Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 241614 razy)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #405 dnia: 21 Marzec 2018, 20:11:51 »
Jeśli jest gorycz, to może powinieneś jednak grubiej zmielić.

Pierwszym razem zmieliłem na 22, dzisiaj piłem już na 25 i wciąż gorycz. Spróbuję na 27 lub 28, a jeśli gorycz nie ustąpi, to zejdę z temperaturą. Muszę dostosować kawę do wody :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline bigos Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Fracino Retro
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #406 dnia: 21 Marzec 2018, 20:35:59 »
Próbowałem z różnymi butelkowanymi wodami. Bywało różnie, ale ostatecznie zawsze smaczniej z filtra niż z butelki. Uważam, że Żywiec Zdrój najbardziej zbliżony jest do tego co uzyskiwałem przy użyciu filtrów Dafi. Brita wypada gorzej. Więcej kwasków. Tyle, że to wszystko do czasu. Nadeszła zaskakująca zmiana. Od momentu kupienia Żywieckiego Kryształu i dostrojenia się odpowiednio do nowej wody -kilkanaście kaw, drobne zmiany i... kurczę ŻK jest najlepszy. Nie byłem do końca przekonany, a tu niespodzianka.
żywiecki kryształ poddajesz filtrowaniu czy bezpośrednio do ekspresu?


Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #407 dnia: 21 Marzec 2018, 20:47:49 »
żywiecki kryształ poddajesz filtrowaniu czy bezpośrednio do ekspresu?
Na ten moment tylko alternatywy :) Bez filtracji.

Offline pistolero

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Mr.Clever, Aeropress, Phin, V60, Moka, FP.
  • Młynek: Comandante MK3 IRONHEART, Wilfa 130B, Rhinowares
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #408 dnia: 21 Marzec 2018, 20:54:02 »

Od momentu kupienia Żywieckiego Kryształu i dostrojenia się odpowiednio do nowej wody -kilkanaście kaw, drobne zmiany i... kurczę ŻK jest najlepszy. Nie byłem do końca przekonany, a tu niespodzianka.
Wszystkie inne wody butelkowane, najlepsze kranówki filtrowane, nie mogą się równać z Żywieckim Kryształem.

Ale niektórzy ciągle chcą wyważać otwarte drzwi...

Choć rozumię, że ktoś może być przyzwyczajony do tego co pił do tej pory, czyli w większości przypadków - do fatalnej polskiej wody...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #409 dnia: 21 Marzec 2018, 20:59:05 »
Pierwszym razem zmieliłem na 22, dzisiaj piłem już na 25 i wciąż gorycz.
Skoro jest gorycz na grubszym mieleniu i różnych wodach, to obawiam się że problem tkwi albo w kawie albo w Tobie, bo każdego organizm może odrzucać jakieś substancje. Ja mam tak w stosunku do niektórych kaw, że nie jestem w stanie ich pić. Czuję coś cierpko-goryczkowego, nie do przejścia, a inne osoby w stosunku do tej samej kawy nie mają problemu.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #410 dnia: 21 Marzec 2018, 21:37:58 »

Brita wypada gorzej. Więcej kwasków.
Czyli lepiej ;)

Wydobywana z otworu Gracyjana w Chrapczewie gm. Dobra k/Turku. (mi to niewiele mówi).
To nie to źródło.


Skoro jest taki genialny to muszę koniecznie spróbować 
To nie jest genialna woda. Ma sporo zalet, ale niestety nie jest dobra na wszystko. Przede wszystkim jest dobra dla sprzętu, bardzo niska zawartość kamieniogennych minerałów. A przelewy raz lepiej, raz gorzej -- zależy od palarni i preferencji.

Jeśli kawa ekstrahuje się zbyt mocno to zmieniam wodę, albo dolewam innej aby podbić ppm.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #411 dnia: 21 Marzec 2018, 22:07:43 »



Brita wypada gorzej. Więcej kwasków.
Czyli lepiej ;)

Indywidualne preferencje ;) Prawda jest taka, że najlepiej jest dobierać wodę do własnych oczekiwań. Mnie ŻK przypadł do gustu - trzeba mieć też na uwadze to, że do tej pory na tej wodzie parzyłem 3 różne kawy. Będę próbował dalej i dzielił się własnymi spostrzeżeniami. Na ten moment jest fajnie.

Offline Ness

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Comandante MK3 nitro
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #412 dnia: 21 Marzec 2018, 22:40:38 »
Pierwszym razem zmieliłem na 22, dzisiaj piłem już na 25 i wciąż gorycz.
Skoro jest gorycz na grubszym mieleniu i różnych wodach, to obawiam się że problem tkwi albo w kawie albo w Tobie, bo każdego organizm może odrzucać jakieś substancje. Ja mam tak w stosunku do niektórych kaw, że nie jestem w stanie ich pić. Czuję coś cierpko-goryczkowego, nie do przejścia, a inne osoby w stosunku do tej samej kawy nie mają problemu.

Myślałem, że jestem jedyny co "ześwirował"...
1 kawa, 5 osób, tylko ja czuję coś okropnego czego nie czują inni 😊
Ciekawa sprawa

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #413 dnia: 21 Marzec 2018, 23:39:18 »
Nie jesteśmy tacy sami, i nie mamy takich samych potrzeb jak to wmawiają nam mass media. Ponoć niedawne badania zadziwiły naukowców jak skutecznie i intensywnie układ pokarmowy komunikuje się z mózgiem.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #414 dnia: 22 Marzec 2018, 09:35:02 »
Namierzylem ŻK. Dzisiaj pojadę i go kupię. Ponieważ mam kawałek kupię od razu 10 butelek, przynajmniej na powtarzalnej wodzie będzie można dopracować inne zmienne... :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #415 dnia: 22 Marzec 2018, 10:07:28 »
Nie jesteśmy tacy sami, i nie mamy takich samych potrzeb jak to wmawiają nam mass media. Ponoć niedawne badania zadziwiły naukowców jak skutecznie i intensywnie układ pokarmowy komunikuje się z mózgiem.

Ciekawe, offtopic - podasz jakiś link?

Namierzylem ŻK. Dzisiaj pojadę i go kupię. Ponieważ mam kawałek kupię od razu 10 butelek, przynajmniej na powtarzalnej wodzie będzie można dopracować inne zmienne...

U mnie w mieście ta woda jest tylko w Carrefour. Carrefour mam 2, daleko od siebie. W każdym z nich jak jest, to tylko kilka sztuk. Masakra :)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #416 dnia: 22 Marzec 2018, 11:23:04 »
U mnie w jedynym Carrefourze na drugim końcu miasta była sobie kiedyś 1 butelka. Od tamtego czasu nie ma. Nawet zadzwoniłem do przedstawiciela zapytać czy w moim mieście jest oprócz tego gdzieś dostępna. Niestety nie.
Ale na szczęście w międzyczasie ochłonąłem i stwierdziłem, że nie dam się zwariować. Moja kranówa po filtrze dzbankowym Dafi jest całkiem ok.

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #417 dnia: 22 Marzec 2018, 11:31:50 »
Dla poszukujących kryształu żywieckiego może cenna być informacja, ze można ten rarytas nabyć na popularnym portalu aukcyjnym w chyba niewygórowanej cenie ;)
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #418 dnia: 22 Marzec 2018, 11:40:02 »
Albo w hurtowniach spożywczych, internetowych. Właśnie rozważam zakup, w cenie 3 zł za baniak, tylko problem jest taki, że musiałbym zamówić 16 butli 5-litrowych, żeby przyjęli zamówienie ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #419 dnia: 22 Marzec 2018, 11:54:46 »
To jest myśl :taktak: Tylko kurierów szkoda, którzy to dźwigać będą :mrgreen:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi