Autor Wątek: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę  (Przeczytany 97869 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #285 dnia: 18 Marzec 2021, 11:17:27 »
IMS B702TFH24NT po lewej, VST 20 po prawej.

"Na oko" VST nadal jest lepiej wykonane, czy mi się tylko wydaje?

« Ostatnia zmiana: 18 Marzec 2021, 11:23:18 wysłana przez pj.w »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #286 dnia: 18 Marzec 2021, 11:34:33 »
Masz na myśli wewnętrzny szlif na dziurach w VST?

Ile waży 18-tka IMS-a?
》tertium non datur《

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 666
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #287 dnia: 28 Marzec 2021, 10:37:02 »
@pj.w I jak porównanie sitek, pojawiły się jakieś ciekawe wnioski, czy jeszcze za wcześnie?
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #288 dnia: 28 Marzec 2021, 12:04:32 »
Jest dobrze.
Te sitko z płaskim dnem, ku mojemu zaskoczeniu wymaga drobniejszego przemiału niż VST. h24, przy dozie 17 gram, wymaga przemiału na poziomie VST 15 (z dozą 14).
Wyniki w filiżance bardzo dobre.

Jak ktoś ma VST, to nie warto wymieniać przy tej samej pojemności. Jak ktoś szuka nowej pojemności, to jest to ciekawa alternatywa, ale trzeba pamiętać, że sitko będzie wymagające wobec młynka.


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #289 dnia: 28 Marzec 2021, 12:06:24 »
 Mnie z kolei ciekawią zalety powłoki nanoquartz.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #290 dnia: 28 Marzec 2021, 12:20:27 »
Mieni się kolorami tęczy. ;)
W domu to chyba nie ma znaczenia, jeżeli myje się sitko po każdej sesji espresso.


Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 666
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #291 dnia: 28 Marzec 2021, 13:42:56 »
Polecisz IMS, czy warto zapłacić 2x tyle za VST? Bo jednak różnica w cenie wydaje się spora. Ja mam aktualnie IMS 18g z wypukłym dnem i nie wiem czego to kwestia, ale czyszczenie tego sitka wygląda bardzo słabo, straszne błotko. Dlatego myślałem nad zmianą na jakiś płaski niski profil 15g
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #292 dnia: 28 Marzec 2021, 13:56:00 »
Mam IMS z płaskim dnem, 7-9g, bardzo dobre sitko tylko taliowane więc ciastko bardzo słabo wypada.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #293 dnia: 28 Marzec 2021, 14:35:39 »
Dlatego myślałem nad zmianą na jakiś płaski niski profil 15g
Jeżeil h22 wymaga jeszcze drobniejszego mielenia, to nie wiem czy Specialita to ogarnie. A nawet jeżeli to pewnie będzie więcej błotka niż teraz.
W Twoim przypadku, raczej bym szukał sitka które pozwoli mielić grubiej.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 666
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #294 dnia: 28 Marzec 2021, 14:54:57 »
 Aktualnie mam Ims B702TH26.5M i Specialita ma jeszcze spory zapas żeby mielić drobniej, aczkolwiek mimo 18g niby maksymalnego obłożenia jest błotko straszne
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #295 dnia: 14 Czerwiec 2021, 00:41:22 »
Dzisiejsza lektura różnych wpisów na HB mi uświadomiła, na czym polega podstawowy sens używania sitek precyzyjnych, z naciskiem na VST. Gładkość, równe dziurki to sprawy trzeciorzędne - przede wszystkim chodzi o możliwość nasypania bardzo precyzyjnej ilości mielonki o określonej gradacji, by uzyskać np. odpowiedni czas - z dokładnością często poniżej sekundy. W ten sposób uzyskuje się określone czynniki, parametry itd. - potrzebne przede wszystkim na zawodach.

Te sitka same w sobie, swoimi równymi dziurkami nie poprawiają smaku kawy same w sobie. Tylko np. fakt, że VST są zazwyczaj dość wysokie, pozwala bardzo precyzyjnie dobrać dozę w kontekście odpowiedniej odległości od danego rodzaju prysznica, a co za tym idzie np. ciśnienie, a przez to np. czas - co jest potrzebne do jakiegoś tam niuansu konkursowego.

Piszę tak z grubsza, niefachowo - chodzi o zgrubny sens.

Co mnie dała wymiana sitka w Rocie na identyczny wymiarowo i kształtowo IMS? Po wielu już strzałach okazało się, że IMS u mnie (choć w niniejszym wątku są odmienne głosy) sprawia, że woda przeciska się TRUDNIEJ (nie wiem czemu tak jest, ale moje obserwacje to potwierdzają na ok. 80% - na razie nie notuję) - więc mogę mielić oczko (nie więcej) grubiej, szczególnie na ciemniejszych kawach. I to się przydaje, bo Rota wymaga  drobnego przemiału, co często naraża napar na gorycz - i ten jeden klik czasem ratuje sytuację, bardzo zauważalnie.

Z drugiej strony u mnie IMS jest bardziej wrażliwe przy niektórych kawach na tę zmianę grindu - np. sitko no name czasem toleruje (bez istotnego pogorszenia smaku napoju) różnicę 1 kliku w jedną stronę, a sitko IMS nie toleruje. Czyli spory minus - trzeba więcej się bawić nastawami młynka.

Możliwość minimalnie grubszego zmielenia jest dla mnie istotna, choć nie dotyczy (chyba, jeszcze nie jestem pewny) wszystkich kaw - więc nie żałuję zakupu. Ale gdyby moja maszynka nie była tak bardzo wrażliwa na za gruby przemiał albo gdybym nie był gotowy na pedantyzm - to byłby to zakup bez sensu.

Bo jeśli na sitku no name uzyskam z danego ziarna super napar - to na sitku IMS nie uzyskam tego naparu lepszego - tylko taki sam lub nieraz gorszy! Rzecz w tym, że czasem dla sitka no name muszę ciemniejszą kawę zmielić zbyt drobno jak na jej wymagania - i wtedy IMS może poprawić sytuację - czasem i dla konkretnej kawy.

Jeszcze jedno. Bez precyzyjnego młynka też IMS by mi było na nic, bo nie uzyskałbym tego niuansowego kliku.

I jeszcze jedno. Na Rocie tę różnicę niuansowego kliku da się zrównoważyć dozą czy rodzajem tampingu, lecz sitko IMS po części ułatwia sprawę na zasadzie, że do jednego typu kaw dokonuję z góry wyboru sitka no name, do drugiego rodzaju kaw sitka IMS - i wtedy mam większą szansę trafnie dobrać przemiał i dozę. I tyle - same w sobie równe dziurki i polerka ścianek nic nie poprawią...

W sumie to często jest na granicy sztuki dla sztuki...  :-\
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2021, 01:12:13 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #296 dnia: 14 Czerwiec 2021, 07:12:15 »
same w sobie równe dziurki
Zobacz, czy IMS nie ma dziurek mniejszej średnicy niż No Name o tej samej głębokości, pojemności sitek. Poza tym wydaje mi się, że IMS ma ciut większą średnicę, co w konsekwencji przy tej samej, podobnej głębokości, można napakować więcej mielonki. Jeśli moje przypuszczenia by się sprawdziły, to masz wyjaśnienie Twoich rozbieżności IMS vs No Name.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2021, 07:14:26 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #297 dnia: 15 Czerwiec 2021, 21:38:22 »
ale czyszczenie tego sitka wygląda bardzo słabo, straszne błotko.
Błotko to kwestia dozy/przemiału/budowy ekspresu/ziarenek. Sitko ma tu najmniej do powiedzenia

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 666
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #298 dnia: 16 Czerwiec 2021, 08:48:00 »
@Bacek Nie zgodzę się tutaj. :) Napisałem, że przy tym samym ekspresie, młynku i identycznym przemiale, w IMS miałem błotko, więc ta Twoja teza nie ma sensu. Natomiast muszę zrewidować i napisać po czasie moje wnioski, zacząłem dalej robić kawy w IMS i mam wrażenie, że sitko się po prostu wyrobiło z czasem, albo "nasmarowało" :D bo problem przyklejania ciasta w końcu zniknął. Z defeault rancilo/ims/vst - wybieram aktualnie IMS jako moje ububione.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Sitka VST vs. IMS - czyli gdzie sypiemy kawę
« Odpowiedź #299 dnia: 16 Czerwiec 2021, 09:17:40 »
@pawel890 - a czy w tym sitku, do którego porównywałeś IMS z błotem, poziom mielonki od prysznica był w identycznej odległości?
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi