Autor Wątek: Wacao Picopresso  (Przeczytany 22925 razy)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Styczeń 2023, 09:22:25 »
Hej, nie bede przepisywal tego co ktos juz napisal, tutaj masz ciekawy wątek min. o LaPavoni :

https://www.home-barista.com/espresso-machines/picopresso-t74351-10.html

Zawsze mozesz sprobowac też tego mniejszego 12g z Wacaco, na ekokapsuly maja za 5 dyszek.

Jesli bylbyś zainteresowany, daj znac.
Moze bede cos zamawial w nastepnym miesiacu to wysłałbym Ci na paczkomat w koszcie 5 dyszek+ przesyłka.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 321
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Styczeń 2023, 15:41:56 »
Myślę nad sprawieniem sobie kolejnego gratka na półkę z kawowymi gratkami i padło na Picopresso, ale ... Kosztuje niemało, tymczasem gdzieś wpadły mi w oko ostrzeżenia przed pękaniem plastiku pod wysokim ciśnieniem. Jakieś ukruszenia i ogólny niepokój co do żywotności urządzenia za, bądź co bądź, 6 stówek :) Ktoś użytkuje dłuższy czas? Jakieś uwagi?

Dawid1144

  • Gość
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Styczeń 2023, 17:35:08 »
Myślę nad sprawieniem sobie kolejnego gratka na półkę z kawowymi gratkami i padło na Picopresso, ale ... Kosztuje niemało, tymczasem gdzieś wpadły mi w oko ostrzeżenia przed pękaniem plastiku pod wysokim ciśnieniem. Jakieś ukruszenia i ogólny niepokój co do żywotności urządzenia za, bądź co bądź, 6 stówek :) Ktoś użytkuje dłuższy czas? Jakieś uwagi?

To chyba jakis jednostkowy przypadek.

Na moje oko jakość wykonania Pico jest genialna, a tworzywa są dość elastyczne i nie wiem jak mogłyby komuś pęknąć. Chyba że ktoś walił w to młotkiem.

Druga sprawa, że tu gdzie jest cisnienie to ta przykręcana część jest aluminiowa. Jedyny przykręcany plastik to u góry, tu gdzie się wlewa wodę, ale na niego nie działa żadne ciśnienie, to tylko dekielek.

No chyba że komuś pękło samo urządzenie, w sensie ten korpus. Ale to raczej jakis jednostkowy przypadek.

Ja się szarpnąłem na Pico i shoty wychodzą kapitalne.
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2023, 17:37:55 wysłana przez Dawid1144 »

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 321
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Luty 2023, 21:29:03 »


Ja się szarpnąłem na Pico i shoty wychodzą kapitalne.

To jeszcze tylko pytanko. W jednym ze sklepów gdzie mamy regularną cenę ok. 600 PLN znalazłem wzmiankę, że "Jest to najnowsza wersja, która ma unowocześniony "shower head". W drugim, z ceną o 70 PLN niższa, nie ma tego w opisie. Czy to znaczącą różnica i czy w sprzedaży sklepowej są jeszcze stare wersje?

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 321
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Luty 2023, 20:04:25 »
Już nieważne, orzeł wylądował :) Niestety pysznego espresso z filmiku na YT się nie napiłem, bo... JX-Pro zaleca mielenie w zakresie 1.2.0 do 1.6.0 (podoba mi się ten zapis oznaczający ilość pełnych obrotów/ilość "dużych" klików - liczby/ilość małych klików -kropki). Krakowskim targiem wystartowałem od 1.4.0 i poległem na próbie przepompowania wody przez 18g tak zmielonej Brazylii. Niestety, niewiele lepiej skończyła się próba znalezienia drugiego końca czyli 1.8.0, choć tu już udało się uzyskać jakiś płyn w filiżance. Co robię źle, że z dwóch mieleń o sporym rozstrzale nie mogę wydusić z urządzenia dobrej kawy :(
EDIT: Dla odmiany wziąłem Nikaraguę od Gorana i zmieniłem 1.9.0. Ta z kolei przeszła zbyt szybko, a w filiżance pojawił się mega kwas :) A właśnie, czy ciastko w pico po ekstrakcji powinno być suche?
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2023, 20:37:01 wysłana przez Bazyl »

Offline elegido Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Timemore Chestnut C3
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Luty 2023, 21:43:11 »
@Bazyl
Daj znać, jak już uda ci się coś przecisnąć z satysfakcjonującym efektem (opisując, gdzie był błąd), zastanawiam się nad kupnem tego klamota i na pewno przyda się więcej informacji na start.
Pozdrawiam.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Luty 2023, 22:01:02 »
Błędu chyba nie ma, tylko trzeba odpowiednio ustawić młynek.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 321
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Luty 2023, 05:17:31 »
Błędu chyba nie ma, tylko trzeba odpowiednio ustawić młynek.
Bez wątpienia grubość mielenia jest tu kluczową, ale ... Na zagranicznych forach ludzie (właściciele JX-Pro), kręcą się w granicach 1.6.2 z niewielkimi odchyłami w stronę coarse. Czyli tak jak wyczytałem, górna granica dla espresso + parę klików (choć są też wyjątki zalecające drobniejsze mielenie, ale jak już pisałem, ja tego nie widzę). Z moją dość ciemno paloną Brazylią - bez szans :) Dziś będę schodził z tego 1.9.0 przy Nikaragui, tylko problem w tym, że każda próba to 18 g, a ja mam pół paczki (250) kawy :D Nie poddam się jednak, bo obiecałem PŻonie ambrozję w filiżance :D
PS. Kwas zapewne z niedoparzenia? Producent zaleca ok. 8 "pompek" i odczekanie 10s preinfuzji przed właściwym pompowaniem. Stosowałem, ale może jednak wydłużyć nieco czas? Czy drobniejsze mielenie skoryguje ten mankament smaku?

Dawid1144

  • Gość
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Luty 2023, 09:03:03 »
Ja kręcę timemore X na kliku 7.0. Espresso wychodzi książkowe, doza 19g, uzysk 38-40g w 25 sekund od pierwszych kropel.

Mogę dać dobra radę, nie oglądaj się na ustawienia młynka innych osób a od razu zaczniesz osiągać efekty. Nigdy nie zrozumiem tego fenomenu dzielenia się przepisami i ustawieniami młynka, szczególnie pod espresso. Coś działa u kogoś, ale to nie znaczy że zadziała u mnie. Znajdź sam odpowiednie ustawienie i tyle.
U mnie praktycznie od 6.2 do 7.2 (klik co 0.2) zrobię każda kawę średnio i średnio ciemno palona . Za to lubię ten młynek. Pod tym względem 1zpresso mi trochę nie leżało, bo czasem naprawdę ciężko było znaleźć ustawienie. W aktualnym młynki marnuje zwykle 1 shota przy nowej kawie ( czasem nawet żadnego). Bardzo, bardzo rzadko dwa shoty, ale to max.
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2023, 09:16:44 wysłana przez Dawid1144 »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Luty 2023, 09:24:53 »
Czesc, dawno nie czyscilem mlynka, dzisiaj to zrobię.

Jak mam swieza kawe to miele gdzies na 13ce, jak mam starsza, albo mocno palona zjezdzam nawet w okolice 12ki.

W ekspresie czasem dojeżdzałem do 14, eskperymentowalem też z mieszaniem, tampowaniem.



Nie wiem ile dokladnie  zaleca wacaco, moze zacznij od mniejszej dozy, 16 gram?


JX-Pro-Grind-Setting-Reference-20200909.jpg
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 321
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #25 dnia: 07 Luty 2023, 15:20:10 »
Znajdź sam odpowiednie ustawienie i tyle.

Toteż szukam :) Ale przydałby się jakiś punkt startu, a tu rozrzut miałem fatalny (cztery duże kliki), a efekt mizerny na obu końcach przemiału. Być może wychodzi też brak doświadczenia w takim sposobie przyrządzania kawy (dystrybucja, tamping i inne rzeczy, których przy kawiarce brak). Na razie 3:0 dla pico. Właściwie 4:0, bo za pierwszym razem za mocno skręciłem pierścień prysznica i próbując odkręcić zdarłem skórę z palca :D
Ponieważ ma to być bardziej zgrubny przemiał niż do espresso, to dziś spróbuję najpierw zejść do 1.8.0, a jeśli dam radę przepompować, to do 1.7.0. co zgodnie z zamieszczoną przez @Heniutek tabelką powinno być właśnie "trochę grubiej niż espresso". Dalej to w zależności od wyników będę się już poruszał w obrębie kropek, a nie cyfr :)
PS. Jakie jest referencyjne mielenie TX do espresso?

Dawid1144

  • Gość
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #26 dnia: 07 Luty 2023, 15:21:43 »
U mnie referencyjnie jest od 5.0 do 7.0  ( klik co 0.2).

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 321
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Luty 2023, 15:23:14 »
Jak mam swieza kawe to miele gdzies na 13ce, jak mam starsza, albo mocno palona zjezdzam nawet w okolice 12ki.
(...)
Nie wiem ile dokladnie  zaleca wacaco, moze zacznij od mniejszej dozy, 16 gram?

Przemielenia 18g na 1.2.0. na JXPro, to nawet sobie nie wyobrażam. Już wspomniane 1.4.0. mocno mnie zmęczyło i trwało w nieskończoność :D Dozę na razie zostawię jako stałą i popróbuję przemiałem. Jeśli nie zadziała, wtedy dopiero waga w dół :D

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 321
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #28 dnia: 07 Luty 2023, 15:24:50 »
U mnie referencyjnie jest od 5.0 do 7.0  ( klik co 0.2).

Czyli do pico używasz ustawień z górnej granicy. Może ja po prostu siły w rękach nie mam :D

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 321
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Wacao Picopresso
« Odpowiedź #29 dnia: 07 Luty 2023, 17:17:20 »
Na chwilę obecną mam dość. Na filmikach YT często przewija się info, że po tych 8-12 pompkach preinfuzji na brzegach prysznica powinna pojawić się kawa.Jesli nie ma - za drobno, jeśli już leci struga - za grubo. U mnie przy przemiale 1.9.0, czyli już dość dalekim od espresso z diagramu producenta (wróciłem do Brazylii) kawy nie widać. Zgodnie z tym co wyżej dojdę do przemiałów dla kawiarki [emoji14]
Niestety jutuberzy skąpią widoku kawy wkładanej do pico. Tylko na jednym filmiku było zbliżenie i wydaje mi się, że mielenie było grubsze niż moje 1.9.0 :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi