Autor Wątek: Sitka pojedyncze  (Przeczytany 67683 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Sierpień 2015, 09:19:06 »
Trzeba było The Single od IMSa jeszcze dołożyć :)

Fajnie się na nim pracuje
LMWDP #469

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Sierpień 2015, 09:43:57 »
Może kiedyś. Na razie trzeba pokonać obecne problemy ;)

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Lipiec 2017, 12:13:44 »
Odkopię.
 Mam w BZ10 kilka sitek, pojedyncze i podwójne seryjne, VST 14 i 18g.

 Swego czasu kupiłem The Single - 9g ale jest za nisko osadzony prysznic w grupie Bezzera by z niego korzystać, pod E61 też nie do końca chciało działać i to był mój taki niedokończony temat, który jakiś czas powędrował na półkę. Ale ostatnio spojrzałem na ebay, a tam czekało sobie na mnie The Single 10g 22.5mm czyli w sam raz do mojego HX.
A że tak się  też złożyło, że mam w domu kilka kilogramów różnych kaw, to wczorajsze popołudnie spędziłem na zabawie.
Po delikatnej korekcie młynka ustaleniu dozy na 8.0g - 8.5g i czasu ekstrakcji około 30 sekund, okazało się, że mam espresso wyraźnie lepsze niż  z podwójnego VST dla dozy 18g.

Czyli moje zdanie od wczoraj uległo zmianie w kilku punktach:
- kawa z pojedynczego sitka to nie to samo co dwie kawy z podwójnego.
- kawa z the Single jest wyraźnie lepsze, dla tych samych parametrów ekstrakcji;
- sitko może mieć spory wpływa na smak (poprzednie tylko ułatwiały proces, minimalizowały kanałowanie, albo dawały szansę na większą dozę kawy).
- różnice o których mówię są widoczne i to bardzo tylko na świeżej (2-4  tygodnie) kawie, na starszych paczkach nie widzę takiego skoku.

I szczerze mówiąc zdziwiłem się i to bardzo, dawno się tak nie zdziwiłem w temacie kawowym. I zakochałem się w tym sitku :)




Offline Alfik

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Bezzera bz10
  • Młynek: Wega 5.8
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Sierpień 2017, 20:38:45 »
W swojej Bezzerze BZ10 używam podwójnego sitka IMS, gdyż wchodzi do niego mniej kawy (ok 14g), niż do oryginalnego, a na tym mi zależało.
Ostatnimi czasy nie wiedzieć czemu walczę z kanałowaniem (z marnym skutkiem jak na razie), lecz ogólnie jestem z niego zadowolony.
Teraz szukam czegoś pojedynczego, do którego wejdzie około 7-8 g- nie więcej, aby moja małżonka mogła robić sobie kawkę, gdy mnie nie ma w domu.

Czy moglibyście coś bezproblemowego zaproponować, biorąc pod uwagę nisko umieszczony prysznic Bezzery?

Pozdr.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Sierpień 2017, 21:07:03 »
Może IMS the single 10g. Niższy prysznic pewnie te 2-3g zdejmie z nominalnej pojemności.
LMWDP #469

Offline Alfik

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Bezzera bz10
  • Młynek: Wega 5.8
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Sierpień 2017, 21:16:57 »
Ok, dziękuję-przyjrzę mu się bliżej..
Czy w pojedynczych sitkach problem z kanałowaniem występuje  tak samo, czy może jest mniejszy/ większy?

P.s gdzie szukać tego sitka w dobrej cenie (może być za granicą)? 

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Sierpień 2017, 21:29:42 »
nie wiedzieć czemu walczę z kanałowaniem
Wymontuj sitko prysznica i wrzuć do zmywarki. To też może być źródłem problemu.

Offline Alfik

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Bezzera bz10
  • Młynek: Wega 5.8
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Sierpień 2017, 22:39:50 »
Wyczyściłem gruntownie ekspres, m.in tabletkami Cafizy, rozkręcając po raz pierwszy sitko prysznica. Faktycznie warto tam co jakiś czas zaglądnąć, bo idealnie tam nie było.
Po tych operacjach tak go wypucowałem z zewnątrz, ze aż szkoda było robić kawę- jutro sprawdzę, czy pomogło na kanałowanie...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Sierpień 2017, 20:05:04 »
(po lewej IMS, po prawej sitko LaMy, wszystko od Rogera):

Zamówiłem dzisiaj 2 szt. tych tańszych.  :) Inwestycja nie jest duża, a doświadczenie może być spore. :mhh:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Sierpień 2017, 20:59:55 »
2 szt. tych tańszych.
Czyli które, bo nie znam cennika?

A taki malusi tamper masz?

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Sierpień 2017, 08:59:22 »
Sitko:

https://akcesoriabaristy.pl/pl/p/LA-MARZOCCO-pojedyncze-sitko/177

Tamper  na sztukę dorobię w parę min.
Jak bedzie efekt z sitek zadowalający to zrobię tamper "szyty" na miarę. :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Alfik

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Bezzera bz10
  • Młynek: Wega 5.8
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Sierpień 2017, 13:02:54 »
Swego czasu kupiłem The Single - 9g ale jest za nisko osadzony prysznic w grupie Bezzera by z niego korzystać, pod E61 też nie do końca chciało działać i to był mój taki niedokończony temat, który jakiś czas powędrował na półkę. Ale ostatnio spojrzałem na ebay, a tam czekało sobie na mnie The Single 10g 22.5mm czyli w sam raz do mojego HX.
KiT, czy mógłbyś podać numer seryjny tego sitka? Chciałbym mieć pewność, że kupię takie, które podejdzie do mojej BZ10-ki i umozliwi mi sypanie 7-8 g kawy...
Mam tamper o średnicy 58,35mm- czy nie będzie problemów z ubijaniem w tym sitku? W oryginalnym Bezzery średnica sitka się zmniejsza wraz z wysokością i czasami się tamper klinuje...
Dzięki za info.

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Sierpień 2017, 22:07:07 »
Serial nie znam, gdzieś posiałem pudełko ale na sitku jest: The single h22.5 137

Większe (tę wolę): 1460310 h23.5 137. Opisane jako 12g ale wchodzi w niego w BZ10 10g

Mniejsze, to ktore nie pasuje:  1460300 h19.5 137. Opisane jako 7.5g trze o prysznic, nie zapniesz.

Offline Alfik

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Bezzera bz10
  • Młynek: Wega 5.8
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Sierpień 2017, 22:23:29 »
Dzięki za info...
zdecyduję się na to średnie...  dużo trudniej się na nim pracuje, niż na dużym, czy to tylko sprawa mocy kawy, że je preferujesz?

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #29 dnia: 25 Sierpień 2017, 10:38:42 »
Jedyna trudność to, że wymaga precyzyjnie ustawionej dozy. Reszta jest łatwa.

Ale naprawdę zalecam to większe, ma większą tolerancję błędu ubicia jak i dozy. Co więcej także większą tolerancję na prysznic BZ10, z którym różnie bywa jeśli chodzi o rozpraszanie strumienia. Także przy ciemno palonych kawach możesz zwiększyć dozę nie koniecznie bardzo zmniejszając przemiał. Na tym średnim, nie masz pola manewru.

I mam OPV skręcony na 9.7bar na ślepym sitku, więc kanałowanie zdarza się sporadycznie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi