Autor Wątek: Palenie kawy jako hobby :).  (Przeczytany 5332 razy)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Listopad 2022, 22:39:00 »
Punktacja przed paleniem nie ma żadnego znaczenia.
Dlaczego? Ktoś to punktuje na podstawie różnych przesłanek, również po wypaleniu i przetestowaniu próbek.
To zależy od punktu widzenia.

Przed wypaleniem ma dla kupującego lub zastanawiającego się nad zakupem zielonego. Punktacja SCA może się rozjechać po wypaleniu :)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Listopad 2022, 05:47:18 »
Punktacja przed paleniem nie ma żadnego znaczenia.

Przecież punkty przyznaje się po wypaleniu sampla i zrobieniu cuppingu.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Listopad 2022, 08:30:29 »
Toz mówię. Inaczej wypalisz u siebie i punktacja się zmieni ergo nie ma sensu
WITAM I POZDRAWIAM :)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Listopad 2022, 08:53:44 »
Toz mówię. Inaczej wypalisz u siebie i punktacja się zmieni ergo nie ma sensu

Przynajmniej wiesz ze kupujesz kawę speciality. Oczywiście że kawe speciality można zepsuć źle wypalając, ale ze zwykłej kawy nie zrobisz kawy speciality wypalając ją w jakiś świetny sposób. Poza tym, protokół z cuppingu zawiera sporo informacji, a nie tylko ilość punktów.

Dziwię się że tak piszesz, bo tak funkcjonują też wszystkie palarnie i nikt nie twierdzi że nie ma sensu podawać ilości punktów.

Swoją drogą, ta ilość punktów to potencjał ziarna. Tak jak pisałem z dobrego można zrobić dobre abo złe, ale ze złego można zrobić tylko złe.

 Pod cupping wypala się na określony kolor skali  agtron ( 63)


Właściwie to jest tylko 1 tryb dla punktowania kawy. Wypala się pod cupping i Q grader ocenia kawę i przyznaje punkty. Nie ma tutaj innych możliwości typu że ktoś coś wypali inaczej i punktacja się zmieni. Punkty przyznaje Q grader podczas cuppingu, a kawa musi być wypalona pod cupping. Jak sobie wypalisz kawę inaczej ,na inny kolor to nie przyznaje się jej punktów już wtedy.

Ilość punktów to jedna rzeczy która decyduje o zakupach ziarna ( bądź nie). Zresztą kawy które mają 80-83pkt a te które mają kilka punktów więcej różnią sie, przeważnie chodzi o bardziej złożony flavour, aftertaste, więcej owocowych nut smakowych. W protokołach z cuppingu wszystko jest i moim zdaniem jest to przydatne
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad 2022, 09:41:57 wysłana przez Dawid1144 »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Listopad 2022, 12:15:09 »
Pierwsze zdanie się zgadza. Reszta niekoniecznie. Siedzę w sca od lat wiec coś tam wiem o punktacji. I dalej uważam, ze nie do końca ma sens, bo nic nie mówi o samej kawie. Świetna, ale cytrusowa Etiopia będzie oceniona tak samo albo niżej niż nudna czekoladowo orzechowa Nicaragua, bo dostanie więcej punktów za acidity ale mniej za balance. (To tylko przykład, orzechowo czekoladowa Nikaragua nie musi być nudna, a kwaskowa Etiopia nie musi być przepyszna). Był podcast z Błażejem, „podcast o kawie” i oni, mimo, ze sami oceniają, są mocno sceptyczni co do tego.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Listopad 2022, 13:13:17 »
Pierwsze zdanie się zgadza. Reszta niekoniecznie. Siedzę w sca od lat wiec coś tam wiem o punktacji. I dalej uważam, ze nie do końca ma sens, bo nic nie mówi o samej kawie. Świetna, ale cytrusowa Etiopia będzie oceniona tak samo albo niżej niż nudna czekoladowo orzechowa Nicaragua, bo dostanie więcej punktów za acidity ale mniej za balance. (To tylko przykład, orzechowo czekoladowa Nikaragua nie musi być nudna, a kwaskowa Etiopia nie musi być przepyszna). Był podcast z Błażejem, „podcast o kawie” i oni, mimo, ze sami oceniają, są mocno sceptyczni co do tego.

Przecież w protokole z cuppingu jest masa informacji, więc jak to nic nie mówi o kawie?  Widziałeś kiedyś protokół z cuppingu?

Nie wiem w jaki sposób "siedzisz w sca" ale widzę że na żadnym szkoleniu sca nie byłeś, bo wtedy wiedziałbyś jak wygląda protokół i że to o czym piszesz jest tam zawarte  + jest masa innych info. Punktacja to nie tylko punkty  a masa innych informacji też. Byłem u Błażeja na szkoleniu, właściwie już niejednym i nie słyszałem żeby był sceptyczny wobec tego.

Wrzucę protokół z cuppingu, taki przykładowy. Czego Ci tu brakuje? Twierdzisz że nie ma informacji o kawie..
Cóż, jak dla mnie jest ich sporo.

Screenshot_2022-11-17-13-17-01-47_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948~2.jpg
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad 2022, 13:19:49 wysłana przez Dawid1144 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Listopad 2022, 15:03:51 »
Nie jest to aż taka masa informacji. Dosyć to lapidarne. Rzeczywiście ten system nie sklasyfikuje kaw w tym, co jest najbardziej pasjonujące: w sferze aromatów.

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Listopad 2022, 15:06:31 »
Też uwielbiam palić dla siebie, tyle że mam ikawę (maszynka typu sampler, fluid bed sterowana własnym programem)  więc z jednej strony mam łatwiej, bo producent sprzedając sygnowane kawy dołącza rekomendowany profil/program do palenia, z drugiej strony żeby coś więcej upalić trzeba zrobić całą sesję, no i profile nie zawsze są ok ;)
Tu przydaje się własne doświadczenie i intuicja jakie regiony/wysokości/obróbka/ rodzaj itd, bardziej stawiam na to, niż oceny SCA, kwestia też samej jakosci ziaren tu w mojej ocenie SCA się przydaje jako kierunek dalszego myślenia
Ja kupowałem ziarna z różnych źródeł od ikawy, arcomu, sweet marii i jednak spora nierównomiernośc towaru powoduje ze albo trzeba mieć uklady i wiedzę albo farta hehe

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Listopad 2022, 15:23:46 »
Pierwsze zdanie się zgadza. Reszta niekoniecznie. Siedzę w sca od lat wiec coś tam wiem o punktacji. I dalej uważam, ze nie do końca ma sens, bo nic nie mówi o samej kawie. Świetna, ale cytrusowa Etiopia będzie oceniona tak samo albo niżej niż nudna czekoladowo orzechowa Nicaragua, bo dostanie więcej punktów za acidity ale mniej za balance. (To tylko przykład, orzechowo czekoladowa Nikaragua nie musi być nudna, a kwaskowa Etiopia nie musi być przepyszna). Był podcast z Błażejem, „podcast o kawie” i oni, mimo, ze sami oceniają, są mocno sceptyczni co do tego.

Przecież w protokole z cuppingu jest masa informacji, więc jak to nic nie mówi o kawie?  Widziałeś kiedyś protokół z cuppingu?

Nie wiem w jaki sposób "siedzisz w sca" ale widzę że na żadnym szkoleniu sca nie byłeś, bo wtedy wiedziałbyś jak wygląda protokół i że to o czym piszesz jest tam zawarte  + jest masa innych info. Punktacja to nie tylko punkty  a masa innych informacji też. Byłem u Błażeja na szkoleniu, właściwie już niejednym i nie słyszałem żeby był sceptyczny wobec tego.

Wrzucę protokół z cuppingu, taki przykładowy. Czego Ci tu brakuje? Twierdzisz że nie ma informacji o kawie..
Cóż, jak dla mnie jest ich sporo.

 [ Invalid Attachment ]


Hehe. SCA member i  sensory profesional zdane na 100%, a Ty? 
Łatwo obrażać mając małe pojęcie.
No i co powiesz o sweetness? 10/10 ale jaka słodycz? Truskawki, czekolady czy miodu? Dlaczego sweetness ma 10, reszta 7,5 a overall 7.5? Bez sensu. W nowszym „protokole” ocenia sie tez intensywność wiec jest lepszy, ale i tak nie mówi za dużo o kawie.
Nie będę dalej w to brnął, zaznaczę tylko, ze scaa nie istnieje od 6 lat 😂😂😂
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad 2022, 15:31:32 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Listopad 2022, 16:14:04 »
Pierwsze zdanie się zgadza. Reszta niekoniecznie. Siedzę w sca od lat wiec coś tam wiem o punktacji. I dalej uważam, ze nie do końca ma sens, bo nic nie mówi o samej kawie. Świetna, ale cytrusowa Etiopia będzie oceniona tak samo albo niżej niż nudna czekoladowo orzechowa Nicaragua, bo dostanie więcej punktów za acidity ale mniej za balance. (To tylko przykład, orzechowo czekoladowa Nikaragua nie musi być nudna, a kwaskowa Etiopia nie musi być przepyszna). Był podcast z Błażejem, „podcast o kawie” i oni, mimo, ze sami oceniają, są mocno sceptyczni co do tego.

Przecież w protokole z cuppingu jest masa informacji, więc jak to nic nie mówi o kawie?  Widziałeś kiedyś protokół z cuppingu?

Nie wiem w jaki sposób "siedzisz w sca" ale widzę że na żadnym szkoleniu sca nie byłeś, bo wtedy wiedziałbyś jak wygląda protokół i że to o czym piszesz jest tam zawarte  + jest masa innych info. Punktacja to nie tylko punkty  a masa innych informacji też. Byłem u Błażeja na szkoleniu, właściwie już niejednym i nie słyszałem żeby był sceptyczny wobec tego.

Wrzucę protokół z cuppingu, taki przykładowy. Czego Ci tu brakuje? Twierdzisz że nie ma informacji o kawie..
Cóż, jak dla mnie jest ich sporo.

 [ Invalid Attachment ]


Hehe. SCA member i  sensory profesional zdane na 100%, a Ty? 
Łatwo obrażać mając małe pojęcie.
No i co powiesz o sweetness? 10/10 ale jaka słodycz? Truskawki, czekolady czy miodu? Dlaczego sweetness ma 10, reszta 7,5 a overall 7.5? Bez sensu. W nowszym „protokole” ocenia sie tez intensywność wiec jest lepszy, ale i tak nie mówi za dużo o kawie.
Nie będę dalej w to brnął, zaznaczę tylko, ze scaa nie istnieje od 6 lat 😂😂😂


Dziwię się ze masz sensory skills na poziomie professional i piszesz takie rzeczy. Nie bądź taki hop, nie byłem tylko na sensory, niedawno robiłem też roasting :)

Dla mnie punktacja jest przydatna. Przynajmniej wiem z jakim ziarnem mam do czynienia. Tak jak pisałem, może napisze jeszcze raz - z gówna nie zrobimy czekolady i po to to jest, tak myślę.
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad 2022, 16:16:34 wysłana przez Dawid1144 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Listopad 2022, 20:32:29 »
No i co powiesz o sweetness? 10/10 ale jaka słodycz? Truskawki, czekolady czy miodu? Dlaczego sweetness ma 10, reszta 7,5 a overall 7.5? Bez sensu.
No proszę :). To mi się podoba -- przejaw rzeczowego, racjonalnego myślenia. Najfajniejsze jest jeszcze to, że na bazie takich samych "bezsensów" tworzy się trochę samozwańcze "komitety" sędziów na różnych mistrzostwach ;).
Pojęcie słodyczy w odniesieniu do zmysłu węchu... Ech :).

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Listopad 2022, 07:30:23 »
Cytuj (zaznaczone)
Nie bądź taki hop, nie byłem tylko na sensory,
To jesteś już AST? Gdzie robiłeś Green Coffee, barista, brewers, roasting na poziomie profesional?
Pachnie ściemnianiem, ale łatwo mogę to sprawdzić
WITAM I POZDRAWIAM :)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Listopad 2022, 07:43:37 »
Cytuj (zaznaczone)
Nie bądź taki hop, nie byłem tylko na sensory,
To jesteś już AST? Gdzie robiłeś Green Coffee, barista, brewers, roasting na poziomie profesional?
Pachnie ściemnianiem, ale łatwo mogę to sprawdzić

Genialny komentarz. Nie usuwaj go, niech wszyscy widzą ze masz problemy z czytaniem że zrozumieniem, zresztą nie pierwszy raz. Pisałem że oprócz sensory byłem na roastingu a Ty zaczynasz pisac coś o AST gdzie nie było nic o tym pisane. Brawo 👏

Jesteś dobrym przykładem tego że szkolenia to nie wszystko. Masz poziom profesjonalny z sensory skills, a brakuje Ci wiedzy z poziomu podstawowego

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Listopad 2022, 12:35:54 »
Hmmm, cytat „nie byłem tylko na sensory”. Zatem byłeś na wszystkich innych. Ewentualnie nie wiesz gdzie się stawia przecinki, ale założyłem ze dorosły człowiek potrafi to robić.

Jakie mam braki z poziomu podstawowego? Uświadom mnie, ale i innych użytkowników.
Pal licho mnie, polscy Q-graderzy podchodzą z mega dystansem do tych formularzy. Im tez zarzucisz brak podstawowej wiedzy?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Listopad 2022, 14:20:48 »
Hmmm, cytat „nie byłem tylko na sensory”. Zatem byłeś na wszystkich innych. Ewentualnie nie wiesz gdzie się stawia przecinki, ale założyłem ze dorosły człowiek potrafi to robić.

Jakie mam braki z poziomu podstawowego? Uświadom mnie, ale i innych użytkowników.
Pal licho mnie, polscy Q-graderzy podchodzą z mega dystansem do tych formularzy. Im tez zarzucisz brak podstawowej wiedzy?


Jeśli dla Ciebie określenie " nie byłem tylko na sensory" oznacza, że byłem na wszystkich innych to mogę tylko bić brawo 👏👏👏. Znowu czytanie ze zrozumieniem się kłania.  Dobrze że nie czyta tego ktoś, kto uczył Cie polskiego, bo dostałby depresji.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi