Autor Wątek: Prośba o polecenie kaw pod przelew  (Przeczytany 2456 razy)

Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Prośba o polecenie kaw pod przelew
« dnia: 27 Marzec 2021, 18:13:48 »
Hej, potrzebuję Waszej porady :)

Dotychczas zaopatrywałem się w kawę w lokalnej Szczecińskiej palarni. Kawki mają wg. mnie bardzo przyjemne, ale od czasu "wkręcenia się" w lepszą kawę, piłem praktycznie kawy tylko od nich. Chciałbym trochę poeksplorować i porównać jak to jest w innych palarniach.

Przejrzałem forum i bardzo często polecane są kawy z "forumowych palarni" (dział Supermarket), ale szczerze mówiąc, przytłacza mnie szerokość oferty tych palarni :)

Przejrzałem też ofertę kilku sklepów i martwią mnie daty palenia. Gdzieś na forum wyczytałem, żeby szukać kaw maksymalnie 1 miesiąc od daty palenia, tymczasem masa ofert ma daty wypalenia sprzed dwóch, trzech, a nawet czterech miesięcy, a niektóre nie mają w ogóle podanej daty palenia. Z tego też powodu porzuciłem pomysł kupienia jakiegoś tasting setu, np. od HAYB.

Zależy mi na tym, żeby spróbować kaw z różnymi profilami smakowymi, a więc i z różnych części świata. Póki co piłem kawy głównie z Brazylii i Afryki (Kenia, Etiopia). Próbowałem też Fjord - El Salvador Divina Providencia CoE Pacamara Anaerobic i byłem pod bardzo dużym wrażeniem, ale cena jest kosmiczna.

Przechodząc do sedna sprawy - byłbym wdzięczny za polecenie 3-4 konkretnych kaw pod przelew, które jestem w stanie kupić z jednego miejsca w tej chwili. Może ktoś z Was zamawiał coś niedawno i może polecić :) Chciałbym złożyć zamówienie w ciągu 1-2 dni. Budżet około 200 zł. Liczę na opakowania 250g, ale jakby udało się kupić więcej mniejszych opakowań, to również byłbym szczęśliwy. Kawy będę parzył w V60 i french press, młynek to Comandante. Interesują mnie smaki owocowe, z jak najmniejszą ilością goryczy i jak najpełniejszym body.

Zobowiązuje się opisać wrażenia smakowe z kaw, które zamówię :)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Prośba o polecenie kaw pod przelew
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Marzec 2021, 19:33:14 »
Wypiłem sporo kaw pod przelew z forumowej palarni Blend. Skoro piłeś głównie Afrykę i Brazylię, to mogę Ci polecić poniższą podróż po obróbkach i krajach:

- Mjanma Ngu Sheli
- Salwador Los Nogales
- Peru Gesha Honey
- Wietnam K'Ho

Każda z nich jest owocowa, ale w inny sposób. Mjanma to dobry reprezentant obróbki naturalnej - b. wysoka słodycz owoców tropikalnych z fajnie balansującą to kwasowością. Salwador to obróbka myta, więc kawa jest "czystsza" w smaku. Tutaj owocowość idzie bardziej w stronę jeżyn, porzeczek itp. Gesha to Gesha - każdy słyszał o tej odmianie ze względu na astronomiczne ceny na aukcjach. W tej cenie zdecydowanie warta spróbowania. Słodka, bardzo kompleksowa kawa - znowu mamy owoce tropikalne ale dochodzą też np. kwiaty. Na koniec Wietnam - ta kawa jest inna, bardziej herbaciana, nadal z owocową kwasowością.

Wszystko w dobrych cenach, więc może wystarczy i na piątą paczkę :)

Jeżeli chciałbyś bardziej "lokalnie", to na pewno nie zawiedziesz się na kawach z Kołobrzegu od Mastro Antonio z linii Synestezja, z tym, że aktualnie większość kaw mają z Afryki. Próbowałem też sporo kaw z gdańskiej palarni Nieczapla i tutaj również zawsze było smacznie.
« Ostatnia zmiana: 27 Marzec 2021, 20:20:38 wysłana przez arob »

Offline Boi420

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Cafelat Robot, Hario Switch, Kalita Wave 155
  • Młynek: Comandante C40, G-IOTA + SSP MP
Odp: Prośba o polecenie kaw pod przelew
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Marzec 2021, 23:31:20 »
MJANMA NGU SHWELI To naprawdę niesamowita kawa, polecam zamówić.
Satan sitting there he's smiling :)

Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Prośba o polecenie kaw pod przelew
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Marzec 2021, 00:10:28 »
Dzięki @arob, skorzystałem z Twojej rady i złożyłem zamówienie :) Dorzuciłem jeszcze Kolumbia Sweet Valley. Pozostaje teraz poczekać kilka dni na paczuszkę :)

Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Prośba o polecenie kaw pod przelew
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Kwiecień 2021, 11:37:44 »
Kawki dotarły :) Dostałem również próbkę Kolumbia Tres Dragones. Mam w planach porównanie "side by side", ale to dopiero za jakiś czas.

Póki co próbowałem Peru Gesha i Wietnam K'Ho. Opiszę co udało mi się wyczuć :)

Peru Gesha bardzo przyjemna. W smaku przeważają owoce tropikalne, ale dzieje się tam dużo więcej. Czuć cytrusy, czuć słodycz, czuć kwiaty. Jeden z naparów kojarzył mi się z konfiturą różaną. Pełne body (jak na przelew).

Wietnam K'Ho rzeczywiście bardzo herbaciany. Czasem w zapachu pojawia się przyjemna nutka wanilii czy jaśminu. Czasem mniej przyjemny roślinny zapach podobny do skoszonej trawy. Body zdecydowanie lekkie, co też przyczynia się do herbacianego odbioru całości. Kawka ciekawa, inna niż wszystko co piłem do tej pory, chociaż trochę nie w moim guście.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Prośba o polecenie kaw pod przelew
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Kwiecień 2021, 12:43:03 »
...chociaż trochę nie w moim guście.
Wietnam KHo jest nietypowa ale polecam ciekawy eksperyment. Nie zniechęcaj się. Zamknij paczkę. Schowaj do szafki. Zacznij inną kawę. "Kiedyś później" wróć do tej która nie byłą w Twoim guście. Być może w innym okresie już Ci podpasuje. Miałem tak ostatnio akurat z espresso z Ameryki Południowej. W profilu była wiśnia i wyjątkowo wychodziła alkoholowa. Kawa jakbym dolał "pięćdziesiątkę". Zacząłem inną paczkę, inną kawę. Po niej z powrotem wróciłem do tej kawy i szok. Wiśnie były dalej ale dużo słodsze i zniknęło drażniące alkoholowe wrażenie. Każdy z nas inaczej reaguje na aromaty i smaki. Kawa odgazowuje więc jej smaki też się zmieniają.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi