Autor Wątek: Palenie kawy jako hobby :).  (Przeczytany 5117 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Palenie kawy jako hobby :).
« dnia: 16 Listopad 2022, 09:39:51 »
Nie ma takiego wątku jeszcze? W widocznym zalewie nowych palarni kawy powinna się chyba taka tematyka pojawić. Może w innym dziale?

Od paru dni tylko palę i palę. Złapałem się na tym, że po latach jestem jak maszyna. Człowiek-maszyna ;). Nie mylą mi się już żadne dźwignie ani przyciski, nie zaskoczy mnie już żadna sytuacja, wszystko słyszę i wszystko widzę. Masakra jakaś. Ze wszystkim sam sobie radzę. To jeszcze gorsza masakra. Warsztat, maszyny, procedury, zmysły, notatki, pamięć, ciąg i rytm pracy... Wszystko poukładane i w zasadzie niezmienne. Co z tym zrobić? ;)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Listopad 2022, 10:33:26 »
Wikipedia mówi:
The most common roasting machines are of two basic types: drum and hot-air, although there are others including packed-bed, tangential and centrifugal roasters. Roasters can operate in either batch or continuous modes. The heat source can be supplied by natural gas, liquefied petroleum gas (LPG), electricity, or even wood.

Po prostu zmień maszynę na najbardziej różną od tej jaką masz teraz, a emocji na pewno Ci nie zabraknie :D

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Listopad 2022, 10:52:50 »
Co z tym zrobić?

zmienić zawód :)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Listopad 2022, 11:10:30 »
I to był ten przełomowy moment, kiedy zacząłem robić rolki na Instagram... :D

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Listopad 2022, 11:15:50 »
Wszystko poukładane i w zasadzie niezmienne. Co z tym zrobić? ;)

Pozdrawiam spod Lądka-Zdroju.. :kwiat:

Poproś Elkę aby wróciła  :mrgreen:

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Listopad 2022, 16:25:38 »
Jak Ciebie dojedzie cena gazu, to będziesz szukać metody, jak wypalać, zużywając połowę. Zaraz znajdziesz radochę 😜

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Listopad 2022, 17:02:09 »
Nie w tym rzecz, że się nudzę. Po dłuższej przerwie nie mogłem się doczekać powrotu do pracy i wejścia w te kawowe tryby i procedury. Sprawia mi to ogromną przyjemność. Ale kolejny dzień i kolejne kawy. Cały dzień pracy, by ledwo 2 worki zamienić w "czarne złoto". Tymczasem w jakiejś dużej palarni jest to często kwestia kwadransa ;). Z jednej strony mnóstwo nawyków, gestów mam już gdzieś pod skórą, w mięśniach, w zmysłach, nawet nie rejestruję tego myślami. Z drugiej strony często bywam "wykończony". Sama praca przy piecu może się zdawać nawet "relaksem", odskocznią od codziennego mozołu. Ale jednak całe to "zaplecze" w postaci worków, kartonów, opakowań, ciągłego przemieszczania wymaga ogromnej cierpliwości i fizycznej siły.
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2022, 17:08:26 wysłana przez Antonio »

Dawid1144

  • Gość
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Listopad 2022, 18:37:50 »
Ja tam palę sobie kilka kg kawy w ciągu miesiąca. Przeważnie w weekend wyciągam Behmora którego niedawno nabyłem żeby coś wypalić. Dla mnie to hobby, chociaż mógłbym mieć taką pracę. Może kiedyś :)

W Polsce niewiele osób pali kawę w domu, za granicą, szczególnie w USA jest sporo osób, nawet są duże grupy na FB, ale przeraża mnie często to, że większość z nich pali do drugiego cracka. To już nie te czasy żeby palić do drugiego cracka. Paląc do drugiego cracka bez sensu kupować dobre ziarno, bo i tak straci większość swojego smaku a kawa będzie gorzka.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Listopad 2022, 19:04:01 »
Behmor to chyba fajna maszyna? Na tyle uniwersalna i pojemna, że ponoć i ziarna kakao można dobrze uprażyć...

Sam proces palenia jest może i relaksujący, aczkolwiek również żmudny, czasochłonny. Gdyby ta "praca" tylko do tego się ograniczyła, to byłoby niebo w gębie ;). Dużo zależy od skali i gabarytów produkcji. Duża skala jest może i ciężka, ale najczęściej bardzo zautomatyzowana. Nasza skala związana z piecami tzw. sklepowymi wymaga sporo fizycznej aktywności poza procesem palenia. Często operacje na palonej kawie zajmują mi dużo czasu. Np. powstanie Chocolate Wave to zabranie się za kilka pudeł po 10kg każde, podzielenie tego na równe części i wymieszanie tychże części ze sobą w paru ratach. Potem zapakowanie tego w torebki, pozamykanie torebek, transport na półki, w kartony itp. itd. Trzeba mieć mocny kręgosłup i jeśli jest się z tym sam na sam, to jeszcze więcej zaangażowania na to trzeba zarezerwować. A przedtem parę worków 60kg gdzieś tam też trzeba poupychać, pootwierać, poprzewracać, odważyć, wrzucić do pieca -- wszystko ręcznie  :picardpalm:. W zasadzie po godzinach.

Myślę, że tylko dlatego, że to hobby i jakaś tam pasja, że tylko dlatego jeszcze się tym zajmuję ;).
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2022, 19:12:27 wysłana przez Antonio »

Dawid1144

  • Gość
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Listopad 2022, 19:14:29 »
 
Behmor to chyba fajna maszyna? Na tyle uniwersalna i pojemna, że ponoć i ziarna kakao można dobrze uprażyć...


Behmor to jak dla mnie genialne urzadzenie. Za 450 euro mam urządzenie które ma 450g pojemności, pali bardzo równo, jest proste w obsłudze, ma tryb manualny, 2 sondy z temperatura ( choć bez temp ziarna). W trybie manualnym można samemu sterować praca grzałki i uzyskać fajne efekty np wydłużyć sobie development time. Właściwie to jestem bardzo zadowolony. Po pewnym czasie efekty które uzyskuje są bdb, a trochę osób już próbowało kawę która wypaliłem. Duży plus że maksymalny batch da się wypalić w 14 minut.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Listopad 2022, 20:46:51 »
A to nie jest tak, że to standardowy czas pełnego batcha? Na gene tyle to trwało, bullecie i probacie. Na filter troszke krócej.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Listopad 2022, 20:54:17 »
Behmor to jak dla mnie genialne urzadzenie. Za 450 euro mam urządzenie które ma 450g pojemności, pali bardzo równo...

W sumie ciekawa maszynka, tylko skąd brać zielone ziarna? Tak na szybko w googla wpisałem i nic ciekawego nie znalazł... Rozumiem, że da się inaczej, niż zamawianie na całe worki od producenta... ? ;)


Dawid1144

  • Gość
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Listopad 2022, 21:03:03 »
A to nie jest tak, że to standardowy czas pełnego batcha? Na gene tyle to trwało, bullecie i probacie. Na filter troszke krócej.


Jest sporo maszynek na których pełny batch idzie 20 minut albo dłużej - np stary Behmor 1600 albo hottop.

Behmor to jak dla mnie genialne urzadzenie. Za 450 euro mam urządzenie które ma 450g pojemności, pali bardzo równo...

W sumie ciekawa maszynka, tylko skąd brać zielone ziarna? Tak na szybko w googla wpisałem i nic ciekawego nie znalazł... Rozumiem, że da się inaczej, niż zamawianie na całe worki od producenta... ? ;)




Jest kilka palarni które mają w ofercie zielone ziarno np qualia, erakawy, palarnia Meksyk. Ta ostatnia ma 2kg yellow bourbona 83pkt sca za 110zl. Tego samego którego kilo po wypaleniu potrafi kosztowac więcej niż te 110zł. Oczywiście da się kupić cały worek ziarna  60kg i wtedy wychodzi taniej. Jest jeszcze jedna opcja - mając kontakty w palarniach można załatwić 10kg po dobrej cenie, ja tak kupiłem Brazylię cerrado 82.5pkt.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Listopad 2022, 21:15:39 »
Punktacja przed paleniem nie ma żadnego znaczenia. Niemniej gdzieś na forum była jakaś Niemiecka strona z fajnym zielonym ziarnem pod alternatywy po €9-13 za kilo. Wiadomo, ze przesyłka tez coś skrobnie, ale myśle, że warto spróbować
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Listopad 2022, 22:05:37 »
Punktacja przed paleniem nie ma żadnego znaczenia.
Dlaczego? Ktoś to punktuje na podstawie różnych przesłanek, również po wypaleniu i przetestowaniu próbek.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi