Autor Wątek: Słodka kawa do espresso  (Przeczytany 10416 razy)

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Słodka kawa do espresso
« dnia: 26 Styczeń 2021, 18:12:54 »
Witam!Dzień dobry
Potrzebuję rady, jaką kawę kupić z której można zrobić słodkie, z możliwie małą kwasowością espresso.
Używam Flair'a więc najjaśniejsze ziara trudniej mi dobrze zaparzyć(choć da się), ze względu na brak stałego źródła ciepła.
Mile widziane jakieś orzechowe nuty ale i słodkie owoce też bardzo mile widziane.
Cena max 35zł za 250g.
Z góry dziękuję za sugestie.
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2021, 20:25:00 wysłana przez Fux »

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 190
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Styczeń 2021, 22:16:18 »
Bazzara Piacepuro,  La Cava Santa Rita chyba, Coffee and Sons Sloneczne Trio.
New York.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Styczeń 2021, 09:20:14 »
Mokito Bianco, Tufi (MixCoffee)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Styczeń 2021, 09:20:26 »
Jeżeli orzechy i mała kwasowość to szukaj coś z Brazylii palone pod  espresso lub mieszanki takie jak Ariadna- Mastro Antonio, Mujeres- euro cafe, Samba Espresso- Palarnia Blend.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Styczeń 2021, 14:03:23 »
Ariadna- Mastro Antonio, Mujeres- euro cafe
Mnie z tych kaw nigdy nie udało się pozbyć kwasowości.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Styczeń 2021, 14:11:48 »
Ariadna- Mastro Antonio, Mujeres- euro cafe
Mnie z tych kaw nigdy nie udało się pozbyć kwasowości.
Ja tam kwasowości nie czuje, ale może to kwestia indywidualnego wyczucia smaku

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Styczeń 2021, 17:12:02 »
Ariadna- Mastro Antonio, Mujeres- euro cafe
Mnie z tych kaw nigdy nie udało się pozbyć kwasowości.

Potwierdzam. Te kawy dla mnie zawsze miały lekką kwaskowatość, taką szczątkowa, ale zdecydowanie dającą się wyczuc. I bardzo dobrze. Jeżeli nie ma być wcale kwaskow, to trzeba by je jeszcze mocniej wypalić, co było by w moim odczuciu zniszczeniem dobrych ziarenek.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Styczeń 2021, 17:34:17 »
To jest dylemat i problem dla palacza. Ostatnio sprawdziłem moje Ariadny na miesiąc wstecz. Najstarsza jaką testowałem była z 6 grudnia. Razem z Dorotą określiliśmy ją jako za bardzo kwaśną. O dziwo w moim notatniku też znalazły się podobne refleksje na temat Brazylii, z jakiej ta Ariadna powstała. Kolejne wydania były nieco świeższe -- mniej kwaśne i bardziej przyjazne, ale percepcja świeżych kaw jest zupełnie inna. Tak czy owak, w ostatnim czasie postanowiłem nieco zmienić moje podejście do tej mieszanki. Stąd mała akcja w naszym wątku -- mam nadzieję, że będzie udana i uzyskamy coś mniej kwaskowatego, może i bardziej dosadnego. Wiele razy pisałem na forach o takich problemach -- a to pora roku, a to zmiana ziarna, zmiana preferencji i generalnie rutyna nie daje nam szansy na to, by każdego zadowolić.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2021, 17:50:28 wysłana przez Antonio »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Styczeń 2021, 23:39:55 »
może to kwestia indywidualnego wyczucia smaku
Ależ oczywiście. Przecież to jest kwestia gustu.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Styczeń 2021, 07:20:22 »
Ależ oczywiście. Przecież to jest kwestia gustu.
Dla przykładu moja żona zawsze na gorzkie mówi kwaśne;) Chociaż teraz to się zastanawiam może to ja mam odwrócone wyczucia smaku...................? Jak to sprawdzić?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Styczeń 2021, 08:05:25 »
Można zbadać sobie progi wrażliwości na dane smaki. Na pewno wszystko to jest opisane. Kwas cytrynowy to wzorzec kwaśnego, a kofeina gorzkiego. Robimy roztwory i próbujemy.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Styczeń 2021, 08:34:49 »
Można zbadać sobie progi wrażliwości na dane smaki. Na pewno wszystko to jest opisane. Kwas cytrynowy to wzorzec kwaśnego, a kofeina gorzkiego. Robimy roztwory i próbujemy.
No to musze chyba żonie taki roztwór zrobić;) Tak trochę z innej beczki zadam pytanie, zawsze jak próbuję wyczuć kwasowość w danej kawie to robię łyka i zatrzymuję  z tyłu języka (po bokach). Czy dobrze robię?  Jeżeli chodzi o przelew to też zawsze próbuję rozpoznać walory smakowe w kawie  w trzech etapach na gorąco, mocno ciepła, delikatnie ciepła. No i zauważałem, że kwasowość najbardziej  się wyłania na dwóch ostatnich.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Styczeń 2021, 10:08:28 »
jak przeczytałem pytanie, to wpierw się zaśmiałem, że durne a potem spojrzałem przez okno na niebo i doszedłem do wniosku, że qrna nie wiem :D Pomyślałem  o tym co Antonio napisał, żeby użyć jako próbek czegoś oczywistego co mamy w domu, jak np cytryna. Tylko odczuwanie kwaśności i goryczy się z sobą w pewnym stopniu miesza, ten sam sok z cytryny przytrzymany długo w ustach zacznie być gorzki a właściwie zaczniemy tak go odczuwać.
Do tego często rzeczy gorzkie są i kwaśne jednocześnie i przyzwyczajeni jesteśmy, że te smaki współistnieją. Np rzeczy mocno palone czy przypalone poza goryczą też odczuwamy kwaśnawo, to się dotyczy i np ciemnych piw czy nawet przyjaranego ciasta. Kiedyś jak czytałem o działaniu receptorów, to pamiętam, ze właśnie gorzkie i kwaśne są podobne do siebie i dlatego częściowo reagują na te same związki, stąd wrażenie może zmieniać się z czasem, kiedy po głównym uderzeniu sie do niego przyzwyczajamy i myśląc o tym co czujemy, zaczynamy zauważać słabsze oddziaływanie na te drugie receptory.

Jako kwaśną rzecz, cytryna będzie świetna a jako coś jednoznacznie gorzkiego, co możesz mieć już w domu, może być np paracetamol, jak masz jakiego apapa czy cokolwiek podobnego, obszkrob sobie na łyżeczkę troszkę, szczyptę z środka tabletki, w ustach będzie z tego przenikliwa gorycz. Paracetamol jako substancja jest poprostu potwornie gorzki.

Nasz mózg nas często robi w balona, co pięknie wychodzi przy okazji objawów covida, gdzie wiele osób powtarza, że zapachów żadnych nie czują a pomidor smakuje pomidorem a kawa kawą, gdzie lwią część tych odczuć jest porostu wrażeniem, oszustwem mózgu, dla którego pomidor ma smakować pomidorem i dopóki coś nie zakłóci tego odbioru, to będzie nim smakować, można powiedzieć, że optymalizacja :) skoro wiemy jak coś smakuje to nie trzeba tak dokładnie tego analizować przy każdej kanapce wtranżalanej zaspanym co rano  :)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Styczeń 2021, 11:24:29 »
jak przeczytałem pytanie, to wpierw się zaśmiałem, że durne
Właśnie takie durne pytanie prowokują  do tak pięknych odpowiedzi ;) Dzięki kawka

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Styczeń 2021, 13:18:14 »
Kiedyś Goran zrobił taka próbę sensoryczną, słone, kwaśne, gorzkie smaki dodane do wody trzeba stopniować ilościowo. Można zobaczyć, porównać, w ślepym teście najlepiej, która osoba rozpozna jaki to smak i dla jakiego stopnia jego intensywności. Pamiętam, że wrażliwość nie była identyczna dla każdego ze smaków przynajmniej u mnie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi