Autor Wątek: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu  (Przeczytany 10661 razy)

Offline Korzonek

    • fizyczna
  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Tylko czajnik
  • Młynek: jest zwykły
Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« dnia: 28 Grudzień 2020, 22:14:27 »
Witajcie Dzień dobry, jeżeli już, Ci wszyscy co znają się na dobrych urządzeniach do parzenia kawy jak i na robieniu dobrej kawy. Moim założeniem jest iż pomożecie w doborze ekspresu oraz doradzicie w jego prawidłowej eksploatacji czy samym parzeniu kawy. Pozdrawiam wszystkich serdecznie ze wschodu. 
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2020, 07:34:38 wysłana przez Fux »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Grudzień 2020, 08:44:49 »
A jak teraz pijesz kawę?

Offline Korzonek

    • fizyczna
  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Tylko czajnik
  • Młynek: jest zwykły
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Grudzień 2020, 13:06:19 »
Jak tytuł mówił piłem kawę z ekspresu tylko na Orlenie oraz McDonald's a w domu korzystam z czajnika i kawy naturalnie parzonej tradycyjnie z mlekiem.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Grudzień 2020, 15:31:55 »
Jak chcesz kawę jak z Orlenu czy MCD to kup kawę od nich w ziarnach, do tego dobry automat - Jura, Nivona czy Melitta i masz.

Offline Korzonek

    • fizyczna
  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Tylko czajnik
  • Młynek: jest zwykły
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Grudzień 2020, 16:18:27 »
Dlatego właśnie wszedłem na to forum aby ludzie tacy jak Wy Koneserzy pomogli w doborze kupna dobrego ekspresu i do tego składnika jakim jest kawa. I było to lepsze niż na Orlenie. Nie miałem wcześniej bardziej do czynienia z kawami z ekspresu tylko w tych miejscach co wymieniłem. Chciałbym w swoim domu delektować się różnymi kawami i jeśli to możliwe lepszymi niż np. na Orlenie. 

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6250
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Grudzień 2020, 18:24:41 »
A wolisz bardziej skondensowaną, małą kawę tzw naparstek, czy filiżankę czy duży kubek mniej intensywnego naparu? Poza tym przydałoby się wiedzieć jaki masz budżet i czy jesteś gotów kupować ekspres i młynek osobno, czy mieć urządzenie wszystko w jednym. Na początek możesz zamówić np. kilka małych paczek kilka ciemniej i kilka jaśniej palonych. Jak dobrze pamiętam np. Manufaktura Kawy miała takie paczuszki po 50 g. Wybrać opcję zmielenia do kubka. To jest najlepszy sposób na spróbowanie kawy.

Jeśli chcesz coś łatwo szyko i w miarę przyjemnie, zbliżonego do tego co na stacjach, od razu ze spienionym mlekiem, ale lepszymi ziarnami, to możesz kupić automat. Jeśli chcesz się nauczyć robić dobrą kawę i trochę bardziej na tym skupiać żeby móc popróbować jak najwięcej z kawy wycisnąć, to pozostają inne metody, jaka dokładnie, to zależy czego będziesz oczekiwać. Zobacz sobie "co i jak pić" na stronie głównej tego forum.
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2020, 18:29:33 wysłana przez krystians »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Grudzień 2020, 18:39:17 »
Dlatego właśnie wszedłem na to forum aby ludzie tacy jak Wy Koneserzy pomogli w doborze kupna dobrego ekspresu i do tego składnika jakim jest kawa. I było to lepsze niż na Orlenie. Nie miałem wcześniej bardziej do czynienia z kawami z ekspresu tylko w tych miejscach co wymieniłem. Chciałbym w swoim domu delektować się różnymi kawami i jeśli to możliwe lepszymi niż np. na Orlenie.
wg mnie wszystko jest lepsze niż na Orlenie.
Jezu jak można pić kawę w jakimś plastikowym kubku?
Może ja jestem z innej bajki,  ale zupełnie nie kumam ludzi pijących w biegu jakaś lurę. Dla mnie kawa to czas na wytchnienie i delektowanie się smakiem,  aromatem.
Jak kolega wyżej radzi lepiej kupić automat i kawę przystosowaną do tego,  bo nie każda się sprawdzi.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3171
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Grudzień 2020, 20:20:52 »
Jezu jak można pić kawę w jakimś plastikowym kubku?
Kiedyś w firmowej kawiarni Illy dostałem expresso (bo zrobili je experssowo) w papierowym kubku, więc ten tego.

Offline Korzonek

    • fizyczna
  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Tylko czajnik
  • Młynek: jest zwykły
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Grudzień 2020, 22:46:14 »
Proszę Panowie nie zbijajcie się ze mnie, nakreśliłem Wam moją sytuację po części. Mieszkam na wsi na wschodzie do miasta mam kawałek gdzie jak jadę bo muszę to i tak nie po to aby chodzić po kawiarniach jak się ma 3 dzieci. Mam zamiar  kupić coś do domu na raty do 3 tysięcy. I jeśli jesteście w stanie pomóc doradzić to bym prosił a nie chce też zaprzątać forum zbędnymi komentarzami osobom które się ze mnie zbijają gdyż w tym nie chodzi o to. Fakt że jestem ze wsi i że jedyne co konsumowałem z ekspresu i w dodatku z plastikowego kubku to kawa z mlekiem a to chyba mnie nie przekreśla względem Was- czyż nie
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2020, 22:48:15 wysłana przez Korzonek »

Offline Korzonek

    • fizyczna
  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Tylko czajnik
  • Młynek: jest zwykły
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Grudzień 2020, 22:50:25 »
To trochę więcej o mnie i co chciałbym...Dobry wieczór wszystkim. Wiem że takich jak ja jest wielu którzy zaśmiecają to forum prosząc o radę jaki ekspres kupić itp., ale nie mam wyjścia gdyż jestem laikiem odnośnie tej dziedziny. Moja kawa to DALLMAYR ze szklanką mleka 0,5% (gorącego) parzona tradycyjnie 0,5 litra kubek i tyle o tym wiem. W rodzinie jest nas 5. Ja sam na 4 kobitki z czego 2 małe. Ale do rzeczy. Ja i żona pijemy po dwie kawy dziennie a najstarsza córka cappuccino, jeszcze rozpuszczalna czasami z mlekiem.
Na początku jak zacząłem się interesować ekspresami widziałem że są saeco, krups czy DELONGHI i taki był wybór. Ale po przeczytaniu tego forum orientacja się zmieniła gdyż zainteresowałem się ekspresami firm o których dowiedziałem się z tego forum czyli Jura, Nivona i melitta. Zasobu finansowego szczerze mówię brak więc lecę na raty do 3000 tyś zł.
Dlaczego automat, gdyż niestety łatwy w obsłudze, a o tym zdecydowały moje Panie gdyż posiadając kilka lat temu ekspres seaco nie dawały rady zapiąć uchwytu z kawą chyba tak zwanej kolby.
Nadmienię że w domu mam zmiękczacze i uszlachetniacze wody więc mam ją miękką na całym domu. Z kamieniem nie ma problemów.
Proszę doradźcie w wyborze ekspresu mało awaryjnego (wschód Polski salonów naprawy ekspresów nie widziałem), który zrobi dobrą kawę mocną, gorącą i kawy z mlekiem latte itp. Nie mam pojęcia o młynku w ekspresie grubo czy drobno mielona, esencja kawy czy jej temperatura też nie mam pojęcia. Proszę o pomoc i z góry dziękuje

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Grudzień 2020, 10:39:29 »
Jeżeli chcesz ekspres automatyczny, to zerknij na to, jak należy czyścić poszczególne modele. Zastanów się jaki zbiornik na mleko wolisz, bo jest kilka typów. Jeżeli już z grubsza stwierdzisz, że chcesz mieć np w ekspresie tylko rurkę do mleka (pobierasz wtedy mleko z zewnętrznego zbiornika) a nie jakiś wbudowany pojemnik, to zwróć uwagę jeszcze aby młynek miał jak najwięcej stopni regulacji przemiału. W tym przypadku, im więcej tym lepiej, chociaż i tak przeważnie skręca się go na minimum.
Jeżeli chodzi o zakup, to na forum jest obecny sklep konesso, może jego przedstawiciel @Michał coś Ci zaproponuje. Michał ma tu dobra renomę, pomaga dobrać sprzęty i w moim mniemaniu nie będzie próbował Ci wcisnąć byle czego. Może w gratisie dorzuci Ci jakąś kawę, albo o podpowie co wybrać w promocji. Być może wcale nie potrzebujesz ekspresu za 3tys, tylko mniej. Zależy jakiego typu kawy pijasz i ile.
No i najważniejsza rada. Nawet najlepszy i najdroższy ekspres nie zrobi dobrej kawy, gdy kupisz ją w markecie. Kawę kupuje się w palarni. Świeżą i dobrej jakości. Na forum jest trochę polecanych palarni, od tych budżetowych po te speciality. Trochę poszperać jednak będziesz musiał.

Wiesz, dlaczego na forum jest bardzo mało opisów, recenzji ekspresów automatycznych? Bo każdy wpadnie, zapyta się który kupić, coś tam kupi, ale już na forum nie wraca, więc nie ma informacji zwrotnej.
A większość forumowiczów preferuje jednak manualne metody zaparzania kawy, aby mieć wpływ na każdy czynnik w procesie parzenia kawy.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2020, 10:43:52 wysłana przez Damian »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Grudzień 2020, 11:26:57 »
Kupiłem u Michała z Konesso Melittę Purista (bez mleka) dla rodziców. Kawa z niej (mała czarna) jest zaskakująco dobra (na codzień piję espresso z kolby). Melitta ma wyjmowany blok do umycia pod kranem - to bardzo ważny aspekt, bo im ekspres czystszy, tym lepsza z niego kawa wyjdzie, dodatkowo wyposażona jest w młynek o stalowych żarnach - to daje dużo lepsza kawę niż młynki ceramiczne. Jeśli chcesz opcję z mlekiem - to mocno rozważ system czyszczenia, bo z układem mleka jest gorsza sytuacja - brudny szybko spleśnieje i będzie bardzo niedobrze.

Podobnie jak wyżej polecam zadzwonić do Michała (Konesso ze Stalowej Woli) i wypytać czego możesz potrzebować. Przy okazji u niego możesz kupić świeżo paloną kawę, która na pewno będzie lepsza niż Dalmyar.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Grudzień 2020, 11:54:27 »
Ja bym doradził kawiarkę i ewentualnie french pressa jeśli mleko ma być spieniane, a nie tylko dolewane, ale rozumiem, że bezwzględnym priorytetem jest automatyzacja całego procesu związanego z przygotowaniem kawy? Sam mam czasem silne parcie na zakup ekspresu (kolba), ale potem zastanawiam się czy rzeczywiście jestem aż takim koneserem napoju z ziarenek, żeby kontynuować poszukiwania lepszego smaku. Na razie wychodzi mi, że nie i dlatego zostaję przy przelewach (czarna) i kawiarce + FP (mleczne) :)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Grudzień 2020, 12:11:14 »
Przy 3 osobach pijących kawę ekspres wydaje się już sensownym rozwiązaniem. Jak ktoś nie chce "celebrować" i każdy pije kiedy chce to automat jest ok. Nie jest idealnie w punkt ale przy dobrze dobranych ziarnach też będzie smacznie. Mleko zakrywa dużo ;)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Ten co chce mieć Orlen lub McDonald's w domu
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Grudzień 2020, 12:15:03 »
Jak ktoś nie chce "celebrować" i każdy pije kiedy chce

No więc właśnie. Jeśli te trzy osoby napada chęć na kawę w różnych porach dnia (a może i nocy), to trop kawiarkowy jest kiepski. Natomiast jeśli jest to wspólna nasiadówka przy kawie, to zrobienie 3 kaw mlecznych z kawiarki 6 tz nie jest jakoś szczególnie czasochłonne :) I fakt, mleko zakrywa dużo, czasem nawet za, ale weź to wytłumacz PŻonie :P

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi