Autor Wątek: Kolejna prośba o pomoc w zakupie.  (Przeczytany 3521 razy)

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Kolejna prośba o pomoc w zakupie.
« Odpowiedź #30 dnia: 22 Sierpień 2022, 11:44:06 »
W zestawie jest tylko kolba z dwoma wylewkami? Bo nie wiem czy zmieści się espresso do filiżanki 80ml Egg ;)
Przy prawidłowej ekstrakcji dwie strużki zbiegają się do siebie. Końcówki wylewki są od siebie oddalone o 5 cm. Najlepiej więc aby filiżanki miały min. 5 cm średnicy.  Można dokupić kolbę z pojedynczą wylewką.

I wszystko jasne :) Nie pamiętam ile Egg do espresso ma średnicy, ale może ma 5cm :)

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Kolejna prośba o pomoc w zakupie.
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Sierpień 2022, 11:45:06 »
Przy prawidłowej ekstrakcji dwie strużki zbiegają się do siebie

Heh. to moje strużki jak pies z kotem.


Wrzuć jakiś filmik :) A już widzisz jakieś postępy w creamie i smaku? Już kilka dni go "męczysz" :)

Offline jburek

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Ascasso DUO PID V2
  • Młynek: Eureka Mignon Silent
Odp: Kolejna prośba o pomoc w zakupie.
« Odpowiedź #32 dnia: 22 Sierpień 2022, 13:50:46 »
Cytat: jburek w Dzisiaj o 11:29:44

    Cytat: Janusz w Dzisiaj o 10:29:54

        Przy prawidłowej ekstrakcji dwie strużki zbiegają się do siebie


    Heh. to moje strużki jak pies z kotem.


Wrzuć jakiś filmik :) A już widzisz jakieś postępy w creamie i smaku? Już kilka dni go "męczysz"


Tak, widzę ogromny postęp - tym razem nie żartuję. Przez 5 lat miałem Dream - tamten model nie ma manometru. Kupiłem wtedy ekspres, młynek i robiłem kawę. Czasami się dziwiłem, gdzie ci ludzie widzą jakieś różnice w gatunkach kawy - przecież wszystko smakuje tak samo....
No i jak przyszedł DUO PID z manometrem i wskazówkami od p. @Janusz to nagle się okazało, że wszystko robiłem źle :) Jak zmieliłem ziarno tak jak wcześniej i zacząłem parzyć - wskazówka manometru ani drgnęła. Pierwsza myśl - zepsuty. Dopiero potem się zorientowałem, że problem lezy w grubości mielenia. Po chwili eksperymentów - EUREKA ! Wiem jak to brzmi, ale nagle się okazało, że kawa smakuje zupełnie inaczej. Przez 5 lat kolbowym robiłem w zasadzie kawę przelewową - ziarno tak grubo mieliłem, że nie było ciśnienia - woda się w zasadzie przelewała....

"Minus" jest taki, że trzeba się znacznie bardziej postarać - drobna modyfikacja nastaw (np wcześniej wspomnianej grubości mielenia) powoduje, że kawa z całkiem całkiem zmienia sie w okropną :) No ale to już kwestia wprawy - w końcu wygląda na to, że z grubsza wiem co robię :)
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień 2022, 13:58:08 wysłana przez jburek »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolejna prośba o pomoc w zakupie.
« Odpowiedź #33 dnia: 22 Sierpień 2022, 13:57:33 »
To trzeba było już wtedy zgłosić się na małe przeszkolenie ! :picardpalm:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Matius22

  • Wiadomości: 451
  • Ekspres: Linea Mini, chemex, V60
  • Młynek: DF83, Fellow Ode 2, Timemore C3, piecyk Kaffelogic Nano 7
Odp: Kolejna prośba o pomoc w zakupie.
« Odpowiedź #34 dnia: 22 Sierpień 2022, 14:00:40 »
W zestawie jest tylko kolba z dwoma wylewkami? Bo nie wiem czy zmieści się espresso do filiżanki 80ml Egg ;)
Przy prawidłowej ekstrakcji dwie strużki zbiegają się do siebie. Końcówki wylewki są od siebie oddalone o 5 cm. Najlepiej więc aby filiżanki miały min. 5 cm średnicy.  Można dokupić kolbę z pojedynczą wylewką.

I wszystko jasne :) Nie pamiętam ile Egg do espresso ma średnicy, ale może ma 5cm :)

Loveramics egg 80ml ma 65mm średnicy.
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Kolejna prośba o pomoc w zakupie.
« Odpowiedź #35 dnia: 22 Sierpień 2022, 14:30:28 »
Dzięki za wymiar :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Kolejna prośba o pomoc w zakupie.
« Odpowiedź #36 dnia: 22 Sierpień 2022, 17:09:37 »
Przez 5 lat kolbowym robiłem w zasadzie kawę przelewową - ziarno tak grubo mieliłem, że nie było ciśnienia - woda się w zasadzie przelewała....

 :wow2: o kurcze...
A Dreama też brałeś u Janusza? Bo ja przy zakupie swojego spędziłem tam ponad godzinę najpierw patrząc co robią z moim nowym ekspresem, a potem sam się bawiąc pod czujnym okiem. I wchodząc kompletnie zielony wyszedłem o tyle mniej zielony, że już coś trochę przypominające espresso mi w domu wychodziło :)

Offline jburek

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Ascasso DUO PID V2
  • Młynek: Eureka Mignon Silent
Odp: Kolejna prośba o pomoc w zakupie.
« Odpowiedź #37 dnia: 23 Sierpień 2022, 07:42:38 »
Tak, u @Janusz, ale z wysyłką.
Teraz chyba skorzystam ze szkolenia "on-line" :)

Offline psiel

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: ASCASO STEEL DUO PID V2
  • Młynek: G-IOTA Titanium
Odp: Kolejna prośba o pomoc w zakupie.
« Odpowiedź #38 dnia: 23 Sierpień 2022, 12:20:12 »
Teraz chyba skorzystam ze szkolenia "on-line"
Ja pewnie też ;-)

Ja od wczoraj zrobiłem jakieś 12-14 kaw, głównie espresso. Nastawiłem ciśnienie tak jak sugerował @Janusz na 10 barów przy ślepym sitku - teraz przy ekstrakcji mam faktycznie jakieś 9 barów, wcześniej jakieś 11. Sitko wybrałem te do podwójnego espresso (wiele dziurek) sypie około 17-17,5g zmielonej kawy. Preinfuzje nastawiłem dla pojedyńczej i podwójnej kawy 5sek. Cały proces parzenia dla podwójnego ustawiłem na 30sek i 95stC. Jakie efekty? Na początku za mocno zmielona - nic się do filiżanki nie wylało. Innym razem wylało się około 20 g naparu i tak aż polało się 50g. Z początku to nawet próbowałem pić, ale później odpuściłem. Cieszyłem się, że sprzęt umożliwia mi "wyprodukowanie" takiej kawki. Teraz zatrzymałem się na około 37-40g naparu (podwójne espresso). Jaki smak? Kawa na jakiej się bawię to złota lavazza czyli tak średnio. Taka mi się ostała z automatu. Na pewno smak jest dużo bardziej intensywny niż na Nivonie, której używałem jeszcze do niedawna, ale czy jest smaczna? Chyba nie, ale to raczej wina kawy, jest za kwaśna, ale może to tylko moje tłumaczenia a wina leży w zupełnym braku umiejętności :-)
Teraz latte. Próbowałem ze 3 razy. Mleko spienia się błyskawicznie. Nie liczyłem, ale sądzę, że 30 sek i jakieś 150ml mleka spienione (trudno utrzymać dzbanek). Raz mi wyszło (oczywiście żadnych wzorków) i kawa była taka jak z kawiarni :) Więc widzę swoje duże braki, ale już na tym wczesnym etapie dostrzegam światełko w tunelu.

W zestawie jest 7 sitek. Te z dziurkami na spodzie mnie nurtują - to są te do jeszcze lepszej cremy? Które to do saszetek?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolejna prośba o pomoc w zakupie.
« Odpowiedź #39 dnia: 23 Sierpień 2022, 12:45:12 »
Zacznijmy od sitek. Te z jedną malutką dziurką na spodzie to są sitka ciśnieniowe tzw. supercream do kaw mielonych, marketowych. Nie używaj ich do kaw mielonych pod espresso z młynka bo szybko zapchasz podwójne dno. Jeśli używasz kaw mielonych w młynku to używają wyłącznie sitka pojedynczego z oznaczeniem 7g oraz podwójnego z oznaczeniem 14g z wielona dziurkami na spodzie. Zawsze przy tym lepsze espresso uzyskasz stosując podwójne sitko 14g i lejąc kawę do dwóch filiżanek espresso niż stosując pojedyncze sitko. Sitko do saszetek POD to to które jest najniższe (podobne do sitka pojedynczego 7g).
Następna sprawa to kawa. Radzę zrezygnować z tej Lavazza Gold i kupić w to miejsce jakąś świeżo paloną kawę. Świetnie się sprawdza nasza CAFFE BARCA Blue lub Green. Jeśli chcesz zaznać bardziej owocowych smaków to CAFFE BARCA Black. Możesz też spróbować kaw z lokalnych palarni. Jest ich kilka we Wrocławiu. Np. Czarny Deszcz.
Jeśli mogę coś więcej pomóc to proszę o telefon do mnie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline psiel

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: ASCASO STEEL DUO PID V2
  • Młynek: G-IOTA Titanium
Odp: Kolejna prośba o pomoc w zakupie.
« Odpowiedź #40 dnia: 23 Sierpień 2022, 13:21:05 »
Jeśli mogę coś więcej pomóc to proszę o telefon do mnie.
Tak, dzięki.
Postaram się jutro znaleźć czas. O której najlepiej?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolejna prośba o pomoc w zakupie.
« Odpowiedź #41 dnia: 23 Sierpień 2022, 13:33:08 »
Wysłałem wiadomość na priv.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi