Autor Wątek: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu  (Przeczytany 7201 razy)

Offline Amakesh

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Krups Cafepresso Crematic, Kawiarka Bialetti Venus
  • Młynek: Bosch MKM 6000, Clatronic KSW 3306
Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« dnia: 20 Lipiec 2018, 13:41:50 »
Witam! Mam kawę MK Cafe BRAZIL CEMORRADO HONEY i przygotowuję ją przy pomocy kawiarki Bialetti Venus a do mielenia używam młynka Clatronic KSW 3306. Próbowałam też robić z ekspresu Krups CafePresso Crematic. Niestety w żadnym z powyższych przypadków kawa nie wychodzi dobra. Z ekspresu jest gorzka, ma dziwny posmak i niewiele aromatu. Z kawiarki jest lepsza, ale również zbyt gorzka(jakby nieco przepalona) mimo że nieubita w sitku, przygotowywana na bardzo małym ogniu a kawiarka zdejmowana z ognia i chłodzona pod kranem zaraz po usłyszeniu charakterystycznych dźwięków.. Dlaczego tak się dzieje? Czy oprócz sprzętu na smak i aromat parzonej kawy może mieć wpływ region(ciśnienie atmosferyczne) w jakim przebywamy? Powyżej opisaną procedurę przeprowadzam będąc nad morzem a parzyłam też tę samą kawę i w ten sam sposób ale będąc na Śląsku i przy pomocy zwykłej kawiarki podobnej do Florina Lungo oraz używałam młynka Bosch MKM 6000 i wtedy ta kawa wychodziła pyszna i aromatyczna. Dlaczego?  :-\

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Lipiec 2018, 13:46:29 »
Zbyt gorzka... Nic nie wspomniałeś o tym jak mielisz kawę. Może za drobno? Może wpływ na smak ma woda której używasz? A może mielisz za drobno?
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Amakesh

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Krups Cafepresso Crematic, Kawiarka Bialetti Venus
  • Młynek: Bosch MKM 6000, Clatronic KSW 3306
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:03:43 »
Mielę tak jak na zdjęciu a czasem zostawiałam grubiej zmielone i kawa wychodziła pyszna.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:28:49 »
młynek ostrzowy nie nadaje się, mieli bardzo nierówno co wyraźnie widać na tym zdjęciu. Chcesz dobrej kawy -  użyj świeżego ziarna speciality ze sprawdzonej, renomowanej palarni, a nie marketówki.
Ogólnie warto poczytać poradniki na pierwszej stronie forum, bez znajomości podstaw ani rusz.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:31:57 »
Dokładnie jak poprzednik na ostrzowym to cukier na puder można mielić ;)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:35:53 »
Mielę tak jak na zdjęciu a czasem zostawiałam grubiej zmielone i kawa wychodziła pyszna.

Widzisz co masz w młynku. Nie równomierny przemial. Grube cząstki i dużo pyłu. Skoro do tej pory kawa pomimo sposobu mielenia i źródła ziarenek wychodziła dla Ciebie dobra to ja bym przyjrzał się wodzie którą stosujesz.
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:38:51 »
Z rok temu z braku surowca kupiłem jakąś MK Cafe BRAZIL w sklepie obok i nic dobrego o niej nie mogę powiedzieć . Mocno palona, zwietrzała a smak kiepski.

Offline Czechofilka Kobieta

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Drip V60, AeroPress, French Press. Ekspres kolbowy - w trakcie kupna,
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:40:02 »
Tak swoją drogą, nie wiem czy wiesz/czy ktoś wspomniał - do kawiarki warto użyć ciepłej wody, nie zimnej. To poprawi znacznie smak kawy. ;)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:43:16 »
Tak swoją drogą, nie wiem czy wiesz/czy ktoś wspomniał - do kawiarki warto użyć ciepłej wody, nie zimnej. To poprawi znacznie smak kawy. ;)

Sluszna uwaga. Ja podgrzewam wodę do 96'C i dopiero wlewam do zbiorniczka. Całość parzenia nie trwa więcej niż 3-5 minut.
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Amakesh

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Krups Cafepresso Crematic, Kawiarka Bialetti Venus
  • Młynek: Bosch MKM 6000, Clatronic KSW 3306
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Lipiec 2018, 14:51:23 »
Co do kawy, nie jest to marketówka a świeżo palona dostępna tylko na stronie producenta/dystrybutora :) mkfresh.pl Jeśli chodzi o młynek, kawa mielona Boschem MKM 6000(który kosztował ~150zł) była ok, ale skoro piszecie, że młynek ostrzowy się nie nadaje to w takim razie jaki byście polecili?
A co do wody, w obu miejscach robiłam na zwykłej kranówce przy czym nad morzem(instalacja niecałe 10 lat) jest lepsza(choć prawdopodobnie „twarda”) niż ta na Śląsku(stara instalacja, pokomunistyczne bloki).Spróbuję zrobić jeszcze na niegazowanej Żywiec Zdrój.
« Ostatnia zmiana: 20 Lipiec 2018, 14:54:36 wysłana przez Amakesh »

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Lipiec 2018, 15:03:57 »
świeżo palona dostępna tylko na stronie producenta/dystrybutora

A jest podana data palenia?
Proponuję udać sie do najbliższego Carrefour i tam kupić sobie Żywiecki Kryształ. Ja robię kawę na tej wodzie. Mierzona miernikiem TDS ma 56ppm, dlatego też dolewam wody z dzbanka Dafi i z reguły parzę kawę wodą która ma 90ppm (mg/l).
Kawę do kawiarki mielę w swoim Comandante (ale nie pamiętam na którym kliku tak bez przekonania napiszę ze chyba 14.) kawa jest aromatyczna o super body oraz niezwykłym migdałowym smaku.
Teraz są promocje na Comandante więc warto rozważyć zakup.
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Lipiec 2018, 00:00:06 »
Jeżeli ta sama kawa, parzona taka samo w różnych miejscach świata smakuje inaczej, to przyczyną jest woda. W kranach w różnych miejscach płynie różna woda, w zależności od źródła.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Luty 2021, 10:43:48 »
Podłączę się pod temat, żeby nie zakładać nowego.

Mam pytanie do posiadaczy kawiarek i ekspresów automatycznych lub po prostu osób doświadczonych.

Co zrobi lepszą czarną kawę 30ml/120ml? Kawiarka Bialetti np 4tz  czy np Melitta Solo/Purista?

Offline LaForge

  • Wiadomości: 8
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Luty 2021, 17:58:45 »
Wg mnie w kawiarce zrobisz znacznie lepszą kawę, ale będzie to wymagać pracy, systematyczności i cierpliwości.
Ja miałem akurat Bialetti 2tz, ale udawało mi się zrobić w niej pyszną kawę. Nie mniej jednak zanim doszedłem do wprawy to sporo kawy wylałem do zlewu. Dodatkowo w późniejszym czasie moja metoda nie była oszczędna, gdyż zdejmowałem kawiarkę z ognia dość wcześnie żeby uniknąć nut goryczy. Miałem takie a'la espresso, które później rozcieńczałem wodą. Tak więc z 2tz miałem jedną kawę - około 150 ml.
Ważne też jest jaką masz kuchenkę, wg mnie najlepsze rezultaty można uzyskać gazie lub na czymś co grzeje cały czas z tą samą mocą. Jak przeprowadziłem się do mieszkania gdzie zamiast gazu była płyta ceramiczna, która na niskim poziome raz się załączała, raz wyłączała, to było mi bardzo trudno uzyskać dobry efekt.
Jest też kwestia dbania o kawiarkę. Trzeba regularnie czyścić, myć najlepiej jak tylko ostygnie oraz wymieniać uszczelkę. Bialetti pisze, że uszczelkę trzeba wymieniać raz do roku. Ja wymieniałem raz na 2 miesiące i zawsze o wymianie była zauważalna poprawa smaku.

Wydaje mi się, że trzeba zrobić listę zysków i strat i wtedy wybrać :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Luty 2021, 21:37:29 »
Po kilku latach bawienia się z kawiarką i tygodniową zabawą z Melittą Solo, to jeśli różnica w cenie jest nieważna i ma się miejsce na blacie wybieram automat Melitty. Choć z obu da się zrobić smaczną kawę. Obiekonstrukcje mają plusy i minusy. Jakbyś do tego zestawienia dodał AeroPress to wybrałbym to trzecie i tak też w domu mam Aeropress do małej czarnej i Kompresso jak mi się zachce czasem czegoś bardziej esencjonalnego.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi