Autor Wątek: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000  (Przeczytany 12549 razy)

Offline mseredin

    • brak
  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« dnia: 27 Styczeń 2021, 08:13:04 »
Cześć, przeglądam forum od kilku dni i nie ukrywam że im więcej czytam, tym mniej jestem pewien czego chcę. Jeśli chodzi o robienie kawy, to nie mam zupełnie doświadczenia, jednak widzę że nie jest to czarna magia.

Ale od początku. Dojrzałem wreszcie aby kupić ekspres. Po prostu od momentu jak zacząłem trenować (co teraz jest utrudnione), zrezygnowałem całkowicie że słodyczy oraz jakiegokolwiek alkoholu (szczególnie lubiłem dobrą łychę, jednak raczej słodkie gatunki niż wybitnie wytrawne). Więc wpadłem na plan zakupu ekspresu. Na początku myślałem o czymś na kapsułki... Ale po przemyśleniu tematu stwierdziłem że to głupi pomysł. Następnie wybór padł na jakiś automat (z czasem też budżet na sprzęt był coraz wyższy bo startowałem od 2k,a aktualnie powiedmzy6ze szukam czegoś za maksimum 5-6k). Ogólnie 95% to będą kawy białe, może czasami rano będzie jakieś americano. Espresso po prostu nie lubię, tak samo jak moja narzeczona.

I teraz dochodzę do meritum problemu. Iść w kolbę (tutaj myślę o Oscar II + Lelit Fred/William), czy może jednak ze względu na zupełne pominięcie espresso (tak wiem że podstawą wielu jeśli nie wszystkich kaw białych jest espresso), pójść jednak w dobry automat (Nivona 789 lub 842, ewentualnie Jura E8)?

Pytanie czy w białych kawach, będzie aż tak zauważalna różnica pomiędzy kolbą a automatem? Bk nie da się ukryć, że zrobienie kawy w automacie jest znacznie prostsze i szybsze, co dla mnie ma również bardzo duże znaczenie (na trening wychodzę zazwyczaj w okolicach 3.15 rano, wiec tutaj naprawdę wygoda i szybkość zrobienia kawy ma znaczenie, jednak nie jest to decydujące).

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc



« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2021, 12:25:26 wysłana przez ranGo »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Styczeń 2021, 12:48:46 »
Posiadam od listopada kolbę oraz automat od parunastu lat i z tego co piszesz to moja rada jest taka, że raczej kup automat.
I nie musisz wydawać 5 tys., albowiem w przedziale 3-4 jest spory wybór.
Miałem podobny dylemat jak Ty i przez 2 m-ce szukałem automatu, który zastąpiłby mój wysłużony Saeco, ale ostatecznie kupiłem kolbowy z uwagi na pracę z domu. Jednakże gdybym wiedział na co się porywam, to jeszcze raz nie wiem czy nie kupiłbym Nivony.
Żona jak zobaczyła ile gimnastyki jest przy kolbie nie zamierza do tego przykładać ręki.
Z kolbą jest o wiele więcej zabawy to fakt. Z uwagi na dozę kawy w sitku podwójnym (18-19-20 g) espresso jest dość mocne, a tym samym kawa z mlekiem bardziej wyrazista. Z tego co pamiętam doza w Nivonie ma ok. 15 gram, dlatego kawa wychodzi lepsza niż z Saeco czy Philipsa.
Jury nie znam, ale z Nivony piłem kawę i to porządny sprzęt.
Jest dostępna świetna recka Nivony 769 jednego z naszych użytkowników @pj.w  w tym wątku: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10405.30 więc poczytaj i podejmij decyzję.

Offline mseredin

    • brak
  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Styczeń 2021, 13:13:40 »
@Makgajwer dzięki za info. Tą recenzję oczywiście czytałem jak jeszcze byłem na etapie tylko automata. Dla mnie Nivona była pierwszym sensownym wyborem (bo wcześniej jak wspominałem myślałem o kapsułkach). Najbardziej się właśnie obawiam tego, że moja narzeczona będzie marudzić na skomplikowanie zrobienia sobie kawy, a mnie rano przed treningiem poprostu będzie brakować na tą całą zabawę czasu. Poprostu chciałem się upewnić czy przy białych kawach, będzie aż tak duża różnica, która by uzasadniała wybór kolby. Zresztą co do samej intensywności, to raczej nie problem bo wystarczy dodać przed lub po programie z mlekiem jeden program z espresso. A jeśli chodzi i model to najbliżej jestem 789 (bo kobiecie się kolor bardziej podoba )

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 671
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Styczeń 2021, 13:48:47 »
Po dojściu do wprawy robienie espresso w kolbie to około 2min~ maksymalnie. :) Wiadomo automat zrobi w 1min.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Styczeń 2021, 14:03:09 »
A zapytam, gdzie próbowaliście z narzeczoną espresso, że doszliście do wniosku, że Wam nie smakuje/nie lubicie?

Offline mseredin

    • brak
  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Styczeń 2021, 14:14:06 »
Piłem espresso kilkanaście razy. Trochę w Polsce, ale nawet spróbowałem kilka razy w Mediolanie oraz 2 w Barcelonie chciałem sprawdzić czy to było słabe espresso że mi nje smakuje, czy oni poprostu mi nie smakuje). Poprostu espresso nie jest dla mnie. Nie wiem dlaczego (może to jeszcze nie ten wiek, bo mój ojciec uwielbia). Ja jednak zdecydowanie stawiam na kawy mleczne. Nie jestem znawcą kawy, ale lubię smak dobrej kawy. Zresztą podobnie mam z whisky, której za znawcę nigdy się nie będę uważał, ale wiem które mi smakują (zdecydowanie ulubiona to glenmorangie - może jak zacznę robić kawę w domu będę wstanie powiedzieć która jest moja ulubiona kawa).

Edit: Nie wykluczam że jeszcze może za jakiś czas polubię espresso. Moje smaki przez ostatnie lata dosyć mocno się zmieniły. 25 lat temu nie przepadałem za smakiem czegokolwiek z kawą, tak samo było z whisky, czy czerwonym winem. Aktualnie zdecydowanie wolę czerwone wino niż białe, oraz delikatne w smaku kawy. Więc nie zdziwię się gdy za 5-10 lat stwierdzę że polubiłem espresso.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2021, 15:07:23 wysłana przez mseredin »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Styczeń 2021, 17:23:42 »
Ekspres automatyczny jest wygodny, bo wiadomo, podchodzi dziewczyna, wciska start i ma kawę z piankowym mlekiem. Ale pamiętaj, że znając życie, to ty będziesz musiał serwisować ekspres, myć blok zaparzający, odkamienic, czyścić układ mleczny.. Zobacz na YouTube jak mniej więcej serwisuje się te automatyczne ekspresy.
Jeżeli chodzi o smak kawy, to zawsze porównując kolba vs automat, to kolba ma przewagę, bo każdą czynność wykonujesz ręcznie i masz na nią wpływ i chcesz zrobić to jak najlepiej, bo w tym wszystkim liczy się też ręka baristy. Ale do sedna. Jeżeli nie czujesz, że chcesz kupić Kolbe i młynek plus tamper i kilka innych klamotów, to jesteś skazany na automat. My, tu na forum w większości lubimy proces przygotowywania kawy i polecamy z reguły ekspresy kolbowe. Najważniejsza jednak w tym wszystkim jest świeża, dobrej jakości kawa. Kupowana w palarni.

Offline mseredin

    • brak
  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Styczeń 2021, 17:39:26 »
Co do kawy to jak najbardziej wiem jakiej kawy nie kupować. A jaką ostatecznie będę kupował to się pewnie okaże po kilku/kilkunastu próbkach. Mam kilka swoich typów (przynajmniej z opisów które czytałem), ale i tak najważniejsze będzie to jak ki będzie smakować.

Serwisowania i czyszczenia ekspresu jestem świadom. Więc to mnie nie zaskoczy. Jak wspominałem robiłem bardzo dokładne sprawdzanie co i jak. Tak już mam że każdą decyzję dokładnie analizuje.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


Offline furu

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Perfetto
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Styczeń 2021, 18:14:54 »
Miałem  :Bicz: myśli aby zmienić stare Ascaso Uno na automat  :Bicz: ale kawa zaparzana w plastiku? Od roku eliminuje cały plastik z mojej kuchni.  Nie jestem fachowcem ale po przeglądnięciu zdjęć które pokazują co tak naprawdę jest wewnątrz ekspresu automatycznego nie widzę sensu picia kawy z porcelany.  Kubek jednorazowy byłby odpowiedni

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Styczeń 2021, 20:48:17 »
Ja swoje pierwsze dobre espresso wypiłem na Festiwalu Kawy w 2017 w Warszawie - poczęstował mnie i moją żonę Grzegorz z Ascaso (dziękujemy;)). W popularnych sieciowych kawiarniach jeżeli zamawiałem espresso to było raczej zawsze podobne - raz bardziej pijalne, raz mniej - w większości z mocno przypalonej kawy, gorzkie, pite dla efektu kofeiny. Te co wypiłem na Festiwalu było przede wszystkim słodkie, gęste, czekoladowe z owocami i było czymś zupełnie innym niż się spotyka w Starbaksach, Costach itp. po prostu inny świat.

Jeżeli masz pokusę na kierunek - Oscar II, to ja bym Ci jeszcze proponował odwiedzenie jakiejś lepszej kawiarni (gdzie mieszkasz?) i degustację (zabierz żonę) kilku espresso + kaw mlecznych; a potem wypróbowanie kawy mlecznej i espresso z automatu ;) , albo wycieczkę na Festiwal Kawy - chyba ma się odbyć edycja w lutym.



Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5318
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Styczeń 2021, 21:36:22 »
Espresso po prostu nie lubię, tak samo jak moja narzeczona.

Ja przedstawię zagadnienie espresso w ten sposób: albo to będzie espresso z kolby więc > espressivo > wyrazisty, albo ekspresso z automatu więc > non espressivo > nijakie, mdłe, bez wyrazu.

Dlatego, dajmy ludziom żyć jak chcą w kwestii picia kawy: jeden uwielbia wyraziste espresso, a drugi lubi niewyraziste ekspresso.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2021, 21:40:23 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline mseredin

    • brak
  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Styczeń 2021, 21:47:35 »
Poprostu nie przepadamy za czarnymi kawami. Dla mnie kawa to taki deser. Coś co mogę wypić kiedy mam ochotę na coś słodkiego.

Zresztą, nie mam mega ciśnienia na kupno ekspresu, więc doszedłem do wniosku, że chyba najlepiej zrobię jak poszukam kogoś w śród znajomych kto ma ekspres kolbowy (bo takich co mają automaty to mam kilku). Wtedy zobaczę jak w praktyce wygląda robienie kawy (na filmach nje wygląda to tak strasznie), a co najważniejsze postaram się przetestować tą samą kawę w dwóch wersjach: espresso (zobaczymy, może poprostu nigdy nie trafiłem na takie super hiper zajebiste) + jakieś cappuccino czy latte, bo jednak kawy białe to i tak będzie priorytet.

To będzie chyba najlepsze rozwiązanie :). Nie zmienia to faktu, że dziękuję wszystkim za pomoc. Niestety, chciałem iść trochę "na skróty", ale widzę że nie tędy droga.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5318
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Styczeń 2021, 22:19:16 »
Zresztą, nie mam mega ciśnienia na kupno ekspresu, więc doszedłem do wniosku, że chyba najlepiej zrobię jak poszukam kogoś w śród znajomych kto ma ekspres kolbowy (bo takich co mają automaty to mam kilku). Wtedy zobaczę jak w praktyce wygląda robienie kawy (na filmach nje wygląda to tak strasznie), a co najważniejsze postaram się przetestować tą samą kawę w dwóch wersjach: espresso (zobaczymy, może poprostu nigdy nie trafiłem na takie super hiper zajebiste) + jakieś cappuccino czy latte, bo jednak kawy białe to i tak będzie priorytet.

Dobry kierunek.
Próbować, testować, podjęcie decyzji, czy kolba to Twoja bajka i jak już miliony razy było pisane: świeże i dobre ziarno robi duuużą różnicę również w automacie!
》tertium non datur《

Online korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Styczeń 2021, 22:25:51 »
Jeśli nie możesz jasno powiedzieć, tak chcę kolbę, zdecydowanie!!! To znaczy tylko tyle, że kolba nie jest dla ciebie.

Nie ma co się oszukiwać, jeśli nie jesteś zainteresowany tym aby "skakać wokół ekspresu" żeby wypić dobrą kawę to zwyczajnie sobie odpuść. Ekspres kolbowy to często sporo frustracji na początku i czasami mija naprawdę dużo czasu zanim efekty będą prawdziwie zadowalające.

A automat? Pstryk i przyzwoita kawa za chwilę może być w filiżance...Jeśli dominować mają kawy mleczne to tym bardziej automat może być wystarczający. Choć żaden automat nie spieni mleka tak jak wprawna ręka baristy ;)

Kupić dobry automat plus do tego dobrej jakości zawsze świeżą kawę i będzie ok.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5318
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kolba czy automat dla nowicjusza do 5000
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Styczeń 2021, 22:29:58 »
Ekspres kolbowy to często sporo frustracji na początku i czasami mija naprawdę dużo czasu zanim efekty będą prawdziwie zadowalające.

👍

Paradoksalnie ekspres kolbowy jest korzystniejszą opcją dla naszego zdrowia, żołądka.Taki automat dumnie stoi sobie w kuchni, niektórzy mają go w salonie, widziałem w reklamie w telewizji 😎 i czeka na nasz ruch, palca. Przechodzisz koło niego, kusi i wiesz, że szybko spełni twoją kawową pokusę, natomiast z ekspresem kolbowym biorąc wszystkie aspekty pod uwagę jest jednak więcej zachodu...
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2021, 22:50:50 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi