Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1525517 razy)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7590 dnia: 31 Październik 2022, 08:41:18 »
Ta zagadka jest do espresso.

Dziękuję za podpowiedz - jutro sobie ją zrobię :)

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7591 dnia: 31 Październik 2022, 20:27:22 »
Kupiłem ostatnio "Brazylia Project Gender Equality Natural Espresso", zużyłem już ponad 250g i za każdym razem mam kanałowanie tzn. w NPF tryska mi na boki albo przelewa się przy ściankach sitka, nawet jak to nie występuje to kapie i bardzo długo schodzi się w jeden strumień, a jak już się zejdzie to widać, że strużka nie jest spokojna tylko "tańczy". Pierwszy raz się spotykam z czymś takim, zazwyczaj po 2-3 shotach dochodzę do optymalnych ustawień dla danej kawy (również zamawianych od Was).

Czy to jest jakiś inny stopień palenia? Albo charakterystyka samej kawy wymaga zastosowania innych ustawień przy robieniu espresso?

Na wejściu 18g, mielenie w Niche Zero, WDT, tamping, temp. 94C na PID, na wyjściu 36-40g w 27-30s.
« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2022, 21:35:42 wysłana przez radekzaj »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7592 dnia: 31 Październik 2022, 20:39:40 »
Ostatnio Ela mnie tą Brazylią częstowała. Była całkiem ok. Jak Tobie smakują te shoty? Czyżby za jasne do espresso były te ziarna? Może trochę mniejsza doza zmieni przebieg zaparzania? Gdy mam boczne kanały, to po prostu bardziej naciskam tamperem właśnie brzegi sitka -- takim dosyć znanym, okrężnym gestem, przechylonym tamperem.
« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2022, 20:51:34 wysłana przez Antonio »

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7593 dnia: 31 Październik 2022, 21:15:17 »
Troszkę za dużo kwasku wyczuwam w smaku, ale podejrzewam, że to właśnie wina nierównej ekstrakcji. Możliwe, że pierwszy raz mam do czynienia z jaśniejszym paleniem przy espresso. Spróbuję jeszcze z wyższą temperaturą lub z preinfuzją wbudowaną w mój ekspres.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7594 dnia: 06 Listopad 2022, 16:02:03 »
Puerto Alegre zaś raczej do przelewania, cold brew itp.

Skończyła mi się dzisiaj, zrobiona w clever dripper smakuje znakomicie, dla mnie to coś nowego w kawach, jakieś nieznane smaki mi się pojawiły, kwaski i ii niewyczuwalna goryczka, na tą chwilę wychodzi mi że będzie mi trzeba ją sobie zamówić i wprowadzić na stałe do "kawo-spisu" tak na godz. 15:30/16:00

Do Clevera.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7595 dnia: 06 Listopad 2022, 20:54:19 »
Bardzo lubię tę kawę za jej klasyczny, naturalny charakter. Myślę, że również inne kawy tego typu z Ameryki trafią w Twój gust, np. Salwador Llantas -- obróbka anaerobowa ale czysta i równie wdzięczna jak Puerto Alegre. Albo Nikaragua Aurora -- ostatnio wszystkich nas bardzo zaskoczyła swoim pysznym smakiem. Rano zaparzyłem dla 4 różnych osób. Wszyscy byli zadowoleni :).

Offline wacek_1984

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Aeropress, FP, V60
  • Młynek: Xeoleo 45
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7596 dnia: 11 Listopad 2022, 13:20:12 »
Ależ ta Etiopia Yirgacheffe Idido i Kolumbia Puerto Alegre Natural  są genialne, Nicaragua mi nie do końca podeszła, nie jest zła, ale w porównaniu do 2 powyższych jest moim zdaniem słabsza. Pluję sobie w brodę że nie brałem większych paczek.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7597 dnia: 11 Listopad 2022, 14:22:21 »
Nikaragua Aurora -- warto jeszcze dać jej kolejną szansę. W nowym roku będą kolejne plony z tej plantacji, z nieco innych, chyba eksperymentalnych obróbek :).

Offline wacek_1984

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Aeropress, FP, V60
  • Młynek: Xeoleo 45
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7598 dnia: 11 Listopad 2022, 21:21:08 »
Będzie Ciężko, żonie bardzo podpasowała ;) także już nie mam do niej dostępu, może uda się wypić jeszcze z filiżankę, z mlekiem podobno jest genialna.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7599 dnia: 15 Listopad 2022, 19:52:18 »
To się cieszę, że ta kawa trafiła w najlepsze ręce :).

Właśnie zakończyłem kolejny dzień z moim piecem i kolejnym paleniami. Jest późno, ciemno, ale za to spokojnie. Zaparzyłem sobie espresso z tego oto blendu:

-->> Secret Blend

Jest to połączenie Brazylii Ecoagricola z czymś, co wyciągnąłem z lamusa ;). Żartuję :). Z niepodpisanego pudełka. Po wypaleniu wiadomo, że jest tym nieznanym składnikiem jest ziarno z obróbki mokrej lub honey. Espresso wypiłem ze smakiem -- ostatnie krople, te najbardziej stężone na dnie filiżanki są najlepsze, cudowne :). Było to super :). Myślę, że to jakaś z Etiopii.

Dziś odwiedzili mnie młodzi, sympatyczni ludzie z Warszawy. Poczęstowałem ich tym, co akurat miałem pod ręką -- dostali po filiżance espresso z Chocolate Wave z poprzedniego palenia. Przyszli po kawę do przelewów a ja wybrałem im paczkę Nikaragui. Po jakiejś godzince przyszli znowu -- po kawę do espresso :).
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2022, 20:04:12 wysłana przez Antonio »

Offline wacek_1984

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Aeropress, FP, V60
  • Młynek: Xeoleo 45
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7600 dnia: 15 Listopad 2022, 20:10:22 »
Eh, do mnie dotarło ,że palarnia jest w Kołobrzegu, nie Koszalinie, w którym będę w przyszłym tygodniu, mam delikatny 'bul dpy' ;(

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7601 dnia: 16 Listopad 2022, 07:06:01 »
Eh, do mnie dotarło ,że palarnia jest w Kołobrzegu, nie Koszalinie, w którym będę w przyszłym tygodniu, mam delikatny 'bul dpy' ;(

Palarnia już wkrótce będzie w Kotlinie Kłodzkiej :-) Pozdrawiam spod Lądka-Zdroju.. :kwiat:

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7602 dnia: 16 Listopad 2022, 11:09:04 »
Palarnia już wkrótce będzie w Kotlinie Kłodzkiej  Pozdrawiam spod Lądka-Zdroju..
"Nie ma takiego miasta jak Londyn, jest Lądek, Lądek Zdrój" ;)
Gdzie dokładnie będziecie mieli palarnie? Dość często jestem w Międzygórzu - Schronisko pod Śnieżnikiem to moja ulubiona miejscówka :) Więc pewnie w drodze do lub powrotnej będę częstym gościem ;)
Never Give UP †

Offline wacek_1984

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Aeropress, FP, V60
  • Młynek: Xeoleo 45
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7603 dnia: 16 Listopad 2022, 18:26:56 »
Palarnia już wkrótce będzie w Kotlinie Kłodzkiej

To nawet dobra wiadomość, kotlina Kłodzka jest na mojej liście do powtórki, będę tam szybciej niż w Kołobrzegu ;D Zacnie.

Offline M4riusz

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Nivona 779
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7604 dnia: 17 Listopad 2022, 07:39:13 »
czy Wasza kawa sprzedawana na allegro, to kawa sprzedawana przez Was?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi