Autor Wątek: Kawa Bezglutenowa  (Przeczytany 10181 razy)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #30 dnia: 20 Październik 2018, 19:41:58 »
Elu!
 Niepotrzebnie się tak zacietrzewiasz. W katalogach wszystkich elementów elektronicznych jest napisane, że nie nadają się do urządzeń ratujących/podtrzymujących życie. Takie, które nie mają takiego dopisku, a wręcz mają informację, że się nadają też można kupić, tyle, że w zupełnie innej cenie.
Wielu producentów żywności zastrzega, że ich wyrób może zawierać np. orzechy arachidowe. O ile z pewnością możesz napisać, że w Waszej palarni nie ma środków zawierających gluten, to czy wystawisz certyfikat, że Wasza kawa jest bezglutenowa? Szczególnie w dzisiejszym ciężkim świecie zarządzanym przez prawników?

Ech, nie wiem czy się "zacietrzewiam". Kawa, ogólnie rzecz biorąc, jest niezdrowa. Oczywiście, że nie wystawiłabym żadnego "certyfikatu" :-), aczkolwiek, tak jak pisałam, nie wiem jakim cudem gluten miałby się w mojej kawie znależć..ale ja ogólnie nie przykładam wagi do "certyfikatów"...chyba że miałabym wziąć udział w stworzeniu jakiegoś systemu kawowej certyfikacji, skoro zetknęłam się z wybitnym specjalistą w tej kwestii i pobierałam u niego nauki.: Odello "certyfikował" nie tylko włoskie  espresso, ale współtworzył także system denominacji win DOC, system certyfikacji octów balsamicznych z Modeny, system certyfikacji orzechów laskowych z Piemontu, ostatnio zabrał się chyba za lody.

Żyć z tego można świetnie  a dla mnie byłoby to kolejne wyzwanie w życiu..więc może? :-)
Tak przy okazji, tutaj znajdą Państwo filmik, jak produkowana jest kawa rozpuszczalna...




« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2018, 19:44:26 wysłana przez Elka »

Offline pistolero

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Mr.Clever, Aeropress, Phin, V60, Moka, FP.
  • Młynek: Comandante MK3 IRONHEART, Wilfa 130B, Rhinowares
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Październik 2018, 20:39:14 »
Wielu producentów żywności zastrzega, że ich wyrób może zawierać np. orzechy arachidowe.

To jest mój mistrz w tej kwestii:

Orzeszki ziemne to nie orzechy. To fasola.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Październik 2018, 21:13:50 »
Wielu producentów żywności zastrzega, że ich wyrób może zawierać np. orzechy arachidowe.

To jest mój mistrz w tej kwestii:

Orzeszki ziemne to nie orzechy. To fasola.

Rzeczywiście!
« Ostatnia zmiana: 21 Październik 2018, 20:17:02 wysłana przez DrUsagi »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3173
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Październik 2018, 23:26:20 »
A najdowcipniejsza jest to, że arachidy są o wiele silniejszym alergenem od orzechów.

@Elka - myślałem, że wodę sublimuje się na ciut wcześniejszym etapie - wprost z zaparzonej kawy.
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2018, 23:32:42 wysłana przez Krakus »

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #34 dnia: 21 Październik 2018, 09:22:46 »
Nie można mówić, że orzeszki arachidowe są silniejszym alergenem, jeżeli już to częstszym i częściej wywołującym reakcje anafilaktyczne. Co przede wszystkim wynika z ich powszechnego jedzenia. Na przykład w Polsce nie mają aż tak wielkiego znaczenia jak w USA czy na bliskim wschodzie.
ranGo, akurat przeciwciała przeciw gliadynie opisane w artykule cytowanym przez podaną przez Ciebie stronę, nie mają żadnego znaczenia w celiakii, więc to przykład kolejnej strony, która straszy czymś,  czego nie rozumie.
Jeżeli kawa z założenia jest bezglutenowa, to certyfikowanie jej po pierwsze napycha kieszenie tym, którzy biorą kasę za wystawienie certyfikatu, po drugie może być nieszczęsnym wpisywaniem się w modę na rzekomą szkodliwość glutenu dla wszystkich. Tak samo można wymagać certyfikowania jabłek. Bo przecież mogły leżeć na okruszkach suchego chleba.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2993
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #35 dnia: 21 Październik 2018, 12:13:26 »
Jałowe dywagacje usunąłem. fux
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Październik 2018, 14:41:21 »
Ej..a ja właśnie miałam napisać w zamkniętym wątku, że jeśli po patio na którym suszą się kawy spacerują kury albo nad tym patio przeleciał ptak-ziarnojad to jest szansa, że jakieś ziarenko zostało"czymś"  :redface:  zanieczyszczone i dlatego nie mogłabym wystawić certyfikatu jako producent

Pozostaje dyskurs o prawdopodobieństwie takiego zdarzenia.. :kwiat:
Tak na serio to miałam polecić kawy suszące się na "podniesionych łóżkach" (raised beds) i pod przykryciem.
Pozostaje kwestia wody, w której kawy są myte, ale my, mali producenci z Polski nie prowadzimy w krajach pochodzenia badań nad czystością strumieni. Nie badamy też, jak i kiedy osoby zbierające kawę myją ręce: mówię o kawach ręcznie zbieranych i suszonych na słońcu. Jeśli ręce zbierające kawę, wyrabiały przedtem mączny placek, to istnieje minimalna szansa, że (jednak!) śladowe ilości glutenu znajdą się w mojej kawie.

My palimy kawę: nie sadzimy jej, nie zbieramy i nie pakujemy do worków.
Jako samozwańczy reprezentant polskich małych palarni deklaruję, że żadnego certyfikatu nie podpiszę  :ogien: miotla :sciana:
Współczuję koledze, któremu się zdarzyło, że na wypalone przez niego ziarenko n...ptaszek  :ups:
« Ostatnia zmiana: 21 Październik 2018, 14:51:06 wysłana przez Elka »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5093
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Październik 2018, 18:17:15 »
Jako samozwańczy reprezentant polskich małych palarni deklaruję, że żadnego certyfikatu nie podpiszę  :ogien: miotla :sciana:
Samozwańczym reprezentantem to możesz być ale na pewno nie kilku różnych firm. Szczególnie po tych Twoich pseudonaukowych teoriach o wegańskim żarciu i łączeniu tego z wyśmiewaniem certyfikatów odnośnie glutenu w kawie. Zrób sobie certyfikat wegańskiej kawy i resztę firm z branży zostaw w spokoju. Niech każdy wypowiada się sam w swoim imieniu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10596
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #38 dnia: 21 Październik 2018, 19:05:13 »
Ty chyba też mógłbyś rozsądniej pisać...

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2993
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #39 dnia: 21 Październik 2018, 19:23:28 »
Szczególnie po tych Twoich pseudonaukowych teoriach o wegańskim żarciu i łączeniu tego z wyśmiewaniem certyfikatów odnośnie glutenu w kawie.
To może sobie każdy ocenić, czy mu zielenina pasuje czy nie.
Co do certyfikacji to prezentuję stanowisko, iż takowy dokument może wystawić ktoś z zewnątrz, nie powiązany z Podmiotem ocenianym.
Kwity wystawiane przez Producenta mogą być co najwyżej deklaracją.

;-)

A przy okazji to głębsze wywody o różnym zabarwieniu złośliwości proszę wymieniać na innym kanale.
« Ostatnia zmiana: 21 Październik 2018, 19:25:48 wysłana przez fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #40 dnia: 21 Październik 2018, 19:59:25 »
Patrząc na certyfikat USA, to produkt wciąż może zawierać małe wartości glutenu

Labeled Gluten-Free
Also be aware that food products labeled "gluten-free" can actually contain gluten. Under current Food and Drug Administration rules, a product can be labeled "gluten-free" if it has 20 parts per million (ppm) of gluten or less. If you're especially sensitive to gluten, even in very small amounts, don't depend solely on a "gluten-free" label. Instead, check the ingredients list to make sure that it doesn't contain anything with the protein.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10596
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #41 dnia: 21 Październik 2018, 20:10:34 »
Myślę, że abstrahując od certyfikatów, temat o glutenie w kawie jest ciekawy, niepotrzebnie "odpłynął" i został zamknięty. Moim zdaniem, cały proces produkcji kawy nie sprzyja glutenowi, nawet gdy tylko śladowe ilości gdzieś trafiłyby między owoce, ziarna. Owoce się myje, potem wyłuskane pestki poddaje fermentacji i suszeniu, usuwa się okalające ziarna wysuszone błony, segreguje się ziarna ręcznie i maszynowo: sita eliminują znacznie mniejsze ziarna zbóż, jeśli takowe są; wibracyjne segregatory oddzielają od kawy lżejsze zanieczyszczenia, a więc także ziarna zbóż. Wreszcie, gdyby cokolwiek trafiło do pieca, np. pył (mąka) zostanie raczej usunięty przez ciąg powietrza, pary wodnej i dwutlenku węgla; zmiany struktury ziaren nie pozwolą na to, by takie zanieczyszczenia się ostały na powierzchni ziaren kawy. Ewentualne zanieczyszczenia w postaci całych ziaren zbóż w piecu także ulegną destrukcji i jako mniejsze i lżejsze odlecą do cyklonu... Wreszcie palona kawa -- możemy zawsze oddzielić ewentualne ziarenka zbóż, którym jakoś udało się przejść przez te wszystkie sita...
Tyle o kawie, rzetelnie traktowanej.
« Ostatnia zmiana: 21 Październik 2018, 20:15:12 wysłana przez Antonio »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #42 dnia: 21 Październik 2018, 20:15:40 »
 
A przy okazji to głębsze wywody o różnym zabarwieniu złośliwości proszę wymieniać na innym kanale.

@fux, czy odebrałeś mój post jako złośliwy?
Nie taka była moja intencja. Po prostu zastanawiam się (tak na serio), skąd w ziarnistej kawie mógłby wziąć się gluten. Antonio twierdził, że rozlożyłby się w trakcie obróbki termicznej. Ja nie wiem,  bo moją specjalnością była raczej botanika a nie biochemia.

Z tymi kurami i ich guano, kwestia może dotyczyć tańszych kaw np. z Kolumbii: sama widziałam parę lat temu film opublikowany przez Tima Wendelboe i przedstawiający..kury spacerujące po suszących się ziarnach. Czystość na tym etapie produkcji tanich kaw może stanowić problem: stąd pomysł podniesionych łóżek czy różnego rodzaju zadaszeń . We włoskich palarniach standardowym wyposażeniem jest destoner..bo jeśli ktoś kupuje bardzo tanie kawy, to znaleźć można w ziarnie kamienie, patyki czy nawet gwożdzie..

Można sobie (teoretycznie) wyobrazić, że będą w workach tańszych kaw nasiona jakichś innych płodów rolnych.
W ziarnie, w którym się zajmuję, niczego takiego nie znajduję. Wyjątkiem był parę lat temu 1 worek Etiopii Rocko Mountain, zawierający nie przeselekcjonowaną zawartość..
« Ostatnia zmiana: 21 Październik 2018, 20:37:36 wysłana przez Elka »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #43 dnia: 21 Październik 2018, 20:49:07 »
Odnośnie suszenia "umytej już kawy":

http://www.cuatromcafes.com/drying/

Może ktoś odebrał jako złośliwość moją hipotezę, że ptaki mogą latać nad nie osłoniętym patio, ale jest to realne.
Na tym blogu natomiast widać suszenie ziaren na odkrytym patio lub pod przykryciem..

https://m.blog.naver.com/ctable/221035153186

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, dlaczego pewne kawy (z tego samego kraju czy rejonu) kosztują drożej a inne taniej. Nie sądzę natomiast, żeby surowiec, jakiego używa Manuel czy też Illy suszył się pod przykryciem. Na skalę, w jakiej operują te palarnie, byłoby to mało realne..

Myślę, że jeśli Illy używa certyfikatu, to oni po prostu uznają pojawienie się glutenu w kawie za bardzo mało prawdopodobne.
A tutaj taki kontrowersyjny artykuł:

http://www.wykop.pl/ramka/4017983/wyniki-badan-sugeruja-ze-nadwrazliwosc-na-gluten-nie-istnieje/
« Ostatnia zmiana: 21 Październik 2018, 20:51:36 wysłana przez Elka »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2993
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #44 dnia: 21 Październik 2018, 20:58:46 »
@fux, czy odebrałeś mój post jako złośliwy?

Nie, wpis był do Twojego adwersarza.

A na logikę, to ew. ptasie odchody w piecu uległyby biodegradacji.
 
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi