Autor Wątek: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?  (Przeczytany 2328 razy)

Offline czesiu89

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Jura E4
Dzień dobry :)

Od dobrego pół roku korzystam z zestawu DeLonghi Dedica + Graem CM702.
Z upływem czasu i nabieraniem skilla w parzeniu kawy, zachciało mi się więcej :) Głównie przez dość niską temperaturę parzenia w DeLonghi, co skutkuje wyborem ciemniej palonych ziarenek, żeby uzyskać bardziej wyraziste smakowo espresso.

Przymierzając się do zmiany, w oko wpadła mi barka Sage, a dokładniej modele Sage Barista Pro lub Sage Barista Express Impress (oba z wbudowanym młynkiem, przy czym ten drugi automatyzuje proces tampowania itd. - plus, że moja żona będzie mogła sama kawkę zrobić ;)).

Zasadnicze pytania:
1. Czy młynek w takim Sage (Barista Pro czy Barista Express Impress) będzie lepszy niż posiadany już Graef?
2. Czy sam ekspres Sage zrobi dużo lepszą kawę niż DeLonghi?
3. Czy jeżeli mam już jakieś doświadczenie w parzeniu kawy, to Impress w ogóle ma sens - brak kontroli nad procesem tampingu?
4. Jeżeli nie takie combo, to czy w budżecie do 3k jest szansa zrobić dobry przeskok na zestaw ekspres + młynek (Lelit Anne + jakiś młynek)?
Ad. 4. Wymieniłem Lelit Anne jako przykład, ale tam np. nie ma programowania porcji kawy (trzeba sobie czasowo mierzyć), a nie ukrywam, że opcja zaprogramowania porcji jest dla mnie wygodna.

Mam nadzieję, że odpowiedni dział i nie zbytnio zwielokrotniony wątek :)

Dzięki!

Offline czesiu89

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Jura E4
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Listopad 2022, 11:26:15 »
Dzień dobry  kawka :)

Po kilku (3-ch) dniach przemyśleń i wertowania forum, mam trochę wniosków, ale też dalej proszę Was szanowni użytkownicy o opinie :)

Odnośnie Sage (czy to Barista Pro czy Barista Express Impress), odrzuca mnie jednak QC (chińskie, dużo narzekań użytkowników na np. reddit) oraz fakt, że młynki z zestawu są co najwyżej takie sobie.

Doprecyzowałem również moje potrzeby, bo chyba zapomniałem ich napisać w pierwszej wiadomości:
Robię codziennie 2-4 espresso (w tym jedno decaf, dla żony). W związku z tym, myślę, że w moje potrzeby może się wstrzelić młynek SD - potrzebuję 2-3 razy zmielić zwykłą kawę, 1 raz decaf.

Nie robię w ogóle kaw mlecznych, więc wydajność dyszy spieniającej mnie nie interesuje (dla gości mogę równie dobrze zrobić bzyczkiem z IKEA ;)).

W związku z tym, podzielmy wątek na 2 tematy :)

Młynek:
Niche Zero - bardzo ładny i ma niezłe opinie, ale cena odstrasza - sam młynek = mój budżet.
G-iota DF64 - idzie go kupić za 2.1k u pana Janusza chociażby, dobierając do tego ekspres tylko niewiele przekroczę budżet (Lelita Anna lub Gaggia Classic)
Eureka Mignon (nie SD) - mogę poszukać używki Eureka z racji na SPORO większą dostępność i radzić sobie z SD z dużym hopperem lub przerobić na SD

Ekspres:
Sage Bambino - biorę go cały czas pod uwagę, przez jego rozmiar i kompaktowość oraz całkiem niezłe opinie
Lelit Anna (najlepiej z PID) - ekspres mi się podoba z wyglądu. Jak wygląda kwestia zrobienia 2-ch espresso z rzędu (zwykla + decaf z rana)?
Gaggia Classic - łatwy pod przeróbki i naukę pod bardziej poważne parzenie kawy, no i rozmiar portafiltra 58mm jest super pod względem akcesoriów
Ascaso Dream Zero - na stronie pana Janusza teraz jest mega okazja, żeby kupić zestaw Ascaso Dream + G-iota za 4.1k. Jest to 1.1k ponad mój budżet, z 2. strony, jest to też chyba największe gabarytowo urządzenie i subiektywnie, najmniej mi się podoba z wyglądu. Dokładka PID to wzrost ceny do 4.5k - robi się dużo.

Teraz kilka pytań:
1. Czy pod moje preferencje 3-4 espresso dziennie opłaca się iść w turbo wydajny sprzęt typu Dream Zero (najdroższy ze stawki)?
2. Czy przesiadając się z DL Dedica + Graef CM702 poczuję dużą różnicę zmieniając sam młynek powiedzmy?
3. Czy po zmianie młynka później odczuję dużą różnicę zmieniając również ekspres? Wydaje mi się, że Dedica jest mocno nieprzewidywalna, stąd też moja motywacja. Nie ukrywam też, że Graef mistrzem równego mielenia również nie jest - dzisiaj zobaczyłem tak wielki kawałek wśród całkiem dobrze zmielonej reszty ziaren, że motywacja do zmiany sprzętu jeszcze mocniej wzrosła :)

Dodam, że biorę pod uwagę zarówno sprzęty nowe jak i używane - z preferencją na używane, jeżeli trafią się w niezłej cenie i stanie :)

Mam nadzieję, że napisałem w miarę zrozumiale i nie zbyt rozlaźle ;)
Dzięki!


EDIT:
Pojawil sie Sage Barista Express Impress za 3.1k w jednym ze sklepow na promocji... a odrzuiclem go rowniez przez cene bliska 4k. Czy jest w ogole sens brac ten sprzet pod uwage w zestawieniu z poprzednikami? Na plus dla Sage jest szybkosc bycoa gotowym do pracy oraz jednak spore wyreczanie uzytkowniak :)
« Ostatnia zmiana: 11 Listopad 2022, 11:49:00 wysłana przez czesiu89 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5312
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Listopad 2022, 12:53:53 »
Jakakolwiek konfiguracja z posiadanym zestawem nic na lepsze nie zmieni, może jedynie doznasz autosgestywnego wrażenia. Kup od razu najlepszy sprzęt, na jaki Cię stać, a będziesz usatysfakcjonowany.
》tertium non datur《

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Listopad 2022, 13:02:14 »
Moim zdaniem ciężko będzie zmieścić się w tym budżecie ze sprzętem (zwłaszcza jak ma być nowy) który by znacząco poprawił jakość otrzymywanej kawy, a pewnie w końcu dojdziesz do wniosku że potrzebujesz czegoś co daj więcej możliwości i znów będziesz szukał innego sprzętu. Popatrz może na sprzęt używany, albo jak koniecznie musi być nowy to np. nowy ekspres i jakiś używany młynek(mazzery idzie kupić za 400zl), a w przyszłości odłożyć i kupić docelowy młynek.

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Listopad 2022, 13:29:01 »
Przymierzając się do zmiany, w oko wpadła mi barka Sage, a dokładniej modele Sage Barista Pro lub Sage Barista Express Impress (oba z wbudowanym młynkiem, przy czym ten drugi automatyzuje proces tampowania itd. - plus, że moja żona będzie mogła sama kawkę zrobić ;)).
Jeśli żona musi mieć tą swoją decaf, to raczej nie będzie mogła, bo nie wyobrażam sobie korzystania z wbudowanego mynka jako single dose.

Czy przesiadając się z DL Dedica + Graef CM702 poczuję dużą różnicę zmieniając sam młynek powiedzmy?
Raczej nie. Nie wiem, czy wyprodukowano jakiś młynek, który mógłby znacząco pomóc temu ekspresowi w osiągach? ;)

Młynek jakiś masz - jeśli do tej pory dawałeś z nim radę, to jeszcze jakiś czas wytrzymasz. Chcesz kupić ekspres. Zbliża się black friday, grudzień i obniżki cen, itd... W zeszłym roku pamietam, że w Konesso były w tym okresie bardzo fajne promocje i można było kupić np. Lelit Anna w bardzo korzystnej cenie. Jeśli nie chcesz czekać, to możesz napisać PW do @Michał z Konesso i może Ci jakiś ciekawy rabacik wymyśli?

Kup sobie ekspres i zobaczysz ile Ci zostanie na młynek? Młynek można kupić jakiś używany, bo jak ktoś nie uszkodzi żaren, to jakoś bardzo się to nie zużywa. Możesz też przemyśleć młynek ręczny, bo jak goście zbyt często nie nachodzą (to może się zmienić jak kupisz lepszy ekspres ;)), to wiele osób jest zadowolonych z takiego rozwiazania. Może chciałbyś wypróbować taki patent, że sobie mielisz ręcznym, a Graefa zostawisz sobie do tej decaf, bo jak robisz różne kawy równocześnie to nawet z najlepszym młynkiem nie będzie to wygodne?
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline czesiu89

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Jura E4
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Listopad 2022, 14:43:23 »
Może nieco kontrowersyjnie i po ingorancku, ale właśnie zamówiłem Sage Bambino (bez Plus) z racji na obecność PID i szybką gotowość do pracy.
Decyzja padła taka po przeczytaniu porownania Gaggia Classic vs Sage Bambino na coffeeblog.
Gaggia Classic w ogolnym rozrachunku moze byc lepsza, ale trzeba do niej dolozyc PID i OPV, ktore Bambino ma out of the box.
Obecnie nie mam czasu w zabawe w mody itd. :)

Cena atrakcyjna, bo wyszlo mi poniżej 1.1k na amazon, a wydaje się bezobsługowy.
Resztę - ok 2k przeznaczę wtem na młynek.
A jeżeli rezultaty będą złe, mam do stycznia czas na zwrot na amazon i będę myślał o lepszym ekspresie :)

Wysłane z mojego Pixel 6 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 11 Listopad 2022, 15:13:00 wysłana przez czesiu89 »

Offline czesiu89

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Jura E4
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Listopad 2022, 15:19:13 »
Jakakolwiek konfiguracja z posiadanym zestawem nic na lepsze nie zmieni, może jedynie doznasz autosgestywnego wrażenia. Kup od razu najlepszy sprzęt, na jaki Cię stać, a będziesz usatysfakcjonowany.
tj. Ascaso Dream Zero + G-iota?

Wysłane z mojego Pixel 6 przy użyciu Tapatalka


Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Listopad 2022, 15:22:37 »
Bambino jest ok na początek, da Ci zadowalający efekt z rozsądnym młynkiem w parze. Tylko wymień sitko na jakieś IMS, bo z tego, co pamiętam robią też w takim rozmiarze.

Offline czesiu89

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Jura E4
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Listopad 2022, 15:24:42 »
Bambino jest ok na początek, da Ci zadowalający efekt z rozsądnym młynkiem w parze. Tylko wymień sitko na jakieś IMS, bo z tego, co pamiętam robią też w takim rozmiarze.
Tak, jest sitko IMS do 54 mm :)
Czy ppczuje przeskok z Dedica + Greaf na Bambino + dobry mlynek?

Wysłane z mojego Pixel 6 przy użyciu Tapatalka


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5312
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Listopad 2022, 16:45:24 »
Jakakolwiek konfiguracja z posiadanym zestawem nic na lepsze nie zmieni, może jedynie doznasz autosugestywnego wrażenia. Kup od razu najlepszy sprzęt, na jaki Cię stać, a będziesz usatysfakcjonowany.
tj. Ascaso Dream Zero + G-iota?

Ja mam całkowicie inne podejście do espresso mając do wydania 4000zł. Nawet nie pomyślałbym o nowym elektrycznym młynku do 2k (używany jak najbardziej), tylko kupiłbym nowy młynek ręczny (szybciej można nauczyć się poprawnego espresso) za ok. 1k, bo jakość mielenia będzie porównywalna, jak nie lepsza i nie ma żadnej wymówki dla ręcznego kręcenia kolbką przy 4 espresso dziennie. Za trzy tysiące poszukałbym używanego ekspresu z "wyższej" półki po wiarygodnym serwisie albo od kawosza z forum, np moja 3 letnia Classika (nowa 6100) warta jest ok. 3000 z dodatkowym: prysznicem E&B, pfem z pojedynczą wylewką i npfem. Takie jest moje zdanie, bo nawet z K-plus espresso zrobię bardzo dobre.
« Ostatnia zmiana: 11 Listopad 2022, 17:28:00 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Listopad 2022, 17:47:50 »
Bambino jest ok na początek, da Ci zadowalający efekt z rozsądnym młynkiem w parze. Tylko wymień sitko na jakieś IMS, bo z tego, co pamiętam robią też w takim rozmiarze.
Tak, jest sitko IMS do 54 mm :)
Czy ppczuje przeskok z Dedica + Greaf na Bambino + dobry mlynek?

Wysłane z mojego Pixel 6 przy użyciu Tapatalka



Poczucie różnicy jest zawsze mocno subiektywne, ale raczej tak, jak już opanujesz poprawną technikę przyrządzania espresso oraz znajdziesz świeżą kawę(i profil smakowy), który Tobie odpowiada.

Offline czesiu89

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Jura E4
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Listopad 2022, 20:32:01 »
Ogolnie, u mnie duzym czynnikiem jest tez cierpienie na brak czasu i wieczne, ogolne zamieszanie w domu - 2jka maluchow biega i robi rozrobe, wiec jezeli da sie uproscic zycie, to sprobuej na razie polaczenie Bambino + Eureka Mignon Spwcialita od kolegi z forum.
Buzdet wyjdzie sporo nizszy, zobaczymy jak mocno bede klął lub alternatywnie, kak bardzo będę zadowolony :)
Wrócę z feedbackiem na temat tego zestawu niedługo :) Dziękuję za pomoc

Offline Axeman

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, wcześniej Lelit Anita PL042TEMD
  • Młynek: Sage Smart Grinder Pro
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Grudzień 2022, 22:56:01 »
Jak wrażenia po przesiadce? Bo zastanawiam się czy warto zrobić upgrade mojego Smart Grinder Pro do Eureka Mignon. Bambino na razie zostaje bo jestem zadowolony.

Offline expt

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: dedica
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Grudzień 2022, 18:59:06 »
Rozważał ktoś Bambino vs Solis Barista Perfetta Plus ? Ta sama półka cenowa.

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: DeLonghi Dedica, co dalej w kawowej przygodzie w budżecie do 3k PLN?
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Grudzień 2022, 23:41:19 »
Jak wrażenia po przesiadce? Bo zastanawiam się czy warto zrobić upgrade mojego Smart Grinder Pro do Eureka Mignon. Bambino na razie zostaje bo jestem zadowolony.

taka rada ode mnie: zastanawiając sie nad ewentualna zmiana mlynka zacznij od porownania zaren - w Smart Grinder Pro jezeli dobrze pamietam sa stożkowe o średnicy 32mm (mialem ten mlynek do czerwca tego roku), przechodząc na Eureka Mignon zmienisz na zarna na płaskie 50mm - to bedzie ogromna roznica na plus w jakości przemiału i napewno odczujesz taka zmiane finalnie w filizance

wiem co mowie, bo do czerwca tego roku tez mialem Sage Smart Grinder Pro i generalnie bylem zadowolony, ale jak zmieniłem na Fiorenzato AllGround (tak, wiem ze zarna w nim to 64mm a nie 50mm no i ze to zupełnie inna półka cenowa niz Eureka Mignon) to od razu odczułem ten przeskok w jakości

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi