Autor Wątek: Eureka Mignon Specialita czy XL  (Przeczytany 3719 razy)

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Eureka Mignon Specialita czy XL
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Listopad 2022, 16:49:33 »
W Ceado E6P podoba mi się z kolei jego kompaktowa obudowa a taką wisienką na torcie jest dla mnie jego ekranik-fajniejszy niż w droższych modelach... 

Trafiłeś z tym argumentem - mam w kuchni zaprojektowaną przestrzeń w zabudowie na ekspres i młynek do kawy, która ze względów technologicznych i wymiarów pomieszczenia jest sześcianem o szerokości 56,5 cm, głębokości 58 cm i wysokości 70 cm. Przy gabarytach typowego HX-a, mam na myśli głównie jeden wymiar - szerokość raczej przekraczającą 30 cm i nieprzekraczającą 40 cm, mogę rozważać młynek formatu co najwyżej Ceado E6P lub Eureka Atom 60 (17-18 cm szer.). Także dla mnie osobiście te sprzęty to jest dobry trop, bo już nawet E37J jest zbyt duże.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1123
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Eureka Mignon Specialita czy XL
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Listopad 2022, 00:22:20 »
Eureka Mignon XL to takie minimum. Jeśli budżet pozwala to poszedłbym w kierunku Ceado E6P/E37J a jeszcze lepiej Ceado E37S. Jestem bardzo zadowolony z tego ostatniego młynka. Regulacja, dostęp do żaren są po prostu genialne. Do tego jest rzeczywiście cichutki, ulotka w tym zakresie nie kłamie 

E37S jest technicznie poza zasięgiem Eureki Mignon XL - to na pewno, cenowo również :) Na pewno lepszy sprzęt.
Powiedz mi proszę natomiast jaka jest Twoim zdaniem przewaga E6P nad Mignonem XL?
Do argumentacji @MacJaro z którą się w większości zgadzam dodałbym jeszcze lepszy dostęp do żaren w Ceado. Jeśli budżet nie pozwala na E37S to rozważ E37J. Podzespoły w E37J i E6P są podobne ale inna jest regulacja. Po czyszczeniu żaren można od razu wrócić do mielenia kawy, nie trzeba na nowo szukać ustawień. To naprawdę w Ceado działa bardzo dobrze...

W Ceado E6P podoba mi się z kolei jego kompaktowa obudowa a taką wisienką na torcie jest dla mnie jego ekranik-fajniejszy niż w droższych modelach... 

Oczywiście nie ma róży bez kolców, dla mnie nieco rozczarowujący jest czas mielenia tych młynków,  mogłyby mielić szybciej... Ale widać mielą wolno ale dokładnie ;)

E6P  czas namielenia 18g w zależności od ziarna 13,5-15,0 sek. Można się przyzwyczaić. W Atomie ok 5,5-6,5 sek.
Zbierajcie kasę, w końcu września będę zmieniał młynek 😆
« Ostatnia zmiana: 11 Listopad 2022, 00:25:20 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline palusik Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Eureka Mignon Specialita czy XL
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Listopad 2022, 13:56:46 »
Niestety Atom 60e czarny jest wykupiony wszędzie, oczywiście w dobrej cenie. 4200 zł to za dużo dla mnie na młynek.
 
Edit: ani czarna Eureka XL za 2600, tez znikła. No nic, trzeba się uzbroić w cierpliwość.
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2022, 14:00:37 wysłana przez palusik »

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Eureka Mignon Specialita czy XL
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Listopad 2022, 17:42:24 »
Najtaniej stoi chyba biały Atom 60E w Konesso (nieco ponad 3 k PLN), ale nadal nie jest to ta cena co z Coffeesite zanim opróżniono magazyny  ;-)

Offline palusik Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Eureka Mignon Specialita czy XL
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Listopad 2022, 14:26:24 »
Najtaniej stoi chyba biały Atom 60E w Konesso (nieco ponad 3 k PLN), ale nadal nie jest to ta cena co z Coffeesite zanim opróżniono magazyny  ;-)
Biały, nie przejdzie. Znaczy przejdzie ale bym się musiał wyprowadzić z tym młynkiem. Czarny brał bym od ręki w tej cenie.

Napisałem zapytanie do Coffesite o ceny młynków i ekspresu jakie mnie interesują, zobaczymy co i czy w ogóle odpiszą.

Offline palusik Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Eureka Mignon Specialita czy XL
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Listopad 2022, 09:56:41 »
W sumie, dzięki coffesite i ich cenie kupiłem Ceado E6P, zatem temat uważam za zamknięty i polecam negocjować ceny.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Mignon Specialita czy XL
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Listopad 2022, 09:57:59 »
Świetny wybór :).

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Eureka Mignon Specialita czy XL
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Listopad 2022, 23:46:20 »
@palusik gratulacje! :)

Offline palusik Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Eureka Mignon Specialita czy XL
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Listopad 2022, 17:24:52 »
@palusik gratulacje! :)

Dziękuje :)

Szybko opadł entuzjam...

Sprzęt przyszedł, już 200g gram kawy poszło i słona, pomimo że dostaje z 20g kawy 40g espresso w 28 sekund, szukam dalej. Gorzej w Magica S obniżyłem ciśnienie na zworze z 12 to 9 i pompa piszczy przy tym ciśnieniu. Pisk nie zawsze występuje. Teraz jestem poważnie rozczarowany, nowy ekspres a już coś nie gra. No nic, znowu go rozkręce i spróbuje ustawic ciśnie takie aby nie piszczał.
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad 2022, 17:35:18 wysłana przez palusik »

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Eureka Mignon Specialita czy XL
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Listopad 2022, 14:59:02 »
To trzeba trochę cierpliwości - sprzęt nie jest dla takiego totalnego amatora.
Młynek ma tutaj mniejszy wpływ: ustaw może go jedynie tak, żeby z 16-18 g dozy zrobić uzysk x2. Kwestia smaku w dużej mierze zależy od temperatury i teraz pytanie ile masz na PID ustawione; musisz tutaj potestować. Nie zapomnij dobrze nagrzać tego ekspresu, w końcu mała lokomotywa (45 min). Piszcząca pompa to już niestety jest temat na ewentualne zgłoszenie rękojmia/gwarancja.

Offline palusik Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Eureka Mignon Specialita czy XL
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Listopad 2022, 15:31:50 »
To trzeba trochę cierpliwości - sprzęt nie jest dla takiego totalnego amatora.
Młynek ma tutaj mniejszy wpływ: ustaw może go jedynie tak, żeby z 16-18 g dozy zrobić uzysk x2. Kwestia smaku w dużej mierze zależy od temperatury i teraz pytanie ile masz na PID ustawione; musisz tutaj potestować. Nie zapomnij dobrze nagrzać tego ekspresu, w końcu mała lokomotywa (45 min). Piszcząca pompa to już niestety jest temat na ewentualne zgłoszenie rękojmia/gwarancja.

Dziękuje za odpowiedź. Przeszedłem typowy dla "swieżaka" okres frustracji. Teraz jest dużo lepiej. Mielenie ustawione, doza też, 1:2 w 27 sekund. Espresso zaczyna smakować, dalej nie idealnie, ale jestem na dobrej drodze. Piszczenie pompy to moja wina, żle ustawiłem zawór OPV - a w zasadzie to go rozregulowałem. Teraz jest super, 9 bar i idealnie pracuje maszyna.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi