Autor Wątek: Polecane kawy bezkofeinowe  (Przeczytany 8608 razy)

Offline daniell Mężczyzna

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Expobar Brewtus IV, Gaggia Classic Pro (ex. Nuova Simonelli Oscar II, EC680)
  • Młynek: Niche Zero, Ceado E6P, Baratza Virtuoso
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Luty 2021, 19:19:08 »
Dla mnie to dodatkowa kawa dziennie - fakt że mleczna ale jednak. Nawet sitko VST mam 15g, żeby jedno espresso extra sobie wypić.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Luty 2021, 20:03:35 »
Parę pytań o decaf w ciągu wielu lat raczej mnie nie zachęca. Czy warto coś takiego promować?

Z jednej strony to rozumiem. Przez 7 lat za barem sprzedałem może ze 20 paczek decafu.
Jednak w kawiarni zamówienia bezkofeinowej to około 7-10% wszystkich dziennych zamówień, gdyby klient poprosił o decaf a ja bym zaproponował zbożową, to raczej nikt by na tym nie zyskał ;) wieczorami popijam decaf i jak pisałem wcześniej - zdarza się brązowa woda, choć coraz trudniej odróżnić decaf od zwykłej kawy. Teraz zamroziła trochę Kolumbii Villamaria z lokalnej palarni, a ta sam palarnia niedługo będzie sprzedawać Villamaria jako decaf. To może być niezłe porównanie.
Póki co wiem ze tasting notes to:

Colombia – Villamaria natural
Dark chocolate, plum, apple

Colombia – Villamaria * DECAF *
Papaya, white wine, hibiscus

Szczerze powiem, ze bardziej mi się podoba opis decaf ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Luty 2021, 20:22:50 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Luty 2021, 21:05:29 »
@Antonio niestety ma rację. Co to za kawa bez kofeiny, wraz z jej usunięciem kawa traci smak.  Jednak ja na przykład w życiu pokonałem kilka uzależnień, a od kawy nie potrafię się uwolnić, bo jest tak smaczna.
Stąd pomysł na na uncafe.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Luty 2021, 21:12:00 »
Smak, smakiem ;) piłem bezkofeinową która mi smakowała, ale jednak to nie było TO

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Luty 2021, 07:55:58 »
Sądzę, że decaf ma swoje miejsce na rynku, z pewnością jest przy nim jeszcze dużo do zrobienia. Przy ocenie bezkofeinowej w kolbie trzeba koniecznie mielić dużo drobniej. Ziarno jest kruche i ma stosunkową wysoką kwasowość, pali się zupełnie inaczej i szybko "poci się" w torbie po paleniu - wystarczy wyrzucić stopień za wysoko. Nie zauważyłem przy innych metodach, by mielenie bezkofeinowej miało aż tak widoczne różnice jak mielenie pod ciśnienie do kolby. Jest temu zdecydowanie bliżej do przemiału "po turecku", czasy ekstrakcji są krótsze o 3-4 sekundy. Jak przemiał się dogra ze smakiem, to powinno być smacznie.

Mimo wszystko sądzę, że decaf to nie jest jakiś bękart świata kawy. Każdy powinien mieć wybór - spotkałem się z reakcjami typowo zdrowotnymi na nietolerancję kofeiny, popularna jest również podczas ciąży, jako dodatkowa kawa, jako późna kawa etc. Każdy powinien znać swój organizm, niektórzy rzeczywiście mają problemy ze snem, jak się pije dużo kawy to problem nie doskwiera. Nie wybrałbym decafu jako kawy zamiast tej z kofeiną, ale sądzę że dobry produkt dla osób, które są wiecznie traktowane "po macoszemu" jest jak najbardziej ok :) Dobry w sensie - "znam jego limitacje i ograniczenia, ale to kurcze dobra kawa". 

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Luty 2021, 13:01:18 »
Ciekawe jest to, że wpływ decafu nie został zbadany. Każdy musi sam na sobie przetestować wpływ. A zrozumieć swój organizm jest bardzo trudno. Powiedziałbym nawet, że to niemożliwe. Bywa tak, że kawa w ogóle mi nie szkodzi, a bywa, że decaf robi mi szkody. Zatem po prostu boję się pić kawę.
W paczkomacie mam do odbioru paczkę od @mr_blend , dziękuję bardzo za szybkość realizacji zamówienia, bo to różne firmy różnie traktują.
Co do tej kawy, oczywiście podzielę się swą opinią w tym wątku albo, ambitniej, napiszę recenzję. A co mi tam... Kto mi zabroni?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Luty 2021, 13:13:28 »
Kofeina w kawie to czubek góry lodowej. To co nam szkodzi w kawie, to wcale nie li tylko kofeina.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Luty 2021, 13:29:59 »
Jarrro nie wiem jakiej natury masz dolegliwości związane z piciem kawy, ale jeśli chodzi o wpływ na układ pokarmowy, to ja mam mniejsze dolegliwości jeśli parzę z użyciem filtra, a w ciągu dnia popijam herbatkę z nagietka :)
Antonio, oprócz kofeiny i innych związków, kluczowe( kwestia indywidualna) są związki siarki w formie tioli.

Offline basiao Kobieta

  • Wiadomości: 19
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Luty 2021, 21:33:19 »
Mnie smakuje bezkofeinowa decaf z Java coffe roasters. W kolejce mam też bezkofeinową z cafe panamera, ale jeszcze nie próbowałam.

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Luty 2021, 08:51:30 »
Bezka z palarni palarniablend  jest  ... świeża i ładnie pachnie  przed zmieleniem. W kawiarce  zrobiona  jest niepijalna. Idzie w świat albo do kosza

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Luty 2021, 09:12:30 »
To jest to o czym rozmawialiśmy wyżej... Drobne mielenie i zwolnienie ekstrakcji

Jest PW z rozwiązaniem sytuacji kawka
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2021, 09:33:06 wysłana przez mr_blend »

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Marzec 2021, 14:31:20 »
Również szukałem czegoś bezkofeinowego i trafiłem do https... - zamówiłem po 0.5kg Meksyku i Brazyli ... i jest tak kwaśna, że nie jestem tego w stanie pić. Zadzwoniłem do nich żeby zapytać czy coś robię nie tak, ale po krótkiej dyskusji właściciel poprosił o odesłanie kawy, ktoś próbował od nich kaw i ma podobne wrażenia?

Nigdy nie piłem bezkofeinowej. Kawy z tej palarni są dość nierówne, przynajmniej dla mnie, ale próbowałem już chyba wszystkich (kofeinowych) i moje ulubione ziarna pochodzą właśnie stamtąd. Zdecydowanie nie warto się zrażać do całej palarni.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Luty 2022, 23:30:32 »
Odkopuję temat, bo to najświeższy o decafie, a chyba nie ma sensu zakładać nowego.

Chciałbym sobie robić małe cappu wieczorami i do tego potrzebuję decaf.
Póki co spróbowałem Meksyk Swiss Water z palarni W&A i był... znośny, a nawet akceptowalny.
Potem w ramach eksperymentu chciałem coś innego bo myślałem, że może być lepiej. Nie pomyślałem, że może być gorzej - Gwatemala od WorekKawy jest tragiczna, w szocie smakuje kwaśno/metalicznie (niezależnie jak drobno zmielona) a w cappu - jakby było z dodatkiem mydła. Pójdzie do kosza :(

Żeby już nie wtopić aż tak bardzo - możecie coś polecić? Raczej ciemnego pod espresso (wolę orzechy/czekolada niż owoce :)

Przeczytałem ten wątek i chyba dwa wcześniejsze o decafie, wielu kaw o których było wspomniane już nie ma, więc może mały update.
Jest nadal Beza od @mr_blend ale nie wiem czy to dobry wybór pod czekoladowe espresso?

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Listopad 2022, 18:40:35 »
Podbijam @kabzior :)
Też często mam ochotę na espresso albo flat white po powrocie do domu. Może wśród forumowiczów pojawiły się nowe doświadczenia?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Polecane kawy bezkofeinowe
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Listopad 2022, 20:33:09 »
Moje zdanie na ten temat jest niezmienne od początku: nie, nie, nie, nie, nie i nie. Cała ta kofeina to tylko jedna z substancji, trafiających w wyniku ciśnieniowej ekstrakcji do filiżanki. Jestem przekonany, że to nie kofeina jest przyczyną "mocnego", pobudzającego działania espresso lecz cała treść, koncentracja wszystkich substancji stałych. Wiem, nie mam na to badań naukowych, @kabzior :). Tak czy owak, eliminacja kofeiny z surowych ziaren prowadzi do ich destrukcji i pozbawia je potencjału (aromatu, treści, gęstości itp.).

Załóżmy, że istnieje jakaś stosunkowo bezinwazyjna metoda wyciągnięcia kofeiny z ziaren. Załóżmy, że z treści ziarna znika li tylko kofeina. Ziarna bez kofeiny siłą rzeczy są już zupełnie inną materią. Z takimi zmodyfikowanymi ziarnami:

A) przeciętny palacz nie wie co zrobić, bo ziarna nie przypominają typowej kawy
B) nic dobrego się nie da zrobić, bo ziarna mają zmodyfikowaną strukturę fizyko-chemiczną
C) nie da się zrobić tak dobrego produktu jak z pełnowartościowych ziaren

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi