Autor Wątek: Prośba o pomoc dla znawców kawoszy  (Przeczytany 2945 razy)

Offline MiDGame

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Delonghi EC685
  • Młynek: Delonghi Kg 79
Prośba o pomoc dla znawców kawoszy
« dnia: 09 Marzec 2021, 06:52:41 »
Cześć wszystkim forumowym Kawoszom,

Po raz kolejny wyszła lura i krok po kroku doszedłem do tego forum;)
Stwierdziłem, że chciałbym spróbować dobrej kawy... I tu potrzebuję Waszej rady.
Po pierwsze sprzęt, który mamy to:
Delonghi EC685 standardowy kolbowy ekspres
oraz młynek tej samej firmy Delonghi Kg 79 gdzie można regulować rodzaj stopień zmielenia ziaren.

Teraz pytanie do Was- czy da się Waszym zdaniem zrobić w tym dobrą kawę?

Do tej pory pilismy Segafredo Crema, ale odkąd wróciliśmy do PL coś nam przestała smakować ta kawa.

Jak zacząłem czytać te forum to stwierdziłem, że chciałbym spróbować tych Waszych świetnych "niszowych" kaw.

Teraz pytania: czy moglibyści polecić nam jakieś konkretne kawy, nie przesadzając cenowo żeby powoli zacząć próbowanie? ( najchętniej na allegro)


Jaką grubość mielenia w skali 1-10 ( gdzie 1 to słabo a 10 mocno ) polecalibyście do takiego ekspresu kolbowego?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!


Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Prośba o pomoc dla znawców kawoszy
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Marzec 2021, 08:10:00 »
Bądź tak łaskaw poczytać forum chociaż pobieżnie. Zacznij od samej góry są opisane różne tematy. Są też recenzje kaw i polecane sklepy i palarnie. W sumie to nie mam pojęcia czy ktoś kupuje na alegro kawę. I potem jak już stracisz trochę swojego czasu zadawaj pytania.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Prośba o pomoc dla znawców kawoszy
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Marzec 2021, 08:46:47 »
Teraz pytania: czy moglibyści polecić nam jakieś konkretne kawy, nie przesadzając cenowo żeby powoli zacząć próbowanie? ( najchętniej na allegro)
Na forum jest wątek https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7322.0
Tam możesz poszukać, coś dla siebie, dużo też piszą o palarni czarna kawka na allegro, ale jakoś mi nie za bardzo podpasowała. Chociaż nie powiem od wszystkich kaw sklepowych będzie o niebo lepsza.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Prośba o pomoc dla znawców kawoszy
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Marzec 2021, 09:01:50 »
Do tej pory pilismy Segafredo Crema, ale odkąd wróciliśmy do PL coś nam przestała smakować ta kawa.
A co konkretnie przestało Ci smakować i czego szukasz w kawie? Jakie smaki Ci odpowiadają? Czy pijecie czarną czy mleczną?

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Prośba o pomoc dla znawców kawoszy
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Marzec 2021, 09:19:06 »
Najpierw poleciłbym Ci zmianę młynka - na cokolwiek co ma dobre metalowe żarna
Z elektrycznych - Wilfa Swarta, Nivona Caffegrano, Severin KM 3873 lub Tchibo/Melitta Calibra - cena od 250-400zł

z ręcznych
Xeoleo, Timmemre C2 lub trochę droższy 1Zpresso q2 - cena od 150/160 - 360zł
https://pl.aliexpress.com/item/32850464714.html - tutaj masz Xeoleo - czasem uda się kupić w promocji za 150-160zł (ktoś chyba kiedyś dał rade nawet za 130 - ale nawet za 170 jest dobrym wyborem)

https://pl.aliexpress.com/item/4000393484109.html - a tutaj masz 1Zpresso q2 - za 360zł - to już inna liga - w młynkach "budżetowych" to najwyższa półka - dająca szansę na prawdziwe espresso


Inaczej - szkoda kawy...
taki podstawowy młynek to koszt ok 2-4kg dobrej kawy...
na tym co masz - niewiele więcej niż z tej Segafredo wyciągniesz - bo Twój młynek produkuje mnóstwo pyłu i ma nierównomierny przemiał...


Teraz pytanie do Was- czy da się Waszym zdaniem zrobić w tym dobrą kawę?
Ekspres zrobi coś przypominającego espresso - natomiast młynek... jak napisałem wyżej - do wymiany

natomiast kawy... możesz próbować tych za 40-50zł za kilogram - czasem uda się kupić fajnie wypalonego Brasil Santosa - ale czasem ta sama jest zupełnie inaczej wypalona - to loteria...

niewiele drożej wychodzą kawy u Gorana - zwłaszcza jak bierzesz w opakowaniach 0,5kg - a masz już bardzo dobrą jakość

https://eurocafe.com.pl/espresso.html

na początek polecam Ci
La Vaca - trochę ciemniej palona - ale całkiem przyjemna kawa
Polish Horse - bardzo fajne aromaty owoców leśnych w kawie

i próbuj kolejnych :)
dla mnie zachwycająca była BRAZIL PINOT ANAEROBIC - ale ja lubię "fermentowany" posmak - a nie każdemu to podchodzi ;)
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec 2021, 09:24:28 wysłana przez jakub_stanecki »
Never Give UP †

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Prośba o pomoc dla znawców kawoszy
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Marzec 2021, 09:21:59 »
Cytuj (zaznaczone)
Bądź tak łaskaw poczytać forum chociaż pobieżnie.
👍
》tertium non datur《

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Prośba o pomoc dla znawców kawoszy
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Marzec 2021, 09:28:10 »
Cytat: manfred w Dzisiaj o 08:10:00
Cytuj (zaznaczone)
Bądź tak łaskaw poczytać forum chociaż pobieżnie.
👍
i tak i nie ;)
szlag mnie trafia jak jestem nowy na forum, zadaję pytanie i mam odpowiedź - było, szukaj ;)
a nie znając forum - nie wiem nawet gdzie szukać ;)
a pytanie było konkretne, rzeczowe - więc warto wskazać kierunek poszukiwań!!!

fakt - w ostatnim miesiącu mamy wysyp pytań o ten DeLonghi ;)
nie wiem czy jakaś promocja była? bo w normalnej cenie - zdecydowanie lepiej dołożyć do Lelit Anna albo Giaggia Classic i cieszyć się prawdziwym espresso - ale ktoś wspominał, że w promocji poniżej 600zł da się kupić - not o potem są pytania - dlaczego kawa z ekspressu za niemal 1000zł (w cenie regularnej) nie smakuje ;)


Never Give UP †

Offline MiDGame

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Delonghi EC685
  • Młynek: Delonghi Kg 79
Odp: Prośba o pomoc dla znawców kawoszy
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Marzec 2021, 12:55:27 »
Dziękuję za odpowiedzi ludzi cierpliwych. Bardzo lubię jak ktoś pisze o tym żeby poszukać samemu na forum, dla tych użytkowników małe info - ciężko znaleźć mi małe informacje i jeśli nie macie nic ważnego do dodania to po prostu nie piszcie. Sam jestem użytkownikiem jednego z dużych forów i jeśli chodzi o nowicjuszy to często się pojawiają tam z podobnymi pytaniami, jednak takie wypowiedzi jak Wasze - sam se poszukaj bardzo rzadko się zdarzają. Minimum co dostają to link do tematu gdzie można znaleźć właściwe info.

Koziołek - zrobiła się strasznie kwaśna, nie wiem dlaczego być może to inne dostawy w PL i w NL.

Jakubie dziękuję za rady, a co sądzisz o kupnie mielonej na sam początek? Rozumiem, że przy takich kosztach to nie jest duża inwestycja, ale wolałbym najpierw sprawdzić smaki tych kaw;)

Psyche dziękuję za linka na pewno przejrzę :)

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Prośba o pomoc dla znawców kawoszy
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Marzec 2021, 15:32:05 »
Jakubie dziękuję za rady, a co sądzisz o kupnie mielonej na sam początek? Rozumiem, że przy takich kosztach to nie jest duża inwestycja, ale wolałbym najpierw sprawdzić smaki tych kaw;)
Możesz - ale... stracisz dużo... espresso Ci nie wyjdzie, raczej do szklanki ;)
Never Give UP †

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Prośba o pomoc dla znawców kawoszy
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Marzec 2021, 16:07:48 »
Delonghi Kg 79
To jest bardzo słabe narzędzie.
Jaką grubość mielenia w skali 1-10
Nie da się tego określić, bo każda kawa i doza wymagają innego przemiału.  W przypadku sitka jakie są w takich ekspresach, mielisz dość drobno tak mniej więcej jak drobna sól czy kawy mielone ze sklepu. Nie może być za drobno, bo woda się nie przeciśnie przez kawę. Musisz popróbować.

Jeśli Segafredo smakuje Ci kwaśno, to polecam standardowe mieszanki do espresso i/lub kawy jednorodne z Brazylii czy Hondurasu palone do espresso.  Jednak może się okazać, że takie kawy są dla Ciebie zbyt jasno palone = kwaskowe jeśli jesteś przyzwyczajony do ciemnych paleń.

A brałeś pod uwagę, że może zmieniła się woda albo ekspres się zakamienił i nie dogrzewa wody i stąd bardziej kwaśny smak kawy?
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec 2021, 16:13:50 wysłana przez krystians »

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Prośba o pomoc dla znawców kawoszy
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Marzec 2021, 22:49:14 »
"a co sądzisz o kupnie mielonej na sam początek"?

Już lepiej kup w sklepie Tchibo ziarna i poproś o zmielenie. 

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Prośba o pomoc dla znawców kawoszy
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Marzec 2021, 10:34:16 »
@MiDGame, wtóruję za @krystians że zmieniła się woda i też polecam by iść w kierunku ciemniejszych paleń kaw z rejonu Ameryki Półdniowej.

Offline MiDGame

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Delonghi EC685
  • Młynek: Delonghi Kg 79
Odp: Prośba o pomoc dla znawców kawoszy
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Marzec 2021, 12:29:24 »
Bardzo dziękuję za rady i powoli przystepuje do zamawiania ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi