Autor Wątek: Nuova Simonelli Oscar II  (Przeczytany 131924 razy)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #465 dnia: 27 Wrzesień 2021, 23:45:49 »
Cześć wszystkim!

Czy spotkał się ktoś z problemem małej ilości wody podawanej na grupie w NS Oscar II?

Z tego co czytałem to Oscar bez kolby powinien dawać ok 220ml wody w 30s. U mnie obecnie jest to ok 25ml wody w 30s  (czysta woda, nie uzysk :D).

Problem pojawił się gdy ekspres stał ok 2 tygodnie. Po zdjęciu prysznica i dyfuzora dzieje się to samo. Spróbowałem zrobić backflusha z caffizą ale bez zmian (swoją drogą backflush przy tak małej ilości wody trwa dosyć długo, ale zawór trójdrożny działa, bo caffizza pojawia się w w tacce).

Ekspres to wersja bez OPV, jakieś pomysły co mogło się podziać?

Cafiza  plus woda to  alkaliczny roztwór , rozpuszcza osady kawowe.
Spróbuj  roztworem kwaśnym  Dezcal odkamienic ekspres (usunąć osady kamienia) skoro tak się  zadziało po 2 tyg nieużywania.

Offline MarcinWu

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Izzo Alex Duetto III
  • Młynek: Timemore Sculptore 078s
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #466 dnia: 29 Wrzesień 2021, 23:10:17 »
Za kilka dni będę montował OPV od electros już ustawione na 9 bar. Czy procedura montażu OPV wygląda tak samo w używanym ekspresie, jak w nieużywanym, czy trzeba spuścić wodę czy coś? :)

Offline oskarp

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: NS Oscar 2
  • Młynek: Mignon
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #467 dnia: 03 Październik 2021, 21:49:19 »
Cześć wszystkim!

Czy spotkał się ktoś z problemem małej ilości wody podawanej na grupie w NS Oscar II?

Z tego co czytałem to Oscar bez kolby powinien dawać ok 220ml wody w 30s. U mnie obecnie jest to ok 25ml wody w 30s  (czysta woda, nie uzysk :D).

Problem pojawił się gdy ekspres stał ok 2 tygodnie. Po zdjęciu prysznica i dyfuzora dzieje się to samo. Spróbowałem zrobić backflusha z caffizą ale bez zmian (swoją drogą backflush przy tak małej ilości wody trwa dosyć długo, ale zawór trójdrożny działa, bo caffizza pojawia się w w tacce).

Ekspres to wersja bez OPV, jakieś pomysły co mogło się podziać?

Cafiza  plus woda to  alkaliczny roztwór , rozpuszcza osady kawowe.
Spróbuj  roztworem kwaśnym  Dezcal odkamienic ekspres (usunąć osady kamienia) skoro tak się  zadziało po 2 tyg nieużywania.


Dzięki bardzo za odpowiedź, to było rozwiązanie mojego problemu. Odkamieniałem obieg bez boilera (instrukcja z elektrosa). Jednak ekspres ma już kilka lat, czy warto odkamienić również boiler? (metoda z odkręceniem jego odpływu z boku) - na yt filmik pod tytułem "Oscar 2 Coffee Machine Descale"

Offline tokasito Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: NUOVA SIMONELLI OSCAR II
  • Młynek: MACAP M4D
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #468 dnia: 18 Grudzień 2021, 16:44:46 »
#pomparotacyjna

Widzę że w modelu musica można zamontować pompe rotacyjną.
Czy ktoś się orientuje czy podobny zabieg mozna wykonać w oskarze II?

Offline niyah

    • Arkadiusz Jóźwik NOVA DENT
  • Wiadomości: 2
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #469 dnia: 04 Styczeń 2022, 14:50:06 »
Słuchajcie, powiedzcie proszę, kto i gdzie jest w stanie zamontować OPV ? Dzwonie do konesso, to piszą mi tak "Istnieje możliwość montażu OPV, natomiast nie jest mi znana cena tego zaworu, czas sprowadzenia go do nas, oraz to czy w jakikolwiek sposób taka ingerencja nie wpłynie na ewentualne rozpatrywanie gwarancyjne."

Rozmawiaj z kawa.pl - to chłopak - jakkolwiek bardzo miły - to jednak się nie orientuje.

Pomoże ktoś ?

Na stronie elektros normalnie można zamówić zestaw - przy czym, nie chce sam grzebać, chętnie zdam się na doświadczonego serwisanta. A tu taki problem.

Offline MarcinWu

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Izzo Alex Duetto III
  • Młynek: Timemore Sculptore 078s
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #470 dnia: 08 Luty 2022, 10:02:41 »
Mam problem z temperaturą w Oscarze. Zanim zacznę robić szoty, to włączam ekspres dobre kilkadziesiąt minut wcześniej, by dobrze się zagrzał. Dziś postanowiłem sprawdzić temperaturę na prysznicu i okazało się, że po rozgrzaniu na wyjściu mam jakieś 73-74 stopnie Celsjusza. Temperatura ta nie wzrasta pomimo czekania dobrych kolejnych kilkudziesięciu minut. Z dyszy para normalnie leci.
Ekspres mam od mniej więcej 7 miesięcy, a około 4 miesiące temu założyłem ustawiony przez elektrosa OPV. Do zbiornika wlewam tylko żywiecki kryształ, który ma jakieś 70 PPM, więc wykluczam, by ekspres miał problem z kamieniem.
Podczas robienia espresso zanim podłączę kolbę z kawą zawsze robię flush, czasem nawet kilka razy, bo zamiast wody na początku leci głownie sama para. Dopiero, gdy pojawią się same krople wody podpinam kolbę i robię szota. Do sprawdzenia temperatury skłonił mnie niesatysfakcjonujący smak espresso oraz średnio wyglądająca ekstrakcja z NPF - mało cremy na sitku, rzadko udaje mi się zrobić jednolity lej pomimo braku kanału i pomimo odpowiedniej dystrybucji WDT. Trudno mi powiedzieć od którego momentu może występować problem z temperaturą i czy montaż OPV miał na to jakikolwiek wpływ. Montaż OPV robiłem zgodnie ze sztuką.

Cóż to może być? Presostatu nie zmieniałem, ale może w nim tkwi problem?

Offline zbylu Mężczyzna

    • -
  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: NS Oscar 2 + Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita & Porlex Tall
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #471 dnia: 09 Luty 2022, 01:42:48 »
Witam,
Dzień dobry

Dojrzalem do zakupu Oscara ale mam pytanie. W zwiazku z tym ze mam mozliwosc podania wody z sieci bezposrednio czy polecacie opcje z bezposrednim podpieciem do sieci? Jest to dosc wygodna opcja niz dolewanie co chwile wody do zbiornika.z drugiej strony ekspres jest wtedy mniej mobilny. Pytam bo czytalem ze jakbym chcial zamontowac OPV to potrzebny jest zbiornik?
« Ostatnia zmiana: 09 Luty 2022, 08:25:26 wysłana przez Fux »

skansen

  • Gość
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #472 dnia: 09 Luty 2022, 11:18:21 »
polecacie opcje z bezposrednim podpieciem do sieci? Jest to dosc wygodna opcja niz dolewanie co chwile wody do zbiornika.z drugiej strony ekspres jest wtedy mniej mobilny. Pytam bo czytalem ze jakbym chcial zamontowac OPV to potrzebny jest zbiornik?
Ja już się wody wynalewałem do ekspresu. Teraz wiem na pewno, że następna maszyna musi mieć stałe podłączenie do wody. To jest dla mnie must have jeśli chodzi o kolejny ekspres.

Nie wiem natomiast jak jest zbudowany Oscar w wersji z podłączeniem do wody. Sam szukałem swego czasu dokumentacji/schematów/rysunków i nie znalazłem nic nawet w instrukcjach serwisowych. Zakładając, że wersja z podłączeniem do wody też ma pompę wibracyjną nie powinno być problemu z podłączeniem OPV, co najwyżej wylot wody z OPV nie będzie wracać do układu tylko zostanie skierowany do tacki. W takim wariancie należałoby oprócz podłączenia do wody podłączyć również tackę do odpływu...

Offline nspeter

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: ns oscar
  • Młynek: grinta
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #473 dnia: 15 Marzec 2022, 19:01:39 »
Cześć,
Zakupiłem niedawno nowy NS Oscar. Dokupiłem na elektrosie preostat sirai, OPV oraz rurki kapilarne do podłączenia mamometru. Zamontowałem wszystko razem z podwójnym manometrem. Pewnie straciłem gwaransję ale to nie ma znaczenia. Manometr podłączyłem stosując czwórnik zamiast trójnika przy wyjściu z bojlera i przed zaworem neplax wstawiłem trójnik.
Pozwoliło mi to na zobserwowanie zachowania ekspresu w sytuacjach jakie opisywaliście.
TO MOJE SPOSTRZEŻENIA.
-  płukanie wsteczne - wcześnie w tym wątku ktoś napisał, że po włączeniu ciśnienia przy ślepym sitku i wyłączniu zawór trójdrożny nie otworzy się (przy max ciśnieniu ok 16 atm) i nie odpuści ciśnienia z układu - i tak zachował się moj ekspres. Dopiero po zamontowaniu OPV wszystko działało.
- wypływ wody z grupy bez portafiltra - woda wypływa z przerwami. W moim nowym ekspresie tez to tak działa. Wydaje mi sie, że taka jest zasada działania ekspresu HX - (nie wiem czy wszystkich czy tylko oscara bo nie mam innego).
Po włączaniu ekspresu - na zimno - włączam przepływ wody ok 30s tak aby wymieć wodę w układzie (wymienniku) i być pewnym że woda wypełnia cały układ. Po nagrzaniu ekspresu ciśnienie w układzie rośnie do max ok 16 atm (wskazanie manometru, powyżej tego ciśnienia zadziała zawór neplax). Jeśli w układzie jest powietrze ciśnienie nie wzrośnie (trochę na pewno) - powietrze skompensuje wzrost objętości wody. Oczywiście krótki np. 3 s przepływ schładzający jest pożądany ponieważ wtedy zaobserwowałem chwilowy mocny przepływ przez grupę - z powodu dużego ciśnienia. Po włożeniu portafiltra z kawą ciśnienie będzie budowane i nie będzie strzału gorącej wody. Oczywiście OPV zmniejsza ten efekt.
Po nagrzaniu ekspresu - temperatura w bolerze przy ciśnieniu 1 atm to ok 120 stopni  ( a to jest minimalne ciśnienie w bolerze) powoduje że rurka wymiennika też ma zbliżona temp i po włączeniu przepływu (bez portafiltra z kawą- bez ciśnienia w układzie) zimna woda wpływając zaczyna sie gotować i powstaje para wodna w układzie - stąd przerwa w przepływie. Oczywiście dość długi przepływ zimnej wody schłodzi rurkę i pozwoli wypełnić układ bez pary) Dlatego moim zdaniem przepływ schładzający powinien być krótki. Ktoś wcześniej napisał, że ekspres lubi być pod ciśnieniem - to prawda. Tego typu ekspresy dobrze się czują jak robią kawę za kawą. Być może ogranicznik przepływu jest wbudowany po to aby zostawić jakieś ciśnienie w układzie. Nie badałem zachowania temperatury przy wypływie z grupy.


Offline nspeter

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: ns oscar
  • Młynek: grinta
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #474 dnia: 16 Marzec 2022, 21:21:47 »
zdjecie zamontowania manometruWhatsApp Image 2022-03-16 at 21.18.49.jpeg

Offline zbylu Mężczyzna

    • -
  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: NS Oscar 2 + Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita & Porlex Tall
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #475 dnia: 18 Marzec 2022, 00:20:20 »
Słuchajcie, powiedzcie proszę, kto i gdzie jest w stanie zamontować OPV ? Dzwonie do konesso, to piszą mi tak "Istnieje możliwość montażu OPV, natomiast nie jest mi znana cena tego zaworu, czas sprowadzenia go do nas, oraz to czy w jakikolwiek sposób taka ingerencja nie wpłynie na ewentualne rozpatrywanie gwarancyjne."


W tej chwili zamowilem z Caffeitalia za 3360 PLN z OPV. Zamowilem z podlaczeniem do sieci. Juz sie nie moge doczekac. 😊

Offline zbylu Mężczyzna

    • -
  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: NS Oscar 2 + Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita & Porlex Tall
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #476 dnia: 20 Marzec 2022, 13:13:39 »
Mam pytanie jaki tamper dokupic do Oscara bo rozumiem ze w zestawie jest plastikowy.
A drugie pytanie obsluga z Caffe Itialia, napisala mnie ze skrecaja OPV na 9 bar. Jaka wg. was powinna byc nastawa?

Screenshot_20220320-131123_Email.jpg
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2022, 14:13:53 wysłana przez zbylu »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #477 dnia: 20 Marzec 2022, 13:35:57 »
Witam

W tym przypadku ta forma jest błędna.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #478 dnia: 20 Marzec 2022, 14:00:33 »
Mam pytanie jaki tamper dokupic do Oscara bo rozumiem ze w zestawie jest plastikowy.
@Henry Ci podpowie, że wystarczy o średnicy 55mm, ja proponuję 58,80, a jeśli masz zamiar zmienić sitka na VST to 58,55 lub 58,60.
》tertium non datur《

Offline zbylu Mężczyzna

    • -
  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: NS Oscar 2 + Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita & Porlex Tall
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #479 dnia: 20 Marzec 2022, 14:15:30 »
Mam pytanie jaki tamper dokupic do Oscara bo rozumiem ze w zestawie jest plastikowy.
@Henry Ci podpowie, że wystarczy o średnicy 55mm, ja proponuję 58,80, a jeśli masz zamiar zmienić sitka na VST to 58,55 lub 58,60.
Te wymiary sa robione gdzies na zamowienie czy masz jakies propozycje gotowców?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi