normalne" ekspresy nie jest możliwa w prosty sposób. Trzeba chyba wymienić cały zawór z parorurką. Kiedyś zmajstrowałem  coś do starego Ascaso Duo Prof.
https://images91.fotosik.pl/296/d08328c675a9eac7.jpg
Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.


Spisywało się to całkiem nieźle, ale to już jest trochę trudniejsze niż wymiana końcówki dyszy. Duo Prof sprzedałem, a parorurkę założyłem do Dreama. W nim spisuje się również bez zarzutu.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline rob_sad

  • Wiadomości: 20
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Grudzień 2019, 17:54:57 »
Nie przerazaj mnie. Mam wlasnie taka rurke i nic innego w zestawie nie bylo.
...
A jednak bylo. Przeszukalem kartonik z osprzetem i ta inna koncowka wpadla pod kartonowe przegrodki dla filtrow. Nie zagladalem tam ;)

Dzieki za pomoc.
« Ostatnia zmiana: 25 Grudzień 2019, 19:17:59 wysłana przez rob_sad »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi