Autor Wątek: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu  (Przeczytany 52456 razy)

Offline Avanti

    • brak
  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #60 dnia: 09 Czerwiec 2018, 00:34:49 »
Ujęcie 2: zawór przeciwzwrotny->zbiornik ciśnieniowy na trójniku-> trójnik na wylewkę do zlewu -> mineralizator chyba dolomitowy-> trójnik na wylewkę do zlewu i do ekspresu.

Hej! Chciałem lekko temat odgrzać bo w planie mam nabyć drogą kupna rota-Rocket z przyłączem wody. Posiadam już RO ale ciagle szukam potwierdzenia, że stosunkowo małe ciśnienie na wyjściu zasobnika jest wystarczające, żeby zasilić ekspres na przyłączu wodociągowym.
@Miklas - czy Twój RO zasila ekspres przez przyłącze wodociągowe? Czy są jakieś minusy wynikające z niskiego ciśnienia na wejściu wody do ekspresu (np. dłuższe napełniania bojlera czy wydatek pary)?
Adam

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2018, 00:40:13 wysłana przez Avanti »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #61 dnia: 09 Czerwiec 2018, 05:24:07 »
Musisz mieć wpięty w instalację zbiornik ciśnieniowy, poza tym żadnych minusów.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #62 dnia: 09 Czerwiec 2018, 11:08:48 »
Ujęcie 2: zawór przeciwzwrotny->zbiornik ciśnieniowy na trójniku-> trójnik na wylewkę do zlewu -> mineralizator chyba dolomitowy-> trójnik na wylewkę do zlewu i do ekspresu.

Hej! Chciałem lekko temat odgrzać bo w planie mam nabyć drogą kupna rota-Rocket z przyłączem wody. Posiadam już RO ale ciagle szukam potwierdzenia, że stosunkowo małe ciśnienie na wyjściu zasobnika jest wystarczające, żeby zasilić ekspres na przyłączu wodociągowym.
@Miklas - czy Twój RO zasila ekspres przez przyłącze wodociągowe? Czy są jakieś minusy wynikające z niskiego ciśnienia na wejściu wody do ekspresu (np. dłuższe napełniania bojlera czy wydatek pary)?
Adam



W instrukcji do Rocketa jest tylko napisane, że w sytuacji zasilania z zewnetrznego zbiornika ( RO chyba pod to podchodzi), gdy ciśnienie jest małe, to należy zainstalować „non-return valve” ( zawór zwrotny? - nie znam sie).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #63 dnia: 09 Czerwiec 2018, 11:20:34 »
Zwrotny ;) Ja u siebie mam takie coś, choć nie wiem czy producent przewidział zasilanie ze zbiornika... Zaraz za wyjściem z pompy.

Offline Avanti

    • brak
  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #64 dnia: 09 Czerwiec 2018, 14:19:56 »
Super wiadomość! Jestem coraz bliżej Rockiety i zostania coff-monautą ;-)
A prawie kupiłem Giotto-V... To trudno że muszę dozbierać dodatkowy tysiączek, jadnak mam wrażenie, że z podłączonym RO (przy braku miejsca na wyciąganie zbiornika) będę zadowolony jakby bardziej :-) Dzięki!

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka


Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #65 dnia: 08 Listopad 2018, 22:12:37 »
Ujęcie 2: zawór przeciwzwrotny->zbiornik ciśnieniowy na trójniku-> trójnik na wylewkę do zlewu -> mineralizator chyba dolomitowy-> trójnik na wylewkę do zlewu i do ekspresu.

Na czym polega zbiornik ciśnieniowy? Skąd w nim słowo „ciśnieniowy”? Czy jest to związane z ciśnieniem jakie podaje na wyjściu? Czy generalnie zbiorniki dostępne w zestawach do RO są ciśnieniowe?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #66 dnia: 08 Listopad 2018, 23:36:34 »
Tak to o takim właśnie zbiorniku pisałem. Jego konstrukcja wygląda w ten sposób, że na sucho wypełniony jest balonem z powietrzem. Woda pod ciśnieniem z sieci napełnia zbiornik i ściska balon, wytwarza w ten sposób ciśnienie potrzebne do w miarę szybkiego wypchnięcia wody kiedy zwolnisz zawór/elektrozawór, czy tam pompę w ekspresie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #67 dnia: 08 Listopad 2018, 23:48:06 »
Dziękuję za wyjaśnienie. W tym samym wątku pisałeś, że masz zawór przeciw cofaniu (pytałem o to gdzieś, to już wiem). Mierzyłeś może ciśnienie jakie ten zbiornik podaje na wyjściu?
Jak to w ogóle działa, że da się wepchnąć w taki balon powietrzny wodę - woda z membrany musi z konkretną siłą się przeciskać? Do tej pory (czytając teorię) wydawało mi się, że na membranie osmotycznej są największe straty ciśnienia.
« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2018, 23:51:56 wysłana przez rubin »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #68 dnia: 09 Listopad 2018, 09:57:37 »
Ale jak zamkniesz zawór, to ciśnienie się wyrównuje z tym z sieci, więc jest pewnie 4-5 atmosfer. Membrana ogranicza przepływ, dla tego ciśnienie szybko spada po otworzeniu zaworu, ale chwilowo woda potrafi nieźle siknąć. Zbiornik ciśnieniowy oddaje to ciśnienie dłużej niż krótki kawałek rurki. Taki zbiornik ciśnieniowy ma tylko jedno przyłącze, nie jest  przepływowy, woda do niego wpływa pod ciśnieniem i wypływa tym samym przyłączem po odkręceniu zaworu.

Zawór przeciw zwrotny, przeciw cofaniu wody montuje się między membraną a zbiornikiem ciśnieniowym, jak najbliżej membrany, dla tego, że membrana filtruje tylko wtedy kiedy jest różnica ciśnień. Kiedy ciśnienie wyrównuje się po obu stronach wtedy jony z wody swobodnie przypływają przez membranę. Dla tego za membraną, a przed zaworem przeciwzwrotnym zawsze zbierze się trochę wody źle przefiltrowanej/nieprzefiltrowanej. Tej wody jest na tyle mało, raptem kilkadziesiąt mililitrów, że przy normalnym kuchennym użytkowaniu nie jest to zauważalne. Gorzej, kiedy używamy tej wody wyłącznie, albo prawie wyłącznie do espresso, tak jak u mnie. Wtedy kilkadziesiąt mililitrów to licząc flush i trochę wody do nagrzania filiżanki robi się mimo wszystko znaczną ilością w stosunku do całej użytej wody. W związku z tym nieznacznie osadza mi się kamień na czajniku, po dwóch latach jest niewielki biały film, a ostatnio zaczęło mi kapać z wylewki ciepłej wody. Zastanawiam się nad odkamienianiem ekspresu.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2018, 10:10:08 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline onlooker

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: ECM Technika IV
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #69 dnia: 25 Listopad 2018, 22:57:39 »
Zachęcony rekomendacją @Jeżyk'a mam zamiar kupić ten filtr Excito-B. Mam małą kuchnię stad wybór na coś kompaktowego. Użycie: woda do picia, ekspresu i czajnika. Ale znalazłem jeszcze Excito-CL - troche droższy i z innymi filtrami. Czy fachowcy w temacie wody mogą mnie, laika ośiwecić, czy warto płacić więcej? Czy ten Eccito-B zrobi tak samo robotę i będzie tańszy w eksploatacji?
Chciałbym wrócić do pytania jak wyżej. Czy ktoś może zaopiniować przydatność jednego czy drugiego filtra? Który polecacie?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #70 dnia: 07 Lipiec 2019, 18:33:32 »
Dziś zmieniałem filtry wstępne w Nanopadzie - po pół roku używania. Pokusiłem się o rozcięcie tego zużytego - sedymentacyjnego.
Jakby ktoś wątpił w sensowność filtrowania wody (przynajmniej w Warszawie), to proszę:



To rudo-brązowe było białe jak mniemam. Tu na przykład jest nowy filtr:
https://images.app.goo.gl/yaD4qfuE1AxLTpbw6

Offline Sparhawk Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #71 dnia: 30 Lipiec 2019, 22:37:31 »
Temat podobny wiec się podłączę zamiast tworzyć nowy wątek. Jestem właśnie w trakcie remontu kapitalnego mieszkania, w tym kuchni i chce wreszcie przyłączyć ekspres do sieci wodnej z filtrem podszafkowym (obecnie mam baniak).

Nie mam czasu na research na własną rękę bo temat mi kompletnie obcy i szukam fachowca który przyjdzie zobaczyć jak to u mnie wygląda, dobierze sprzęt i zamontuje.

Wiecie może gdzie mógłbym uderzyć? Jestem z Poznania.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #72 dnia: 31 Lipiec 2019, 11:32:08 »
Jeżeli chcesz filtrować tylko wodę do ekspresu to bierz Brita Quell np. C150 lub inny kolumnowy jak BWT - do podłączenia masz tylko trójnik, żeby rozdzielić wejście miedzy kran i filtr. Każdy hydraulik ci to zrobi, ja nie mam do tego specjalnych zdolności i też sobie sam poradziłem. Raz do roku wymieniasz filtr (działa na klik) i gotowe.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #73 dnia: 31 Lipiec 2019, 12:01:25 »
RO, jeśli masz miejsce, to sam możesz bez większych problemów podłączyć - chwila kręcenia kluczem, ze trzy wężyki(oczywiście po zamknięciu zaworu wody na mieszkanie) i voila, gotowe. Gorzej wygląda sprawa mocowania tego i znalezienia miejsca ;)

Offline Sparhawk Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #74 dnia: 31 Lipiec 2019, 16:58:10 »
RO tzn. odwrócona osmoza? Może i podłącze sam ale chodzi mi już o konkretny wybór a nie mam zielonego pojęcia czym się różnią, jakie wybrać ani przede wszystkim nawet gdzie to dostać :/. W związku z remontem mam milion decyzji i załatwiania, w pracy też strasznie ciężki okres i po prostu nie mam już czasu a trzeba wszystko rozplanować, żeby szafki można było zlecić na produkcję...

Jeśli chodzi o miejsce to kuchnia i szafki dopiero w fazie projektu i jeszcze wszystko można zmienić, ale myślałem o montażu wewnątrz szafkowym i mam już przewidzianą szafkę "techniczną" pod ekspresem (szerokości jeśli się nie mylę 40 cm) gdzie chciałbym to zamontować (gniazdka prądowe pod młynek i ekspres też będą montowane tam podszafkowo i wypuszczę tylko kabelek).

Kran i zlew będzie na tej samej ścianie ale kawałek dalej a pomiędzy tym wszystkim ma jeszcze wejść zmywarka (wszystko z wodą na jednej ścianie) ale zakładałem, że filtr wystarczy tylko pod ekspres podpiąć? Tak jak mówiłem kompletnie nie wiem nawet jakie są opcje dlatego chciałem aby ktoś obeznany doradził optymalne rozwiązanie. Różnice w cenie rzędu 100 czy 200 zł kompletnie nie robią na mnie wrażenia - na remont już i tak idzie taka kasa, że chce zrobić to raz a porządnie.
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2019, 18:08:39 wysłana przez Sparhawk »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi