Autor Wątek: Lot 61 - Espresso Fiver  (Przeczytany 8377 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Lot 61 - Espresso Fiver
« dnia: 15 Wrzesień 2014, 11:55:40 »
Dzięki uprzejmości @Poe stałem się szczęśliwym posiadaczem 500g kawy z Amsterdamskiej palarni Lot 61



Kawa pakowana w papierowe torebki wyściełane folią - do natychmiastowego spożycia lub zamknięcia w coś szczelnego :) Ziarna jasno palone
https://lh5.googleusercontent.com/-Cpd7mxf6xn0/VBazLhhCwHI/AAAAAAAAGUo/n4GBpVl7yFk/w1455-h875-no/20140911_115356.jpg
Lot 61 - Espresso Fiver


Jest to mieszanka - proporcje nieznane - Brazylijskiej Fazenda Sertao i Etiopii Limu Kossa - jak widac ziarenka bardzo ładne i równo upalone.

Kawa trafiła do młynka, pierwsze mielenie i dziwny widok - młynek nie zmieniany po ostatniej kawie (Tanzania od @ranGo) a do sitka trafia kawa jakby drobniej mielona. Nie wiem czym to jest powodowane - ale generalnie w sitku bardzo drobno to wygląda. Tamper, zapięcie kolby i po 25 sekundach mamy piękną świeża kawę w filiżance. Wyszło prawie 50ml, waga pokazało ~37g, w sitku było ~18g kawy. Wychodzi na wzorcowe espresso.



Podczas mielenia dominują aromaty ziemiste - nie podobało mi się to za bardzo - oraz przypalonej skórki od chleba. W filiżance na szczęście to znika zastąpione przyjemnymi nutami pieczonego chleba i wszechobecnym kakao. Kawa wychodzi słodka, w wyższych temperaturach bardziej nazwijmy to agresywna. Główny smak to kakao. Podobno - wedle palarni - gdzieś tam kryją się pomarańcze - jednak mi się nie udało ich odszukać - schodząc do 90C było bardziej słodko, ale mniej wyraziście - dlatego powróciłem na okolice 93C. Bardzo miły i łagodny posmak słodkiego kakao/dobrej czekolady zostaje długo na języku. Z mlekiem kawa nie traci charakteru i w filiżance znajduje się coś na kształt mlecznej czekolady ;)

Kawę tą polecam wszystkim szukającym nazwijmy to tradycyjnych smaków kawy, tym co nie chcą próbować kwasków, kwiatków i owoców :) Zdecydowanie warto.

@Poe - raz jeszcze dzięki! :kwiat:
LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Lot 61 - Espresso Fiver
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Wrzesień 2014, 18:03:09 »
To i ja napiszę nieco o tej kawce (a w innym wątku o Etiopii Tachembe) :)

Mam takie same spostrzeżenia co DrUsagi. Kawka przy przemiale takim samym jak poprzednia w młynku Rwanda z islandzkiego Kaffitara wygląda w kolbie niemalże na pył. Dziwna sytuacja, co jednak nie wpłynęło na ekstrakcję. Od razu wstrzeliłem się w odpowiednie proporcje i nawet na moim badziewiowatym Zelmerze wyszła bardzo ładna kawka, z rdzawo-brązową cremą o sporej obiętości. W smaku 100% bardzo dobrego kakao z długim i przyjemnym aftertaste.

Ślicznie komponuje się z mlekiem w cappu. Płynna, słodko-gorzka czekolada :) aż ostatnio serwuję sobie częściej cappu, bo po prostu jest pysznie.

Dodatkowym atutem tej kawki jest rozsądna cena (nie licząc niewygodnej i dość drogiej przesyłki z Holandii). 4 euro/250g.

W ramach poszerzania horyzontów smakowych, uważam to za dobrą wyprawę, choć bez powalania na kolana :)

Cytuj (zaznaczone)
@Poe - raz jeszcze dzięki!

Drobiazg :)

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Lot 61 - Espresso Fiver
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Wrzesień 2014, 05:20:59 »
Jak ma któryś tego ziarna jeszcze trochę to proponuję ciut drobniej zmielić (aby zachować br) i pociągnąć 28-29 sekund.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Lot 61 - Espresso Fiver
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Wrzesień 2014, 07:37:36 »
Spróbowałem. Ale jakoś płaskie to było. Choć nieco delikatniejsze.
Jednak to nie moje klimaty ;-)
LMWDP #469

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Lot 61 - Espresso Fiver
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Wrzesień 2014, 07:56:23 »
Dzięki uprzejmości @Poe stałem się szczęśliwym
A ja jestem nieszczęśliwy bo nie było mi dane doświadczyć tej uprzejmości  :-[

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Lot 61 - Espresso Fiver
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Wrzesień 2014, 12:10:56 »
Dzięki uprzejmości @Poe stałem się szczęśliwym
A ja jestem nieszczęśliwy bo nie było mi dane doświadczyć tej uprzejmości  :-[
Przykro mi bardzo. Jak naszło mnie na zamówienie od nich, trochę minęło nim się z nimi dogadałem co do szczegółów, cen itp, stąd zebrałem zamówienie tylko "z mojego otoczenia" i żeby jednocześnie nie przekroczyć kolejnego progu wagowego dla wysyłki, żeby było jak najbardziej opłacalnie.

Do 2kg wysyłają za 11 euro, 2-5kg 25,00 euro.

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Lot 61 - Espresso Fiver
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Wrzesień 2014, 12:42:59 »
A ile kosztuje wysyłka do Niemiec, bo mogę podać adres?
W młynie: ziarna

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Lot 61 - Espresso Fiver
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Wrzesień 2014, 13:04:58 »
Nie mam pojęcia. Trzeba by było już ich mailowo ścigać, bo poprzez stronę można tylko do NL zamawiać. Pytanie tylko czy jest to na tyle opłacalne żeby słać NL-DE-PL

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Lot 61 - Espresso Fiver
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Wrzesień 2014, 13:38:48 »
Niemcy są tańsi ale tylko trochę.

Paczka ekonomiczna do 2kg bez śledzenia - DE=9€ PL=11€, koszt 250g paczki kawy do PL - 1.37€
Do 2kg ze śledzeniem - DE=13€ PL=18.50€, koszt 250g paczki kawy do PL - 2.25€
Do 5kg ze śledzeniem - DE=25€ PL=31€, koszt 250g paczki kawy do PL - 1.55€
do 10kg ze śledzeniem - DE=34€ PL=40€, koszt 250g paczki kawy do PL - 1.00€


LMWDP #469

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Lot 61 - Espresso Fiver
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Wrzesień 2014, 13:43:52 »
To jednak drogo.

Nie mam pojęcia. Trzeba by było już ich mailowo ścigać, bo poprzez stronę można tylko do NL zamawiać. Pytanie tylko czy jest to na tyle opłacalne żeby słać NL-DE-PL

Z DE do PL nie ma wysyłki :) To co przyjdzie do DE jest w ten sam dzień u mnie w PL :D
W młynie: ziarna

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Lot 61 - Espresso Fiver
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Wrzesień 2014, 14:11:56 »
Ale znam takiego jednego forumowicza co siedzi pod Amsterdamem - jak da znać kiedy do kraju jedzie to mu nadbagaż można zrobić ;)
LMWDP #469

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Lot 61 - Espresso Fiver
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Wrzesień 2014, 15:07:11 »
Jakby gdzieś coś kiedyś to ja chętnie ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi