Autor Wątek: Clever Dripper  (Przeczytany 81182 razy)

Offline BloodCat Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #150 dnia: 26 Luty 2020, 14:12:59 »
Nie wiem czy mogę tak pod swoim postem.. Ale nie widzę odzewu a mi zależy...
Dobrał już ktoś z Was jakieś porządne filtry do Clevera S (small 1-2 cup 300 ml) i jest zadowolony? Jak pisałem oryginalne są świetne ale praktycznie niedostępne. Filtry rozmiar 2 wydaje się, że powinny pasować, tylko jakie brać, żeby dobrze kapało? Czy może zginacie stożkowe Hario?
Dzięki.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #151 dnia: 26 Luty 2020, 14:15:19 »
Filtry Melitta są ok.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #152 dnia: 26 Luty 2020, 15:38:55 »
Melitty jak dal mnie najlepsze, w rozmiarze 2 są też Rossmannowe filtry Rubin, moim zdaniem dobrej jakości i nie zatykają się. Przepływ mają minimalnie szybszy niż Melitty.

Offline BloodCat Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #153 dnia: 26 Luty 2020, 16:26:08 »
Rozumiem, że piszcie o Melittach 102, brązowe z 3 'strefami' aromatu. Takie znalazłem i zastanawiałem się, czy te dziurki nie będą miały jakiegoś znacznia przy Cleverze. Ale za tą kasę sprawdzę. : ) Widziałem też w jednym z 'naszych' sklepów jakieś białe no name, wydające się spoko i o bardzo przybliżonym rozmiarze. Chodzi o to by można było Clevera przykryć bez cięcia.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #154 dnia: 26 Luty 2020, 17:44:12 »
ja w mniejszym cleverze używam melitty 1x4, sam kształt pasuje tylko wystają poza rant, nie przeszkadza to zbytnio. Nieco nielogicznie, ale 1x4 chodź większe, to bywają tańsze od 102. Nie polecam tyko tych intense, pooooowoli to spływa z nich

a swoją drogą filtry V60-02 też dobrze pasują i szybko spływają ale zauważalnie droższe są

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #155 dnia: 21 Lipiec 2020, 13:31:12 »
Podobno nie ma głupich pytań a tylko głupie odpowiedzi więc zaryzykuje i zapytam :)
- Chcąc zaparzyć 150mlnaparu będzie jakaś różnica czy użyje się mniejszego Clevera S czy większego L? chodzi mi oczywiście o różnice w naparze :) - innymi słowy czy jest jakaś różnica w budowie - np. inna średnica dziurek w podstawie z powodu której powinno się sugerować rozmiarem Clevera planując wielkość naparu,
Domyślam się, że nie ma różnicy i w każdym można tak samo przygotować napar 150ml bez różnicy w smaku ale mimo wszystko zapytam :)
A tak na marginesie czemu tak trudno dostać te mniejsze Clevery?
I przy okazji jeszcze jedno pytanie odnośnie filtrów Melitty:
jaka jest różnica między tymi "CLASIC" a "GOURMET?, i czy lepiej wybrać bielone czy szare?
z góry dziękuję za konstruktywną odpowiedź :)
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #156 dnia: 21 Lipiec 2020, 14:35:54 »
nie miałem okazji trzymać obu naraz ale nie słyszałem też, żeby ktoś porównywał rozmiary kulki i spływu. Nie reguluje się tego, raczej doskwiera przytykający się filtr. Za to sprawdzałem filtry kiedyś i obydwa kształt mają ten sam, duży clever jest poprostu wyższy i więcej do niego wchodzi. Więc uważam że będzie to jeden pieron w którym zrobisz kawę, wyjdzie tak samo.

Ja kupiłem mniejszy do pracy, bo jego pojemność po normalnym zalaniu wychodzi właśnie na typowy kubek, więc nie trzeba zalewać na wadze, chlust z dzbanka "do pełna" :) jego pojemność to teoretycznie 300ml ale to całkowita, do rantu, ciężko zrobić 18/300.

Co do filtrów to podtrzymuję wcześniejszy wpis, nie intense, bo są intensywnie złe ;) Ja wolę classic, ale i gourmet miałem i były ok, zostawiły wrażenie, że wręcz mocniej odfiltrowują ale to już kwestia gustu albo porównania bezpośrednio. Na dziś np mam filtry v60.

Pogdybam chętnie czemu jest mało popularny, moim zdaniem ma wbrew pozorom nie tak dużą grupę odbiorców, np ja cenię clevera za wielką prostotę i polecam jako rozwiązanie ale w domu wolę dripa a i w pracy czy na wyjeździe i tak raczej wybieram aeropressa. Dla zwyczajowego pijacza sypanej znowu problemem będzie cena, to w końcu tylko plastikowy dynks a praktycznie za stówę. Myślę, że taki rodzaj zaparzania zdobędzie na popularności na co liczę chociażby przez pojawienie się odpowiednika hario, znacznie droższego ale i inaczej wykonanego. No i hario to hario, inna skala rozpoznawalności.
Brewista ma fajny odpowiednik, ale na filtry harmonijki, w stanach popularne bardziej, u nas jednak rzadsze i droższe, Bonavita też próbowała ale poszła w porcelanę i wyszła im konstrukcja droga i o nieco przekomplikowanej budowie. Jak hario nie podbije rynku to już nikt nie podbije :D

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #157 dnia: 21 Lipiec 2020, 19:32:00 »
Na  European Coffee Trip w kwietniu był fajny materiał o cleverze. Trochę o wadach, zaletach, przepis, trochę tipów i pokazany nowy ładniejszy model.


Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #158 dnia: 22 Lipiec 2020, 00:50:49 »
Cz ktoś wie może gdzie można kupić Clever Dripper S - ten mniejszy ? nie interesuje mnie Aliexpres czy inne zagraniczne sklepy ...... będę wdzięczny za info lub linka
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #159 dnia: 22 Lipiec 2020, 08:16:15 »
jeśli chodzi wybór między mniejszy/większy, to mogę przypuszczać, że w przypadku tej konstrukcji wpływ wielkości będzie minimalny i stosunkowo mniejszy niż w innych metodach. Bo to ty sam ustalacz długość ekstrakcji. Ważne żeby dobrze wyparzyć urządzenie i zachować temperature.
BTW jadę na filtrach Technivorma.
@trez Hario ma plany wypuścić swoją wersji clevera?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #160 dnia: 22 Lipiec 2020, 08:36:31 »
to nawet nie plany tylko produkt na rynku: https://www.coffeedesk.pl/product/10432/Hario-Zestaw-Immersion-Switch-Drip-V60-02--Filtry

Nie pamiętam, ale z pół roku temu, może trochę więcej, się pojawił ale bez większego rozgłosu, prosty mechanizm z kulką, jaki w driperze do herbaty używają od dawna, powinien być trwały i spoko w czyszczeniu, ale nie miałem, nie używałem, to nie potwierdzę :)

Po za tym ładny, szklany, cena dość spora ale tez bez przesady, made in japan a szkło wkońcu swoje mają, no i niezbyt duży, raczej odpowiednik małego clevera

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #161 dnia: 05 Sierpień 2020, 21:46:19 »
Panie/Panowie mam pytanie :)
Zaczynam zabawę z CD i zrobiłem sobie takie porównanie:
      Dwie próby: ten sam młynek, przemiał, doza, kawa tj. Severin 3873, pozycja młynka 7/10 (na oko ten przemiał jest drobniejszy niż obserwuje na filmikach czy fotkach tzn brak większych kawałków tj gruzu), doza 16g, 250ml wody, kawa Ethiopia Yirgacheffe Aricha Washing, filtry oryginalne w zestawie do CD, temperatura wody 94stopnie.
      Przepis ten sam tj:przelanie filtra a następnie zalanie kawy -  1:30 przełamanie kożucha , 3:00 CD na kubek

I próba kawa była wsypana do filtra a następnie zalana wodą - po położeniu na kubku woda przelała się po 1:30min
II próba kawa była wsypana do zalanego wodą CD - po położeniu na kubku woda przelała się w 37sec

Nie jestem sensorykiem więc niuansów nie jestem w stanie opisać a I próbę robiłem rano a II wieczorem (więc porównanie też troche z d...) ale obydwie kawy mi smakowały, były jak dla mnie delikatne z wyczuwalnymi nutami owocowymi, bez goryczy czy cierpkości - jednym słowem obydwie były smaczne.

I tu moje pytanie, z tego co czytałem to z przemiałem powinno się celować w okolice 1-1:30min ale jak widać duże znaczenie ma wybranie metody I lub II - czy czas przelewania wody przez kawę ma jakieś większe znaczenie? wiem, wiem pewnie ktoś napisze skoro obydwie smakowały mi tak samo to po co kombinować ale tak jak pisałem jestem początkujący więc może dostanę jakieś wskazówki w jakim iść kierunku, żeby było jeszcze lepiej a nie oddalać się od jak najlepszego smaku bezsensownym kombinowaniem :) - czy te 37sec to nie zdecydowanie za krótko? jeśli ktoś przebrnął przez moje filozoficzne wypociny i postara się coś doradzić to z góry dziękuję ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2020, 21:50:18 wysłana przez ralph »
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #162 dnia: 05 Sierpień 2020, 22:04:51 »
Jeżeli kawa Ci smakuje, to jest ok. Jednak starałbym się przedłużyć proces samego przelewania, chyba z przyzwyczajenia, do jednej minuty. 37 sekund, to nigdy nie miałem, a forumowicze raczej skarżą się na powolność tego procesu. Można więc mniemać, że korzystasz ze zbyt grubego przemiału.

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #163 dnia: 05 Sierpień 2020, 22:45:02 »
37 sekund, to nigdy nie miałem, a forumowicze raczej skarżą się na powolność tego procesu. Można więc mniemać, że korzystasz ze zbyt grubego przemiału.
A wrzucałeś kiedyś przemiał na na wodę a nie do filtra? Tak jak pisałem ten sam przemiał w zależności od wyboru metody I czy II daje różnice ok 1min
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #164 dnia: 05 Sierpień 2020, 23:02:59 »
37 sekund, to nigdy nie miałem, a forumowicze raczej skarżą się na powolność tego procesu. Można więc mniemać, że korzystasz ze zbyt grubego przemiału.
A wrzucałeś kiedyś przemiał na na wodę a nie do filtra? Tak jak pisałem ten sam przemiał w zależności od wyboru metody I czy II daje różnice ok 1min
Tak!
Zawsze wychodzi jak się Clevera używa podobnie do syfonu [emoji106] Przemiał jak do v60, przelać filtr, postawić zaparzacz na wagę i nalać wodę, wsypać kawę - zamieszać i przykryć. Po 1:30 odkryć i przełamać kożuch. 2:00 stawiamy na kubku lub serwerze. Powinno się przelać do ok. 3minut.

Smacznego!
Paweł

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi