Autor Wątek: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty  (Przeczytany 9310 razy)

Offline Alek Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Plastikowy Hario V60-01, Bialetti Moka Express 3tz, Bodum French Press
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130
Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« dnia: 19 Marzec 2017, 11:30:24 »
Zakładam nowy wątek gdyż nie znalazłem za dużo informacji o akcesoriach do zaparzania herbaty, które można również wykorzystać przy kawie lub na odwrót. Aktualnie myślę nad wciągnięciem się w herbaty wyższej jakości niż lipton, co wiązało by się z zakupem różnych akcesoriów. Budżet jednak nie guma więc szukam czegoś uniwersalnego. Myślałem na przykład nad clever dripperem. Parzył ktoś w tym herbatę? Fajna opcja tylko przydrogawa to Hario Largo.

Co o tym myślicie? Przejrzałem cały wątek o herbacie i dalej mam pustkę w głowie :sciana: Może lepiej pójść w kierunku tradycji i kupić jakiś mały czajniczek lub gaiwan?


Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Marzec 2017, 11:57:30 »
Są ekspresy do herbaty, ja jednak parzę herbatę w porcelanowym czajniczku bez żadnych sitek. Sypię odpowiednią ilość herbaty, zalewam wodą i zakrywam czymś w rodzaju pokrowca. Po czasie (różnym dla różnych herbat) przelewam przez sitko do filiżanki i uzupełniam gorącą wodą. Można parzyć już gotową w większym czajniku bez dolewania wody do filiżanki. Kiedyś miałem okazję pić herbatę z samowaru. Mocna. Najlepszy w samowarze jest sam proces rozgrzewania i parzenia. Polecam jak masz miejsce. Teraz można kupić coś na kształt samowaru. Nie blaszane tylko szklano-plastikowe, no i mniejsze.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Marzec 2017, 12:05:25 »
Hario Largo - teoretycznie przeznaczone do parzenia herbaty, ale ponoć kawa również świetnie wychodzi.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Marzec 2017, 12:19:50 »
Jeśli myślisz o herbacie na poważnie i chcesz pójść w gong fu cha, to gaiwan jest zdecydowanie najlepszą opcją na początek (szybką, łatwą, przyjemną i zgodną ze sztuką), ale do kawy to się nie nada. Ewentualnie shiboridashi lub kubek kiperski.


Largo, spoko, ale to przede wszystkim forma -- stąd cena. Są też podobne zaparzacze z tworzywa.
Znacznie taniej i do kawy się też nada, będzie użyć french pressa.
Można też użyć głębokiego sitka w docelowej filiżance/kubku.
Najtaniej: jakiekolwiek naczynie w którym liście będą miały swobodę i siko do zatrzymania fusów w trakcie przelewania.

Herbata to: liście, woda i wiedza -- sprzęt tu na nic :szampan:
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2017, 12:30:44 wysłana przez donkiszot »

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Marzec 2017, 12:29:41 »
Syfon? ;-)

Offline Alek Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Plastikowy Hario V60-01, Bialetti Moka Express 3tz, Bodum French Press
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Marzec 2017, 13:05:55 »
Cytuj (zaznaczone)
Syfon? ;-)
Chyba zbyt wysoka temperatura jak dla herbaty. Ale kawowo to by się przydał :P

Cytuj (zaznaczone)
Jeśli myślisz o herbacie na poważnie i chcesz pójść w gong fu cha
Właśnie nad takim podejściem się zastanawiałem. Herbatę pijam wieczorem jak już za późno na kawę, więc pojemność naczynia to max 200ml,a jeszcze lepiej 100ml, żeby potem usnąć jakość po kilku parzeniach. Bardzo ciągnie mnie też żeby kupić dzbanek z glinki, ale cena i możliwość parzenia tylko jednego rodzaju go na razie wyklucza. A szkoda bo idea hodowania bardzo mi się podoba. Ten kubek kiperski nie bardzo się różni od gaiwana. Piłeś z tego kiedyś donkiszot?

Ponawiam pytanie, parzył ktoś herbatę w clever dripperze? Idea chyba podobna do Teamaker Wizard. Pytanie czy da się w nim zaparzyć kawę?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Marzec 2017, 13:23:12 »
Niestety nie miałem okazji pić z kiperskiego kubka, ale nie sądzę aby na smak się to jakkolwiek przekładało (w porównaniu do gaiwana), jedyne różnice to użytkowe. Gaiwana trzeba się nauczyć aby się nie poparzyć, przydaje się cha hai z sitkiem, bo drobne listki i tak uciekną.

W cleverze ciężko, bo potrzebujesz filtra papierowego, a picie herbaty z papieru jakoś mi się nie widzi. No i rosną niepotrzebnie koszty przygotowania. Chcesz, to sprawdzę.

Mam też ingenuitea (coś jak teamaker wizard), do herbaty spoko, używam głównie gdy chcę więcej na raz, a kawę zaparzy podobnie do largo.

Na co dzień używam gaiwana 100ml. 3-6 parzeń, to i tak sporo mililitrów na głowę. Cenię sobie prostotę użytkowania -- jeden ruch w stronę kosza, przepłukać i gotowe do następnego parzenia.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Marzec 2017, 13:27:06 »
No właśnie ingenuitea wygląda jakby działało podobnie do Clevera - tylko że bez filtra papierowego... Ale z drugiej strony, jeśli filtry nie zostawiają posmaku w kawie, to dlaczego by miał być w herbacie?

Offline Alek Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Plastikowy Hario V60-01, Bialetti Moka Express 3tz, Bodum French Press
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Marzec 2017, 13:46:35 »
Czyli jak zwykle jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. A szkoda bo myślałem, że zrobię deal życia. Zastanowię się nad gaiwanem i jakimś sitkiem do kubka, żeby nie inwestować dodatkowo w morze herbaty.

IngenuiTEA podoba mi się bardziej niż lagro bo jest mniejsze i wydaje mi się bardziej poręczne, ale jest to zakup, który odłożę na przyszłość. Mam jak na razie inne piorytety (konewka, aeropress) :P

Cytuj (zaznaczone)
No właśnie ingenuitea wygląda jakby działało podobnie do Clevera - tylko że bez filtra papierowego... Ale z drugiej strony, jeśli filtry nie zostawiają posmaku w kawie, to dlaczego by miał być w herbacie?
Inna kwestia to taka, że kawę parzymy raz, a herbaty, do nawet 6. Może papierowy filtr tyle nie wytrzyma.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Marzec 2017, 14:31:50 »
Syfon? ;-)
U mnie świetnie się sprawdza. Herbata w czasie parzenia ma cały czas, przez 2-3 min, tę samą temperaturę ok 83-86 stopni. Wychodzi dużo bardziej aromatyczna niż przy zwykłym zalaniu wodą w kubku, czy dzbanku.
Herbata czasie parzenia jest dotleniana przez bąble z dolnej bański, wszystko na koniec ładnie odfitrowane przez coś takiego:
http://www.ebay.pl/itm/Diguo-Coffee-Filter-Permanent-Siphon-Filter-for-Hario-Syphon-Siphon-Coffee-Maker-/281926784163?var=&hash=item41a42554a3:m:mdgASYvnyge0yRQuBrFFcVA

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Marzec 2017, 14:36:36 »
Super jest to coś. Wygląda podobnie do prysznica E61 ;). Dzięki za namiary.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Marzec 2017, 14:44:23 »
To coś ma bardzo drobną siatkę filtrującą, która potrafi z czasem stracić przepływność od osadu kawowego/herbacianego, np po miesiącu. Wtedy trzeba zalać normalnie z proszku do czyszczenia grupy E61 na 10min i śmiga znów jak nówka, no prawie jak prysznic od E61;)

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Marzec 2017, 17:28:14 »

Jakiś miesiąc temu kupiłem elektryczny czajnik Catler . Oprócz podstawowej funkcji jaką jest gotowanie wody jest on wyposażony w automatycznie opuszczany koszyk do herbaty. Można ustawić predefiniowany rodzaj herbaty ( zielonana,czerwony, czarna, oolong,ziołowa ) oraz nic naparu. Po osiągnięciu odpowiedniej dla danego rodzaju herbaty temperatury koszyk się opuszcza na założony czas. Potem się podnosi i zostaje nam czysty napar... Oczywiście można wszystko również ustawić manualnie...  Serio mogę to urządzenie wszystkim polecić.

Wysłane z mojego SM-N920C przy użyciu Tapatalka

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Marzec 2017, 17:55:14 »
Jest jeszcze Yama Silvertone😎

Offline crik Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: G.A.T. 3tc, Phin, Kalita 155 SS, AP, V60-02, Gabi, La Peppina - renowacja
  • Młynek: Kinu M38
Odp: Uniwersalne akcesoria do parzenia kawy i herbaty
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Marzec 2017, 20:10:23 »
@Piskoor, możesz podać model tego swojego Catlera. Od dłuższego czasu myślałem o tym ale jakoś nigdy nie byłem wystarczająco przekonany by kupić.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi