Autor Wątek: działanie HX  (Przeczytany 10526 razy)

RadoGost

  • Gość
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #45 dnia: 11 Czerwiec 2019, 05:43:01 »
Zazdroszczę Wam, takiej fachowej i drobiazgowej wiedzy  :poklon: :poklon: :poklon:

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #46 dnia: 11 Czerwiec 2019, 10:47:07 »
Zawór na 100% otwiera się trochę powyżej 1.2bara. Może ktoś taki zawór zainstalował? Manometr mierzy to samo co zawór bo są do tego samego krućca. W Junior M21 powinien być zawór 1.8bar. Więc kupię to https://www.theespressoshop.co.uk/en/Cimbali-Boiler-Safety-Valve-%c3%b8-38M-18-bar---438-926-010/m-4383.aspx   Przypomniałem sobie, że kiedyś, jeszcze na tym poprzednim zaworze wskazówka szła prawie na czerwone pole i tak grzał. Aż nie możliwe żeby zawór w ten sposób się zużył? Albo manometr źle pokazuje? Wkręcę dziś drugi od dawcy.

Tak czy inaczej w temacie temperatury nie powinno być źle skoro na tym 1.2bara działa. Pozostaje więc sprawdzić i ewentualnie wyregulować coś czego jeszcze nie robiłem - zawór OPV. Bo tak naprawdę nie wiem jakie tam jest ciśnienie. Czy może ktoś polecić - gdzie kupić kolbę z manometrem i termometrem? W jakimś sklepie widziałem ale chyba nie mają na miejscu i trzeba czekać.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #47 dnia: 11 Czerwiec 2019, 10:54:09 »
Fluktuacja załączeń grzałki oraz lekkiego spuszczania pary przez zawór bezpieczeństwa odbywa się w cyklu może 30sek.
Ogólnie jak nazwa mówi to zawór bezpieczeństwa więc przy normalnej pracy nie powinno być takiej sytuacji gdy on działa. Gdy zawór jest sprawny i zadziała to oznacza że masz jakieś problemy gdzie indziej, np padnięty presostat albo jakieś myki ze zbytnim napełnianiem bojlera. W zasadzie nie powinien być też raczej regulowany, od regulacji jest presostat. Nie wiem jaki tam model masz, w teorii można by go rozebrać i sprawdzić jak wygląda. W zasadzie nie powinno być w nim kamienia bo on normalnie nie działa, ale w spadku po kimś to może być rożnie. Jeżeli jest dobrze "złożony" to w zasadzie jedyna awaria jaka mi przychodzi do głowy to pogięta/uszkodzona sprężyna. Ale po złożeniu lepiej ostrożnie i pod kontrolą go sprawdzić a pewnie najbezpieczniej wymienić na nowy którego już nie ruszać.
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2019, 11:00:17 wysłana przez Bacek »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #48 dnia: 11 Czerwiec 2019, 11:13:48 »
Fluktuacja załączeń grzałki oraz lekkiego spuszczania pary przez zawór bezpieczeństwa odbywa się w cyklu może 30sek. Manometr w trakcie takiego cyklu oscyluje między 1.15bara - 1.225bara.
Nie ma takiej możliwości. Zawór bezpieczeństwa nie upuszcza pary, a ciśnienie jest poprawne tak jak i cykl pracy grzałki. Swoją drogą, czym odczytujesz ciśnienie, że masz aż tak dokładne pomiary? Pomiar w zakresie do 0.001 b jest niezwykle dokładny...

Jak wyżej napisałem, nie ma takiej opcji bo zawór bezpieczeństwa jest na te 1.2bara fabrycznie ustawiony.
Zawór bezpieczeństwa jest ustawiony na okolice 2 bar fabrycznie. Być może mylisz zawory albo ktoś coś tam mocno nakombinował - ja na pewno kupiłbym teraz nowy zawór bezpieczeństwa, bo możliwe, że obecny został już przez kogoś rozebrany i ustawiony na pałę.

PS. Poszukaj jakichś schematów(dobrze by było chociaż 2 źródła różne) i zaznacz dokładnie o który element chodzi. Szybko powinno się wyjaśnić.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #49 dnia: 11 Czerwiec 2019, 11:17:14 »
Bacek,
 Opiszę jak to wygląda w czasie tego cyklu, który uznałem za normalną pracę. Ten zawór bardzo delikatnie wypuszcza parę i syczy, czasem wylatuje trochę wody i słychać po cichu wrzenie. Nie powinno tak być? Bo sytuacja kiedy zawór działa na 100% jest inna, gdy przekręce presostat, podniosę ciśnienie powyżej tego 1.2 bara, to zawór się nagle otwiera i wszystkimi jego otworami wylatuje dużo pary. Proces ten jest na tyle gwałtowny, że wczoraj małżonka o mało nie dostała zawału w kuchni. Zawór kupię bezwzględnie nowy, żeby mieć pewność, że działa na 1.8bara i że działa poprawnie. Manometr dla pewności też trzeba wymienić, bo jest szansa że kłamie. Jeśli te dwa elementy będą sprawne, nie możliwe jest żeby przy 1.2bara zawór coś puszczał. A powyżej awaryjnie się uruchamiał. Mając to, dopiero wtedy przyjrzę się, jak działa presostat, ale moim zdaniem działa poprawnie.

Siewcu, chodzi zdecydowanie o zawór bezpieczeństwa. Sprawdziłem na schematach. Też mnie to dziwi, że syczy. Tak, jest szansa, że jakiś mistrz-poprzedni profesjonalny barista, który miał te dwa ekspresy w kawiarni, wkręcił tam zawory z czterech liter. Sprawdziłem w dokumentacji, że Junior M21 powinien mieć 1.8bara i kropka.
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2019, 11:37:50 wysłana przez lian »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #50 dnia: 11 Czerwiec 2019, 11:44:14 »
Mogło też tak być że przez jakąś awarię zawór się odpalił (potencjalnie więcej niż raz). Woda wyparowała, został jakiś kamień i teraz nie jest w 100% szczelny albo po prostu za słabo działa sprężyna i i tak lekko puszcza. No a jak odpali to już odpali ale jak już wiesz to Ciśnienie jest za niskie na odpalanie.

Hałasy zaworu z lekkim wypuszczaniem czegoś są normalne raczej dla vacum, bo on zanim bojler się nagrzeje jest "otwarty" i dopiero ciśnienie z bojlera go zamyka.

Gdyby taka sama sytuacja była normalna dla zaworu bezpieczeństwa to z automatu dokładali by tam jakieś rurki wylotowe żeby nie świnić ekspresu. Także jak dla mnie tam powinna być cisza cały czas.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #51 dnia: 11 Czerwiec 2019, 11:54:07 »
Ten zawór bardzo delikatnie wypuszcza parę i syczy, czasem wylatuje trochę wody i słychać po cichu wrzenie. Nie powinno tak być?
A nie pomyliłeś właśnie z vacuum release. Takie objawy mogą występować jak jest uszkodzony. 

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #52 dnia: 11 Czerwiec 2019, 12:03:57 »
Raczej nie bo vacum nie powinien się w drugą stronę otworzyć na maxa, chyba że jeden raz. Chyba że źle zidentyfikowane źródło hałasu.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #53 dnia: 11 Czerwiec 2019, 12:05:16 »
Panowie, przede wszystkim dziękuję za pomoc i wpisy.
Żeby rozwiać wątpliwości, co to za zawór https://www.google.com/search?q=la+cimbali+junior+m21+schema&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjMm_-xluHiAhWvPOwKHWWzADwQ_AUIECgB&biw=2754&bih=990#imgdii=iV-QSW0_yBq9MM:&imgrc=Q8zJMuNIFox-OM:

Na rysunku oznaczony jest on jako Vs. I faktycznie ten mój, też ma taką pętelkę jak na rysunku.

Bacek, źródło hałasu dobrze zidentyfikowane, po gdy ot tak delkatnie śnieży, syczy, to widać na nim malutkie kropeleczki wrzącej parującej wody.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #54 dnia: 11 Czerwiec 2019, 12:11:39 »
Ok ale to pewnie normalne (w tej sytuacji a nie w ogóle) że jeżeli tak nisko się załącza to przed pełnym otwarciem też lekko popuszcza.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #55 dnia: 11 Czerwiec 2019, 18:49:54 »
Kolejne wieści:

1. Więc przy tych zaworach są takie tabliczki z różnymi informacjami. Ten poprzedni był na 1.8bar. I to tłumaczy dlaczego kiedyś ekspres grzał nawet pod 1.6bara.

2. Na zaworze, który wkręciłem wczoraj jest.... 1.6bara.   Ale 1.6 to nie 1.2

3. Wymieniłem manometr. Wskazania są takie same. 1.2bara

4. Dziś trochę przy tym zaworze kręciłem, otwierałem, zamykałem. Doszło do tego że przy nagrzewaniu przy 1bar zaczął syczeć skubany, jobłem go z letka i się uspokoił.

WNIOSKI
OBYDWA ZAWORY SĄ USZKODZONE


Czekam na nowy i wtedy dalsza część opowieści. Tymczasem polećcie kolbe zmanometrem i pomiarem temperatury.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #56 dnia: 11 Czerwiec 2019, 18:54:29 »
Sam sobie zrób... ;)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
działanie HX
« Odpowiedź #57 dnia: 12 Czerwiec 2019, 01:17:18 »
Czekam na nowy i wtedy dalsza część opowieści. Tymczasem polećcie kolbe zmanometrem i pomiarem temperatury.


Jeśli masz rozbieralną kolbę z gwintem - to na Allegro kupisz manometr glicerynowy za około 60 zł, do tego kolanko - ja na 3/8’’ do kolby Gaggii Classic wkręcałem taki i działał.
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwiec 2019, 01:20:24 wysłana przez rubin »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #58 dnia: 12 Czerwiec 2019, 10:41:23 »
1. Więc przy tych zaworach są takie tabliczki z różnymi informacjami. Ten poprzedni był na 1.8bar. I to tłumaczy dlaczego kiedyś ekspres grzał nawet pod 1.6bara.
A co ma jedno do drugiego?

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #59 dnia: 12 Czerwiec 2019, 11:46:32 »
Gdzieś tam wcześniej opisywałem. Nie chodzi przecież że zawór to powodował :) On to umożliwiał. Kiedyś ekspres tak był ustawiony i to działało, zawór nie był przeszkodą.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi