Autor Wątek: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.  (Przeczytany 8464 razy)

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Dzień dobry.
Nie idzie mi spienianie mleka.
Z ekspresu leci para, wkładam dysze do mleka na 1cm, powstaje wir.
Pomijam fakt, że jest to bardzo głośne.
Mleko (leje go około 200ml) robi się gorące w kilkanascie sekund.
Robie to w naczyniu szklanym ale chyba i tak nie powinno się grzać tak szybko?
Moze wody jest w parze za dużo?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Może to może tamto. Może więcej danych. Jaki ekspres jaki dzbanek może nagraj filmik jak to robisz.

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Ekspres Domita Classico (podobno to samo co La Pavoni pcl).
Szklany słoik pół litrowy.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Szklany słoik pół litrowy.

Acha to może zainwestuj w stalowy dzbanek do spieniania mleka.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Jak spienianiu mleka towarzyszy głośny świst (czy jakkolwiek ten odgłos nazwać), to jest błąd i mleko "protestuje" wrzaskiem. Po pierwsze spuść nieco pary przed spienianiem, zanurz dyszę w mleku na około 1 cm. Odkręć zawór pary (najlepiej tuż przed wyłączeniem grzałki wówczas para jest najmocniejsza) i delikatnie opuść naczynie z mlekiem na tyle, żeby zassało nieco powietrza. Następnie rób tak, żeby mleko wirowało. Powinno być stosunkowo cicho. Jak dzbanek (czy inne naczynie) zaczyna parzyć, wyłącz parę, zakręć dzbankiem i postukaj o blat parę razy, by usunąć większe bąble powietrza. Pamiętaj, że napowietrzenie na samym początku jest bardzo ważne. Powodzenia.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Prawdopodobnie umieszczasz dyszę pary odrobinę za głęboko. Dźwięk mówi wszystko. Jeśli jest zbyt głośny i świdrujący, to mleko się "gotuje" i nie napowietrza. Prawidłowy dźwięk to takie ciche tłumione "siorbanie" przy wirującym mleku. Nie wiem jak to lepiej opisać, musisz po prostu sam do tego dojść metodą prób i błędów. Powodzenia!

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ


Nie wiem jak to lepiej opisać

Obraz wart jest tysiąc słów. Na YouTube są miliony filmów ze spienianiem mleka. Obejrzyj kilka i będziesz wiedział co robisz źle.

Offline Białek

  • Wiadomości: 16


Nie wiem jak to lepiej opisać

Obraz wart jest tysiąc słów. Na YouTube są miliony filmów ze spienianiem mleka. Obejrzyj kilka i będziesz wiedział co robisz źle.

Mi you tube pomógł lepiej niż wszystkie opisy. Bo widać i słychać. Ten cm zanurzenia to tylko w chwili startu, potem mniej.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Jest wątek o mleku - tam twoje pytania już są odpowiedziane. Ale w skrócie:
- jęk zarzynanej świni - nie, dysza wyżej i bardziej pod kątem
- szklane naczynie chyba jest Ok, ale w stalowym wiadomo kiedy przestać - gdy piecze w dłoń od spodu - to za późno
- przy bardzo mocnej parze pomaga schłodzenie naczynia w lodowce i bardzo zimne mleko

Jak bardzo nie wychodzi, to polecam trenować na wodzie z kroplą płynu do naczyń - mniejsze straty mleka będą.

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Mi udaje się spieniac na oryginalnej dyszy od Gaggia classic. Ale wymagało to treningu. Na początku dawałem dyszę zbyt głęboko. A kluczowy jest początek aby zassać powietrze. Potem, w miarę jak przybywa piany, opuszczam kubek, aby wciąż zasysać powietrze. Aczkolwiek wciąż spienianie to wyzwanie na tej dyszy.

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Wrzesień 2019, 09:18:27 »
Nie mam regulacji kąta dyszy. Mogę ruszać tylko na boki.
Dźwięk nie jest aż tak głośny tylko jeśli dysza jest nad mlekiem i ciężko w ten sposób zrobić wir. Będę próbował.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Wrzesień 2019, 09:23:57 »
Do pewnego stopnia masz, jak dysza się nie przechyla to przechylasz naczynie, jakiś wir się przy tym wymusi.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Wrzesień 2019, 09:48:15 »
Dysze możesz delikatnie podgiąć, o ile jest miedziana a nie stalowa. Tylko nie urwij. :mrgreen: bo będzie na mnie.
Jeżeli masz problem ze spienianiem, to najpierw może upusc trochę pary, tak aby było mniejsze ciśnienie. Będziesz miał więcej czasu na spienianie. No i jak wyżej - mocno schłodzone mleko i zimny dzbanek.

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Wrzesień 2019, 13:15:21 »
Pomijam fakt, że jest to bardzo głośne.
Mleko (leje go około 200ml) robi się gorące w kilkanascie sekund.
Ja mogę powiedzieć z własnego doświadczenia że problemem może być za duży przepływ pary. Sam miałem problem ze spienianiem, wydawało mi się że przez dyszę pod kątem prostym nie mogę zawirować mlekiem. Ale to da się zrobić przez odpowiednie pochylenie dzbanka.
Problemem był za duży przepływ pary, mleko "wyło" i gotowało się w kilka sekund bo odkręcałem zawór na max, wydawało mi się że im więcej pary tym lepiej. Teraz odkręcam pół obrotu, max obrót i mam czas odpowiednio napowietrzyć mleko i później je wypolerować.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka ekspresem. Mleko robi się szybko gorące zanim się spieni.
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Wrzesień 2019, 20:14:54 »
Teraz odkręcam pół obrotu, max obrót i mam czas odpowiednio napowietrzyć mleko i później je wypolerować.
Ja na poczatku z Silvią miałem problem z takim odkręcaniem. Winna okazała się zużyta/sprasowana uszczelka zaworu pary. Nawet lekkie odkręcenie puszczało całą moc w rurę. Dopiero po wymianie uszczelki na nową pojawiła się kontrola.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi