Autor Wątek: Kawiarka 3tz indukcja czy elektryk?  (Przeczytany 2047 razy)

Offline Jarzyn

  • Wiadomości: 1
Kawiarka 3tz indukcja czy elektryk?
« dnia: 10 Luty 2020, 12:30:13 »
Witam wszystkich.

Jestem totalny świeżak i kawę pijam tylko w kawiarniach itd. Siedzę i przeglądam forum nie pierwszy raz i szukam non stop informacji ale już się pogubiłem.
Zdecydowałem się w końcu żeby kupić kawiarkę (i jakiś spieniacz ale nie ten bzyk ręczny na baterie tylko coś lepszego a jak dozbieram za miesiąc czy dwa to jakiś lepszy młynek a na razie niestety zmielona będzie ale to się odezwę w tym temacie później), chyba będzie to 3tz bo piję raczej latte na podwójnym albo potrójnym chociaż na inny rodzaj też jestem otwarty. Nie mam pewności tylko czy taka 3tz znowu da radę na dwie osoby jeśli chodzi o ilość płynu. W każdym razie ważne żebym ja mógł co rano sobie tak coś a'la latte na podwójnym.

Problem jest następujący: mam indukcje Electrolux EHH3634F9K kupioną 2 lata temu. Na infolinie nie idzie się dodzwonić a w instrukcji nie ma podanej minimalnej średnicy naczynia. Wspominają tylko żeby używać 12,5 cm do 14,5 cm bo na naczynie o mniejszej średnicy niepotrzebnie się traci energie z całego pola co jest logiczne natomiast nie wspominają, że mniejsza średnica nie zadziała. Nie mam jak tego sprawdzić, ani naczynia ani znajomych co używają kawiarki itd. Co zrobić? Kupić w ciemno i ewentualnie jak nie zadziała to te płytki pod kawiarke dodatkowe czy od razu szukać elektryka? Z drugiej strony jak przegladałem "fajne elektryki" to są po 500zł a to jakieś 2x za dużo na samą kawiarke i początek przygody  :( Potrzebuję pomocy w tym temacie jak i w wyborze samej kawiarki i firmy.

Pozdrawiam z deszczowej Łodzi  ;)

Offline NinaSimone20

    • Brak
  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Jura we8, kawiarka Bialetti
  • Młynek: poluje na timemore slim
Odp: Kawiarka 3tz indukcja czy elektryk?
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Luty 2020, 23:16:49 »
Polecam kawiarke bialetti na indukcje. Wcześniej miałam tradycyjna tej samej firmy aluminiowa. I tak. Ten osad który nachodzi przy każdej kolejnej kawie do naczynia jest fajny, ale to aluminium! No i te płytki na indukcje mi nie wygrzewaly naparu. Zawsze był letni. A przesłany do kubka zimny. Kawiarka na indukcje to zawsze sterylne czyste (jak nowe) naczynie. Smak czystej kawy. 1tz to takie 50ml. Dla mnie 3 tz to za mało. Pije kawę czarna i latte mam 4 tz. Pamiętaj, że sotko musi być wypełnione na ful. A wody tylko pod zaworek. 12tz to dla mnie optymalnie na 2 os

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka 3tz indukcja czy elektryk?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Luty 2020, 23:52:20 »
hmmm ileś lat używałem kawiarek a połowy nie zrozumiałem :(

O co chodzi z kawiarka na indukcję? Znaczy się z stali nierdzewnej, żeby zadziałała na indukcji? Tak zakładam :)

O co chodzi z aluminiowym osadem? Osad się robi z kawy, jak się go umyje to go nie ma, tak samo przy stalowej i aluminiowej. I aluminium po latach matowieje, wżery można sobie zafundować, ale żeby osad zmieniał coś? No stalową pewnie można do zmywarki wciepnąć, chyba, bo o co może innego chodzić z sterylną kawiarką dla każdego użycia?

A co z tym smakiem czystek kawy? z aluminiowej miała inny smak? Znam teorie o uwalnianiu się aluminium do żywności i słyszałem o aspektach zdrowotnych, sam bym się nad stalową dziś zastanawiał, ale żeby to smak zmieniało jeszcze nie słyszałem

O co chodzi z wygrzewaniem naparu przez płytki? Jak się kawa zrobiła, to znaczy że się woda w zbiorniczku zagotowała, czyli stykło ciepła, ty to potem jeszcze podgrzewasz jakoś? Nie żebym chciał do płytki zachęcać, jak nie działają najlepiej to cenna informacja, poprostu nie czaję grzania naparu?

Offline NinaSimone20

    • Brak
  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Jura we8, kawiarka Bialetti
  • Młynek: poluje na timemore slim
Odp: Kawiarka 3tz indukcja czy elektryk?
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Luty 2020, 08:56:57 »
hmmm ileś lat używałem kawiarek a połowy nie zrozumiałem :(

O co chodzi z kawiarka na indukcję? Znaczy się z stali nierdzewnej, żeby zadziałała na indukcji? Tak zakładam :)

O co chodzi z aluminiowym osadem? Osad się robi z kawy, jak się go umyje to go nie ma, tak samo przy stalowej i aluminiowej. I aluminium po latach matowieje, wżery można sobie zafundować, ale żeby osad zmieniał coś? No stalową pewnie można do zmywarki wciepnąć, chyba, bo o co może innego chodzić z sterylną kawiarką dla każdego użycia?

A co z tym smakiem czystek kawy? z aluminiowej miała inny smak? Znam teorie o uwalnianiu się aluminium do żywności i słyszałem o aspektach zdrowotnych, sam bym się nad stalową dziś zastanawiał, ale żeby to smak zmieniało jeszcze nie słyszałem

O co chodzi z wygrzewaniem naparu przez płytki? Jak się kawa zrobiła, to znaczy że się woda w zbiorniczku zagotowała, czyli stykło ciepła, ty to potem jeszcze podgrzewasz jakoś? Nie żebym chciał do płytki zachęcać, jak nie działają najlepiej to cenna informacja, poprostu nie czaję grzania naparu?
Jeszcze raz. Tak. Kawa z aluminium miała inny smak. Moja pierwsza kawiarka była aluminiowa i z różnych rad wywnioskowalam, że lepiej tego osadu z kawy nie myć. Później dokupilam do niej płytki na indukcje. I nie wiem czy słaba jakość czy nie wspolgralo z indukcja, ale płytka nie oddawala tyle ciepła co klasyczny płomień. I w efekcie miałam letnia kawę prosto z plyty. Kupilam stalowa kawiarke i jestem zadowolona. Łatwo się myje. Nic się z nią nie dzieje. Kawa gorącą. Jednak czuje różnice lepsza kawa jest z płomienia niż z plyty

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka 3tz indukcja czy elektryk?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Luty 2020, 10:12:09 »
... z różnych rad wywnioskowalam, że lepiej tego osadu z kawy nie myć. ...

taaaa też słyszałem te teorie o "szlachetnej patynie", syf zwykły który trzeba myć :picardpalm: no ale mycie kawiarki jest upierdliwe i właśnie przez nie coraz rzadziej ich używam, rozleniwiłem się a osado-patynki nie zniese ;)

... w efekcie miałam letnia kawę prosto z plyty...

To że płytki się nie sprawdzały i sama stalowa kawiarka działa na indukcji lepiej, to wszystko rozumiem i absolutnie nie neguję, doświadczeń z płytkami nie mam żadnych. Zaciekawiło mnie samo to, że skoro kawa się zrobiła, woda przepchała do góry, więc musiała zacząć wrzeć w zbiorniczku a kawa była letnia. Może na indukcji stalowa kawiarka nagrzewa się bardziej równomiernie niż na płycie, nie wiem, nieważne, ino nie pij za gorącej kawy bo to gardłu szkodzi ;)

Offline KamilD

  • Wiadomości: 31
Odp: Kawiarka 3tz indukcja czy elektryk?
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Kwiecień 2020, 12:55:30 »
Polecam kawiarke bialetti na indukcje. Wcześniej miałam tradycyjna tej samej firmy aluminiowa. I tak. Ten osad który nachodzi przy każdej kolejnej kawie do naczynia jest fajny, ale to aluminium! No i te płytki na indukcje mi nie wygrzewaly naparu. Zawsze był letni. A przesłany do kubka zimny. Kawiarka na indukcje to zawsze sterylne czyste (jak nowe) naczynie. Smak czystej kawy. 1tz to takie 50ml. Dla mnie 3 tz to za mało. Pije kawę czarna i latte mam 4 tz. Pamiętaj, że sotko musi być wypełnione na ful. A wody tylko pod zaworek. 12tz to dla mnie optymalnie na 2 os

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka


Ile kawy wchodzi (gram) do balleti 4tz?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi