Autor Wątek: Siemens czy Melitta  (Przeczytany 6459 razy)

Offline Tytus

  • Wiadomości: 2
Siemens czy Melitta
« dnia: 12 Lipiec 2018, 21:30:34 »
Witam,

Planuję zakup ekspresu (inaczej by mnie tu pewnie nie było). Przeglądając odmęty sieci mój wybór ograniczył się do:
Jura E8/E80
Siemens EQ.6 plus s700
Melitta Caffeo Barista TS Smart

Jura odpadła ze względu na brak możliwości wyjmowania bloku zaparzacza (a może to nie jest aż taki problem?). Który z pozostałych wybrać i dlaczego?

Z góry dziękuje za wszystko odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Tytus

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Siemens czy Melitta
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Lipiec 2018, 00:25:55 »
jeśli cenisz smak kawy to...żaden.
Masz to wyjaśnione w poradniku na 1 stronie forum, dużo lepsze wyniki dają metody manualne gdzie masz kontrolę nad temparaturą wody, długością ekstrakcji, stopniem przemiału itp. Jeśli smak nie jest ważny a chodzi tylko o to aby było szybko, a przy okazji masz dużo kasy na zakup + serwisowanie to kup cokolwiek ci się spodoba, wszystkie one i tak są są plastikowe i z metodą parzenia stosowaną w prawdziwym (metalowym) ekspresie ciśnieniowym mają niewiele wspólnego.

Tak czy inaczej warto pamiętać że na smak największy wpływ ma dobre, świeże ziarno, potem młynek a sam zaparzacz/ekspres to najmniej ważny element tej układanki.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2018, 00:38:00 wysłana przez grex »

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Siemens czy Melitta
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Lipiec 2018, 09:27:57 »
Ze swojej strony dodam tylko tyle, że w przypadku automatów Jura brak możliwości wyciągania bloku nie jest wadą, a sporą zaletą :)

Ekspresy Jura są zbudowane tak, że regularne czyszczenie tabletką w zupełności im wystarcza
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline kaczmar91

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Miele Cm 6300 Jura z5 II gen Siemens EQ6
Odp: Siemens czy Melitta
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Lipiec 2018, 13:35:26 »
Witam,miałem każdy z tych wymienionych ekspresów a nawet eq6 mam do tej pory razem z eq8.
Dla mnie najlepszym wyborem jest tu Siemens Eq.6 który jest najbardziej cichy,ma ceramiczne żarna,oraz jest z niego bardzo smaczna kawa. Jura to też dobry wybór a brak możliwości wyjmowania zaparzacza to akurat jest na plus bo ludzie w nim nie grzebią notorycznie:) Do Melitty sa części mega drogie a to też trzeba brać pod uwage.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Siemens czy Melitta
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Lipiec 2018, 13:44:46 »
Od kiedy ceramiczne żarna są zaletą ?

Offline kaczmar91

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Miele Cm 6300 Jura z5 II gen Siemens EQ6
Odp: Siemens czy Melitta
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Lipiec 2018, 14:05:47 »
Od kiedy nie są też mogę zapytać?
Dla mnie osobiście są lepsze nawet dlatego że w ekspresie jak by nie było ta para się uwalnia i metalowe żarna mają z tym styczność co za tym idzie mogą rdzewieć a ceramiczne już nie. Może przy nowym ekspresie tego problemu nie ma ale przy używanym? Skąd masz pewnosc w jakim stanie są żarna metalowe?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Siemens czy Melitta
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Lipiec 2018, 14:45:10 »
W konstrukcji stożkowej od zawsze. Jakość przemiału jest jednym z podstawowych czynników wpływających na jakość zaparzonej kawy. Nie wykluczam, że w automacie nie musi mieć to większego znaczenia dla użytkownika, który chce kliknąć i dostać jakiś tam napój kawowy.

Offline kaczmar91

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Miele Cm 6300 Jura z5 II gen Siemens EQ6
Odp: Siemens czy Melitta
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Lipiec 2018, 15:16:34 »
Rozumiem że na tym forum ekspresy kolbowe są przedstawiane jako najlepsze a te automatyczne jako najgorsze dziadostwo ale moim zdaniem każdy ma swój smak i nie powinien on być krytykowany. Że ja lubie kawe z automatu a z kolby nie to znaczy że pije nie kawe tylko szit? Sa takie ekspresy automatyczne które robią kawę dużo lepszą od tych dostawanych w kawiarniach . Oczywiscie na smak ma wpływ wiele aspektów takich jak: woda,rodzaj kawy,mielenie oraz proces parzenia który w automatach nowszych ciągle jest udoskonalany.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Siemens czy Melitta
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Lipiec 2018, 15:47:42 »
To już  Twoja interpretacja, w mojej wypowiedzi nic takiego nie było.

Niestety taka jest prawda, że automat nie jest najlepszym urządzeniem do zaparzania kawy. Co nie znaczy, że jest zły. Jak każdego automatu, tak i tego celem jest zmniejszenie zaangażowania człowieka. Przy dobrze ustawionym automacie z odpowiednio dobranymi ziarnami można napić się smacznej kawy.

Offline kaczmar91

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Miele Cm 6300 Jura z5 II gen Siemens EQ6
Odp: Siemens czy Melitta
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Lipiec 2018, 16:49:26 »
Oczywiście że można sie napić dobrej kawy. Mało tego można też samemu jeżeli ktoś ma taka wiedze i umiejętności ustawic ekspres tak jak sie chce po swojemu a nie tak jak producent go ustawił:)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Siemens czy Melitta
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Lipiec 2018, 19:56:13 »
robią kawę dużo lepszą od tych dostawanych w kawiarniach

Ja sprzętem za 500 złotych zrobię kawę lepszą niż w 99% kawiarni ze sprzętu za 30 tyś. zł :). To nie znaczy, że ekspres automatyczny za 5000 zrobi lepszą kawę niż kolbowy za 2000 . Jeśli mówimy o tym, że dobrą kawę zrobi osoba, która umie ustawić ekspres, to taka sama osoba, która umie korzystać z ekspresu kolbowego zrobi znacznie lepszą. Nie ma co czarować w tym temacie. Ekspresy automatyczne są kompromisem, ekspresy kolbowe (takie na poziomie) są bezkompromisowe.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline kaczmar91

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Miele Cm 6300 Jura z5 II gen Siemens EQ6
Odp: Siemens czy Melitta
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Lipiec 2018, 20:23:38 »
Amen.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi