forum.wszystkookawie.pl

Opinie, testy i porównania => Ekspresy kolbowe => Wątek zaczęty przez: lian w 01 Marzec 2018, 00:16:50

Tytuł: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 01 Marzec 2018, 00:16:50
Obok toczy się wątek dot. odkamieniania cimbali d/1. Ponieważ tytuł może odstraszać zadam kilka pytan dot. ogólnie tego typu ekspresów. Dodam, że rozmontowałem ekspres, wyremontowałem i złożyłem. Odpalił bez bólu, jeden wyciek opanowany.
Mam jednak kłopot z jego działaniem i to jest doskonały moment żeby zrozumieć działanie takich urządzeń. Sam jakoś nie mogę tego wykoncypować.

Po wciśnięciu startu espresso, kawa sie nie robi. Przy zimnym ekspresie leciała z grupy woda, była bez kolby. Ale potem to generalnie przestała. Oserwuję połączenie wodne kilku elementów: takiego zbiorniczka plastikowego z elektrodami sterującymi, podłaczona do tego jest pompa, jej wyjście idzie do takiego trójnika i - O ZGROZO - jedno z wyjść trójnika prowadzi powrotnie wodę do tego plastikowego zbiorniczka, ale inne wyjście tego trójnika prowadzi do grupy.

1. O co chodzi z tą wodną pętlą?
2. Trójnik ma taką szerszą śrubę, tym się coś reguluje czy wkręcić to na maksa?
3. Jak działają te elektrody sterujące w zbirniczku, o co w tym chodzi? to są jakieśdruty oporowe, czy zwykłe druty które mają za zadanie działać jak 0 lub 1? Gdy zamyka przez wodę obwód lub przerywa zależnie od wysokości lustra?
4. Jak to regulować?
5. Po złożeniu ekspresu elektrody są w totalnie przypadkowych położeniach
6. Po starcie espresso proces parzenia się nigdy nie kończy, wody w zbiorniczku RAZ UBYWA RAZ PRZYBYWA i tak w kółko, ALE Z GRUPY NIC NIE LECI
7. Gdy zagnę wężyk między trójnikiem a zbiorniczkiem, czyli zamknę przepływ wody do zbiorniczka, wówczas z grupy zaczyna coś lecieć, dlatego mam wrażenie, że ten trójnik jakoś się reguluje.
8. Gdy wyłączam zasilanie, żeby przerwać niekończący się proces, wtedy wężykiem z trónika do zbiorniczka idzie woda z bomblami, dość gwałtownie - tego nie było przed remontem, lub było delkatniej

Kłopoty z ilością wody miały miejsce już przed remontem. Było tak że czasem z grupy nie leciała woda. Dopiero za drugim razem woda szła z grupy. Był też spory rozrzut między ilością tej wody. A teraz to już w ogóle masakra.

Będę wdzięczny za pomoc
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: mlopus w 01 Marzec 2018, 07:49:12
Lian podepnij zdjęcie będzie łatwiej i wiadomo o czym mowa ;-)
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 01 Marzec 2018, 09:57:13
1. O co chodzi z tą wodną pętlą?
Pewnie chodzi Ci o pętlę ogrzewającą grupe. Jak to w starych kaloryfereach grawitacyjnie utrzymuje temperaturę grupy.
3. Jak działają te elektrody sterujące w zbirniczku, o co w tym chodzi? to są jakieśdruty oporowe, czy zwykłe druty które mają za zadanie działać jak 0 lub 1? Gdy zamyka przez wodę obwód lub przerywa zależnie od wysokości lustra?
W zasadzie tak.
5. Po złożeniu ekspresu elektrody są w totalnie przypadkowych położeniach
To raczej nie pytanie. A czemu nie są w takich jak powinny/były?

Trójnik o którym wspominasz to pewnie OPV, śrubą regulujesz maksymalne ciśnienie jakie może być w trakcie ekstrakcji, po przekroczeniu tego ciśnienia nadmiar wody jest przekierowywany trzecią odnogą w zależności od ekspresu w różne miejsca (tacka odciekowa, zbiornik wody, wejście pompy). A z tym masz wiele możliwości, albo coś kompletnie źle połączyłeś (np odwrotnie, to co ma iść do zbiornika powinno na grupę), albo przepływ do grupy masz czymś zablokowany i z powodu zbyt dużego ciśnienia w tej części woda wraca z OPV do zbiornika, lub rozregulowałeś nastaw ciśnienia na OPV lub po usunięciu kamienia opv się popsuł albo zablokował bo jakieś resztki kamienia zostały.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 01 Marzec 2018, 12:16:39
Ok, kilka zdjęć w załącznikach. Widać tam zawór pod grupą.Dochodzi do niego woda z pompy zasysana z dołu tego plastikowego zbiorniczka. Wychodzi za to górną miedzianą rurką woda do grupy oraz trzecie wyjście to znowu plastikowy wąż z drugiego konca wetknięty do tego plastikowego zbiorniczka od góry. CZyli mamy tu jakiś obwód cyrkulacyjny wody, domyślam się ze sterujący: woda z ujęcia -> rozwidlenie na zbierniczek oraz na pomkę ->zpompki woda łoczona do zaworu, tu się rozwidla na grupę oraz na wężyk powrotny do plastikowego zbiorniczka, ale ta woda wraca od góry.

Zauważ, na zdjęciach widać dwa wężyki podpięte  do tego zbiorniczka. Innymi słowy:między nimijest pompa i trójnik. Te igły/elektrody zanurzone w zbiorniczku służą do regulacji. Tylko jak to zrobić.
I czy śruba od trójnika widocznego na zdjęciach służy do regulacji czy skręcić ją na max?
Gdy wężyk powrotny wody do  zbiorniczka zagnę-zablokuję przepływ wody, to woda leci przez grupę.

Generalnie potrzebowałbym jakiś szerszy opis działania takich ekspresów bo jest interesujące i niezbędne przy homebaristingu hi-end :). Liczę, że to dla Was nie problem: wszak wszyscy twierdzą, że smak kawy zależy od umiejętności baristy czyli jego wpływu na proces parzenia kawy (haha). Bez tej wiedzy ciężko mi sobie wyobrazić kontrolę tego wszystkiego. Jak rozumiem, obrońcy powyższej tezy bez problemu powinni wytłumaczyć jak to działa. Mogę nawet zapłacić :) lub odwdzięczyć się filiżanką kawy.

Bacek,
Chyba to nie służy do grzania grupy. Grupa w tym ekspresie jest zintegrowana z wymiennikiem ciepła - jest to  jakby jedna całość. Nie widzę żeby ten obieg miał ogrzewać grupę.
Rozumiem już co to  za zawór, faktycznie - puszcza ciśnienie powrotnie do zbiorniczka plastikowego miast na grupę. Może kwestia regulacji.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 01 Marzec 2018, 14:29:38
tu jest schemat obiegu wody tego ekspresu. https://www.home-barista.com/repairs/cimbali-m21-junior-leaking-t25102.html
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 01 Marzec 2018, 17:46:59
Co do sond to nie wiem, może na wszelki wypadek jest ich tyle i jak wody ubywa to któraś w końcu zadziała.
(https://i.ebayimg.com/00/s/NjAwWDgwMA==/z/xoEAAOSwttVafeda/$_59.JPG)

Woda ze zbironika na pewno nie powinna iść prosto do grupy bo po co tam zimna (no chyba że w gastronomicznych coś miała by czyścić ale to zwrot brudnej wody był by do tacki).
Musiał byś konkretnie pozaznaczać o co Ci chodzi na fotkach. Na pierwszej widzę zawór trójdrożny który powinien wypluwać po ekstrakcji resztę ciśnienia/wody do tacki w dół.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 01 Marzec 2018, 17:51:21
Może to Ci pomoże ale jak dla mnei to raczej nic nie powinno tam wracać do zbiorniczka, co najwyżej do tacki odciekowej. Jednym przewodem ze zbiorniczka woda powinna wchodzić do bojlera a drugim woda jest pompowana na hx a potem do grupy.
(https://www.home-barista.com/forums/userpix/14262screen_shot_2013-03-12_at_4_1.png)
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 01 Marzec 2018, 20:31:02
Super przygoda, ale wnioski są dość smutne. Dzięki, te rysunki właśnie były pod moim linkiem, przeanalizowałem to i częściowo rozumiem co się dzieje. Okoliczności:
1. na zimno wszystko leci przez grupę i sondami elegancko reguluję espresso i podwójne espresso. Wyniki w 100% powtarzalne. Francja elegancja.
2. Jak wszystko się nagrzeje, lokomotywa dostanie ciśnienia, wówczas niestety woda ledwo kapie z grupy lub nie leci nic, ALE:
3. LECI Z GRUPY PARA

I tu porobiłem kilka doświadczeń:

1. Przy działającym ekspresie odkręciłem wyjście z tego świętego zaworu na grupę. wciskam start i woda leci! Czyżby grupa nie przepuszczała?
2. Przykreciłem przewód z powrotem. Ale odkręciłem elektrozawór przy grupie, który otwiera spust wody na grupę i co? Woda nie leci tylko PARA!

No i co teraz? Grupa jest drożna mechanicznie, jestem tego pewien. Po pierwsze solidnie to odkamieniłem i sprawdzałem że woda przelatuje przez wszyskie kanaliki bez cisinienia tylko grawitacyjnie. Po za tym działa idealnie na zimno. Wnioskuję więc ze całe to cholerstwo jest za bardzo rozgrzane. Do tego stopnia, że woda która wpływa do grupy natychmiast zamienia się w parę. To tłumaczy, dlaczego po zakończonym procesie parzenia ta para wraca rurką przez zawór zwrotny do pojemnika z sądami - ciśnienie ją wypycha z grupy, w przewodzie skrapla się na wodę, stąd pisałem, że coś tam do pojemnika plastikowego jest tłoczone.

No i teraz pytanie, do Was, o doświadczeni bariści kontrolujący wszystkie procesy parzenia, czy moja teoria z tą parą w grupie może być prawdziwa? Czy to oznacza że kocioł ma za wysoką temperaturę? Manometr pokazuje 1,2bara. Więc nie powinno być źle.
I teraz znowu mogę powiedzieć: nie rozumiem.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 01 Marzec 2018, 22:04:11
Dziękuję za pomoc.
Wszystko już wiem, ten zawór OPV poszedł był w cholerę.
Wymontowałem ten zawór z drugiego takiego samego ekspresu, który mam jako dawcę i model 3D, przełożyłem i wszystko zaczęło działać. Fajnie bo kawa leci mocniejszym bardziej regularnym strumieniem niż dawniej.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 02 Marzec 2018, 05:34:26
Ponieważ chciałem żeby w wątku omawiano wybrane problemy HX dla amatorów, podsumuję czego się dowiedziałem po tej lekcji. Proszę o poprawę. Dwa obiegi wody, o których pisałem faktycznie są i krzyżują się w zaworze OPV. Jednak ten obieg - powrotny, do sterującego pojemnika z sądami służy wyłącznie do odprowadzania nadmiaru wody, lub pary nawet, gdy coś jest nie tak. Ogólnie chodzi o to, żeby w trakcie ekstrakcji w grupie było w miarę stałe ciśnienie. Mniemam, że pompa pobierająca wodę za zbiorniczka sterującego tłoczy tę wodę pod trochę za wysokim ciśnieniem. I ten nadmiar jest odprowadzany przez zawór opv z powrotem do zbiornika sterującego, który jest nie tylko zbiorniczkiem sterującym, ALE RÓWNIEŻ ZBIRNIKIEM WODY Z KTÓRA POBIERANA JEST DO KAWY. To jest ważny szczegół. Dlaczego?
Dlatego, że jak w wątku o czyszczeniu cimbali zapytałem jak odkamienić ekspres, to żaden ze specjalistów znających się na utrzymaniu parametrów procesu ekstrakcji (co rzekomo jest domeną każdego prawdziwego baristy i gwarancją smaku) nie podsunął prostego pomysłu, że płyny odkamieniające można byłoby wlać do tego zbiorniczka, którego pokrywkę zdejmuje się i bez rozbuerania niczego można całkiem solidnie odkamienić grupę ekspresu. Kolejna sprawa, to warto ten zbiorniczek utrzymywać w czystości - ma on większą pojemność niż kawa i część wody w nim stoi z powodu braku odpowiedniej cyrkulacji. Ta woda kwitnie i widać żółtawo gloniaste osady w tym zbiorniczku, które mogą nadawać posmak kawie.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 02 Marzec 2018, 05:40:03
KOLEJNE PYTANIE dotyczące ogólnie HX.

Jak regulować temperaturę grupy?

Otóż kawa wychodzi od zawsze trochę za zimna i stąd jej kwaskowy charakter. W Junior akurat nie ma elektrycznie podgrzewanej grupy. Jest ona mocno zintegrowana z wymiennikiem ciepła i od niego się nagrzewa. Jednak to nie grupa ma decydujące znaczenie o temperaturze naparu lecz wymiennik ciepła i bojler.
Piszcie więc jak na temp. ekstrakcji wpływa się w bojlerach hx?
W moim przypadku nic mi nie przychodzi do głowy po za zwiększeniem ciśnienia w bojlerze - udało mi się zwiększyć do 1,5bara i potem zawór bezpieczeństwa odcina. Jakieś inne pomysły?
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: piomic w 02 Marzec 2018, 07:04:39
do sterującego pojemnika z sądami

Sondami, na Boga, sondami! Się o sądach w tv nasłuchałeś...
Te sondy nie siedzą w przypadkowych miejscach, zbiorniczek to przepływomierz. W zależności od tego jaką objętość kawy zadasz będzie pompował aż odsłoni odpowiednią szpilę. Jeśli część wody wróci przez OPV weźmie to pod uwagę i dopompuje tyle żeby ubytek w zbiorniczku był np. 50ml.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 02 Marzec 2018, 09:15:00
Widzę nie wkleiło mi wczoraj obrazka więc dorzucam.

Nic o czym do tej pory pisałeś nie dotyczy ekspresów hx, wszystkie przyzwoite ekspresy mogą mieć te układy.

Co do kawy to patrzył bym raczej termometrem niż smakiem na początku. W każdym razie to gastro. Nie widzę tam "aktywnego" grzania grupy prądem albo wodą (nie znam Cimbali więc może wodą jest) więc całość musi się nagrzać od bojlera a to może trwać i 40 min. Więc pytanie ile wygrzewasz ekspres. Jak chcesz przyspieszyć wygrzewanie to możesz przepuścić trochę gorącej wody przez grupę, czyli taka ekstrakcja bez kawy.
A może być tak że presostat też jest uszkodzony więc na start zmierzył bym też po wygrzaniu temperaturę bojlera.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 02 Marzec 2018, 09:41:50
Co do kawy to patrzył bym raczej termometrem niż smakiem na początku.

Dobry pomysł, nie wpadłem na to. Jak dokładny termometr kupić? Odrazu po zrobieniu espresso w wygrzanej filiżance zmierzyć? Czy jednak po tych kilku sekundach tempepratura nie będzie niższa niż w grupie? Albo może tak: jaką temperaturę powinno mieć espresso w filiżance?
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Kekacz w 02 Marzec 2018, 10:02:49
W filiżance za późno, zależy od stopnia jej wygrzania.

Przydatny jest miernik, multimetr, z sondą temperatury na kabelku, ja używam takiego (KEMOT KT890) ale modeli w różnych półkach cenowych jest sporo:
 
https://www.youtube.com/watch?v=pX8I1NnvF3I

Przeciągasz kabelek przez wylewkę kolby, wywalasz sitko i unieruchamiasz końcówkę sondy w kolbie. Używam do tego celu krążka gumy wyciętego z dętki, z dziurą na środku i przeciągniętym przez nią kabelkiem. Trzeba zachować przepływ wody w okolicach 1 ml na sekundę, więc można zrobić kolejną dziurę w dętce. Po południu mogę zrobić zdjęcie zestawu.

Szybkość pomiaru i dokładność są zadowalające.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 02 Marzec 2018, 13:13:05
zachować przepływ wody w okolicach 1 ml na sekundę
To jest chyba najważniejsze w tak prowadzonym pomiarze.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Kekacz w 02 Marzec 2018, 14:23:28
I zdjęcie:

(http://kekacz.linuxpl.info/blog/kawa/kolba_pomiar.jpg)

Jak wspominałem, w ten sposób można zachować wymagany przepływ wody by urealnić pomiar. Na koniec trzeba założyć sitko, żeby kolba dobrze się blokowała w grupie.
A miernik przyda się na przyszłość :)
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: zubik66 w 02 Marzec 2018, 15:59:48
Albo za 100 zł termometr z 2 termoparami  :o
Miernik o tyle fajniejszy, podaje max jak i minimalną temperaturę danego pomiaru i jest banalnie łatwy w obsłudze.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 02 Marzec 2018, 20:36:27
Mam różne multimetry z pomiarem temperatury więc nie ma problemu. Po drugie muszę zrewidować swoje oczekiwania. Podniosłem ciśnienie bojlera. Kilka minut po uruchomieniu ekspresu, gdy para już wytworzy odpowiednie ciśnienie, kawa wychodzi trochę chłodniejsza i kwaskowata. Po kilkudziesięciu minutach sytuacja jest faktycznie inna: nie jest już kwaśna i jest gorętsza. Warto zmierzyć temperaturę, ale konstrukcja ekspresu cimbali junior jest dość "ruska" i taka uroda tegoż ekspresu. Nawet jeśli udałoby mi się podnieść temp. na starcie, to potem byłaby za wysoka. Więc temat regulacji temperatury uznaję za nie były. Zwrócę na to uwagę kiedyś jak będę kupować droższy ekspres (acz nie zamierzam).

Powraca jednak inny problem, który nie zniknął po remoncie, a na to liczyłem. Nie zniknął również po wymianie OVP.
Czasem jest tak, że nie mogę podłączyć kolby i zrobić kawy, bo woda nie poleci. Dopiero za drugim razem.  Inny objaw fiksacji wodnych jest fakt, że kawa spływa nadal dość słabym strumieniem, nieregularnym. Może pompa słaba? Nie wiem jeszcze jak teraz będzie z powtarzalnością ilości wody. Dziś będę testować.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 02 Marzec 2018, 21:59:08
kawa wychodzi trochę chłodniejsza i kwaskowata
Przypuszczalnie grupa jest zimna i woda przechodząc przez nią (mimo, iż ma odpowiednią temperaturę) ochładza się.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: JanekdF w 03 Marzec 2018, 20:53:35
Kilka minut po uruchomieniu ekspresu
To jest chyba clou problemu. W tego typu maszynach musisz poczekać z pół godziny, aż się wszystko solidnie rozgrzeje, inaczej zapomnij o powtarzalności.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 03 Marzec 2018, 23:36:43
Tak. Najlepsze jest to, że lubię trochę kwaśną kawę do śniadania do jajecznicy :) Deserowo już nie - powinna być bardziej zrównoważona, gładka, słodka.

Co wpływa na nieregularny lub  za mały strumień? Układ jest drożny. Zostaje jakby pompa no i to co w kolbie. Może za drobno mielę? Na młynku La Cimbali Cadet mam ustawione 27. Dodam, że chyba jest to jedno z najdrobniejszych mieleń, które daje praktyczne efekty. Dawniej próbowałem schodzić w dół i trochę się jeszcze dało, ale młynek już ptrzebował duuużo więcej czasu żeby tak zmielić, a ekspres już nie dawał rady wody przez to przetłoczyć. Zastanawiam się więc czy te 27 to nie jest za drobno i na granicy możliwości ekspresu.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 04 Marzec 2018, 21:24:07
Ja odpowiem na to pytanie. Otóż firma cymbali lipnie rozwiązała z pozoru mało ważne rzeczy. Wężyk zwrotny do zbiorniczka z sONdami biegnie tuż nad sondami. A one dość luźno siedzą w swoich gniazdach. Podczas ekstrakcji ten wężyk się napina, przesuwa i drży. I przesuwa sondy! Widziałem to na własne oczy. Jeszcze trochę i będzie hi-end :)
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 05 Marzec 2018, 12:39:04
Nie wiem na które pytanie odpowiadasz sam, ale nierównomierność ekstrakcji nie zależy raczej od tego tego że przesuwa Ci sondy. To co najwyżej może załączyć pompę dopełniającą ten zbiornik. Nierówna ekstrakcja to raczej kwestia kawy/mielenia/dystrybucji/tampingu.
Co do samego przesuwania sond  to założył bym jednak że nie złożyłeś tego identycznie tak jak było wcześniej/fabrycznie.
A co do nagrzewania się to dużo metalu potrzebuje czasu żeby się nagrzać. Trochę lepiej może być w ekspresach z grupą e61 albo z elektrycznym grzaniem grupy ale i tu cudów bym się nie spodziewał. Zainwestuj w gniazdko z autostartem czasowym i rano będziesz miał wygrzany ekspres.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 05 Marzec 2018, 15:39:05
Sondy są po to, żeby cztery dostępne programy wyregulować jak się chce. Zanurzenie tych sond właśnie wpływa na ilość wody która całościowo zostanie przepompowana przez grupę. To się właśnie nimi reguluje. Przesunięcie ich przez wężyk wpływa na ilość wody pompowanej przez grupę. Różnice w ilości są nieporównywalne do różnic wynikających z dozy czy siły ubijania kawy.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 06 Marzec 2018, 09:14:16
Ok, czyli to ten model z pokrętłami/przełącznikami na dole?

Ale to w końcu co tam masz, różne ilości wody w filiżance czy nierównomierną ekstrakcję (raz szybszą/ raz wolniejszą). Bo to dwie różne sprawy.
W drugim wypadku "nierównomierność" przez sondy mogła by być tylko w wypadku gdybyś wyraźnie słyszał wyłączanie i ponowne załączanie pompy w trakcie trwania ekstrakcji.
Co do sond to możesz przecież je zorganizować tak żeby te od najdłuższego programy  były w miejscach gdzie "kolidują" z rurką (bo są najgłębiej schowane i mają największa szansę nie kolidować), lub poprostu wymienić ją na trochę dłuższą i przymocować tak żeby nie haczyła
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 06 Marzec 2018, 09:25:03
Czyli to jest to cudo. Sprytny prosty sposób na programowanie dozy wody choć upierdliwy w ustawianiu.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 06 Marzec 2018, 09:37:47
Tak, to jest stary junior z guzikami na dole. Właściwie przed remontem ekspresu nie rozumiałem co robi ekspres: czy parametrem odniesienia jest czas, czy ilość wody. Teraz już wiem na czym to wszystko polega.
Generalnie było tak, że była różna ilość wody i różny czas ekstrakcji - robił jak chciał i kiedy chciał. Po opanowaniu tych sond, zamocowałem je sztywniej, rurkę przesunąłem, ilość wody jest powtarzalna - i to jest jakby parametr bazowy, który przy poprawnie funkcjonującym ekspresie nie powinien się zmieniać. I już teraz jest ok.
Czas ekstrakcji - tu widzę rozjazdy faktycznie, wynikające z regulacji parametrów po stronie baristy :) grubość zmielenia i ubicia nań wpływają. Obecnie jestem w trakcie poszukiwania optymalnego mielenia. Miałem już uzyskane 30ml na 25 sek dla espresso i to było powtarzalne.
ALE: robiłem to przy taniej kawie, którą kupiłem do eksperymentów. No i potwierdziły się słowa baristów, że zmiana ziaren może pewne ustawienia wywalić. Gdy zasypałem młynek inną lepszą kawą, ekstrakcja wydłużyła się z 25sek na 45sek. No i też do końca nie wiem czy to tylko zmiana kawy, bo w tym samym czasie obniżyłem ciśnienie bojlera do zalecanego.
Wiec teraz już tylko eksperymenty...

Pytanie teoretyczne: czy zasadą w działaniu ekspresów ciśnieniowych jest kontrola ilości wody i temperatury przez ekspres? W sensie, że parametr czas ekstrakcji "wychodzi" zależnie od zmielenia,kawy i ubicia. Czy są ekspresy gdzie np. czas jest kontrolowany, a ilość wody się zmienia?
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 06 Marzec 2018, 10:05:45
Tak, ekspres trzyma temperaturę i pojemność, poniekąd. Te parametry też barista kontroluje, np temperaturę odpowiednim flushem jeśli chodzi o HX lub ustawieniami presostatu. Jeśli chodzi o ilość wody, to też ustawiasz do każdej kawy od nowa, albo, jeśli brak automatyki, patrzysz na wagę/pojemność, ale lepiej wagę. Dla każdej kawy grubość mielenia i doza też się zmienia. Te wszystkie parametry są płynne, czasem nawet w obrębie tej samej kawy z tej samej paczki, bo wilgotność powietrza drastycznie się zmieniła.

Efektem ma być ratio 1:2 w 25 sekund, to jest stała, choć ta stałą później też sobie będziesz sam ustalał dla różnych kaw inaczej.

Marek.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 06 Marzec 2018, 10:24:28
No i potwierdziły się słowa baristów, że zmiana ziaren może pewne ustawienia wywalić.
To nie jest kwestia że może. Na 98% będzie. To jest tak że jak zmieniasz kawę to zmieniasz opory "filtra" i różnice w czasie muszą być. Są oczywiście ekspresy które tylko ustawiają czas ekstrakcji ale to zdecydowanie gorsze rozwianie. Co Ci po tym że ekstrakcja będzie trwała 25 sek jak w filiżance będziesz miał trzy krople kawy. Sposób zapewnienia stałej dawki wody w Twoim ekspresie całkiem mi się podoba i powinien być w miarę dokładny bo przy tej samej kawie i jej dozie, doza wody powinna być równa. Co jest upierdliwe to sam sposób "programowania" tej dozy. Ale wszystkie metody są obarczone swoimi problemami. Jedyną 100% pewną metodą było by gdyby ekspres mierzył/ważył napar wychodzący już z kolby (np. waga pod filiżankami). W innych wypadkach przy zmianie kawy, dozy czy stopnia mielenia, większe lub mniejsze różnice w ilości naparu zawsze będą się pojawiać.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 06 Marzec 2018, 13:17:56
W innych wypadkach przy zmianie kawy, dozy czy stopnia mielenia, większe lub mniejsze różnice w ilości naparu zawsze będą się pojawiać.

To fakt, bo bo nawet przy tej metodzie dozowania wody, która wydaje się skuteczna, przy espresso może powstawać błąd w ilości wody wynikający (jak na moje) z:
- różnego zatrzymania wody w fusach (zależnie od ich ilości ubicia i wilgotności)
- część wody w grupie może zamienić się w parę (i to zależy od nagrzania grupy) i cofnąć się przez zawór ovp do pojemniczka z sondami (co obserwuję) tylko że ni wróci w postaci wody tylko w postaci pary i jest to objętość utracona.

Pomysł z pomiarem wagi bardzo ciekawy. Mógłbym w sumie coś takiego zbudować.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 06 Marzec 2018, 13:21:02
Mam wrażenie, że nie czytałeś tego wątku:

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=844.0

Moim zdaniem lektura obowiązkowa jeśli chcesz podejść do tematu espresso.

Marek.

Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Tedi w 07 Marzec 2018, 21:34:43
zachować przepływ wody w okolicach 1 ml na sekundę
To jest chyba najważniejsze w tak prowadzonym pomiarze.


Dlaczego trzeba zachować przepływ wody w ilości ok. 1 ml / s ?

Jak wspominałem, w ten sposób można zachować wymagany przepływ wody by urealnić pomiar. Na koniec trzeba założyć sitko, żeby kolba dobrze się blokowała w grupie.
A miernik przyda się na przyszłość

Kekacz, przy zastosowaniu gumki między wew. wylew kolby a dno sitka, przepływu nie wyrównasz nigdy.  :mhh:



Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Krakus w 08 Marzec 2018, 11:18:23
Dlaczego trzeba zachować przepływ wody w ilości ok. 1 ml / s ?
Ooo - widzę, że wracamy do naszego ulubionego wątku ;-)

Temperatura wody płynącej przez wymiennik zależy od prędkości przepływu. Jak puścisz flush z pełną wydajnością pompy, to temperatura wody spadnie poniżej oczekiwanej.

A czemu 1 ml/s? Bo to daje 25ml w 25 sekund, czyli (przynajmniej średnio biorąc) czas i objętość braną z normy INEI.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Tedi w 08 Marzec 2018, 17:22:59
Ooo - widzę, że wracamy do naszego ulubionego wątku

Zawór bezpieczeństwa potocznie zwanym OPV, masz na myśli?  ;)  :lol2:


Temperatura wody płynącej przez wymiennik zależy od prędkości przepływu. Jak puścisz flush z pełną wydajnością pompy, to temperatura wody spadnie poniżej oczekiwanej.

Dlatego Faema z swoją E61 obieg ma, dzięki zastosowaniu i opatentowaniu komory wewnątrz grupy.
A inni producenci podrabiając grupę mają klientów głęboko w nosie. A wystarczy, tam myślę, dokooptować obieg stosując dodatkową płytę która będzie dokręcona do grupy.
Problemu nie rozwiazali, ale za to dali tabelki ekstrakcyjne, żeby klient wiedział jak ma wpłynąć na zachowanie temperatury.   :wow2: Wstyd.

A czemu 1 ml/s? Bo to daje 25ml w 25 sekund, czyli (przynajmniej średnio biorąc) czas i objętość braną z normy INEI.

Jakbyś nie patrzył to ta wartość do niczego nie pasuje. Do INEI również przy pojedynczym espresso. Jest cześć wody którą wchłania zmielona kawa. Procentowo udział będzie spory.
Porównując to do doppio, pomiar tak małej ilości wody jest całkowicie bez sensu. Min. 60 ml.
Lepiej jest zrobić doppio i zmierzyć temperaturę wody w kolbie tuż pod sitkiem z kawą.


Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 20 Marzec 2018, 12:23:57
Cześć,
Minęło trochę czasu od remontu i regulacji. Ogólnie jestem zadowolony, ale jednak nie wszystko działa dobrze. Powiedzieliśmy sobie powyżej, że ten ekspres pobonie jak wiele innych, głównie kontroluje ilość wody, która zostanie przetłoczona przez grupę. Ilość naparu w filiżance może jednak się różnić w zależności od "ręki baristy" bo przecież kawa w kolbie  absorbuje jakąś część wody, co przy espresso może być szczególnie odczuwalne.

Widzę jednak jakiś problem w samym ekspresie, że wciąż ilość wody bywa czasem niedopuszczalnie nieodpowiednia :) Ma to związek z czasem pomiędzy poszczególnymi kawami. PRzykład: gdy ekspres się grzej 3h i robię espresso po tych 3h to z kolby wyleci kilka kropel kawy! Ok, nauczyłem się, że trzeba zrobić pustą ekstrakcję bez kawy. Ale wtedy bywa że espresso jest za duże. Nie bardzo rozumiem dlaczego tak się dzieje? Przecież wcześniej opisany sposób dozowania wody przez ekspres powinien gwarantować stałą ilość wody. Jedyne co mi przychodzi do głowy to niepoprawnie działający zawór OVP.

No i zmierzam do zasadniczego pytania: jak ten zawór wyregulować? Może powinienem kupić nowy?
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: JanekdF w 20 Marzec 2018, 12:45:39
A możesz zrobić zdjęcie tego zaworu?
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: M w 20 Marzec 2018, 13:39:25
Jeżeli masz taki model o jakim myślę (regulacja "dozy" pokrętłem na przednim dolnym panelu i pompka wibracyjna), to zapomnij o powtarzalności - tam nie ma przepływomierza tylko pośredni zbiornik z kilkoma sondami poziomu wody.
Ja używam 2 położeń pokrętłą - jedno ustawione na pusto (bez kolby) na ~20ml, drugie na ~200ml. Zaczynam ekstrakcję na pozycji "200ml", a po osiągnięciu odpowiedniej ilości w filiżance przełączam na "20ml" co natychmiast kończy ekstrakcję.

gdy ekspres się grzej 3h i robię espresso po tych 3h to z kolby wyleci kilka kropel kawy!
To zupełnie normalne w przypadku gostro xh, a już cymbałka w szczególności. To jest maszyna zaprojektowana do pracy ciągłej, postój jej nie służy ;) Po tych 3 godzinach grupa ma dużo powyżej 100 stopni i zamiast wody na ciastko leci para.
Zanim podepniesz kolbę spuść tyle wody z grupy, aż przestanie wrzeć wypływając z prysznica, potem podpiąć kolbę i od razu ekstrakcja.
Możesz też trochę ograniczyć przegrzewanie zmniejszając ciśnienie w bojlerze.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 10 Czerwiec 2019, 11:15:16
Odświeżam wątek, kontynuacja tematu.
Po regulacjach opisanych wyżej mających miejsce ponad rok temu, a raczej z 1.5 roku muszę powiedzieć, że mogę polecić domorosłym baristom la cimbali. Wszystko chodzi tak jak chodziło, nic się nie rozregulowało. Nastawy ilości naparu i ich niestabilność nie wynikają z metody dozowania wody (sondy w wydzielonym pojemniczku). BTW to bardzo pomysłowy sposób moim zdaniem. Mankamentem jest mocowanie tych sond, one na skutek drgań od pracującej pompy zmianiają swoje położenie. Dlatego należy ich mocowanie usztywnić. Ja to zrobiłem taśmą klejącą techniczną i wszystko jest ok. Czasem przy espresso coś się wypulta, ale tylko czasem.

Generalnie chciałbym wejść na kolejny etap. Kawa wychodzi zacna, ale w najlepszych kawiarniach espresso jest bardziej oleiste, głębsze, boskie. U mnie trochę tego brakuje. Nie grzebałem w ekspresie pod tym kątem, bo myślałem, że to młynek winien. Wymieniłem żarna w młynku na nowe (cimabli cadet) i efekt jest ten sam. Smak się nie zmienił jak na moje. Więc wracam do tematu ekspresu.

W moim odczuciu winna jest za niska temperatura. Wczoraj grzebłem w ekspresie i jak jest regulator pracy grzałki to go podkręciłem, żeby ciśnienie w bojlerze podnieść do górnej granicy pola zielonego. Na początku było dobrze, tzn nic nie wybuchło. Kawa istotnie gorętsza wyszła i chyba lepsza, ale trudno ocenić, bo właśnie tylko licha kawa mi została. Problem jednak nastąpił inny. Po jakimś czasie podkusiło mnie i ruszyłem zawór bezpieczeństwa. No i zaczęły się kłopoty. Mimo iż skręciłem trochę temp. zawór bezpieczeństwa nadal się uruchamia. Nie wiem czy tak powinno być, czy może ten zawór jest walnięty. Generalnie wskazówka nigdy nie wychodzi na czerwone pole.

Co o tym sądzicie? Czy zawór może być niesprawny? Czy może obniżać temp. do skutku?
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 10 Czerwiec 2019, 11:29:02
Co do awarii to się nie wypowiem ale co do oleistości to pewnie powodów może być więcej niż tylko temperatura. Doza, ratio, stopień przemiału, na początek tu robił bym eksperymenty no i nie z każdych ziaren będzie oleiście. Jak w jakiejś kawiarni pasuje Ci to co pijesz to na test kup od nich trochę tych samych ziarenek. Co do młynka możesz sprawdzić/zrobić kalibrację równoległości żaren, bo to może potencjalnie też psuć przemiał.

A kręcenie na pałę gałkami coś daje (oprócz awarii oczywiście) ale lepiej gdyby tą temperaturę dodatkowo dało się zmierzyć w kolbie, żeby mieć jakiś punkt odniesienia. Ale nawet jak to problem niskiej temp nie musi wynikać jedynie z niskiej temp w bojlerze.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 10 Czerwiec 2019, 12:05:38
Zawór bezpieczeństwa lepiej wymienić na nowy, skoro coś tam w nim kręciłeś i zmieniłeś próg jego otwarcia. Możesz sobie wyregulować ciśnienie kotła, ale jeśli HX jest zakamieniony, to temperatura zaparzania będzie niewłaściwa. HX w La Cimbali to zbiorniczek o niewielkiej objętości. Te maszyny słyną z gorącej wody -- po chwili postoju w pracy z grupy buchają kłęby pary -- niezależnie od ciśnienia. Nie należy z grupy wylewać zbyt dużo tejże gorącej wody, by zmniejszyć temperaturę zaparzania, bo łatwo można za bardzo ją zmniejszyć. Jeśli wydaje Ci się, że maszyna jest raczej za chłodna, to sprawdź stan HX.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 10 Czerwiec 2019, 12:35:48
Co do eksperymentów z parametrami ekstrakcji: różnych rzeczy próbowałem, również kawę kupuję z kawiarni, w której mi smakuje - nigdy jednak nie prosiłem ich o zmielenie ich młynkiem. Po prostu pogodziłem się z tym co mam, bo to i tak już jest lepsze od większości kaw, które pijam po za domem. Teraz jednak przyszedł czas na "top poziom" :)

Ekspres jest w 100% odkamieniony. Ponad rok temu remontowałęm go poprzez rozbiórkę na czynniki pierwsze. Od tej pory zasilam go wodą filtrowaną osmozą, filtrami węglowymi itd. Więc raczej nie jest zakamieniony.

Zawór bezpieczeństwa zdecydowanie jest niestabilny i działa w obszarze zbyt dużej pętli histerezy. Dziś go naoliwię. Jeśli czyszczenie nie pomoże, wezmę drugi od drugiego takiego ekspresu, który mam jako dawcę.

Zadaję sobie jednak inne pytanie. Czy aby klasa tego ekspresu do moich wymagań nie jest za niska. Powiem szczerze. odległość grupy od bojlerka + efekt przegrzewania + efekt studzenia po kilku po sobie parzonych kawach - jak patrzę na to wszystko to wydaje mi się, że utrzymanie stablinej temperatury +-2C w docelowym miejscu to naprawdę jest niełątwe zadanie. I jeśli taki ekspres to umie, to ja chylę czoła przed takimi fabrykami jak cimbali.  Nie znam innych urządzeń. Ale coś mi mówi, że może są inne produkty tego typu, które też mają tę klasyczną siermiążność, są proste jak cep, ale dadzą się tak ustawić, że osiągnie się top espresso. Czy się mylę? Czy nie będzie to coś z gatunku faema z tych klsasycznych starszych? Chodzi mi o to, że może już czas na coś innego? A może powiecie, że nie ma powodu do wymiany cimbali na coś innego?
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 10 Czerwiec 2019, 12:53:26
Może w innych ekspresach łatwiej osiągniesz pożądany efekt ale w tym nie ma nic co mogło by Ciebie powstrzymać od osiągnięcia tego samego efektu, przynajmniej na w miarę 'standardowych' ziarnach. Trzeba po prostu opanować specyfikę maszyny (i pewnie tyczy się to większości Hx). Do jaśniejszych ziaren mogło by się przydać profilowanie ciśnienia ale przy odrobinie DIY i do tego ekspresu można próbować coś takiego dodać, ot jeden zawór igłowy w odpowiednim miejscu toru.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 10 Czerwiec 2019, 23:56:55
Całe popołudnie bawiłem się maszyną. Z bólem wykręciłem zawór. Istotnym jego elementem jest elastyczna membrana z nieznanego mi materiału, która sparciała. W ekspresie-dawcy tego problemu nie było, więc zawór przełożyłem.
Ten zadziałał inaczej ale niezgodnie z oczekiwaniami - wypuszczał nadmiar pary dużo szybciej i z impetem, tyle, że w powtarzalnych sytuacjach.
Zacząłem skręcać temperaturę na regulatorze. Jeden obrót, drugi, trzeci. Cały czas za wysokie ciśnienie. To ciekawe, bo jak podnosiłem ostatnio temp. to chyba tyle obrotów nie było. Może być tak że ten regulator obarczony jest sporą pętlą histerezy. Innymi słowy trzeba z nastawem ostro zejść w dół i potem dopiero zwiększać temperaturę.

Teraz to działa chyba tak jak oczekiwał producent. Temperatura jest jakby maksymalnie wysoka. Tzn. jeśli podniosę na kręcidełku o 1/4 obrotu to zawór bezpieczeństwa się uruchomi zalewając ekspres wodą (wczoraj miałem zwarcie w domu, bo woda poleciała na wtyczki od grzałki). Mam więc jakby maksa ustawionego. Fluktuacja załączeń grzałki oraz lekkiego spuszczania pary przez zawór bezpieczeństwa odbywa się w cyklu może 30sek. Manometr w trakcie takiego cyklu oscyluje między 1.15bara - 1.225bara.
Nie wiem jak smakuje kawa, bo mam słabe ziarno i strułem się próbami. Nie mniej, widzę coś takiego, że nie można sobie ot tak podnieść temperatury nastawu na tym ekspresie. Trzeba byłoby podnieś ciśnienie. Jak wyżej napisałem, nie ma takiej opcji bo zawór bezpieczeństwa jest na te 1.2bara fabrycznie ustawiony.

Jutro kupię normalną kawę i zrobię próbę przy tym 1.2bara i potem zjadę na np. 1bar. Zobaczymy.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 11 Czerwiec 2019, 05:33:09
Zawory bezpieczeństwa zwykle otwierają się przy ciśnieniu 2 bar.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: RadoGost w 11 Czerwiec 2019, 05:43:01
Zazdroszczę Wam, takiej fachowej i drobiazgowej wiedzy  :poklon: :poklon: :poklon:
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 11 Czerwiec 2019, 10:47:07
Zawór na 100% otwiera się trochę powyżej 1.2bara. Może ktoś taki zawór zainstalował? Manometr mierzy to samo co zawór bo są do tego samego krućca. W Junior M21 powinien być zawór 1.8bar. Więc kupię to https://www.theespressoshop.co.uk/en/Cimbali-Boiler-Safety-Valve-%c3%b8-38M-18-bar---438-926-010/m-4383.aspx   Przypomniałem sobie, że kiedyś, jeszcze na tym poprzednim zaworze wskazówka szła prawie na czerwone pole i tak grzał. Aż nie możliwe żeby zawór w ten sposób się zużył? Albo manometr źle pokazuje? Wkręcę dziś drugi od dawcy.

Tak czy inaczej w temacie temperatury nie powinno być źle skoro na tym 1.2bara działa. Pozostaje więc sprawdzić i ewentualnie wyregulować coś czego jeszcze nie robiłem - zawór OPV. Bo tak naprawdę nie wiem jakie tam jest ciśnienie. Czy może ktoś polecić - gdzie kupić kolbę z manometrem i termometrem? W jakimś sklepie widziałem ale chyba nie mają na miejscu i trzeba czekać.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 11 Czerwiec 2019, 10:54:09
Fluktuacja załączeń grzałki oraz lekkiego spuszczania pary przez zawór bezpieczeństwa odbywa się w cyklu może 30sek.
Ogólnie jak nazwa mówi to zawór bezpieczeństwa więc przy normalnej pracy nie powinno być takiej sytuacji gdy on działa. Gdy zawór jest sprawny i zadziała to oznacza że masz jakieś problemy gdzie indziej, np padnięty presostat albo jakieś myki ze zbytnim napełnianiem bojlera. W zasadzie nie powinien być też raczej regulowany, od regulacji jest presostat. Nie wiem jaki tam model masz, w teorii można by go rozebrać i sprawdzić jak wygląda. W zasadzie nie powinno być w nim kamienia bo on normalnie nie działa, ale w spadku po kimś to może być rożnie. Jeżeli jest dobrze "złożony" to w zasadzie jedyna awaria jaka mi przychodzi do głowy to pogięta/uszkodzona sprężyna. Ale po złożeniu lepiej ostrożnie i pod kontrolą go sprawdzić a pewnie najbezpieczniej wymienić na nowy którego już nie ruszać.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 11 Czerwiec 2019, 11:13:48
Fluktuacja załączeń grzałki oraz lekkiego spuszczania pary przez zawór bezpieczeństwa odbywa się w cyklu może 30sek. Manometr w trakcie takiego cyklu oscyluje między 1.15bara - 1.225bara.
Nie ma takiej możliwości. Zawór bezpieczeństwa nie upuszcza pary, a ciśnienie jest poprawne tak jak i cykl pracy grzałki. Swoją drogą, czym odczytujesz ciśnienie, że masz aż tak dokładne pomiary? Pomiar w zakresie do 0.001 b jest niezwykle dokładny...

Jak wyżej napisałem, nie ma takiej opcji bo zawór bezpieczeństwa jest na te 1.2bara fabrycznie ustawiony.
Zawór bezpieczeństwa jest ustawiony na okolice 2 bar fabrycznie. Być może mylisz zawory albo ktoś coś tam mocno nakombinował - ja na pewno kupiłbym teraz nowy zawór bezpieczeństwa, bo możliwe, że obecny został już przez kogoś rozebrany i ustawiony na pałę.

PS. Poszukaj jakichś schematów(dobrze by było chociaż 2 źródła różne) i zaznacz dokładnie o który element chodzi. Szybko powinno się wyjaśnić.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 11 Czerwiec 2019, 11:17:14
Bacek,
 Opiszę jak to wygląda w czasie tego cyklu, który uznałem za normalną pracę. Ten zawór bardzo delikatnie wypuszcza parę i syczy, czasem wylatuje trochę wody i słychać po cichu wrzenie. Nie powinno tak być? Bo sytuacja kiedy zawór działa na 100% jest inna, gdy przekręce presostat, podniosę ciśnienie powyżej tego 1.2 bara, to zawór się nagle otwiera i wszystkimi jego otworami wylatuje dużo pary. Proces ten jest na tyle gwałtowny, że wczoraj małżonka o mało nie dostała zawału w kuchni. Zawór kupię bezwzględnie nowy, żeby mieć pewność, że działa na 1.8bara i że działa poprawnie. Manometr dla pewności też trzeba wymienić, bo jest szansa że kłamie. Jeśli te dwa elementy będą sprawne, nie możliwe jest żeby przy 1.2bara zawór coś puszczał. A powyżej awaryjnie się uruchamiał. Mając to, dopiero wtedy przyjrzę się, jak działa presostat, ale moim zdaniem działa poprawnie.

Siewcu, chodzi zdecydowanie o zawór bezpieczeństwa. Sprawdziłem na schematach. Też mnie to dziwi, że syczy. Tak, jest szansa, że jakiś mistrz-poprzedni profesjonalny barista, który miał te dwa ekspresy w kawiarni, wkręcił tam zawory z czterech liter. Sprawdziłem w dokumentacji, że Junior M21 powinien mieć 1.8bara i kropka.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 11 Czerwiec 2019, 11:44:14
Mogło też tak być że przez jakąś awarię zawór się odpalił (potencjalnie więcej niż raz). Woda wyparowała, został jakiś kamień i teraz nie jest w 100% szczelny albo po prostu za słabo działa sprężyna i i tak lekko puszcza. No a jak odpali to już odpali ale jak już wiesz to Ciśnienie jest za niskie na odpalanie.

Hałasy zaworu z lekkim wypuszczaniem czegoś są normalne raczej dla vacum, bo on zanim bojler się nagrzeje jest "otwarty" i dopiero ciśnienie z bojlera go zamyka.

Gdyby taka sama sytuacja była normalna dla zaworu bezpieczeństwa to z automatu dokładali by tam jakieś rurki wylotowe żeby nie świnić ekspresu. Także jak dla mnie tam powinna być cisza cały czas.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: hi_aro w 11 Czerwiec 2019, 11:54:07
Ten zawór bardzo delikatnie wypuszcza parę i syczy, czasem wylatuje trochę wody i słychać po cichu wrzenie. Nie powinno tak być?
A nie pomyliłeś właśnie z vacuum release. Takie objawy mogą występować jak jest uszkodzony. 
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 11 Czerwiec 2019, 12:03:57
Raczej nie bo vacum nie powinien się w drugą stronę otworzyć na maxa, chyba że jeden raz. Chyba że źle zidentyfikowane źródło hałasu.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 11 Czerwiec 2019, 12:05:16
Panowie, przede wszystkim dziękuję za pomoc i wpisy.
Żeby rozwiać wątpliwości, co to za zawór https://www.google.com/search?q=la+cimbali+junior+m21+schema&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjMm_-xluHiAhWvPOwKHWWzADwQ_AUIECgB&biw=2754&bih=990#imgdii=iV-QSW0_yBq9MM:&imgrc=Q8zJMuNIFox-OM:

Na rysunku oznaczony jest on jako Vs. I faktycznie ten mój, też ma taką pętelkę jak na rysunku.

Bacek, źródło hałasu dobrze zidentyfikowane, po gdy ot tak delkatnie śnieży, syczy, to widać na nim malutkie kropeleczki wrzącej parującej wody.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 11 Czerwiec 2019, 12:11:39
Ok ale to pewnie normalne (w tej sytuacji a nie w ogóle) że jeżeli tak nisko się załącza to przed pełnym otwarciem też lekko popuszcza.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 11 Czerwiec 2019, 18:49:54
Kolejne wieści:

1. Więc przy tych zaworach są takie tabliczki z różnymi informacjami. Ten poprzedni był na 1.8bar. I to tłumaczy dlaczego kiedyś ekspres grzał nawet pod 1.6bara.

2. Na zaworze, który wkręciłem wczoraj jest.... 1.6bara.   Ale 1.6 to nie 1.2

3. Wymieniłem manometr. Wskazania są takie same. 1.2bara

4. Dziś trochę przy tym zaworze kręciłem, otwierałem, zamykałem. Doszło do tego że przy nagrzewaniu przy 1bar zaczął syczeć skubany, jobłem go z letka i się uspokoił.

WNIOSKI
OBYDWA ZAWORY SĄ USZKODZONE


Czekam na nowy i wtedy dalsza część opowieści. Tymczasem polećcie kolbe zmanometrem i pomiarem temperatury.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 11 Czerwiec 2019, 18:54:29
Sam sobie zrób... ;)
Tytuł: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: rubin w 12 Czerwiec 2019, 01:17:18
Czekam na nowy i wtedy dalsza część opowieści. Tymczasem polećcie kolbe zmanometrem i pomiarem temperatury.


Jeśli masz rozbieralną kolbę z gwintem - to na Allegro kupisz manometr glicerynowy za około 60 zł, do tego kolanko - ja na 3/8’’ do kolby Gaggii Classic wkręcałem taki i działał.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 12 Czerwiec 2019, 10:41:23
1. Więc przy tych zaworach są takie tabliczki z różnymi informacjami. Ten poprzedni był na 1.8bar. I to tłumaczy dlaczego kiedyś ekspres grzał nawet pod 1.6bara.
A co ma jedno do drugiego?
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 12 Czerwiec 2019, 11:46:32
Gdzieś tam wcześniej opisywałem. Nie chodzi przecież że zawór to powodował :) On to umożliwiał. Kiedyś ekspres tak był ustawiony i to działało, zawór nie był przeszkodą.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: lian w 19 Czerwiec 2019, 16:42:51
Dzień dobry,

Oto nowe fakty
- dotarł nowy zawór bezpieczeństwa na 1.8bara. Jest to dziwne, że nie ma w necie sklepu, który miałby taki zawór pod ręką. Musiał być sprowadzany.
- zawór nie pasuje. Niby pasuje, ale jednak nie, za szybko jest kołnierz za gwintem i po nawet włożeniu dwóch uszczelek, gwint puszcza kropelki wody, po rozgrzaniu się maszyny, syczy para właśnie z miejsca styku.
- Nieszczelność nie przeszkadza w przeprowadzaniu eksperymentów.
- Podkręciłem presostat znacząco i z 1.2bara podniosłem ciśnienie w bojlerze.
- ciśnienie oscyluje w pętli 1.4-1.6bara
- koncepcja dwóch uszkodzonych zaworów, tych poprzednich, potwierdziła się.

Wypiłem espresso, nic nie wiem bo jestem dziś struty kawami. Chyba mniej cierpkie.

Wskazania do dalszych działań:
- zakup zaworu cimbali, który będzie pasował
- eksperymenty kawowe w szerokim zakresie zmian ciśnienia
- dokładniejsze pomiary ciśnienia i temp. w obszarze kolby.

Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 19 Czerwiec 2019, 16:52:13
Ciśnienie 1.4-1.6 b do parzenia kawy nie jest dobrym pomysłem. Ja bym strzelał raczej w 1-1.1 b.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: kafcio w 19 Czerwiec 2019, 20:15:02
Przecież to zależy od wielkości bojlera w HX. Mały bojler musi mieć trochę wyższe. U mnie pracuje dla przykładu w okolicach 1.3-1.4. Jakby pracował w intensywnych seriach to pewnie i wyżej musiałby być ustawiony.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 19 Czerwiec 2019, 22:06:33
gwint puszcza kropelki wody, po rozgrzaniu się maszyny, syczy para właśnie z miejsca styku.
Jakiś teflon na gwint? Nie zaszkodzi a może pomóc.
Tytuł: Odp: działanie HX
Wiadomość wysłana przez: WS w 19 Czerwiec 2019, 22:10:52
Mały bojler musi mieć trochę wyższe. U mnie pracuje dla przykładu w okolicach 1.3-1.4.

Zgadzam się z @Kafciem, co do ciśnienia w małym bojlerze.