Autor Wątek: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego  (Przeczytany 2551 razy)

Offline Raph1978

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: V60, Ikea French Press, Technivorm Moccamaster
Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« dnia: 23 Styczeń 2022, 12:26:47 »
Cześć wszystkim,
chciałem szanowną grupę poprosić o pomoc w doborze ekspresu kolbowego. Do tej pory piłem głownie przelew + mam automat Jury. Będzie to moja pierwsza kolba więc proszę o wyrozumiałość ALE kupiłem już młynek Ła Pavoni ZIP. Piję 1-3 kawy dziennie (głównie przelew + american ale czasami też coś mlecznego) + mniej więcej tyle samo moja partnerka. Chciałem kupić HX ale dowiedziałem się, że do pełnego szczęścia rozgrzewa się ok 30 min. Jeśli bym tylko pił kawę rano to nie było by to problemem ale czasami zdarza mi się potrzeba zapuszczenia czegoś mocnego popołudniu i nie chciałbym czekać 30 min. Doradzono mi zatem ekspres na termobloku a konkretnie:
Solis Barista Perfetta ok 1300 zł nowy
lub 
Sage Barista Express ok 2100 zł nowy
Z tego co się zorientowałem to te same bebechy tylko dodany młynek.

Też myślałem o Gaggia Classic taki za przed 2014 czyli z przed przejęcia przez Philipsa.

Poproszę o pomoc w wyborze a może doradzeniu czego lepszego, żeby się zamknąć w 2000 zł (najlepiej z FV). Moje główne wymagania:
1) Szybki czas nagrzewania:
2) Dobre Espresso :)

Młynek mam więc o to się nie martwię :)

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Rafał 

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Styczeń 2022, 12:36:08 »
Hm...Nie jest to zbyt wygodny młynek do espresso. Chyba szybko sam to stwierdzisz manipulując tą karuzelą.
Jeśli chodzi o ekspres to możesz dołożyć jeszcze ekspres ASCASO ARC lub DREAM. Póki cena jest jeszcze przed podwyżką.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Raph1978

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: V60, Ikea French Press, Technivorm Moccamaster
Odp: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Styczeń 2022, 12:40:19 »
Hm...Nie jest to zbyt wygodny młynek do espresso. Chyba szybko sam to stwierdzisz manipulując tą karuzelą.
Jeśli chodzi o ekspres to możesz dołożyć jeszcze ekspres ASCASO ARC lub DREAM. Póki cena jest jeszcze przed podwyżką.

Niestety już to zauważyłem, ale najczęściej jak robię kawę to pije ją kilka miesięcy więc na początek będzie to bardziej niedogodnością niż "deal breaker" .

Niestety Ascaso Dream już zaczyna ostro wychodzić poza mój budżet ale będę pamiętał o ARC :) Dzięki za pomoc :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5219
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Styczeń 2022, 12:59:39 »
Poproszę o pomoc w wyborze a może doradzeniu czego lepszego

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11798.0

Plus JX-PRO i narzędzie WDT.
« Ostatnia zmiana: 23 Styczeń 2022, 13:06:29 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Raph1978

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: V60, Ikea French Press, Technivorm Moccamaster
Odp: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Styczeń 2022, 13:11:27 »
Dziękuję za odpowiedzi. Chciałem się zapytać czy Gaggia Classic nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem? Można ją łatwo modyfikować (szczególnie V1) i czy jest to prawda, że po modyfikacjach robi kawę jak ekspres za 5 000 -6 000 ? Przeczytałem gdzieś takie stwierdzenie i chciałem się dopytać osoby bardziej doświadczone w temacie :)

Online mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Styczeń 2022, 13:59:19 »
Tak a Dacia Duster wiedzie pod taką samą górę jak Nissan Patrol  :mrgreen: GC to zupełnie podstawowa wersja ekspresu który jeśli się pokocha i traktuje wyrozumiale daje przeciętną powtarzalność ale całkiem smaczną kawę. Modyfikując GC nadal nie masz ekspresu za 5-6 tyś który zresztą też niejednokrotnie ma to i owo do zmodyfikowania ;-) Chcesz zapłacić mało ale mieć sprzęt rodem ze średniej półki to musisz szukać jakiejś wyjątkowej okazji, dźwigni do remontu lub leciwego HXa do naprawy.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Styczeń 2022, 14:21:37 »
Może warto jakieś dźwigni poszukać. Nową La Pavoni Europiccolę kupisz za ok 2,500 zł. Prosta w budowie, właśnie od paru dni testuję, fakt że potrzebuje dobrego młynka.

Offline Raph1978

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: V60, Ikea French Press, Technivorm Moccamaster
Odp: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Styczeń 2022, 15:24:41 »
Tak a Dacia Duster wiedzie pod taką samą górę jak Nissan Patrol  :mrgreen: GC to zupełnie podstawowa wersja ekspresu który jeśli się pokocha i traktuje wyrozumiale daje przeciętną powtarzalność ale całkiem smaczną kawę. Modyfikując GC nadal nie masz ekspresu za 5-6 tyś który zresztą też niejednokrotnie ma to i owo do zmodyfikowania ;-) Chcesz zapłacić mało ale mieć sprzęt rodem ze średniej półki to musisz szukać jakiejś wyjątkowej okazji, dźwigni do remontu lub leciwego HXa do naprawy.

:) :) :) . Mam możliwość kupienia HX od kolegi, który robi przepyszną kawę ALE tak jak powiedział, rozgrzewa się min 30 min a najlepiej 45. Niemniej kawa wychodzi z niego wspaniała. Problem w tym, że ja mam taką robotę, że często potrzebuje mieć kawę w 5 min i dlatego myślałem o czymś z termoblokiem albo o GC. Czytałem o różnych ekspresach i problem w tym, że większość opinii tych do 2k nie jest zbyt pochlebna. Oczywiście może być też tak, że piszą to mega znawcy a ja po prostu potrzebuję smacznej kawy jak zaczynam odlatywać przy patrzeniu się w monitor ;)

Offline Raph1978

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: V60, Ikea French Press, Technivorm Moccamaster
Odp: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Styczeń 2022, 15:25:46 »
Może warto jakieś dźwigni poszukać. Nową La Pavoni Europiccolę kupisz za ok 2,500 zł. Prosta w budowie, właśnie od paru dni testuję, fakt że potrzebuje dobrego młynka.

Myślałem o tym modelu, ale z tego co wyczytałem zrobienie kawy zajmuje 10 min lub więcej. To prawda?

Online mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Styczeń 2022, 15:36:34 »
Słaba pod względem stabilności GC też potrzebuje minimum 30 minut, szybka jest rota, ararex caravel ok już 10-12 minut, termoblok też musi nagrzać nie tylko wodę ale i grupę. Szybko nie będzie dobrze i tanio ;-) 

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Styczeń 2022, 15:41:27 »
Mam trzy propozycje w tej sytuacji. Pierwsza to nowy BASIC lub ARC. Druga to używany, po przeglądzie i naprawie DREAM Anthracite z termoblokiem z listopada 2015 r. Tego bym polecał. Jeśli byłbyś zainteresowany to zapraszam na priv.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline smoczajama Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Styczeń 2022, 14:11:52 »
dlaczego kawa espresso z dźwigni jest lepsza (według opinii większości)  niż z kolby? Przesiadam się z automatu i myślałem z kolby wycisnę najlepsze espresso....

Offline kyeelt

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP MN Poprzednio: La Pavonii Europiccola
  • Młynek: Ceado E37J Poprzednio: Barazza Sette 270
Odp: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Styczeń 2022, 14:44:29 »
Osobiście stawiam na intuicyjne profilowanie.
Często albo hit albo kit :D

Offline Raph1978

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: V60, Ikea French Press, Technivorm Moccamaster
Odp: Pomoc w doborze ekspresu kolbowego
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Luty 2022, 16:44:43 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Koniec końców zdecydowałem się na Cafelat Robot. Szybko robię kawę, jest mało czyszczenia i ma dużo pozytywnych opinii :)

Pozdrawiam,
Rafał

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi